1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неоправдани изостаноци

Дискусија во 'Канта' започната од Milena2003, 15 декември 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Знаеме дека темата не е за тоа на колку години си ја изгубила невиноста. Само ја наведуваме како една од причините зошто имаш толку многу оправдани и неоправдани изостаноци. Или можеби мислиш дека ние тука пиеме нафта, па затоа бегаме од темите.

    Инаку, делумно се согласувам со @cresa-jagoda дека задолжителното средно образование е грешка, ама штом направија така, сигурно имало причина, но да не бегам од темата сега. Се согласувам и со @Bitter-Sweet дека тука и родителите имаат голема вина. Штом само позборуваа со тебе и ништо друго не презеле, тогаш премногу ти попуштаат.

    Прочитав по по другите теми дека имаш незадоволително поведение. Освести се додека не е доцна. Биди среќна што класната ти дала шанса. Искористи ја! Не е никаков професорски трик. Во некои училишта со повеќе од 20 изостаноци те бркаат од училиште.

    Каква е таа твоја матична што ти дава медицински белешки без никаква причина? Запомни дека заради тебе и такви како тебе работата може да си ја изгуби или може да оди во затвор, а тоа е уште полошо.

    @+++ ти дал многу добар совет. Не морам да повторувам што уште треба да правиш.

    @JollyGirl средно е, случајно прочитав во друга тема.
     
    На kikkki, Stephen Amell, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Ќе бидам оф-топик, ама мислам дека е во контекст.
    Средното образование е направено задолжително зошто има родители кои ај што не го вреднуваат школувањето на своите деца, туку и се ултра себични и зинати по пари. Пример- родителите се занимаваат со земјоделие па што ќе плаќаат аргати да им помагаат, ете ги децата. Или родителот е физички работник па ќе го носи и синот со себе. Или пак мајката чисти по станови па место ќерката да посетува настава, ќе оди и она да чисти за да поминат по два, три стана во еден ден ( :cash::cash::cash:). Со тоа што децата ќе им останат само со основно, родителите ефективно им ја одземаа иднината. Особено ова беше раширено меѓу ромското население. Затоа, место да се остави таа одлука на совеста и свеста на родителите, државата се има замешано и средното стана задолжително, во спротивно се плаќа не баш мала казна- знаеја баш каде треба да удрат за да на тој тип на родители им дојде умот ;)
     
    На buba4e89, Victorian, Mrs.Brain и 7 други им се допаѓа ова.
  3. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Da site sme svesni deka ne ee.
    No spored toa deka imas napisano na 13 si ja izgubila nevinosta mozam da svatam deka ti odis so decko ti ili taka so nekoj sigorno ne begas taka deka ne ti se uci ili te mrzi da sedes toa e izgovor sum imala jas takva edna kako tebe vo klas....
     
    На cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Не е никаков трик, постои можност.
    Што се однесува до мене, за многу помалку неоправдани би требало да се лета од училиште. А со внимателно следење и контрола да им се дотера и умот на лекарите кои даваат оправдување без реална причина. Не за друго, не е фер према добрите и чесни ученици постојано да им се прогледува низ прсти на тие што ги мрзи да седат на час и книга да фатат. Нема ни потреба средното да е задолжително, на тој што не му се учи доволно му е основно.
     
    На kikkki, Asistentkа и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Си трола она..
    Ма и 9то и 1ва 2ра да е не ја оправдува тоа што сака да се шлае лево десно

    *одам да ѕирнам што пишувала во другите теми да се посмеам малце..

    Форумов хотел промаја ќе стане.Кој како стигне ќе потрола и пут под нозе, досадни се.
     
    На Asistentkа, Victorian, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Со 20-25 неоправдани, ќе била веќе избркана. Во осмо одделение, во мој клас имаше ликови со по 10-15 неоправдани, и ги разместија низ другите класови. Па уште само во прво полугодие успеала да собере 210+ изостаноци. Никаде не би го толерирале тоа.
     
    На Someonespecial, baba Rada и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Јас сум за тоа средното да биде задолжително, во 21 век срамота е да бидеме неписмени.
    Освен тоа дури и за било која работа без диплома од средно нема да сакаат да ве видат. Еден мој роднина пред 20 години не го завршил средното, зошто очигледно го мрзело да седи на часови па се вработи на убава работна позиција ама му кажале "или запиши се и земи ја дипломата сега или оди си од работа". Претерано многу пари фрли за предметите, па ги частеше професорите по кафани ваму таму зошто знаеме какви се, само тоа го чекаат и едвај некако зема диплома само да не ја изгуби работата.
     
