Необјасниви случки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Pennyroyal, 10 јануари 2010.

 1. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Машки
  би, ако ми се допаѓа
   
  На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  3.467
  Пол:
  Машки
  Беше дождлива ноќ околу 1-2 саатот по полноќ. Јас легнат на кревет во полусон, слушам на прозорецот (пред мене и е огромен, но имам ставено темна завеса, а надвор имаше еден ред дрва и еден чадор оставен). Ми тропка нешто.... ај си велам јолуко штрака... Пак ми тропка так-так-так... почекувам пак так-так-так. Сето беше временски определено, и почна психата да ме мава. Се доближив од страната на прозорецот каде што се слушаше звукот, потоа почнав да го слушам на подалечната страна! :o

  Со текот на времето (ова траеше некои си 15 минути), почна да ми се треса нозете од страв, и реков или че излезам или че умрам од страв, али сепак одлучив да излезам, ја запалив ламбата, земам едно сукало, излегувам надвор и нема ништо...никаков звук. Седнав размислував и си израционализирав дека можеби е од ветрот и шаторот што беше тука. xD
   
  На LadyC, thelittle17 и flawless_ им се допаѓа ова.
 3. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.324
  Допаѓања:
  26.107
  Пол:
  Женски
  Не ми се верува дека пишувам во темава оти многу ретко верувам во вакви работи, ама ова беше многу необично. Кога почина дедо ми во декември лани јас бев во Лондон и немав виза да се вратам, последен пат тогаш го видов пред 7м и многу тешко ми падна смртта, уште потешко оти сум далеку и не ги видов толку време. Над креветот имавме сијалички, еднобојни оти немаше место за ламба а беше доста темно ви тој дел, ама снемаа батерии и јас ги извадив да видам какви се и да купам и притоа не го вратив назад. После три дена од смртта уште плачев и заспав така, се разбудив и сијалчките над мене светеа, се зачудив оти знам дека нема батерии и станав гледам батерии внатре, го прашав мм да не ставил вика не. Си реков ај може јас сум ги ставила и заборавила па вклучени биле светнале, се убедував. Ги исклучив и пак легнав, ноќеска се будам пак светат. И така неколку дена по ред светеа без да бидат запалени од нас. Не знам може несвесно сме ги палеле, ама мене ми даде некој мир тоа дека дедо сака да ми каже да не плачам веќе дека е мирен.
   
  На happygirl, buba4e89, LadyC и 16 други им се допаѓа ова.
 4. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  17.247
  Пол:
  Женски
  Верувам дека сака да ти каже дека не си сама , тој секогаш ќе те гледа од неговиот вечен дом . Сака да те успокои за да знаеш дека ти простува што не си била покрај него во последните денови , бидејќи знае колку тагуваш поради тоа . Кога ќе можеш помоли се за него и запали свеќа во негова чест . Уште подобро ако си во Мк моментално , да појдеш и да запалиш свеќа на неговиот гроб .. Јас кога го сонувам дедо ми ( годинава ќе полни 9 години од смртта ) секогаш палам свеќа во црква . Си спомнувам дека за него ја палам и ме смирува тоа . Барем јас верувам дека тој ме гледа од таму горе . Бев многу поврзана со дедо ми , и многу плачев кога почина , дури и додека беше жив во постела јас не можев да го гледам така и многу плачев .. тој го знаеше тоа , знаеше дека ми е тешко што го гледам таков .. не пропуштав ни ден да не влезам во неговата соба и со часови да седам таму . Тој си замина , но во моето срце сеуште е жив и весел како пред да се разболи . Ќе живее во моето срце додека постојам . Тој ми беше како татко , и заслужува барем толку . Еден ден ќе се сретнеме некаде во вечноста , кога ќе дојде време .
   
  На LadyC, Keiner, Emilija97mk и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Машки
  Атеист сум и прилично скептичен кон вакви “необјасниви” случки но, пред неколку години се случи нешто невообичаено шо малку ме замисли.

