Неподнесување на деца

Дискусија во 'Дете' започната од AnimeHQ, 14 септември 2012.

 1. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Ај не си бегај од тоа што го пишуваш, да не ти ги вадам речениците што ги напиша, па јас на крајот ги вртам мислењата :rofl:
  Ахам :D а и ова
  А и баш ми е гајле дали тебе ти сметаат или не деца, кажи ти во кој кафичи излегуваш и само што ќе се роди бебето ќе ти го пратам мажот ми таму со него, да ти плаче бебето и да те нервира, не за друго :^) -Инает
  И аман со тој мажот ти :D
  Во врска со темата ретки се и татковците кои ги носат децата во кафичи со другари, многу ретко.
  Се друго што и напиша за некое смешкање, мажот ти и незнам што не коментирам повеќе, кај сум запнала со пишување со тебе, фучат хормоните во бременост.
   
  На sajonaramucaca му/ѝ се допаѓа ова.
 2. artemidis

  artemidis Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Многу убаво знам што сум пишала, а ти нормално дека нема да пишуваш - не знаеш што да пишеш, едноставно толку ти сече :fubar: . Да можеше да ми извадиш некој цитат за да ми идеш контра веднаш ќе го ставеше, ама кога ќе наидеш на некој кој има што да каже многу повеќе од тебе - е тука е проблемот, тука се губиш :!: Земи си ги книгите, учи си направи си кариера па чувај си ги децата дома, немој случајно да ги изнесеш во кафич, а остај ги жениве без кариера со магистратура и докторат или со успех постигнат поголем отколку ти што можеш да замислиш, а не па да постигнеш да си ги носат невоспитаните деца по кафичи и да ги нервираат „сите“ околу нив.
  Знам дека ќе биде избришано мислењето, ама морав да вратам зошто претераа вакви самобендисани фуфици кои мислат дека се многу паметни (ама само мислат :lol: )
  п.с. Темата воопшто не е дали и колку татковците ги носат децата по кафичи
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ethrnity

  Ethrnity Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Женски
  Значи неможам да се изначудам од некои постови... |( |( :x :x :o :o
  Млади,едуцирани девојки да имаат вакви застарени,конзервативни и ограничени мислења и ставови..Шокантно!!!!
  Јас не сум мајка ама,навистина не разбирам што толку ви пречат бебињата /децата во кафич а,уште помалку ја разбирам драмата која ја режирате? Зар за ваков "проблем "треба до толку да се препукувате на јавен форум и да се трескате од земја ,истовремено извитоперувајќи ги фактите,обидувајќи се да докажете нешто за кое немате никаква етичка а,уште помалку законска основа!?Лицемерие и себичност под маската на наводна загриженост за доброто на децатаЛеле,леле!!!
  Според вас мајките со децата до полнолетство треба во карантин да дремат и да се изолираат...социјален живот на нула..само за Вие раат да си го пиете кафенцето???
  Јас лично не се потресувам многу,многу на вакви банални и излишни работи...како што е бебешкиот плач или темпераментно дете ,од каде и да е, нека е и од соседната маса во кафичот 8) .Незнам што е толку тешко??Во животот има и многу пострашни и посурови проблеми од овој.Оладете малце!!!
  П.С живците си ги штедам за плачот на моето бебе/дете во иднина... :D И секако ќе ме гледате во некој ќафич...цигари непушам не се секирајте :D
   
  На Mama25, green.eyes, Lovely93 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.533
  Пол:
  Женски
  Баш ме интересира како ќе ги одбраните мајките ако нивните деца ги остават да лудуваат цела вечер низ автобус ако треба да патувате на некоа поделчна дестинација и цела вечер да викаат и да се растрчуваат во автобусот? Мене тоа ми се има случено иако бев издрогирана со 2 апчиња против повраќање и слушалки на уши кога се бапкаат во тебе и се дерат не е баш интересно. Мајките беа опоменати и пак цел пат си муабетеа и не се обидоа да превземат нешто повеќе од едно „Седи мирен, мирна“, дури и на возачот се дрзнаа да му преречат кога ги опомена, демек не биле тие криви што им биле темпераментни и возбудени децата,дури кај 5-6 сабајле заспаа. Како да не можеа мајките да им дадат и на децата по пола апче против поврааќање пола чес пред тргнување па и тие да спијат или да бидат тивки како другите патници или да научат дека игри на мобилен телефон можат да се играат без гласот да е вклучен до максимум. :^)

  А на кафе не ми се проблем децата, ако паднат или повредат или турнат нешто од моја маса иле се изгорат и исечат, тоа не е моја одговорност туку на мајките :!: .

