1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неплатени сметки од страна на кираџии

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од fantastic girl, 19 јули 2020.

 1. fantastic girl

  fantastic girl Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2020
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Девојки вака, во станот имавме примено кираѓии, седеа еден месец во станот на влегување си дадоа се кирија уредно, но после еден месец кога дојде да си заминат не платија сметки поточно само мал дел од сметките и си заминаа. Што може да превземим против нив правно а притоа немаме договор за издавање на станот пишано
   
 2. Bratot

  Bratot Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  3.261
  Допаѓања:
  11.124
  Пол:
  Машки
  Без договор ништо, немаш основа на што да бараш.
   
  На SummerGirl, fantastic girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. felisitas

  felisitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  1.091
  Ништо.
  Самото тоа што не биле пријавени е илегално и истовремено и нема доказ дека некој престојувал таму.
  Тоа е ризикот кога се издава стан "на црно". За сопствениците е ризик да останат со неплатени сметки или некоја оштета, а за кираџиите е ризик и при се уредно да не им се врати депозит итн.

  Во Германија а верувам и во останатите европски земји тоа е мн добро уредено. Се си е пријавено, си оди преку трансакциска сметка и кираџијата и сопственикот на станот не мораат да се замараат еден со друг.
  Добро би било и во Мкд да е така.
   
  На SummerGirl, SnowWhite8, fantastic girl и 2 други им се допаѓа ова.
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.101
  Допаѓања:
  34.054
  Пол:
  Женски
  Е ако ви е кога сакате на црно да земете пари, без да склучите Договор и да си платите данок на државата.
  Имам тетка ко тебе што на црно го издаваше, па и бегаа кираџиите без да платат сметки со месеци насобрани, па на крај се освести дека повеќе е оштетена, отколку што може да искористи.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fantastic girl

  fantastic girl Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2020
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Уф Знам дека е тешко да се натераат да се платат сметките но една пријателка студира право и ми рече да сум нашла божем сведоци кои присуствувале на договорот така сум можела да тужам.
   
 6. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  47.463
  Пол:
  Женски
  На прсти се бројат кој денес пријавува кираџии. Затоа што некои седат 15 дена некои месец некои година.Моите 15 години издаваат спратови од куќа и да само еден паметен му избега на татко ми а при тоа работеше како готвач во познат ресторан, па кога му отиде и дупло сакаше да плати за да не го брука!
  Има и лоши газди но бетер се кираџиите. Изгорени теписи, болјери едни па се степале и покршиле пола работи|( Секакви ги има. Милион случки до утре можам да пишувам какви се кираџиите.. Бегаат кај кој видат дека можат да им помине. Нека им бегаат на татко ми да ги видам. И да, на сите им слика лична карта пред да ги пушти дома
   
  На SummerGirl, buba4e89 и tina2018 им се допаѓа ова.
 7. FRANCUZINOT

  FRANCUZINOT Активен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2020
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Машки
  Не можеш ништо. Како сакате да ве заштити државата, а вие прво сте сакале да избегнете данок. Се додека има лакоми газди ќе има и неплатени сметки.
   
  На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. Idedemja

  Idedemja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2020
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  43.098
  Пол:
  Женски
  ни со ова не бива ништо... и да имаш сведоци дека сте се договориле за наемнина и сметки, ако ги викниш на суд пребеганите кираџии - тие можат да речат дека за последните сметки ви дале кеш пари на рака лично за вие да ги платите, па да изгубите бидејќи е тоа вашиот збор против нивниот а не би имале многу доверба бидејќи не сте направиле писмен договор.
  џабе трошок за судски процес и уште и адвокат за кираџиите противници ќе треба да платите.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Без договор на нотар, се е џабе. Затоа треба кираџиите да се пријавуваат. А ретко кој го прави тоа. Не сакаат луѓево да плаќаат данок. Ние сменивме два стана под кирија и не бевме пријавени. Не сакавме. Редовно плаќавме кирија и сметки.