1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Необјасниви случки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Pennyroyal, 10 јануари 2010.

  1. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Истото и јас го мислам во потполност :)
     
  2. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    кога бев мала на улица си игравме со топка и знам се свртев на страна во таа куќата што никој не живее што се верува дека е проколната и видов човек целиот со тетоважи беше, се движеше бавно, а рацете му беа исправени како на зомби и испушташе некој чуден звук, чудно беше што само јас го видов никој друг од децата. И до ден денес не можам да си објаснам што беше тоа...
    И сеа ми е страв да поминувам покрај таа куќа
     
  3. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    затоа и се викаат НЕОБЈАСНИВИ СЛУЧКИ :!: ги гледаме, ги слушаме, но не можеме да ги објасниме.
    знам дека не веруваш (има многу кои не веруваат), и мајка ми е биолог, и таа не верува, и таа ми ги поставува истите прашања, но ако не ти се случило вакво нешто не можеш да разбереш-веруваш, сепак тоа а мое мислење :$
    позз
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  4. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    после 40 дена од смртта на баба ми нешто преуредувавме дома а имаме 2 дневни соби кои ги дели трпезаријата имавме оставено еден креденец ја видов како лази ме погледна и таман на татко ми и дедо ми да им кажам ене ја баба се изгуби после тоа ме направи ја луда и не ми веруваа за случкава.
    исто ми се има десено после 2-3 години од смртта на татко ми да седам во дневна навечер и слушам нмекој ми тропа на балконската врата коа глеам како силуета ми се појави татко мми се насмевна и исчезна
    за овие работи имам правено муабет со тетка ми која вели дека тие се нешто случно како ангели чувари и дека се појавуваат колку да видат дали тие што најмногу ги сакаат дали се добри не знам дали да и верувам амса знам дека послер овие случки и други случки што имам слушано од другарки ме фаќа ненермален страв
     
    На Bitter-Sweet и Draginja им се допаѓа ова.
  5. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    lele me naezi
     
  6. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    језиво но сепак вистинито :( :(
     
  7. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    da taka e i mene mi se imaat sluceno nekolku takvi slucki no od sto sum plasliva ne sakam da veruvam vo niv
     
  8. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    и јас не сакам да верувам дека тоа навистина се случува но сепак постои некоја сила и енегрија јас на оваа тема со никојк немав зборено до пред некое време се додека не почина тетн ми и со братучетка ми зборевме на оваа тема дека мн пати ми се има појавувано татко ми и она истото ми ги рече дека и на неа и се појавувал мн пати некогаш ја фаќало страв но некогаш мн убаво се чуствувала кога знаела дека е во нејзина близина и дека ја штити
     
  9. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    значи вака..пред 5дена си идам од град дома со такси.ја дечко ми и таксистот...и кога на пола пат наредени 3 свеќи...застанавме малку и одеднас 2 свеќи се гаснат а една свети...заминваме ние а 1 свеќа сеуште светеше....додека другата вечер збора со дечко ми на телефони тој одеднаш исклучва...ми и не ми се јави до сабајлето..ко ми се јави му викам оти исклуче а тој ми вика дури зборав со тебе несто поцна да бр4и силно и ме фати за глава и ми рече додека ти се гледаше во свеќите ја бев позади колата.... :worried: :worried: од ко му се десило тоа одма заспал...од дома немам излезеноо 5 дена умирам од страв
     
