1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неоправдани изостаноци

Дискусија во 'Канта' започната од Milena2003, 15 декември 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Milena2003

  Milena2003 Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Денес класната ми кажа дека сум направила 26 неоправдани изостаноци и 190 оправдани, дека ми дава последна шанса за да почнам да бидам редовна во спротивно ќе ме отстрани од школо. Дали е ова само професорски трик за да бидам редовна или стварно во законот стои дека можи да ме отстрани од школо.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 2. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.337
  Допаѓања:
  10.770
  Пол:
  Женски
  Не знам колку вкупно изостаноци треба да имаш, но знам дека можат да те избркаат. Имав школски што му се случи такво нешто.
   
 3. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.549
  Пол:
  Женски
  Имаш среќа со толку неоправдани и оправдани изостаноци што до сега не те избркале од училиште. Ни најмалку не е професорски трик! Знам примери каде со толку изостаноци тие што имале врски си продолжувале да прават изостаноци и никој ништо не им можел, но има и случаи во кои тие што немале врски од редовни стануваа вонредни или ги отпишуваа.

  Може ќе бидам дрска, ама минатата власт премногу згреши што средното образование го направи задолжително. Не е за секого средно! Уличари и единичари на крај ќе добијат иста диплома како тие "будалите" кои учеле и биле редовни на часовите.
   
  На makedonkamak, Carissa, Victorian и 15 други им се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.512
  Пол:
  Женски
  Каков професорски трик бе девојче, нормално дека постои максимален број дозволени изостаноци (посебно неоправданите) после кој следи класен испит.
  Сфати си ја сериозно работата :)
   
  На makedonkamak, Victorian, Weird0 и 8 други им се допаѓа ова.
 5. Asistentkа

  Asistentkа Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2017
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  4.540
  Пол:
  Женски
  А зошто 190оправдани имаш? Ај донекаде оправдани се од која и причина да си ги направила.АМА 26 ,НЕОПРАВДАНИ? Тоа ти е реално ко 4дена без прекин да си отсуствувала неоправдано,на работа за само 3дена непојавување имаш отказ. Уозбили се,ќе те избркаат.
   
  На Victorian, Arthur, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Sar-Ste

  Sar-Ste Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2014
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  2.537
  Пол:
  Женски
  Првин ќе ти го намалат поведението, а после ќе го поканат твојот родител/старател на советување и ако не се поправиш ќе те избркаат од училиштето.
   
  На Victorian, Arthur, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Milena2003

  Milena2003 Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Искрено ме мрзеше да седам на часови и си најдов супер матична што секогаш кога ќе појдам ми дава медицински белшки

  Поведението ми е намлено на незадоволително.
   
  Последна измена од модератор: 15 декември 2017
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.298
  Пол:
  Женски
  Па и уште 2003 родена (се глеа у никот)...абе у основно не сум мрдала без знаење на моите, а не па вакви изостаноци. Кај ти се родителите да видат шо е работа со ова зашо не идеш у школо?
  До сеа биди среќна што не те избркале, не па професорката трикови ќе ти праела. Фејспалм.
   
  На Victorian, PaLaVa, Weird0 и 5 други им се допаѓа ова.
 9. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Премногу строго реагирате луѓе, во ред е, девојчето дошло да побара совет. Ако направила толку неоправдани не мора да значи дека не може да се поправи. Секој заслужува шанса.

  @Milena2003

  Девојче, тоа воопшто не е професорски трик, туку е реалност. Јас би ти советувал да разговараш со класниот раководител и да се извиниш. Покрај тоа би ти советувал да разговараш исто така и со педагогот а и со директорот на средното училиште каде што учиш и да станеш малку посериозна. Извлечи поука од сето ова.

  Поздрав
   
  На Arthur, Indiegurl, Belgin1 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  :rofl: Бунтовник.
  Инаку да така е како што кажаа членките.
  Освен што треба да бидеш редовен ученик треба и да ги средиш оценките.
   
 11. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  Нормално дека има законски одредби, ова не се никакви "професорски финти".
  Со над 25 неоправдани ако реши наставнички совет можеш да леташ од школо.
  Со над 100 оправдани се повикуваат родителите на советување, а со над 200 оправдани се полага класен испит по предметите.

  Ова значи дека до крај на школска година не смееш да мрднеш :) Па дури и кога навистина ќе бидеш болна, ќе мораш во училиште. Честито :)
   
  На Victorian, LittlePinky, crimson и 9 други им се допаѓа ова.
 12. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.337
  Допаѓања:
  10.770
  Пол:
  Женски
  Ајде добро сите некогаш имаме избегано од час. И јас имам избегано. Ама до овој степен да се дојде...
  На другарка ми сестра беше баш иста како тебе. Ја мрзеше да оди на часови. Едвај некако заврши средно. И уште не знае да чита течно. Да, не се шалам, сериозна сум не знае да чита. Срамота е.
   
  На Victorian, PaLaVa, SuperGirl24 и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Milena2003

  Milena2003 Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Таткоми беше во школо пред две недели за да потпиши педагошка мерка поведение на незадоволително
   
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.298
  Пол:
  Женски
  Се надевам ќе ти дојде памет и ќе се поправиш :) пошо само на себе си праиш штета верувај.
  А и се гледа дека бегаш од часови македонски...татко ми одвоено е. Сори морав, очи ми бодеше.
   
  На Victorian, crimson, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
 15. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.047
  Допаѓања:
  26.652
  Јас ти препорачувам и македонски дополнителна.Училиштето не е зафрканција.Основно и средно мора да се заврши.
   
  На Feminka22 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 16. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  19.626
  Пол:
  Женски
  Еј темава колку ме потсети на средно. И јас бегав. Уствари не бегав, никој не ме бркаше. Сама си одев. :rofl: Шала на страна, голема бројка ти се изостаноците. Време е да станеш озбилна. Не е трик тоа што ти го кажала професорката, ами реалност.
   
  На Victorian, LittlePinky, carangigia и 4 други им се допаѓа ова.
 17. Milena2003

  Milena2003 Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Отценките се приказна сама за себе.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Каква оТценка?:rofl:

  Ах бе, само јас ли си гледав пред нос и не гледав кој завршил неписмен?
  Инаку имавме соученик кој бегаше од основно школо, не учеше и имаше многу неоправдани и пак заврши како што кажаа девојките погоре едвај писмено едвај 2јка.
  Само него сум го запомнила.:rofl:

  Исто така во средно школо учениците кои имаа многу неоправдани имаа писмени испити или дополнителна настава. Да беше во наше време ќе беше санкционирана, сега не знам како е може е сменето.
   
  На Alisa22, Feminka22 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.412
  Зaвиси дo шкoлoтo и клaсниoт рaкoвoдител, нo избркaнa секaкo мoже дa бидеш.
   
 20. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  6.045
  Допаѓања:
  50.213
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто толку бегате еден ден ќе сакате пак да се вратите во школо.
  Јас во основно и во средно имав 0 оправдани и неоправдани. :D
   
  На Јаневски, Oscar Lady, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.