Неподнесување на деца

Дискусија во 'Дете' започната од AnimeHQ, 14 септември 2012.

 1. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.971
  Пол:
  Женски
  Мене не ми е јасно како може некој да не поднесува деца???
  Дете како дете, некое е мирно и послушно, некое е радознало и темпераментно. ИИИИИ, што сега ај да ме нервираат. Треба првенствено да знеш како да се поставиш спрема детето. Или полесно е да се каже неподнесувам деца, не можам да ги гледам и слушам како плачат, врескаат и се размазени.
  Сите сме биле деца, никој не дошол возрасен на овој свет. :) :)
   
  На Rama, zalosna, 4rever.unique и 2 други им се допаѓа ова.
 2. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.727
  Пол:
  Женски
  мила има различни деца ..еве јас имам само еден брат и едно внуче .. се ми се во животов :) ама моето внуче е толку разгалено што ништо неслуша вика на цел глас дали дома дали впродавница ..турка се што че стигни мава по синми екстра че земи нешто че му скрши или истури..значи те гледа во очи и ти вика нема да го скршам и по некоја секунда гледаш скршено..и после вика ама зошто ама зошто и да незнај човек што да му одговори..тоа трај 5 мин и после пак исто :?: ок мене ми е внуче си го сакам малечко ми е 5 годинки ама некоја што немује ништо тешко да го трпи :)
   
  На MacenceEna и makedonkamak им се допаѓа ова.
 3. junacinamama

  junacinamama Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  15
  ...имам блиска пријателка која не сака деца...барем таа така вели иако никогаш не изреагирала негативно со оглед на тоа што се дружиме а јас имам две деца... :D , повремено си одиме на гости, јас со моите двајца кај неа на кафе, таа кај мене на кафе.....тоа е нејзин став дека не сака деца и јас воопшто не се трудам да и го наметнувам ставови од типот па децата се супер, златни и сл.
  на крајот на краиштата сите сме различни...
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  5.204
  Кога ќе се случи некој екцес со деца, никој не ги гледа накриво децата.
  Сите очи се вперени во родителите и бараат нивна одговорност.

  Деца, како деца, сите се различни. Но, родителот е тој кој треба да си го смири и прибере детето, а не да седи со цигарето в рака и мува да не го лази.
   
  На Belgin1, eloves, makedonkamak и 3 други им се допаѓа ова.
 5. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.533
  Пол:
  Женски
  Не најдов посоодветана тема па ќе го постирам во оваа, бидејќи навистина вреди да се прочита.
  Еве еден од коментарите:
  Извор:http://www.politika.rs/rubrike/spektar/zivot-i-stil/Razmazeno-ili-prezasticeno.sr.html
   
 6. Captain-Omni

  Captain-Omni Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  5.214
 7. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  5.957
  Пол:
  Женски
  Една баба која ја познавам не поднесува деца :^) .Се и пречат де китките и ги газат де ова де она.Незнам дали е до тоа дека никогаш не родила деца или некоја друга причина.Знам дека едноставно не ги поднесува |(
   
 8. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.046
  Изгледа она нема деца па сеа љубоморна е што другите си живеат детство,аххаха.Свашта :fubar:
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MalaMedena

  MalaMedena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  174
  Јас многу сакам мали деца. Ама овиее на соседите не ги поднесувам,неможе човек око да склопи напладне од нив. Нон-стоп се дерат,играаат топка,врескаат и што уште не..Баш пред некој минут слушнав некое вели НЕ ЈАДИ ГОМНА, а мали се децата.. од 4-9 години најмногу... и тоа го кажа на баба му како што слушнав,зашто жената почна да вика по него ...
  Пред некој месец бевме во пицерија со една жена,зад неа седеа деца (исто така малечки,најмногу да се 3-4 одд.) ,славеа роденден. Додека беа тука нивните родители седеа мирни,кога си отидоа почнаа да збеснуваат. Зборуваат кој што купил поклон на славеникот и почнаа за кондоми да зборуваат. Што разбираат тие на 8-9 години што е тоа?! :^)
  Жената со мене што седеше се свтре со нив и ги погледна,зашто зборуваа многу гласно и едното дете и рече: Што се вртиш ма,ајде гледај си напред ... ми одеше да станам да го згазам под нозе :@
  Јас така да сум кажала на некој кога сум била мала ке ме истепале убаво.
  Што ке биде утре со тие деца? Сигурно родителите не ги научиле така да зборуваат со постари. Како може тие деца да ги поднесувам кога се одвратни :x
   
