1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Необјасниви случки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Pennyroyal, 10 јануари 2010.

  1. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Па што знам... Можеби бидејќи тоа си беше нивен стан и нема да сакаат јас да стојам таму да не им ги чепкам работите, да не се служам јас со станот кога не сум вложила никаков труд таму
     
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Зависи во какви односи сте биле , додека тие биле живи . Но , не верувам дека не би сакале некој кој им бил близок да престојува во нивниот стан , секако ти не одиш таму за да оштетиш нешто намерно .
     
    На Bluesand му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.152
    Допаѓања:
    76.572
    Пол:
    Женски
    Само што се зачудив: Околу 5 часот утрово го ставив телефонот да се полни. Пред тоа станав накратко и си легнав пак. Сега се будам, полначот изваден и од телефонот и од штекер, завиткан, оставен каде што си стои. Батеријата 75%. Никој не влезе во собата за да го извади полначот, а и зошто кога не беше наполнета батеријата. Јас од тогаш досега спиев. Се прашувам дали сум месечарела, навистина не ми е јасно. :?: Исто така, кога го вадам телефонот од полнач, барем додека сум во кревет (штекерот ми е до кревет) или само го тргам од телефонот и го оставам во штекер вклучен или го вадам и од штекер ама го оставам тука најблиску и како ќе ми дојде, не завиткан. :?:
     
    Последна измена: 9 септември 2021
    На elimkd, RainbowButterfly и krofnicka27 им се допаѓа ова.
  4. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Никогаш немам пишано во темава, или можда имам, не се сеќавам....
    Завчера сонував сон, сме биле на море, и имало полно море делфини, потоа дошол кит орка, и убил неколку од делфините и цела вода стана крвава.... Пребарав на нет, делфин значело смрт, не го кажав сонот на никој, чекав да видам што ќе се случи. Сабајлево, мм ми кажа за трагедијата во Тетово ;(

    а не е само еден сон.... понекогаш не сакам да сонувам....:tmi:
     
    На elimkd, buba4e89, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Nema zasto da se sramis. Realno e deka lugeto sto ziveele tamu, mozebi im e tesko da si prodolzat ponatamu i se uste tamu. Moj sovet e da viknete otec od nekoja crkva i da go osveti mestoto, kakvo e takvo e, so se stvarite nivni i vidi sto ke se sluci. Kazete mu sto se slucuva vo stanot i koja e pricinata, ili samo kazete mu deka sakate nov pocetok vo toj stan.
     
  6. babygirl20

    babygirl20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2021
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    277
    Пол:
    Женски
    здраво дечки:hai:
    ми се случи синоќа необјасниво нешто:|
    спиев и одеднаш се разбудив и се завртев накај ѕидот и коа гледам на ѕидот сенка од човек :| имаше и светлина а нема од кај да дојде:o излеа седеше на креветот бидејќи не се гледаше цела сенка :|
    и уште 1 татко ми излегол нешто до надвор а ја во тоа време сум станала да ставам дрва во огнот ама за да не палам струја со блицот светев и татко ми видел на ѕидот се оцртало као виножито:x
    инаку да не верувам во вакви бабини деветини:wasntme:|(
     