  И луѓето што се најдечари и сакаат деца имаат раб на толеранција и неподнесуваат немирни деца. И јас сакам и си играм со децата, ама не кога се безобразни, инаетливи и невоспитани.
   
 5. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170

  Да точно темата не е дали и колку татковците ги носат децата по кафичи :)
  А тоа болдираното е чиста глупост за така начитана, со магистратура жена, ама не е ни битно што имаш завршено битно е колку ти сечи за да помислиш дека некој му се смешка на детето за да биди забележан од страна на таткото.
   
  На sajonaramucaca му/ѝ се допаѓа ова.
 6. artemidis

  artemidis Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Само тоа успеа да го најдеш цццц слабо нешто за некоја на која многу и сече :lol:
  А зошто не го цитираше и најбитното од тој истиот пост што го имам напишано
  И еве уште еднаш за тебе ( за да сфатиш поубаво)
  морав да генерализирам иако она што го напишав важи само за мал број на „девојчици“ на кои им сметаат децата во кафичи
  Џабе се трудиш да ми ги извртиш зборовите, некако не ти успева :hai:
   
 7. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Врти сучи си го напишала :rofl: Небитно дали важи за мал дел на девојки на кои му сметаат деца.
  Не верувам ни дека ако на некого му сметаат деца, ќе му се смешка на детето пред мајката или пред таткото. А и дека ќе го користи детето за такви цели.
  Жал ми е што воопшто си помислила дека ако некој го задева или ако го погали детето пред таткото е со цел да привлече внимание кај него. Ама секој со својата памет.
   
 8. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.010
  Пол:
  Женски
  ^^ Бог да чуваа, како слеп за стап се фаќате за еден збор и крај. Artemidis само како пример го наведе тоа, а не дека сите што им се смешкале на деца биле заинтересирани за мајките/татковците, таман работа, мислам дека многу мал дел од луѓето би отишле толку далеку.

  Немате веќе аргументи и пишувате глупости, колку да се врати вашето да е последно. Секој си го кажа своето мислење (кое е многу различно) и мислам дека беше доволно, инаку нема крај. Нека си продолжи темата по својот тек, инаку две групи на луѓе со сосема контра мислења и уште 100 пати да си ги цитираат постовите, нема да се согласат. Не може да сме сите истомисленици и крај, не е страшно, не е крај на свет.... :tmi:
   
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 9. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.955
  Допаѓања:
  5.658
  Нема поента да се докажувам со искомплексирана мајка како тебе.
  За жал,што се разбирате во погрешен правец и секоја можна реченица ја извртувате во крајност.
  Драга моја немој да мислиш дека заради твоите деца или кои и да се јас би менувала кафичи или во полош случај да не излегувам заради новопечените мајки.
  А врв на глупоста што ја прочитав овде е муабетот со татковците и нивното шмекање?! :wasntme:
  Свашта :swear:
   
  На missfortuna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  Не душо,не можеш да се докажуваш со мене,поготово зошто не си во право
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  769
  Допаѓања:
  3.077
  Мене воопшто не ми сметаат деца. Искрено не сум преголема дечарка, сакам деца, но не знам љубов да им искажам. Ама мили ми се и никогаш не ми сметале, ниту во кафиќ.
  Имам кажано уште побрзо, дека не сакам разгалени деца, невоспитани, или онакви кои потпораснале, а не знаат ниедна песничка, стихотворба, приказна или да не знаат да избројат од 1 до 10.
  Ете тоа за муабетот од мене.

  Туку јас често си излегувам по кафиња и сега од кога еден ден ќе имам дете да престанам, ни дете мое да не однесам? Толку од социјалниот живот. :D Абе со сила заостанати ќе се правиме? Па уште од деца од 15 години ги читам мислењава. Родете и не шетајте никаде, ама верувам дека сите еден ден кога ќе имате детенце, ве уверувам дека ќе ви дојде барем една прилика во животот кога ќе излезете со него на кафе, ручек или вечера.
   
