Неподнесување на деца

Дискусија во 'Дете' започната од AnimeHQ, 14 септември 2012.

 1. MilaP

  MilaP Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.104
  Пол:
  Женски
  Obozavam deca no ne sakam roditeli koi ne znaat da si gi vospitaat.Mrazam koga ke vidam na ulica dete se raskvicilo a majkata so cigara vo usta si tepa muabet,muva ne ja lazi.Ili koga nekoe dete placi vo prodavnica za nesto a roditelot go vlece i kazuva nemoze i ke go udre.Moeto dete nema ni 3god no go imam vospitano koga odime nagosti so toa sto ke mu dadat da si igra drugo da ne ni pomisli,ako saka nesto da si zeme ke me prasa mene ili tatko mu za da mu podademe,a ne da mi se ligavi po masa.Imam drugarka i koga mi ide nagosti so nejzinoto 5 god. dete moram da krenam se sto e na dofat da ne sokrsi,pa koga jas mozam dete od 2god i 6 meseci da vospitam sto ostanalo za 5god dete.Zatoa velam decata ne se krivi tuku roditelite zasto i tie samite ne se vospitani .
   
  На eloves, ivi1987 и Rabbit им се допаѓа ова.
 2. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.097
  Допаѓања:
  37.316
  Пол:
  Женски
  Многу убаво кажано и секоја чест на воспитувањето на таа возраст :clap:
  Сакам да те прашам од кога почнуваат децата да разбираат и може да се почне со воспитување на истите? Мојата има скоро 10 месеца, мислам дека е уште мала за учење на добри манири и воспитување или можеби не? :?:
   
 3. MilaP

  MilaP Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.104
  Пол:
  Женски
  Mislam deka kolku e pomalo tolku poubavo.Ako ja stavas vo duban (jas moeto go stavav) i so raceto sekade cepkase i sekogas go karav nekogas i ke go cepnev po raceto i mu vikaj nemoj mama se kara.No dokolku imas babi i dedovci pa i maz ti ako i popustaat se ti odi vo voda.. Taka da ako i dopustaat sto saka da pravi prvo ke si sednes so niv i ke im kazes deka ne smeat da i dozvoluvaat se da pravi zasto ti si taa sto najgolemiot del vo denot go pominuvas so nea,ti si majka i tvoja dolznost e koga odite nagosti da vnimavas da ne skrsi nesto (ne e zaradi nesto sto ke skrsi tuku deteto moze da se povredi) ili da ne napravi nekoja belja.
   
  На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  28.608
  Пол:
  Женски
  Обожавам деца, откако пред 8 години братучетка ми го роди првото бебче ептен многу се приврзав за неа, и од мали нозе забележав мои карактеристики кај неа, девојчето си остана исто, до ден денес ни малку не и е сменет карактерот. Избувлива, сака се по нејзино да биде, тврдоглава, уценува. Не ја кривам неа, ни малку, туку братучетка ми бидејќи она и сопругот треба да ја воспитаат дека не може секогаш се да добива, или да цмиздри ако нешто не и е во ред. Па и сцени да се правело и трескање на врати на 6 години. Нема смисла. Еве за некоја година и јас свои деца ќе имам ама па во ниеден случај нема да им дозволам се да прават. Од малечки се учат и како треба да се однесуваат, и да почитуваат. Или уште полошо да не им обрнувам внимание и да пискаат по продавници. Има само незаинтересирани и негрижливи родители, и на вакви со право им ги земаат децата во Америка. А не кај нас, се собрале си тераат свое гајле, а дали ќе им се изгуби детето или повреди немаат ни осет ни гајле.
  Нормално има и луѓе кои едноставно не чувствуваат желба да бидат родители. Не може секој да има родителски инстинкт и не е секој способен да има и одгледува дете. На тоа воопшто не треба да им се замери, нити да им се гледа како да не е се во ред со нив.
   
 5. jloves

  jloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  I feel u girl.И јас исто!
   
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.029
  Допаѓања:
  242.461
  Многу ме нервира кога родителите се им дозволуваат на децата.
  Дома што сакаат и како сакаат нека им се однесуваат
  Ама кога си ги носат по гости или по свадби нека си внимаваат на нив.
  Сите деца се драги и мили и слатки, ама тоа се додека не почнат да ти кењаат на глава во твој дом.Два часа се, ке ги издржиш ама ако додеваат, ама ако уништуваат инвентар, незнам...
  Сум била во ситуација да се смешкам додека дете на пријателка праи лом по дома, а дојдоа на стан кај мене, што значи се ми беше ново.
  Епа сеа она ,,синеее немој,, не е доволно...стани и прибери го..
  Во таа прилика ми го уништи тепихот (уште ние не згзнати не него) и еден украс кој со мажот ми од Тунис го довлечкавме и за нас двајца има интимно значење.
  Не сум децомрзец
  И јас имам деца и не дозволувам такво однесување.Се знае со што може да игра.
   
