1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Необјасниви случки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Pennyroyal, 10 јануари 2010.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Денешната наука не е наука која се занимава со такви работи и е во служба на уништување на човештвото. Незнам како не ви се здосади како мантра да прашувате за научни студии и факти во секоја тема со која не се согласувате или не верувате во она што е напишано. Науката и етерот го исфрла од физиката од х причини а доколку тоа не би се случило многу прашања би имале одговор... Неможе вашата драгоцена наука да објасни такви нешта бидејќи не се во нејзин домет, плус тоа е презафатена со други работи. Еден сон неможе науката да објасни а не па паранормална случка.
     
    На Emilija97mk, turist и Аргентина * им се допаѓа ова.
  2. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Етерот се отфрли бидејќи се докажа дека не постои, а не од некои Х причини.
     
  3. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    И гравитацијата е само формула на хартија па сеуште не ја исфрлаат.
     
  4. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Имаш релевантни документи за ова? Што е она што ги привлекува сите тела кои имаат маса? Бидејќи гравитацијата не е само силата која што нè држи на Земјата, туку тука спаѓа и заемно-дејството помеѓу две тела со маса.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Шо збораш бе?
    И докажани се и образложени, само ти не си научил, или не си разбрал
    Еве го и овај...

    Не ти се смачи да труеш со догми, покрај интернетот и можноста да научиш се' што те интересира?
     
    На 1209 и Orthophill им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Сериозно?
    Производ е на искривувањето на време-просторот, поради масата на телата.
    Теорија на релативноста... Ајнштајн и тие работи.
    Цел врек е поминат од тогаш.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Не е сериозно, не знам зошто ме цитираш. Можеби не разбра што напишав. Му побарав документ да ми даде зошто знам дека не е точно тоа што го тврди тој. Не може да тврди таква работа без притоа да има доказ, сам ќе си се побиеше на крај. :)
     
    На Emilija97mk и WildMk им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па да не знам не ти го велам тоа. Гравитацијата е само на хартија и се објаснува само низ математика низ бројки и сили. Ниту некој знае што е од каде доаѓа и од што се состои.
    Тоа се бајки измислени од лудак кој умрел бидејќи се напил жива и мислел дека сите метали може да ги претвори во злато.
     
    На turist му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Ако не постои гравитација, зошто под маса се лепи прашина?
     
  10. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Аха така значи. Тогаш дискусијата се завршува тука.
     
  11. turist

    turist Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Машки
    Гравитацијата постои, ама никој не знае не може да објасни зошто се случува. Водата под 4 степени целзиусови почнува пак да се шири, тоа е познато, ама никој не знае зошто. И хелиумот има маса, ама килограм хелиум во балон пак ќе лета нагоре, а нема да паѓа надолу (Ќе се објаснува со густината, ама отпаѓа ли овде масата?)
     
  12. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    И водата и маслото се течности. Кога ќе ги туриме во кандилото на пример, маслото лета горе, водата паѓа долу. Двете имаат густина поголема од воздухот, но маслото лета горе, водата паѓа долу зашто е потешка. Наместо да дискутираме овдека и да се препукуваме негирајќи ги фактите, да земеме малку да прочитаме физика барем за основно образование и многу работи ќе ни станат појасни.
     
    На WildMk и 1209 им се допаѓа ова.
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    После толку месеци синоќа имав пак парализа у сон но овој пат поразлична. Обично ми се дешава не многу касно откако ќе затворам очи. Сфатив дека нешто не е во ред и се разбудив, не можев телото да си го помрднам освен очите. Језиво беше тоа што осеќав дека некој ми стои позади кревет и цврсто ми ги држи рацете кај зглобот преку глава :worried: осетив притисок и сакав да ги видам рацете што ме држат,пробав да ја мрднам главата не можев. И се помолив во себе и после 2-3 секунди помина и успеав да станам и одма го земав телефонот и видов дека поминале само 10 минути откако легнав,а изгледа како цела вечност. Имав период кога секој ден имав парализа во сон кога идев во школо и бев под стрес ради учење,испрашувања итн. и ич не се плашев дека бев навикната тоа да ми се случува.
    Само не ми е јасно што може да е тоа? Како може да осеќате дека некој ве стиска за раце а собата е празна нема никој?
     