  На SimonaTino и Lovely93 им се допаѓа ова.
 12. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.481
  Незнам што се фатиле сите за деца однесени во кафич |( и покажување на култура од страна на родителите (таму ) .Мајките или Татковицте се доволно совесни во кој временски период од денот би седеле на кафе во присуство на своите деца ,некогаш и добро е да се седне ке одморат дечињата (ако шетале некаде ,золошка ,парк или некој шопинг) ке се освежат со сокче или вода ,ке видат малце поинаква средина и мн луѓе (за што сум сигурен дека ке им биде интересно ) .Се зависи од тоа кој ги носи децата,каква комуникација (почит) има со нив .
  И јас знам да седнам на кафе кога го носам внук ми некаде и до сега не ме ставил во непријатна ситуација да истури нешто или пак да направи беља .Сум добил погледи од луѓе што тоа како да не им се допаѓа но поголема малограѓанштина немам видено да зјапаш на туѓа маса и да чекаш некоја глупост од дете за да фатиш сеир :fubar: .

  Многу некултурно ми е кога деца трчкараат (таму -ваму како мува без глава ) на свадба или дешавка од тој тип ,па ке истурат нешто или сите (викаат) по нив демек леел ОНИ најубавите најдобрите.Е такви деца не ги можам ,подалеку од мене :!: .Не поднесувам деца што незнаат што сакаат но тука се виновни родителите ,не се трудат да му приложат каков избор има детето ( најчесто прашање за дете ШТО сакаш да ти купам |( ? ) Што и да му купиш нема да чини,знаејќи дека наредното нешто ке биде со истото прашање .....

  И да точно е тоа дека провокативните мајки се забележителни НЕнамерно и да не се убедуваме,погледот знае да отиде натака ( но не со погрешна мисла ) .Ова сигурно го мислите и за провокативните татковци :P .....
   
  На Silver.E и SimonaTino им се допаѓа ова.
 13. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  7.985
  Имаше и една друга тема слична на оваа (за сакање деца или не) и таму забега мубетот со деца во кафичи. Аман со тоа.
  Во таа тема го пишав ова:
  Е сеа тотално ќе пишам коментар што е вон границите на темата но морам да го прокоментирам ова со децава и кафичиве зашо упорно го игнорирав како оф-топик по темите ама гледам се натака се вртат муабетите.
  Да ви кажам јас детето ќе си го носам по кафичи. Не планирам да го променам животов мој од корен поради што сум родила дете. Прилагодам да, но променам - не. Нема јас да преспивам по кафичи ама воопшто не е биг диал ако 40тина минути седнам на кафе со мало дете.
  По вашава логика дека на дете му е место во игротека, не во кафич онда и на родителите не им е место во игротека. (Па и педо-момент е ако некој возрасен бдее таму над децата.) Едно дете не може нон стоп да е во игротека или да трча низ парк или не знам што... Зашто не би седнала со него во кафич да си јадеме сладолед или палачинки, па крај краева и да се видам со другарка а тоа да си бои на боенка седнато до нас?
  Инаку јас децата по кафичите не ги приметувам, па дури ни тие што галамат. Сум отишла таму да направам муабет, а не да пратам што се дешава во околина. Ако нешто апла пречи ќе се преместам на друга маса и готово, ама дека едно разцмиздрено дете ќе ми го поремети раатот - не.
   
  На zalosna и Lovely93 им се допаѓа ова.
 14. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  Ретко сеслучува да неподнесувам деца бидејќи нема дете што не би го чувала ама на другарка ми брати е бог дачува дете од само 4 го може така да те засрами што ќе се чудиш што те снашло мн е безобразен и се и сешто збори без контрола
   