  Имено, како шо кажав, пред неколку години блиски комшии ја уриваа куќата која шо беше доста стара, со план да изградат нова. Во процесот на уривање, во темелите пронашле грне полно со златници кои датирале од османлиската империја. Беа многу возбудени, бидејќи им требаа пари,а ова им дојде како нарачано! Помина време, ја изградија куќата,ја уредија тип-топ, комшијата бидејќи беше месар си отвори месарница на приземјето, си купија кола, еден од синовите инвестираше во ресторан.... Се на се, ептен се усреќија да речам.
  Но за жал, по неполна година откако ја изградија куќата мажот почина од срцев удар на работно место, а по неколку недели загинаа еден од синовите и жената. :worried: Остана само другиот син кој беше и е во странство. Многу, многу трагично, сите бевме запрепастени шо се случи со луѓево во речиси една година. Куќата е ден денес празна, после некое време беше ставена на продажба, но откако се расчу за случкава ми се чини како луѓето да се исплашија и никако не се продаде.

  Во разговор со баба ми, дознавме дека наводно кога османлиите ги напуштале овие простори,по укинување на империјата и ропството, оставиле многу работи кои не можеле да ги понесат со себе, меѓу кои и злато, а приота ги “проколнале”. Колку и да звучи ова невистинито, од фамилијата речиси не остана ништо, нема празник да не ги спомнеме, а да не се замислиме шо всушност се случи. :^)
   
  Последна измена: 2 мај 2020
  На SummerGirl, buba4e89, LadyC и 5 други им се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  17.247
  Пол:
  Женски
  Лелее греота луѓето :worried: . И јас сум слушнала за " проколнатото злато " , .
   
  На ЕденЧлен, Feminka22 и Waverly Raven им се допаѓа ова.
 7. Принцезичка1

  Принцезичка1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  1.246
  Пол:
  Женски
  Кога нешто ќе се случи, а јас чуствувам дека тој момент баш така, веќе го имам доживеано.:?:
  И си мислам чекај нели ова веќе беше.
   
  На RainbowButterfly и Lady Maria им се допаѓа ова.
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.118
  Допаѓања:
  17.296
  Пол:
  Женски
  Дежа ву се вика тоа ако не знаеш.
  Има по интернет отвори
   
  На WildMk и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
 9. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.812
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Мене исто ми се случило некој момент познат да ми биде. Мислам дека сме го сонувале тоа затоа е така :)
   
  На RainbowButterfly, Feminka22 и Принцезичка1 им се допаѓа ова.
 10. Принцезичка1

  Принцезичка1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  1.246
  Пол:
  Женски
  Благодарам што ми кажа.Не користам Интернет, па не знам.
  Не се случило тоа три-четри пати, туку се случува постојано и затоа го пишав тука.
   
  На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.140
  Допаѓања:
  22.787
  Пол:
  Женски
  Многу некако се пронајдов во темава па сакам да споделам нешто. Имено се работи за фамилијата на маж ми.
  Маж ми скоро остана и без мајка, значи никого друг нема освен мене и син ни..

  Уште на времето дедо му бил златар. Неколку пати го краделе и тој еден дел од златото го закопал и ден денес незнаеме дали златото е извадено или уште е закопано. Пробувавме и со апарати свири но свири и на шајки конзерви итн..
  Од толку голема фамилија остана само маж ми. Ајде дедо му и бабаму умреле ете од старост, туку татко му умира кога мм е бебе, вујко му исто млад неоженет, брат му умира на 21 год, мајка му исто млада.. дури и брат и сестра бебиња му умреле:worried: Од толку народ што живееле тука само мм остана..Има само тетки..