  14. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Имав слично искуство пред скоро време. Ништо не можев да помрднам и мислев дека сонувам, но сфатив дека е парализа во сон. Почнаа раце да ме фаќаат по телото и ми се чинеше дека ако го тргнам ќебето ќе ги видам рацете. Како да беа под ќебе и ме фаќаа насекаде. Кога ги отворив очите одма го повлеков ќебето, иако знаев дека нема ништо. Не ми се случува ова првпат, но секогаш после тоа ми е страв да заспијам пак.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Не сум искусила на своја кожа ( барем не целосна , еднаш имав делумна парализа во сон ) но од она што сум го проучувала ( ме интересираат такви работи ) , тоа што си почувствувала дека некој те стега за рацете е обично во твојот ум . Не дека има некој , едноставно кога си во РЕМ фазата од сонот , ти мислиш дека си будна ( она што го гледаш во моментот е всушност сеќавање на твојата соба пред да заспиеш ) а не си будна , ти сеуште спиеш . Чувството дека некој или нешто те стега или допира , е само имагинација на твојот ум .

    Барем така сум читала .

    Јас имав делумна парализа во сон , не паметам што точно сонував ( одамна беше ) паметам дека срцето ми чукаше многу брзо после тоа , и се разбудив со тргнување ( знаеш како кога паѓаш во дупка и одеднаш се будиш ) , толку силно што и маж ми го разбудив ( а инаку топови над глава да му пукаат не би станал ) и се сеќавам дека ме прашуваше што ми е . Инаку додека траеше парализата , не знам како , ама свесна бев дека е парализа во сон . Само кај мене го немаше делот со имагинациите , а и чудно ми беше што бев свесна за што се работи .
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Daj boze da e taka :( stvarno e mnogu strasno..
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Знам , сум читала многу на оваа тема , дури мислам дека некаде читав исповеди на луѓе што го осетиле ова на своја кожа , што се гледале додека траела парализата , и језиво е дури и за некој што не искусил парализа во сон .

    Се надевам дека за брзо време ќе се врати по старо и нема веќе да имаш парализа во сон . Веројатно поминуваш низ стресен период , па затоа повторно си имала , судејќи според она што го имаше напишано погоре :) . Ќе се среди не грижи се , ќе помине периодов , и ќе се врати се во нормала .
     
  18. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Камо да не го прочитав ова. Сега ке ми е страв до соба да отидам
     
  19. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    По мое вака.. Доколку ти се дешавало често јас ти предлагам да постиш и да се причестиш и молитва пред спиење да си кажуваш. Ти кажувам од искуство бидејќи кај мене беше исто. Јас не верувам во парализа во сон тоа се глупости СИГУРНО СИ Е СИГУРНО, немој да чекаш и да се тешиш со парализа во сон, да си превземеш мерки бидејќи после да не настане нешто поголемо истрашно од кое ќе нема спас. Бев во иста ситуација како тебе почна редовно да ме напаѓа нешто, значи будна ме давеше никој неможе да ме премисли дека сум сонувала кога знам дека нешто ме будеше давејќи ме. И се така две години. На почетокот не си викав на секому може да се деси напати но потоа стана често втората година,секоја вечер, редовно. Дури плачев секоја вечер бидејќи тоа како да стануваше се пострашно и пострашно така што ми се дешаваа и паранормални работи судирање на чаши,удар по чело, слушање гласови итн... Абе лудница луѓе, јас незнам како не полудев тогаш.
    И од како почнав да постам и кога се причестив се заврши. Бог мр спасил навреме а можело да биде уште полошо исто како на хорор филмовите почетна фаза на егзорцизам. И кога ми заврши постот сонив сон како отворив една огромна дупка во која падна демонот во неа додека ја кажував молитвата "оче наш" и го поклопив со огромна бетонска плоча. И стварно се заврши фала му на бога. ❤️
     
    Последна измена: 27 јули 2020
    На Kimberly11 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Секое сабајле и секоја вечер се молам. Од тогаш до сега да не се подречам не ми се десило :) Кога и да ми се случи само кажувам Пресвета Богородице спаси ме и Господе Исусе Христе смилувај се на мене грешната и во секунда престанува и станувам. Ми се случува само многу кога сум вознемирена и напната или сум имала тежок ден. За постење да не се заречам,но може од наредната година а постам на некои празници :) Фала ти многу на одговорот
     
    На edna_malecka, MeowMeow и LadyInTheDark им се допаѓа ова.