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.164
  Допаѓања:
  61.895
  Носењето на деца на места кои пред сè се наменети за возрасни е тренд што зема огромен замав ширум светот. Порано беше шема за големите американски градови како Њујорк и Сан Франциско, но „современите“ родители ширум светот го прават истото. Затоа, сè повеќе установи си ја менуваат политиката и ставаат забрани или ограничувања на ваквото однесување. Неколку ресторани во Јужна Кореја неодамна ги затворија вратите за деца и бебиња заради безбедносни и правни причини. Кафулиња во Берлин забраниле колички за деца и направиле „child free“ зони. AsiaAir направи посебен дел за деца над 12 години. Malasya Airlines забрани присуство на деца под 2-годишна возраст во прва класа. Мислењето на темава е поделено - родителите кои сакаат да ги вклучат нивните деца во забава за возрасни сметаат дека децата не сметаат повеќе од оние што гласно зборуваат или што се пијанчат на соседната маса. Оние што се против велат дека присуството на деца е иритантно но и опасно (за децата), а ги обвинуваат лошите родителски навики на оние што премногу им дозволуваат на своите чеда. Ширум светот, сè повеќе луѓе имаат деца на позрели години, најчесто во време кога се најфокусирани на кариерите, па го искористуваат секој можен момент (без разлика колку несоодветен) за да бидат со детето. Некогаш, тоа едноставно се случува бидејќи родителите премногу се плашат да го остават детето да биде чувано од некој друг. Но факт е дека расплакано дете на соседната маса во ресторанот во кој сте дошле на мирна вечера не е баш најпријатно искуство

  Извор http://pixel.mk/zhivot/semejstvo/dete-ne-e-za-segde

  Значи, низ цел свет нервират деца по ресторани и кина и слично.
   
  На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
 11. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.488
  ЈАС уживам во друштво на деца. Но некои деца и те како ти шетаат на нерви, како ова од видеото погоре. Е за такво дете оправдувам по едно плескање по газето, а никако на др место. Иако сум против насилтво и покажување сила и доминација, но некои деца само тоа и ги смирува.
   
 12. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  1.414
  Никогаш не сум знаела како со деца, бидејќи не ги сакам едноставно. Ниту туѓи, ниту сакам мои.
  И ми пречи кога ќе излезам со некого што цел муабет ќе му биде кога детето станало, кога кивнало, кога ждригнало, во школо како кажало смешка и сите биле воодушевени. Во ред е ако некој сака деца, ама нивниот живот веќе не го живеат, туку животот на децата. Затоа се дистанцирам од такви луѓе и имам пријатели кои делат слични размислувања со мене или и покрај тоа што имаат деца, успеваат да го задржат своето јас и да имаат и сопствен живот.
  Знам дека сега ќе ми се нафрлат еден куп мајки, ќе ми велат како сум љубоморна или исфрустрирана. Нема врска. Имам разговарано и со пријател психолог на оваа тема и ми има кажано дека е сосема нормално, дека добар дел луѓе во денешно време по свој избор одлучуваат да немаат деца. Мојот живот го живеам на таков начин да ме прави мене среќна. Јас сум среќна без деца во животот и тоа е тоа.
   
