1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Необјасниви случки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Pennyroyal, 10 јануари 2010.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Тоа со предметите е веројатно само силна интуиција. А како може ,,да направи една овца да се оддалечи од стадото" не разбрав баш.
    Се случува и јас да погодувам некои работи но видовита не сум, далеку од тоа. Ништо чудно, како што кажав, силна интуиција.
     
    На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Wow, cool sposobnost e toa, no za sekoja darba ima i odgovornost. Ne sum sretnala nekoj so vakva darba, osven na onie koi sonuvaat nesto sto ke se sluci/slucuva. Spodeli iskustva ako znaes sto ponatamu
     
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    @Cecyska свекрва ми пак , има дарба да гледа на кафе , и не само на кафе , туку и онака да те погледне ќе ти каже каде имаш белег од операција ти или близок ( татко , мајка , брат итн . ) , порано дури и жени доаѓаа да им гледа специјално , но откано почина сестра и не гледа веќе на никој . А сеуште ја има таа дарба или проклетство , не знам ни јас како да го наречам веќе . Нејзината баба ја имала таа способност , и на смртна постела кога била и рекла на свекрва ми дека сите женски од фамилијата ќе ја нследат ( најблиската рода се надевам ) што и се потврдува со фактот дека двете ќерки од починатата сестра на свекрва ми имаат такви " предвидувања " , и погодуваат се кога гледаат на кафе ( иако не го практикуваат тоа ) , а и золва ми од пред неколку години се што сонува и се исполнува , и лошо и добро , на кафе не гледа , но ако успееш да ја натераш се ти погодува . Се надевам моиве ќерки нема да го наследат ова . Маж ми само соновите ги наследил , кога сонува мртов човек кој му кажува дека нешто ќе се случи , обавезно се исполнува до 7 дена . Мене страв ме фаќа . Еднаш ми велеа да ми гледа свекрва ми на кафе , ама скептик бев и реков дека не верувам во такви глупости . Кога гледаше пред мене на жена од друг град , што и свекрва ми не ја познаваше ( преку трето лице дознала жената за свекрва ми ) и кога на секое поставено прашање од страна на свекрва ми жената одговараше со да , се запрепастив .

    Јас мислам дека ова е проклетство повеќе од дарба . Не знам за татко ти , ама од свекрва ми се плашам . Кога гледаше порано на кафе на некој , после тоа легнува да спие , како запоседната да била , па се вратила во нормала , но телото и е исцрпено па и треба одмор , така ми делуваше . Што знам , језа низ кичма ми проаѓа кога ќе помислам дека можеби во тој момент не била со нашите , туку со оние другите ..
     
    На Cosmic Girl, felisitas, Summerbaby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    @CrazyGirl15

    Кога ќе видам мислење од тебе на темава обавезно отварам. Поготово ако треба да работам навечер и не смеам да заспијам. :D :l:
     
    На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Daj zamisli edna zelba koja kje ti gleda za mene Sakam da znam dali kje se vrabotam
     
  6. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.648
    Допаѓања:
    4.628
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев мала пред спиење еднаш мајка ми беше во соба и излезе отиде во тоалет и јас подигнав глава накај вратата и видов некоја жена како ја тресе глсвата ама само раменици врат и глава видов и мн се исолашив којзнае што било. А ве читам за парализа во сон ми се случи минатото лето бев бремена и спиев и како се разбудив и осеќав како некој да има во собата и ме демне а не можев да видам кој не можев нид а се помрднам викав се дерев но глас не можев да испуштам како мммкање само незнам како да објаснам мноогу се потресов и се исплашив воопшто не можев да се помрднам и по некое време се ''разбудив" и видов дека всушност нема никој и дека е сред ноќ :sweat: потоа ми беше страв да заспивам да не ми се случи истото за среќа не се повтори:whew:
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Ох леле , мило ми е што те држам будна , ама навистина се случуваше ова до декември 2019 .. И јас не верував , ама се уверив ..
    Не гледа веќе , бидејќи ја предвиде смртта на сестра и во период кога и самата таа не знаеше дека има рак .. свекрва ми и рече да оди на дополнителни испитувања бидејќи имала такво предвидување , дека ќе почине . Кога се испостави дека сестра и има рак , свекрва ми престана да гледа , скроз ја поттиснува таа " способност " . Не дека ги нема оние видувања , ги има , и доаѓале жени што во минатото им помогнала , ама ги враќа . Можеби така е и подобро за неа , не знам што да кажам .
     
    На Nigredo Odor и Dandra им се допаѓа ова.
  8. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Ok :)
     
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам во парализа во сон
     
  10. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Парализа во сон не е нешто измислено па да не се верува , тоа е состојба која се случува додека спиеме.
     
    На Cosmic Girl, Ivanna23., mssuniquee и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Според мене такви работи се дешаваат кога скроз е темно во собата, така мислам бидејќи ми се има десено истото кога бев на одмор и немаше светилка запалена додека спиев, и од тогаш постојано спијам со мала светлина во собата.
     
  12. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.648
    Допаѓања:
    4.628
    Пол:
    Женски
    Искрено не се сеќавам дали било темница... Ама не се повтори за среќа.
     
