1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неплатени комунални сметки

Дискусија во 'Правни совети' започната од perstil, 26 март 2021.

  1. perstil

    perstil Нов член

    Се зачлени на:
    26 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Пред три години купив стан. При склопувањето на купопродажниот договор на Нотар, добив белесша од катастар дека станот не е оптоварен со никакви долгови. Покасно открив дека неколку години не биле плаќани комуналните сметки. Сметките се на име, не на поранешниот сопственик на станот од кого го купив, туку на некој кој живеел тука порано. Комуналните претпријатија одбиваат на сметките да ме стават мене како сопственик додека не се платат старите долгови кои не се мои. Дали некој може да ми каже дали морам јас да ги платам овие сметки.
     
  2. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Не си должен да платиш, ќе му се јавиш на продавачот и ќе побараш тој да ги плати, но ако не сака да плати, тогаш за да имаш чиста состојба за да не дојде утре до исклучување на комуналната услуга, и за да не ти предизвика дополнителни трошоци во тој случај ќе треба да ги платиш сметките, а после од продавачот ќе бараш регрес или надомест на штета, вака однапред не можам да кажам додека не сум запознат поконкретно со фактичката состојба, инаку, продавачот гарантира дека спрема станот е се чисто и во поглед на сметките, треба тоа да го пишува и во договорот за купопродажба, само го пишува поинаку, не баш со тие зборови.

    За подетално пиши ми во порака.
     
    На Luciferka и edna_malecka им се допаѓа ова.
  3. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ќе си го најдеш најстариот газда.
     
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Леле ужас зарем и ова се случува?
     
    На Аргентина * и edna_malecka им се допаѓа ова.
  5. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Господ нека ти е на помош, изгорена сум од туѓи неплатени сметки- затоа ова ти го кажувам. Барај добар адвокат, растчај се барај поранешни газди, прај што ке правиш само не се надевај на помилување и простување на долговите, си ги наплаќаат така или вака и ништо друго не ги занима. Јас бев со исклучена вода и тоа у сред Скупјето наше.
     
    На cresa-jagoda, Tanjamm и Forca им се допаѓа ова.
  6. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Не си должен ти да ги плакаш тие сметки, прво не се ни твои за да ги плакаш. А друго најди го тој што си живеел тука предходно и нека си го исплати целиот долг што си го имал.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    А да викнеш медиуми и да се пожалиш? Да се јавиш во телевизиите, се знае дека телевизијата е најмоќен медиум. Нели по закон сметки постари од 1 година застаруваат? Јас не знам какво е ова беззаконие во Македонија. Ако не биде со медиуми, најди добар адвокат и тужи го претпријатието кое ти бара да платиш туѓи долгови.
     
  8. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    toa e zastaren dolg i nema sto da plakas nisto ni ti ni bilo koj drug
     
    На Аргентина * и Tanjamm им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Тужи катастар, и претпријатијето. Што те малтретираат за стари долгови, и зошто катастар издала дека е се ок кога не е?
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Дечки знам дека имате добра намера, ама веќе пишав и погоре,јас сум паталец во ова и знам што зборам. И јас не бев должна ништо ама си платив 10 000 евра фино лепо оти вода на таа адреса исклучија и ништо друго не ги занима. Да не го плашам дечково, ама лоша е работава
     
  11. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.788
    Допаѓања:
    5.421
    Броилото ќе си остане на тоа име како што е и до сега, не мора да биде на твое име, а ти ќе си ги плаќаш тековните сметки откако си вселен во станот.
     
    На perstil му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    И за две/три години ќе му тропнат извршители на врата, со дебела сума и камата врз камата за тој долг, што да направи тогаш?
     
  13. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.788
    Допаѓања:
    5.421
    Не можат на него да му тропнат кога сметките се водат на друго лице. Затоа и не сакаат да му сменат сопственост на броилото.
     
    На perstil му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    И кај мене броилото не беше на мое име, па дојдоа исклучија вода и рекоа оваа адреса не заслужува вода и рекоа платете па ке ви приклучиме вода - чао пријатно.
     
  15. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.788
    Допаѓања:
    5.421
    https://akademik.mk/ustavniot-sud-p...isnikot-ne-ja-ispolnuva-obvrskata-za-plakane/
     
    На perstil и Аргентина * им се допаѓа ова.
  16. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Очигледно не се разбираме и нема да се разбереме..... За кој суд за кој устав ми кажуваш во оваа банана држава, јас ти кажувам без вода седев 4 месеци и тоа на сред Водно живеам ти ми пушташ правила у државава ко некој да ги поштуе. Да не ти даде господ да одиш да ги молиш, нарочито оние у водовод-цела мафија се. Поздрав, секое добро.
     
  17. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.019
    Допаѓања:
    10.574
    Пол:
    Женски
    А поранешниот сопственик на станот знаел дека станот има неплатени долгови за комуналии кога го купил ли?, и покрај тоа го купил и сега не ти кажал на тебе дека станот има долгови што значи те измамил, мислам дека постои правна основа за тужба овде ама не верувам дека ќе успееш нешто за брз рок да направиш, сепак треба ти да го платиш долгот, па после рефундирање да бараш за кое можеби и со години ќе одите по судови..
     
    На Tanjamm и Nikolina35 им се допаѓа ова.
  18. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Конечно некој да ме разбере што зборам цел ден. Апсолутно се согласувам со ова мислење.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Моите кога купуваа стан, бараа нешто како извештаи дека се е платено.
    Прво се проверија, па после се одлучи.
    Овде најдобро е да побараш правна помош, не е логично ти да плаќаш туѓи долгови.
     
    На Luciferka и Tanjamm им се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Значи од ова што го прочитав, најпаметно е да не се купува стан на старо? Ако веќе се купува на ново, барем знаеш дека си ти прв сопственик и крај. Опасна работа. Абе може да купи човек стан па на крај да испадне дека е под хипотека или слично. Се е можно овде. И како тоа издале документ дека се е платено, а имаат долгови? Значи тој што продавал може имал врски во катастар па му средиле. Со врски се се може овде, за жал.

    Или ако се купува преку агенции е посигурно? Во смисла проверуваат да не има некои долгови?