  7. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Паранормал активити
     
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Језивоо :worried: ја коа би спискала , би ги разбудила и комшиите од соседното маало :worried: .
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Мене често ми се остваруваат соновите. Читам дека има доста членки со слични искуства, повеќето се плашат да зборуваат за нив. Се плашат дека ќе бидат сметани за луди. Ако тоа толку е често, не гледам зошто да не се зборува и истражува отворено.
    Некогаш си викам дека е возможно научно да се објасни, дека некои информации кои биле потсвесни, недообјаснети, парцијално регистрирани во сонот ги елаборираме, доживуваме и разгледуваме ослободени од цензурата што ја прави мозокот кога сме будни и целосно свесни. Но некогаш мислам дека има и нешто повеќе. Мислам дека има нешто над нас, поголемо од нас, некоја колективна свест, некој базен на знаење и информации од кои некогаш можеме да повлечеме и осознаеме нешто особено кога спиеме. Порано мислев дека информациите ни доаѓаат во сонот, без наша воља и контрола, ама сега почнувам да мислам дека може и обратно да се одвива комуникацијата - на наша потреба да се добие потребната информација.
    Од остварените сонови, некои биле лично за мене, некои биле за настани кои не биле лични. Почнав да сонувам во пубертот вакви сонови. На пример кога сонувам дека носам бела облека, или дека земам бела облека набргу се разболувам. Мене белата ми е симбол за стерилност, безживотност, а во некои култури е боја на жалост (како кај нас што е црната). Еднаш пред испит многу се плашев дали ќе поминам добро, се сомневав во себе. Сонував дента сон во кој ми беше искушувана верата од дух на некој непознат починат, низок дебел чичко. Го прашувам у сонов лабаво духов- и, како е у задгробен живот? ми вика -нема такви глупости ко Господ, рај, ништо нема. Се е тоа лага. Аха викам. И се замислив и ко што беше низок, се поднаведнав да му се внесам во фаца и тивко му викам: а ти да не си ѓаволче што ме искушуваш? и пуф, го снема. Станав со таква самодоверба дента, знаев дека ќе положам. (и положив со висока оценка ама и учев да не се лажеме :rofl:). Имав симпатија ко девојче, еден тип со долга коса (ah, those 90s:lol:). Го сонував ишишан, и оп, дента го сретнувам скроз кратко шишан. Не беше ниту спомнато дека размислува да се шиша...
    Кога беше свекрва ми во болница во кома спиев вечерта на каучот во дневната соба. Каучот е спроти влезната врата од дневната и во правец на надворешната влезна врата. Тоа утро сонував сон многу реален, како да беше на јаве. Како дур спијам тоа утро на каучот, низ вратата влегува таа сама. Јас изненадена станувам да и помогнам, зошто изгледаше уморно и ја прашувам зар тебе те пуштија од болница, зар оздраве така брзо? Таа не ми одговори ништо, само нестрплива беше да седне, па седна одма на првите столици од трпезаријата. Јас продолжувам да ја прашувам, што и кажале докторите дали е сега оздравена, а таа не ми одговара, ама во погледот некако како да сака да ми каже нешто, нервозна. Зема шише пластично со вода, да се напие и откако се напи шишето го истури целото на падот. Јас брзо земав крпи да бришам да не се расипе паркетот, и и викам зошто вака направи? Не ми одговори. Толку беше, се разбудив, имав чуство како да беше вистина а не сон. Тоа попладне ни јавија дека починала. Постари жени ми рекоа подоцна дека вода е симбол за солзи и тогаш ми се разјасни што сакаше да ми каже. Ми најавуваше тага и плач. Пет минути пред да добиеме повик од болница дека починала, седев во дворот и го гледав залезот на сонцето. Додека го гледав, ме обзема чуство на крај, како да го гледам сонцето за последен пат, а потоа ме обви чуство дека тоа се е во ред, дека е светло, топло и спокојно.
    Свекрва ми ја сонував и пред да почине свекор ми, додека беше во болница тој. Средена, дотерана, нашминкана, се брза да излезе од дома. Ја прашував кај оди. Ми рече некакво апаратче бара за дишење, како пумпица, нешто итно да однесе. Не стигна да ми каже за кого и зашто, излезе бргу низ вратата. Кога се разбудив, знаев дека треба да очекувам лоши вести од болница. Мислам дека брзаше за да го пречека.
    Еве уште еден сон:
    Не беше личен. Пред некоја година имаше еден немил настан, незнам дали некој се сеќава. Кога останаа 12 момчиња и нивниот учител заробени во пештера во Тајланд цели 17 дена. Влегле да ја посетат пештерата, ама надвор почнал пороен дожд и пештерата се поплавила и им го затворила излезот. Беа заробени длабоко во неа, насобрани на некој брег кој останал сув, во темница и влага. Се поткрена интернационална спасувачка мисија, со нуркачи, со идеи, како да се извадат пред да им снема кислород. Дури и Е. Муск по итна постапка направи капсула, мини подморница во која би можело да се стави дете и да се изнесе под вода, низ карпи и им ја донираше. Не ја употребија, ги извадија со нуркање, етапно, сите живи и здрави. Никој не се удави од децата, иако постоеше таква опасност и еден нуркач им умре пред тоа. Како и да е, додека траеше сето тоа, пред да се спасат сонував како стојам во темница. Од темницата пред мене се појавува момче со азиско потекло и ми се приближува. Не зборува ништо, ја отвара устата и во устата има виолетов лотосов цвет, кој се отвара и цел расцутува. Тој исчезнува и се појавува друго момче и ова се повторува. И така и со третото, четвртото... Не знам дали сите 12 ми излегоа пред очи :D. После гуглав што значи лотус и што е симболиката на виолетовата и дознав дека тој е силен спиритуален симбол во многу религии. Во суштина значи повторно раѓање, и тоа повторно раѓање од матни води (зошто лотусот расте во таква вода). Им реков на домашните - сите ќе се спасат децава. Моиве само бледо ме погледнаа :D.
     