  Последна измена: 20 март 2015
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 13. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.727
  Пол:
  Женски
  Nema vrska ova so ljubomora ili insfrustrirana
   
  На eloves, Glasna, Trnche и 4 други им се допаѓа ова.
 14. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.766
  Допаѓања:
  22.971
  Пол:
  Женски
  @littleflower на што љубоморна? На исполнетиот живот што го имаат родителите обидуваќи се да издигнат, воспитаат дете?!:) убаво кажа, тоа е твој став... Не знам дали и понатаму ќе го задржиш но без разлика колку поднесуцаат или не деца, скоро сите во некој миг барем помислуваат на потомство... Некој порано или покасно.. Се надевам ако воопшто помислиш ќе биде тоа на време, а не прекасно...
   
  На Viktorijaaa5, joy1 и zalosna им се допаѓа ова.
 15. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.829
  Допаѓања:
  44.430
  Пол:
  Женски
  Не дека не сум поднесувала деца некогаш , ама ете , едноставно не се опуштав толку со мали деца на пример кога ќе ми дојдеа на гости , јас да ги занимавам да си играм со нив. Понекогаш знаев да речам дека не сакам дете , да не си го уништувам телото , ама сега се каам за тоа , и сакам кога ќе се омажам да си имам барем едно детенце.
  Имам пишувано и претходно , кога се роди внук ми , не можев да се смирам од плачење, се разнежнив од среќа , и од тогаш јас веќе несум иста личност, тој ме промени , сватив колку чисти и невини суштества се децата , тие не ти мислат и не ти прават лошо,сега сум друга јас , ем со внук ми сум по цел ден ем кога ќе ми дојдат мали деца на гости се занимавам и со нив.
  Не се мешам во ничиј живот ,ама ве молам немојте да ги малтретирате малите дечиња, немојте да ги отфрлате, немојте да се вадите со тие приказни дека не сакате деца , верувајте некој се би дал да има дете, а не може :(
   
  На makedonkamak, green.eyes, eloves и 2 други им се допаѓа ова.
 16. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.176
  Пол:
  Женски
  @makedonkamak Site nie bevme deca da,kakvi deca bevme NIE,a kakvi se ovie? si se zaprasala?
  Jas koga bev dete ne smeev da pisnam pred majkami bevme strogo diktatorski vospitani nasite,ke igravme da vo ulica ama nemase derenje,vristenje kubenje kosi ligaenje po ulici,ako eden viknese odma roditel ke izlezese nadvor da prekinime,a sega plafonot da padni nikoj nisto ne mu veli,kako doma taka nadvor i toa kolku poveke uslovi imat ovie roditeli sega da gi vospitat decata vo sporedba so nasite ama cabe sve e gola voda, se naucile samo OSTAJ GO DETE E,e pak ostaj go za ova a ona i glata ke ti ja prepuka sve ima granici a najpoveke so decata znaci vospituvanje postrogo mu e potrebno na ovie deca i tocka...Vcera proodelo nekoe dete gugnalo,denes mu se deri namajkamu po ulici placi kubi kosi za nesto da mu se daj se vlacka go vrega roditelot svasta imam videno tie kako trupoj,so cesn isklucoci mene koga ke mi recea NE toa bese kraj e muabetot i sigurno bevme i pomili i pogolemi srcki od ovie sega,imalo i ke ima nemirni deca no ovie denes se i razgaleni i nevospitani poveketo pak ke recam skor sve mu e dozvoleno i normalno deka ako deteto vristi nonsto i se mrsulaj za sve dava odbivnost...Jas sakam decinja,no decinja koi umereni vo sve dete kako dete neznaj nisto ama razbirat mnogu ako mu viknis i toa kako,od mali od roditelite i gledat i ucat i razbirat,ne opravduvam razmazeni deca sto ti se kacvat na glava i ne sakam....Malku zabegav so temata ama ke mi oprostite
   