 15. m3a3c3a3

  m3a3c3a3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  257
  Ги прочитав скоро сите мислења во темава и не можам да се изначудам :x
  Дали мора некој постојано да напаѓате ако има различно мислење од вашето?
  Дали мора да се препукувате и вреѓате? :tmi:
  Човек овде што и да напише ќе биде искритикуван...Многу луѓе го следат форумов само за да фаќаат сеир..Без разлика дали ве знаат или не ова изгледа смешно за некого.
  Општо земено сакам деца кои што не се разгалени..Морам да признаам дека кога си играм со некое детенце и јас си се осеќам помала :$
  Некои се срциња,но некои се права тортура..Сакаат се да фатат,да видат,да чепнат... :devil:
  Но не се криви децата туку родителите...Уште неродени фејзбуци им прават а не па друго. :fubar:
  И да кога одам на кафе не сакам некое дете да ми вриска и да плаче а мајката да си пие кафе со другарка и да вели ништо не му е на детето си игра,а то подсинало од плачење.. |( :x
   
 16. Insatiable13

  Insatiable13 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  367
  Кратко кажано... не поднесувам луѓе што не поднесуваат деца :!:
   
  На Moonglow и SimonaTino им се допаѓа ова.
 17. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  428
  Пол:
  Женски
  Se iznacitav se na ovoj svet ama nekoi komentari i te kako me teraat da se zaprasam zosto ustvari nekoi luge ne si uzivaat vo nivniot zivot pa nasle na drugi ke im go sreduvaat :)
  Sega ke si kazam za mene striko jas ke se dadam primer odokolu ili za drugi ne komentiram :)
  Majka sum godina dena i veruvajte i te kako zasluzuvam i jas edno kafe so moi drugarki koi sto mi se bile drugarki i pred da se rodi kerka mi :)
  I da kratko i jasno izleguvam so kerka mi niz kafici na kafe sladoled itn....retko so prijatelki ama vikend obavezno so mm si sednuvame vo kafic :)
  Nikogas dosega dali kelner , gazda ili gosti vo kaficot ne se me poglednale na krivo ili da mi iskomentiraat nesto....kerka mi bese placlivo bebe ama toa e ....ima i mene mi smetaat mnogu raboti ama kraj kraeva jas sednuvam nekade da se vidam so koj sum se dogovoril a ne da razgleduvam okolu :) ili ednostavno sednuvam da odmoram bre luge pa zabraneto e toa ???
  eve vi najprost primer : mnogu kafici imaat letni terasi blizu pat ili trotoar taka li e ??? Ne se site na centar kade sto moze samo pesak da pominuva .i sega vie sedite i jas so kolicka pominuvam i zastanuvam do vasata masa kade sto ne deli samo nekoja si ziva ograda na primer i vo toj moment pocnuva da place kerkami i jas normalno ke zastanam da vidam zosto sto kako....i pak slusate kako place bebe ama zamislete ne sum vo kaficot a na trotoarot fala bogu seuste mozam kajde sakam da stojam :) i sto sega i toa ke vi preci ????
  ah bre curiciiii uzivajte si go vremeto so kogo ste izlezeni a ne koj ima okolu vas :)
  i zamislete i mm sam izleguva so kerka mi niz kafici i si sedat....nemu mislite ne mu place ??? Mislite tuka na nekoi luge ne im smeta ??? Ama za razlika od mk tuka ima kultura i lugeto osven niv ne gi intersira bas nisto.....
  i da ke ja setam kerka mi i vo mk niz kafici se dodeka ne se stavat znaci deka kuce i dete ne smee vo kafic jas i kerka mi sme isto dobrodojdeni kako site drugi koi sedite vo istiot kafic :)
  mene mi smeta ti sto zboruvas glasno i se smees ko nedokvakana, tebe ti smeta samata pojava na moeto dete i ete kvit sme .
  nema ljutis ljubazno vas molim :)
  pa i kraj kraeva stoe ne si kazete na tie majki koi vi smetat , ili samo se silite tuka anonimno....eve mene na pr nekoj bilo kade da mi kaze izvinete moze li da ne go pustate kaj mene vase dete ili moze li da go smirite int int jas ljubezno ke objasnam zosto pr place zosgo seta itn i ke se razebre ko ljudi
  ama imame bre mnogu nikakov mentalitet i ni k od klutura ama toa e.....
  ubav den imajte i si kazav moe mislenje nikogo ne povikuvam na rasprava :*
   