  На Umbrella22, Аliсe, kjukli и 7 други им се допаѓа ова.
 7. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.364
  Допаѓања:
  17.235
  I jas epten se nerviram so takvi roditeli. Znaci vo stanot sme preseleni pred 2,5 godini i relativno novi ni se stvarite. Dojdoa starostvatite so nivniot sin ( seuste nemavme deca) i maliot ni ja preuredi cela dnevna :( . jas po nego odam demek da si igram samo da ne mi iskrsi nesto, a oni muva ne gi lazi. Uste se zalat deka ne mozat na kraj da izlezat so nego ( maliot imase 3 god) Uste mi vika starosbaticata sedni da se vidime se zaboravivme veke :( a jas celo vreme go vardam. Ufffff najmnogu sto mrazam se takvi deca i roditeli
   
  На veren и victoria им се допаѓа ова.
 8. ivi1987

  ivi1987 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  2.303
  Допаѓања:
  46.785
  Пол:
  Женски
  И јас не поднесувам лигавење за ништо или агресивни деца кои тепаат за без потреба или деца што прават лом кога ќе ти дојдат на гости.Имам тригодишна ќерка и неможам да дозволам да се однесува така.Јас дури и сум критикувана дека многу се дерам по детето.Јас не тепам дете и никогаш нема да кренам рака ама морам да карам и да ставам граница до каде може да оди.Затоа на гости знае да седи мирна и да не фаќа ништо без прашање.Ама од што е таква еве многу ја тепаат децата а она само плаче и незнае да врати а родителите на таквите деца се смеат,како ваууу којзнае што да се случило.Или случај кога ќе ми дојдат со дете на гости и на крај моето е буткано и му ги зимаат насилно играчките од рака и као мајките со одговор:па некај го нека си поигра,ти седи ми тука во скут...молам???па затоа ставам граница со таквите луѓе,зашто несакам моето дете да јаде ќотек од такви невоспитани деца.Имав лани случај кога на комшиката детето на секое седење на кафе,нејзиното де го штипе моето,де го тепа де го бутка,па насилно му зима играчки и на крај мајката се смееше и ми збореше како моето било многу нежно и мирно и лигаво.Па затоа пресеков зашто неможам да поднесам такви работи.
   
  На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  7.592
  Пол:
  Женски
  Не толку ми пречат децата, колку нивните родители кои се седат со скрстени раце или кафе во рака со оправданиja oд типот: остај го дете е, незнам што му е дома не е вакво, незнам што да му правам и триста изговори. Ако незнаеш да си го прибереш детето чувај си го дома.
  И морам да кажам дека секое дете е одраз на своите родители. Ако во семејството се користат погрдни зборови и пцовки пред детето, нормално и детето да ги користи без да знае што значат. Не дека тие зборови неможе да ги слушне на улица ама треба некој да го опомени, да му објасни што значи тоа и дека не е културно и пристојно да се споменува. А гледајќи ги денешните родители, (секоја чест на исклучоците, и нив ги има) повеќе на игнорирање ја тераат работата, демек дете било, да не се замерува. На детето никој не замерува ама кога ќе се случи инцидент сите во родителот гледаат. Исто така не оправдувам мешање од баби, дедовци, тетки, вујковци во воспитанието родителот да каже едно, бабата друго веднаш го брани детето и подршка дава и после за секоја глупост кај баба ќе трча да го оправда.
  Дете како дете секое е мило, слатко, убаво и сакам да си играм со деца и можам да бидам толерантна до некаде, ама неможам да поднесам невоспитани, разлигавени, безобразни и инаетливи деца. Демек или по негово ќе биде или ич нема да ја биде.
   
  На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
 10. macedonec15

  macedonec15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2015
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Машки
  До 12 години години многу ги сакав малите деца ама последниве три некако не. Пред една недела имавме гости сите седефме во двор малите влегоа внатре дневната така ја растурија што и при полициски претрес ќе беше по средено
   
 11. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.829
  Допаѓања:
  44.431
  Пол:
  Женски
  Според никот и самиот си дете,ама не можам да ти прогледам низ прсти за постов,не,никако:x
  Значи,како прво и јас не оправдувам деца кои се однесуваат како индијанци и герилци по туѓи куќи,против сум детето да збеснува а родителот да си седи настрана пиејќи и пушејќи цигара,ама ако едни деца ти ја растуриле цела куќа на тебе или на некој од нас,тоа не е причина да кажуваш одлучно дека сите деца ги мразиш8-|и кај мене ми валкале ми кршеле малите гостинчиња по дома,а имало и такви кои ми ја разубавувале куќата,затоа немој многу да генерализираш и не заборавај дека и ти самиот си бил дете некогаш;) тие индијанците ако не сакапш да ти го реметат домот лесно можеш да ги заиграш и да им го одвлечеш вниманието,само без мразење8)
   
  На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. macedonec15

  macedonec15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2015
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Машки
  Не реков дека ги мразам само реков дека не ги поднесувам многу
   
 13. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  5.006
  Допаѓања:
  122.120
  Не би рекла дека не поднесувам деца или дека не сакам деца, ама не сум ни некој голем фан (не ги обожавам, не припаѓам во несвест итн.). Генерално ми се слатки новороденчињата и доста добро се снаоѓам со нив, ама се што е над 2 години, а помало од 10... ауч.