  Скоро кога почина мајка му тетката му кажа дека ова веќе не е нормално и да се селиме, затоа пишував во другите теми дека сакаме да се селиме веќе од страв навистина.. А криво ми е убава голема куќа скоро во Центар но тоа е..
  Мирот ми е на прво место.. А може и е некоја лоша судбина кој знае:sweat::(
   
  На TutiFuti, ЕденЧлен, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  17.247
  Пол:
  Женски
  Навистина чудно . Убаво што сте помислиле да се селите , но што е со златото ? Мислите дека има некоја клетва врз него или онака да не остане во туѓи раце ? Мислам , според мене нелогично е дедо му да фрлил клетва врз златото , и поради таа клетва да изумре цела фамилија ( обично клетви се фрлаат за да го заштитат златото од крадци ,но не и од фамилијата нели .. ) . Таа тетката е од страна на твојот сопруг или од твоја страна ? Ако е од на сопругот фамилијата , зарем таа не знае ништо , барем отприлика што се случило со златото и дали е проколнато ..

  Во секој случај , пребарајте дали има некои записи од дедото останато , можеби ќе најдете нешто ( секогаш прочитајте и меѓу редови ) барем некакви информации околу златото дали е проколнато или не . Секако мирот е најважен , што и да се случило ( и случува ) важно е вие да живеете без страв .
   
  На RainbowButterfly и mssuniquee им се допаѓа ова.
 13. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.140
  Допаѓања:
  22.787
  Пол:
  Женски
  @CrazyGirl15 охх колку имам да пишувам абе не за џабе викам дека се како турска серија. Иначе и они се Турци.
  Прво незнам колку ќе ме сфатиш хаха
  Прадедо му ( на баба татко)прво работел со злато. Имал две ќерки едната баба на мм. На едната и дал злато наследство на другата имот. Е сега сестрите си се тужеле си се карале итн околу наследството дури и скарани умреле.

  Воопшто не ме интересира што било со него. Доаѓал некој човек пред неколку год тоа апаратот свирел ама и на метал. Аман Налет ништо не ни треба . Маж ми ете се наследил како единствен внук но џабе кога за греота човекот што се не му се исподешава во животот дури има желба и да иде во странство за да избега од лошите спомени..

  Пак ќе кажам немора да значи ова ништо само кога го прочитав горниот пост ептен се пронајдов.. Сепак не верувам во такви работи.. Лоша судбина ..
   
  Последна измена: 8 мај 2020
  На TutiFuti, buba4e89 и LadyC им се допаѓа ова.
 14. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  17.247
  Пол:
  Женски
  Не мора да веруваш за да се случи . Инаку познати ми се тие караници помеѓу фамилија ( и умирање скарани , на мм дедото од 4 браќа со ни еден не разговараше и сите умреа скарани ) .
   
  На mssuniquee и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 15. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.658
  Допаѓања:
  62.438
  Пол:
  Машки
  Кога бев мал почина на Мајка ми (Мајка),за жал Мајка ми неможеше да отиде на погребот во Белград,зошто бевме многу сиромашни тој период.Појма немаше ни како изгледаат гробиштата каде е закопана мојота
  Баба,поминаа едно 5-6 години,беше летно време,мојот Вујко отишол свеќа да запали ама имало огромни треви (зашто иделе ретко сите од фамилијата,и не одржувале),земал тревата со раце ја корнел,немал ништо со себе,ноже,срп,и морал некако да се снајде а страв му било некоја змија да не има,и така корнел корнел корнел едно 2-3 саата,завршил работа си отишол,после 2 дена Баба ми,и доаѓа на сон на Мајка ми,и кажува да му каже на братот да не и ја корне косата,Мајка ми врска нема што значи сонот,после 10 дена пак исто Вујко ми,иде на Гробиштата и пак со раце корне,уште истата вечер пак кај Мајка ми на сон,Баба ми истото али многу нервозна,да му кажеш одма на Брат ти,да прекине да ми ја корне косата,и Мајка ми веќе тука и бил јасен сон ли кој знае што,му се јавува на братот и му го кажува сето ова,сите беа во шок,како е можно вакво нешто,до ден денеска се чудиме на случкава,која за нас нема објаснување.
   
  На *Amethyst*, AngIv, CrazyGirl15 и 4 други им се допаѓа ова.