  На SimonaTino и green.eyes им се допаѓа ова.
 18. kristince51

  kristince51 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  1.019
  Ај јас сега да кажам од мое искуство, кога немав дете еден пат излегов со братучетка ми на кафе со нејзиното дете, детето беше машко и околу 4 год. беше многу немирно братучетка ми се трудеше да го смири ама тоа кога не сака што да се прави расипа кафињата почна да бега преврте маса што не седеше никој на неа , плус се изфалка целото накрај да почне непрестано да плаче , бев девојче и стварно ми незгодно беше од другите маси зошто сите гледаа накај нас а на братуцетка ми незнаете колку многу и бше незгодно ама што да го прави дали 5минути седнавме и си станавме,си викав на себе леле ја овака нема шанси да дозволам на моето дете, Ете станав мајка сите другарки слободни немажени, плус за деца ни најмалце не ги занима а нонстоп искачаме уште кога беше бебе керка ми, зошто тогаш тешко да познавав мајки со бебиња и секако другарки се ми неможам а ги запоставам а тие само сакаат нормално по кафичи да седат како секој млади девојчиња, никогаш па еве и сега не дозволив да се шета,трча керка ми по цел кафич или да досага на некој кога беше бебе ако почне да плаче нормално си плакам сметката и си одам сега макар ни 2мин да не сум седела ама не ми се случило тоа беше мирна, проблемот стана кога почна да разбира и да оди сака се да види , ама и тогаш најчесто ке и кажам да седи со мене и да биде мирна или пак ако сака да ја оставам во игротека , ако се сложи да биде со мене нормално гледам да ја занимавам со нешто да седи мирна до некое време најчесто првите 15мин потоа секако почнува да биде немирна па фино си ја плакам сметката и си станувам не ги условувам моите другарки да станат ако сакат нека останат па потоа или во паркот ке се чекаме каде нормално интереснои е на керка ми, а ако е само една другарка уште пред време ке и кажам дека можеби нема многу да седиме во кафич зависи од керка ми сепак да си знае да не се налути Сепак знаеме дека на деца не и е место во кафич има кога да одат нели, и нив не ги баш интересира седење на едно место затоа треба кога ги носиме каде несакаат нормално ние мајките и татковците целосно да ја преземе одговорност за нив барем според мене :$ :D
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Moonglow

  Moonglow Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Немам баш време целава тема да ја прочитам, ама од неколку одговори баш се зачудив |( редовно седнуваме со децата во кафулиња и не сум ни помислила дека Е МОЖНО некому тоа да пречи! Ниту ми пречело мене ( а ни на сопругот!) и пред да имаме деца-обожавам деца! И сум максимум толерантна кон нив, нивното однесување.
   
 20. siaSweet

  siaSweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  18
  Ги обожавам децата.Деца како деца нормално е да бидат немирни и слично,него ли мене многу повеќе ме нервираат одреден број на родители што не знаат да му објаснат на детето што чини а што не.
  Јас неможам да се замислам а да не сум опкружена со деца,било помали или поголеми.Сум го израснала брат ми,братучед ми,внука ми и многу други деца во малото кај мене.Сите сум ги сакала.Тие немирни деца што се криви за да не бидат поднесувани?Пре би рекла криви се родителите. Имав пред скоро една случка,моја братучедка на гости кај мене со 5 годишно детенце.Верувате нервите ги испокинав?Мислам домот однопаку ми стана за неполн час.Неможам да го искарам детето не е мое,а и не сум должна , него ли таа како мајка е должна да му свикни од време на време ако прави некоја беља малото.Јас молчев одредено време ама ми зовре еден момент и и реков : Свесна си ти да му свикаш на малиот да не крши наоколу? Или побитни ти се цигарчињата и кафенцето од детето твое? Е ако де, темпераментно ми е детето нека си игра. Ја избркав. Јас не сум мајка, ама ќе бидам и мислам дека можам кога ќе сум барем кај некој на гости ако видам дека малото ми е немирно и крши нешто или некој други работи, или ќе станам и ќе си заминам и извинам за штетата, или ќе си го приберам кај мене... Трето нема...
  Децата како деца не се криви, криви се нивните родители што не знаат за доста ..
   
  На eloves, Moonglow, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.