    На Asistentkа и EraBon им се допаѓа ова.
  8. Mrs.Brain

    Mrs.Brain Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    3.622
    Пол:
    Женски
    Nemozev da se vozdrzam a da ne napisam nesto.

    Se izvinuvam za latinicata.

    Da si moe dete, ja kje idam sekoj den vo uchilishte so tebe i kje sedam na chasevite do tebe. Pa ako ne te sram da ti se smeat begaj si.

    Imam i eden takov primer. Deteto ne beshe mirno na chasevite i majka mu sekoj den sedeahe do nego. Koga kje kazeshe nekoja glupost kje mu ja tresnese edna. Sekako ne tolku silno, kolku da go svesti.

    Sekako koga si naviknala da si shetkash za vreme na chasevite deka utre nema da ti se sedi. Ne sum i jas najsjajna ama za se se ima oset.
     
    На buba4e89, YoungandBeautiful, Asistentkа и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.133
    190 оправдани и 26 неоправдани?(facepalm)

    До сега немам направено ни еден оправдан, ни еден неоправдан. Во четврток плачев да не одам на школо у петок, бидејќи не бев научила. Мајка ми кажа НЕ! ЌЕ ОДИШ! Видов дека не попушта, и седнав и научив.:!:

    Кај класната оправданието треба лично да го донесе родителот во рок од една недела, ако не следуваат неоправдани. Лани си добив 5 неоправдани, бидејќи мојте не отидоа да го однесат оправданието.:nod:

    На 13 години си изгубила невиност?(facepalm) Јас на 18 уште дечко немам!:whew:

    Да, можеби мојте ме држат строго, и некогаш со плачење одам на школо, ама знам дека накрај ќе им кажам едно големо ФАЛА.

    Не е до тебе, до твоите родители е!
     
    На Mencia, mode-kristina, Zaljubena26 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Не сум за ќотек како воспитна мерка, ама тебе убаво би те истепала. Не можам да поверувам каква незаинтересираност има од страна на твоите родители, a за тебе ич не ни зборам. Ти си тотална утка. Дома дремеш, не правиш ништо корисно, имаш секс на 13 години...предалеку си од дете за пример!
    Планираш да се смениш или ќе го доиспиташ трикот на професорите?
     
    На Asistentkа, Zaljubena26, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Milena2003

    Milena2003 Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ќе ги намалам бегањата.
     
  12. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Не да ги намалиш бегањата, туку ич да не помислиш да бегаш.
    Има време за се.
    И за учење, и за шетање и за дечко.
    Еден ден ќе бараш да се вратиш во школо, ама враќање нема.
     
    На kikkki и mode-kristina им се допаѓа ова.
  13. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Не треба да ги намалиш, туку треба да ги исфрлиш. Штом за едно полугодие имаш повеќе од 210 изостаноци, ти веќе не смееш ни да помислиш да излезеш надвор од училиштето. Ако сега те мрзи да седиш на часови, тогаш што ќе правиш кога ќе работиш? И од таму ли ќе бегаш? Епа таму простување НЕМА.
     
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Зошто вака касно ги здогледувам темиве.
    Е добро бе девојче, а колку вкупно денови беше во школо? Може да се избројат на прсти на рацете, евентуално нозете. Вкупно 210 денови, плус празници, викенди, останаа ли непокриени денови. Треба да се распрашаш да не треба да одиш на запознавање со некој професор од толку редовност. Абе не е работата у трикови, гајле и е на професорката, ти ќе останеш неписмена, твоите дома се криви што ти допуштиле толку. Зошто се запиша ти на училиште, имаш некоја идеја?
     
    На Lianna Anna, Antolinaa, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Нели за 21 неоправдат ги повикуваат родителите и изјава се потпишува?
    Во мое време така беше и каков ќутек имам изедено од татко ми за тие 21 неоправдан мислам уште ме боли.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Milena2003

    Milena2003 Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    За да земам некоја диплома
     
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Вака како што си тргнала, ќе земеш можеби диплома за најнепримерен ученик во генерацијата. :|
     
    На buba4e89, Antolinaa, kikkki и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Аууу топ ти е замислата, само напред. Ако професорката те замара пак со бркање само кажи и-одјеби мадам. :^)
     
    На kikkki, Zaljubena26 и mode-kristina им се допаѓа ова.
  19. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Тешко дека ќе земеш диплома со толку многу изостаноци, макар и најдобрите оценки да ги имаш.
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    шо ќе ти е дипломата?
     
    На Lianna Anna, Antolinaa, kikkki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.