    На Limpan му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Нема што да веруваш...или не.
    Нека ти се случи еднаш па ќе видиш.
    Мене прв пат ми се случи втор пат кога преспивав кај мм тогаш дм.
    Се чувствував како да ме дави некој сакав да фатам кај вратив нели да се одбранам ... Но не можам да подкренам рака... Пробав да станам не можам ,да викам отварам уста глас не се слуша...а збунета не знам ни кај сум...
    Ми беше страв да дојдам пак... Но среќа веќе не се повтори.
     
    На Guns N` Roses, ElenaOfRivendell, Limpan и 2 други им се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и мене ми се случило такво нешто. Пробувам да мрднам не можам. Кога ми стаса шпрала на телефон кој беше оставен до мене мрднав и забележав од мене нешто црно како се симнува и се пика под маса. Од тој момент бев "ослободена " и можев да мрдам
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Парализа во сон е физичка појава која најчесто се случува при транзиција од будност во заспивање или при будење. Нема ништо паранормално или необјасниво.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    За тоа си во право , ама језива е :worried: . Еднаш доживеав и тоа делумна ( телото не можев да го движам , само главата лево и десно можев ) пропратено со " привидувања " и .. знаете што ќе направев за малку :worried: . Среќа кратко траеше :whew: .
     
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    И мене ми се има случено, многу е језиво. Последно ми се случи да не можам очите да ги отворам, а будна сум, и кај мене кратко траеше ама ужасно е чувството.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    @CrazyGirl15 ве прочитав и сакав да ве прашам, дали вашата свекрва точно сонува она што ќе се случи или знае да го протолкува. Зошто мислам дека и мене нешто слично ми се случува, незнам дали е интуиција или нешто друго.

    Сонувам доста често и некогаш кога ќе се разбудам сум како некој да ме претепал. Не знам како да објаснам и да го заборавам сонот, што понекогаш се случува, имам чувство на вознемиреност се додека не се исполне, а потоа ќе се сетам на сонот. Ќе ве замолам да ја прашате, затоа што понекогаш се плашам да заспијам затоа што знам дека ќе се разбудам поуморна и нервозна . Некогаш се морбидни сонишата ама не можам да ги разберам се додека не се случат.
     
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми сонува само за лоши работи . Еднаш сонувала дека син ми ќе заврши на хирургија ( што и се случувало со маж ми кога бил мал , после нејзин сон завршувал на шиење ) па не предупреди да го чуваме цел ден , и сонот не се исполни за среќа . Не сонува често , но кога сонува или некој умира или се повредува од обични , секојдневни работи ( золва ми за малку ќе го изгубеше прстот сечејќи сирење за доручек , што секогаш го правела сама , не и беше прв пат , ама свекрва ми ја сонувала ноќта пред тоа ) . Инаку , ги толкува онака како што и е пренесено од нејзината баба , оваа " дарба " траела со години пред тоа , се пренесува на девојчињата од најблиската рода ( така ми е кажано мене , бабата не ја знам , одамна починала ) . Сестра и исто имаше " дарба " за гледање , но таа ја потиснуваше , не сакаше да гледа .

    Сега , золва ми и двете девојчиња од сестрата на свекрва ми , исто имаат " дарба " , но ниту една од нив не сака да гледа . А свекрва ми се откажа од тоа , откако почина сестра и .
     
    На marchi-cool и Kanya им се допаѓа ова.
  20. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот, мојата прабаба имала ваква способност па сега јас. Јас сонувам и за убаво и за лошо, за се. Исто не баш често сонувам, но не секогаш се сеќавам кога ќе станам, односно ќе се сетам откако ќе се случи нештото.

    И моите сонови не се толку јасни зошто јас не знаам како да ги протолкувам. На пример пред неколку месеци сонував шума и девојки во бело како самовили што играат, а до нив дрвена куќа и ред со мажи, никој не ми зборуваше само еден се заврти и ми си извади 2 заба дрвени (само тие беа дрвени остантите ми рече здрави се). По неколку недели починаа 2ца колеги на татко ми на една недела разлика. Не би сакала да пишувам каде работе и што но се од сонот е поврзано.

    Пред неколку години сонував дека сум била на забава каде што имаше и мои соученици и другари потоа се вратив да спијам во мојот кревет, откако се разбудив излегувам низ врата, а над мене и куќата поминува воен хеликоптер, потоа истрчав во дворот пред портата, а пред неа стое млад војник со небесно сини очи во униформа, беретка и маска за покривање на лицето. Ја изваде маската и започна да крвари, од носот, очите, устата, се затетрави и падна. Јас плачев го молев да стане, ги бришев раните, а тој ми рече да не се мачам, загинал во војна. По нецела недела започна конфликтот, и тоа на денот на средношколската забава од моето школо.

    И многу други соништа, кои што не можам да ги кажам зошто се од лична природа. Ако вашата свекрва може да ми помогне да ги толкувам зошто ми е тешко сама, би и била благодарна. Ако не би ја разбрала.

    Не сакам јас воопшто вакви работи, и не сакав да верувам на почетокот, ама тоа е. Особено мразам ако сонот е лош, зошто знам дека нешто лошо ќе се случи. И да, дали некогаш престанува?
     
    Последна измена: 23 март 2021
    На Cosmic Girl и LadyC им се допаѓа ова.