    На Camille84, marchi-cool, kikkki и 6 други им се допаѓа ова.
  10. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    18.349
    Пол:
    Женски
    И мене често ми се исполнуваат соништата, најчесто што многу ми е безвезе и ме плаши сонувам сон кој значи дека некој ќе почине што го познавам. И после некое време дознавам дека некој близок или личност што познавам починала. Последен пат сонував како сите заби ме болат и ми се клатат за после некое време да ни јават дека блиска починала од проклетово корониште и остави две дечиња...наместо да се радуваме, тагувавме. Исто и пред тоа имам некое чудно чуство, како тежина некоја.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Глеам се разбираш па да те прашам случајно да не знаеш шо значи маслинки да си јадрш на сон. Абе како слатко си ги јадев една по една зелени беа. Ми остана уште во меморија до сега не сум сонувала како јадам тоа.
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    https://sanovniksanjarica.com/sanovnik-masline-sta-znaci-sanjati-masline/
    скролни надоле
     
    На Elf му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и јас многу често сонувам сон кој брзо потоа се случува. Дали за мене дали за некои друг.... Една вечер ја сонував мајка ми која брзо пред тоа почина. Појдов дома кај нив ја гледам неа и велам абе мамо ти не умре? Вика не, ме закопаа па среќа татко ти идеше секој ден и на третиот ден ме слушна ме откопа и ме изваде. Верувајте по тој сон многу сакав да појдам и да откопам све и да си ја извадам ;(
     
    На Elf, elimkd, RainbowButterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Неодамна го реновиравме тоалетот, свекор ми бидејќи е мајстор тој го средуваше, пред да го рушиме во тоалетот имаше гнездо од ластовички кои долги години тука седело, бидејќи се менуваа плочки мораше да се урне гнездото, на неколку наврати човекот викаше дека се плаши да го растури гнездото бидејќи носело несреќа во домот, велеше ќе го фати грев, но немаше друго решение, го монтираа хоризонталниот бојлер, свекор ми чистејќи го бојлерот едната страна му падна на глава цел крв беше, среќа се избегна трагедија во семејството :(
     
    На Ygritte и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.975
    Допаѓања:
    8.739
    Пол:
    Женски
    @elimkd од постари ми е често кажувано тоа да не се растура гнездо на ластовички. Дури и поубаво е да се множат (колку и да пречат) отколку да останат без гнездо..
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Сите знаевме дека е лошо и дека не се урива, башка што тоалетот стално беше во смет а и мораше нови плочки да се наредат баш кај што беше гнездото, ама потајно сите се плашевме
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Kako moze gnezdo vo toaletot da napravavat lastovicite?
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не знам ни јас ама можат. Кај свекор ми во ходникот дома имаше направено
     
  19. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Не сте морале да и го срушете, кај нас многу гнезда сметаа па ги преместуваа со лим. И ластовиците среќни и на нас глава мирна
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    CF393F77-AA95-4C64-BDE5-DA1E53128B94.jpeg
    еве како беше
    Тоалетот беше во распад а под гнездото тоалет шољата и смет не можеш да замислиш се околу лом
     
    На kikkki и eliesaab им се допаѓа ова.