    На Bitter-Sweet и Draginja им се допаѓа ова.
  10. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    беше лето имав 8год.и заминавме да поседиме кај баба ми со сестра ми,и зашто во куката немаше кревет за нас двете и мораше да спиеме со тетка ми.таа имаше спална и голема беше,и се каравме кој да спие на средина,зашто бевме 3,јас на средина,ама зашто сестра ми е помала и таа спиеше на средина до тетка ми :) и јас бев престресена,исплашена зашто бев на крај.и незнам точно не се секавам ама станав,како некој маж или жена ме викаше да станам,некоја сенка :o ама и ми се мочаше.и станав од креветот,се беше темница ама мене ми се гледаше светло како дење да е :o и баба ми имаше тоалет на првиот спрат,ама таму никој не спиеше,само кујна и дневна беа.и некако сенката ме тераше да одам на главната врата да ја отклучам,и надвор да се мочам,а не во тоалетот :o и јас го фатив клуцот и баба ми зад грб ме фати ми велит:кај ојш надвор?и јас и викам ам некој ме викна :o ми викат те осетив ко одеше по скалине и одма станав се уплашив :o и одма ме однесе в кревет,со уклучено светло и цела вечер не спиеше баба ми,седеше до мене :o другиот ден почадија со темјан,и не спиев појке на крај :)
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    морам и ова да го кажам:секогаш пред да заспијам,и ми се чини некој како да стои до мене до креветот и ме гледа :( :o и ако сум без кебе ми се чини ке ме изеде некој,ке ме стрга за нога или за рака :D леле не ке можам вечер да заспијам :sweat:
     
    На Kristina.R и Xtinna12 им се допаѓа ова.
  12. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    зашто не појдеш кај некоја бајчка да ти бае има една жена во инџиково бае на оволо јас бев кај неа и мнгу ми помогна ми баеше од уплав
     
    На Istata od vcera му/ѝ се допаѓа ова.
  13. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    би пошла срц ама веке 1год и пол не живеам во мкд ;( баба ми бае ама секогаш е неуспешно ;(
     
  14. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    ако не живееш во мкд тогашобиди се таму кај што живееш на најдеш некоја што бае или такви случни работи што прави
     
  15. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    ке се распрашам ;) морам да го решам овај проблем,со години ме мачи :worried:
     
  16. elenamkd

    elenamkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Еднаш додека беше баба ми жива ја видов доцна навечер како ме гледа од вратата(горе има прозор а долу е покриено) и си помислив дека станала да земе вода од фрижидер и во моментот кога си го помислив тоа и кога продолжив да бркам работа таа набрзина клекна како да се скри од мене. Ми беше чудно зошто таа имаше проблеми со колената и неможеше да ги витка толку брзо...одвај одеше. Ја отворив вратата зошто мислев дека паднала и сакав да и помогнам, ама неа ја немаше.

    Неколку месеци по смртта на татко ми ми се случи нешто многу морбидно. Лежев во кревет и пробував да заспијам, гледав во таванот, па во сенките од надвор што се правеа од лисјата. И така гледајќи ми се појави машка дланка голема и ми мавташе неколку секунди. Веднаш поврзав дека е раката на татко ми, многу се исплашив и се сокрив под ќебето. Кога се открив веќе ја немаше. Тогаш мислев дека е сенката од раката на татко ми, ама сега мислам дека ако воопшто тоа што сум го видела било навистина таму, можеби и не била баш раката на татко ми, туку нечија друга рака...
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Се е само производ на потсвеста, ако сега си замислите дека стварно има некој позади вас навистина ќе почне да ви шушка , диши и се некој такви ствари :angel:
     
    На LittleBadGirl666 и Celest им се допаѓа ова.
  18. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Мене ми се нема случено нешто такво со духови или сенки, ама сепак имам забележано дека некои работи што ми се случуваат ми се веќе познати, како да ми се имаат случено во минатото, ама кога ќе се го" вратам филмот наназад" тогаш сум сигурна дека не се случиле. Можеби звучи глупаво, но вистина е. А некогаш во некој разговор или сл. знам кој што ќе каже како веќе тоа да сум го видела некаде. Дури понекогаш мислам дека сум и видовита, а тоа по малце и ме плаши. Не знам зошто, ама ...
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски

    Тоа е дежа ву... а за вакви работи за кои се пишува во темава, ниту верувам, ниту не верувам, не знам :?:
     
  20. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Повеќето од нас кога во одреден дел од времето ќе се најдат на некое место мислат дека некогаш биле таму.Тоа искуство се нарекува дежа ву