  На eloves, zalosna и katalina им се допаѓа ова.
 17. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.971
  Пол:
  Женски
  Vo red e se, deteto kako dete kako ke go vospitas takvo ke e. Vo globala deteto e odraz na samite roditeli.
  Deteto kako ke go naucis taka ke si se razviva natamu. Znaci greskata do roditelite e, a ne do deteto.
  Mene licno niedno dete ne mi zasmetalo do sega, zosto? Zosto jas i da vidam takvi t.n deca cudovista izvinete na izraz , se misli na deca koi koristat sekakvi pogrdni i vulgarni zborovi koi samite ne znaat sto znacat, a sepak gi slusnale od vozrsnite, deca koi uste od peleni imaat silno izrazeni negativni custva kako nevoza, zavist, sebicnost, zlo, deca polni so agresija te deca sto sedat samo so racete krenati kon nekogo, duri i kon roditelite, potoa deca koi go diktiraat tempoto na zivot na celo semejstvo itn da ne dolzam natamu. Jas se sum videla pred oci, no jas zamerka nemam kon deteto, jas im zameruvam na roditelite nivni koi uspeele takvi deca da stvorat. Od decata napravile nesto drugo, samo ne deca.
  Deteto na mala vozrast nema razvieno mozoce kako nas vozrasnite. Mislam se razbirame.
   
  На Hipica, eloves, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.176
  Пол:
  Женски
  @zalosna Potencirav da so cesni isklucoci na roditeli koi znat normalno da gi vospitat decata no kako sto ima poveke razvodi od brakoj vo denesno vreme bog znaj sto ke docekame do nekade ne se i decata krivi...
   
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.328
  Допаѓања:
  239.741
  Пол:
  Женски
  Не донекаде.Сметам дека децата воопшто не се криви.Они сами не се воспитуваат.Нив НИЕ ,околината ги воспитува.Тоа што едно дете перципира околу него тоа и во глава му влегува.
  Имаше период кога керка ми се обракаше со МОРИ,или пцуеше.Кога и велев дека тоа се грозни зборови она ми велеше Па и дедо така зборува.Дури еднаш ми рече:Вие ме учите така да зборувам,јас од вас гледам и слушам.Останав запрепастена од тоа колку е во право.
  Јас ги сакам децата,ги толерирам колку што дозволуваат границите.Но не сакам ситуации кога др деца ги тепаат моите,ги врегјаат им ги кршат играчките а при тоа нивните родители не превземаат ништо па морам јас да изреагирам.А тоа тогаш ги врегја.
  Имавме ситиација со дете на пријатели.Постојано ја удираше незгодно керка ми.Еднаш ја турна од скали.Капак беше кога и ја удри главата во стакло.Татко му само му рече:Игор немој така.
  Тогаш го фатив Игор за рака јас и го остаив пред врата.Ги замолив родителите веке да не го носат се додека е вака агресивен бидејки го загрозува животот на керка ми.Отогаш поминаа 2-3 год детето не е дојдено кај нас.Дури беше суспендирано и од настава ради вакви случки.
  Пак ке кажам.Дете ко дете не е криво.Бидејки неговите очигледно му дозволуваат да мава по др деца колку му е воља.Криви се они што не го спречуваат во нанесувањето штета.
   
  На ivi1987, MacenceEna, Hipica и 6 други им се допаѓа ова.
 20. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.176
  Пол:
  Женски
  Pa ubavo mislam deka se izjasnav deka decata na glava se kacuvat a roditelite gi tolerirat ili kutat deca bile i od tuka proizleguva sve,i zatoa poslem istite tie deca na site vo okolinata na glava mu se kacuvat a potoa i istite tie doma so velat AKO na sve ne mozat da gi tolerirat a kamoli okolinata nivnite deca da gi tolerira pa TRAZILI STE- GLEDAJ TE...Zatoa ovie deca sve po ne tolerantni stanaja prezadovoleni od sve se i pak ne se zadovolni,nie porano za da dobievme nesto i te kako trebase da go zasluzime problemot e obostran ama poveke e do roditelite...