1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неплаќање алиментација

Дискусија во 'Правни совети' започната од babaDara, 7 март 2011.

 1. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Ве молам објаснете ми каде треба да се обратам, поранешниот сопруг не плаќа алиментација. Однапред благодарна.
   
 2. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Обрати се во Центарот за социјални работи (мислам така се викаше) -каде што сте го носеле детето на разговор за мислење со кого да живее. Имаш право да си поднесеш тужба ако не плаќа неколку месеци (е сега, не знам колку месеци точно) и мислам дека додека не се регулира тоа се стопира гледањето со децата. Може да му стават административна забрана на платата, па не да плаќа, туку автоматски ќе му се одбива од сметка сумата.
   
 3. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Да, само што нема пари на сметка. Има 1000 денари само. Нема ништо на негово име. Дали со тоа не мора и ине треба да плаќа алиментација. Не ми се јасни работиве.
   
 4. Ljubovnica

  Ljubovnica Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  18
  Во судското решение има утврдено колку треба да плака и тоа мора да го исполнува. Без разлика дали има или нема нешто на негово име. Ако работи некаде и има примања тогаш мора да плаќа.
   
 5. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Точно дека во законот стои дека МОРА да плаќа алиментација но во пракса и не е така.
  Еве и ке ви кажам пример за татко ми. Судот одреди 5000 ден алиментација за мене и брат ми, но до сега веќе 2 години немаме видено ни денар! Излезе дека господинот нема ништо на негово име и дека не е вработен а всушност работи ! Беше мајка ми се распраша по адвокати, и и рекоа ако сака да го тужи
  (тужбата е 300 евра да напоменам ) со тоа нема да добие ништо освен да го испрати во затвор!
   
 6. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  И решение?
   
 7. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Па тоа е решение да оди во затвор.Пари нема, нема што да му земеш ( а има пари само што неможе да се докаже ) само може да оди во затвор.Со тоа ништо не сме направиле..
   
 8. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Од она што го знам од другарка која скоро се разведе, адвокатот и рекол дека сепак може судска забрана да се стави на сметката и првите пари кои во живот ќе му дојдат на сметка ќе одат за алиментација. Значи, ако му одговара цел живот да работи на црно и да не му е ништо регулирано, нека повели. ;) И нејзиниот бивш нема ништо на свое име и работи на диво, ама сепак му пушти пријава. А колешка нејзина пуштила канџи :) и успеала дури да стигне до пријава за фирмата каде што работел на диво, без да му плаќаат на сметка, си најмила луѓе, дури и го сликале како работи, па си направил двоен проблем, и за него пријава и за фирмата. Таа викала „И така не плаќа, барем нека остане без работа“ :)
   
  На okcenzi и babaDara им се допаѓа ова.
 9. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Не ми е јасно само како функционираат тие луѓе. Бебето не сака да го гледа, тоа го разбирам (донекаде) не чувствува ништо за него, морално право и обврска но плаќањето?
   
 10. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Мажите се чудни суштества... |( Голем дел од нив не сфаќаат дека може да има бивша жена, ама дека не може да има бившо дете! А кај добар дел разведени мажи резонот некако така функционира: бивша жена=бившо дете :devil: На една од моите разведени другарки мажот и вика „Немам намера да јас да ти давам пари, а ти да се еб :swear: со други“. Мислам... wtf! И демек не може да сфати дека не и дава пари за неа, туку за детето?! Не, туку така му одговара.
  Греота за дечињата кои ќе се соочат со вистината за своите татковци еден ден, оти мајката колку и да сака, нема да може вечно да ги заштитува од тоа.
   
  На babaDara му/ѝ се допаѓа ова.
 11. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Ми смета само фактот дека институциите не функционираат доволно, односно жените кај нас не се заштитени, децата пак во случајот воопшто. Тропнав на толку врати и ништо. Активирав и извршител, и извршителов ми вика нема од каде да му земеме. Значи можат да се прават деца, некој да прави деца на жениве и истите да не бидат осигурани. Сега можеби ќе следи одговор и критика па што бараше со таков ама на друго место пишав дека имавме 2.5 години супер брак.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Од кај ти е таа сума за тужбата?!

  Јас го тужев татко ми за неплаќање алиментација, тотално бесплатно.
   
 13. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Saya, кажи ми ја постапката за тужба те молам и дали ја сво случајов можам да тужам.
   
 14. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  пред се не е дали станува за маж или жена кој не плаќа алиментација... кој ме чита редовно знае дека имам спротивни ставови кога станува збор грижа за деца....
  За тоа дали ќе плаќа некој алиментација или не зависи од самиот човек. сме пробале преку се и не сме успеале да добиеме ни 1 денар од т.н. мајка која нит и беше битно дали постоиме ниту дали имаме за јадење така да понекогаш залудно се трошите. и сватив пред се дека тие 2000-5000 денари од некој кој не ме сакал а ме родил не ми значат ништо во животот и престанавме да бараме. фала богу што имав татко и баба и дедо кој ме направија човек и станав она што сум. и денес така размислувам тој што сака да даде и помогне после развод ќе даде и повеќе од потребното а не да се одрече од најмилото -децата :@ :@ :@ :@
   
  На nesa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Да, се согласувам но некогаш тешко се излегува на крај со средствата што ги поседуваме. :sweat: :sweat: :sweat:
   
 16. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Како бесплатно ?! Кој ти прави тужба бесплатно ? Мајка ми беше, се распраша на повеќе места секако дека не е бесплатно!
   
 17. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  И мене не ми е јасно на која основа е тужбата бесплатна. Јас адвокатот што го ангажирав па ми зема толку пари само за да ме разведе, а не му земав ништо, ми направи филмови само и испадна дека адвокатот не бил мој туку негов.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  И мене не ми е јасно кој адвокат ќе ти направи тужба бесплатно ? |(
  Можам само да ти земат повеќе а да ти земат помалку или пак воопшто да не ти наплатат нема кај нас. :lol: Адвокатска работа :)
   
 19. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Јас го пријавив случајот преку СОС центарот за семејно насилство, затоа беше бесплатно. А тужбата сама ја составив и ја поднесов до Јавно Обвинителство, пари немам нигде дадено.

  А и да треба адвокат, 300 евра се тежок зајеб, многу помалку пари требаат. ;)
   
 20. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Јас не измислувам туку кажувам како на нас ни имаат кажано ! |(