  Трчање, урлање, вриштење, плачење, кенкање, лигавење, мољакање... не. Не.
  Има деца на оваа возраст со кои супер комуницирам, разговарам, се договарам.
  Има и деца со кои не сакам да бидам во иста просторија.

  И не се криви децата што се такви напорни.
  Криви се родителите што наместо да ги воспитуваат, Велики Брат и Малечката Невеста ги гледаат. Детето само си бара начини да придобие внимание.

  А, и да споделам една случка.
  Одам со другарка на кафе и нејзиниот 4 годишен син.
  Детево почна да ми копа по ташна, гледам мајкава не реагира.
  И викам, абе *** ми брцка по ташна, а оваа ладнокрвно - епа извади му нешто да се занимава.

  Молам??

  Не, не ќе може така.
  Не знам ни која и беше поентата кафе во кафич да пиеме кој нема простор за деца (иначе има такви кафичи во Скопје а има и игротеки кај што може кафе да се пие), ама не бе ;)
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. honest girl

  honest girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  1.593
  Пол:
  Женски
  Ja сакам детската енергија, таа хиперактивна енергија ме навраќа во времето кога бев безгрижна, кога правев секакви бељи и остали сваштарии. ]:) Иако веќе не сум дете многу ми годи детското друштво ми искрадуваат насмевка секогаш, едноставно сакам да сум меѓу нив. Ги сакам децата. :sun:
   
 15. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.050
  Допаѓања:
  20.367
  Пол:
  Женски
  Пред една недела наа гости ми дојде другарка со синчето, 6 години. Јас тоа дете го знам како најмирно на цел свет, кога имаш: кренија ролетната и со цела сила спуштија бааам и пак и пак, на светлото пали гаси, чепни едно фрли позади кревет, чепни друго фрли позади, се качуваше нанаслонот на гарнитурата, седна во релаксаторот на син ми, мене ми се темне, ќе го скине, отвараше во кујна, се пикна во оставата, а таму нема што нема ќе се испосече. Родителиве дремат ко мисири. Леле, очите само во него ми беа, а непријатно јас ли да го карам, едвај чекав да си одат. Му викам на маж ми што станало од детево најмирно беше, он ми вика па кој ќе го воспитува мајка му цел ден што трачари или татко му од кладилница што не излегува.
   
  На Mr. Right, joy1, Luna91 и 2 други им се допаѓа ова.
 16. mami blue

  mami blue Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  21.965
  Пол:
  Женски
  I jas si imam maka so nekoi drugarcinja na kerka mi.vo komsii ima edna drugarka, ista vozradt, zaedno se vo grupa vo gradinka.so majkava si ziveam, fer zena, mi se nasla na nekolku pati amaaa kerkickava neka i e ziva i zdrava .....
  Koga i da dojdat taa mi otvara pi fioki, se kacuva vo detska i zima igracki na kerka m bez prasanje a mojava se luti normalno.ide vo kujna, otvara fiokite vadi pribor lazici viljuski uzas.majkava ne reagira na ova..kerka mi mnogu cuva igracki, no ete za zal i gi krsat drugarcinjata pa taka pocna jadno dete da krie.arno ama ova sto otvara fioki i gi naoga i ete ti vojna:)
  Posledno i skrsi magnet sto stoi na frizider letovo si odbra od Ohrid, a majkava na toa mi odgovori..aaa se lepi ova so super lepak..kosa mi se digna..znaci se e do domano vospituvanje
   
  На zalosna и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  5.250
  и јас трпев колку што можам...и си заминував хаха

  но кога се роди внучето,се се промени...зошто така незнам :)

  Сега сакам деца...но сепак мислам тешко ќе ми е да чувам мое...
   
 18. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.565
  Допаѓања:
  22.388
  Целта не ми е никако да навредам...само сакам темата да ја вратам на прав пат...
  НЕПОДНЕСУВАЊЕ ДЕЦА!!! Прочитете го првиот пост од темата и искажете го вашиот став во врска со тоа.

  Знам дека не е единствена тема која скршнала од патот, и тоа е во ред и не е некоја грешка...ама па само читам ,,на комшиката, на другарката, на братучетката детето невоспитано,, а нашите најарни. Не велам дека нема невоспитани деца, и ви верувам на вашите посочени примери, ама темата е друга.
  И сигурна сум дека можеби некој и за нашите деца некогаш помислил дека во нешто се невоспитени, ама НАШИ се... затоа имајте толеранција.
   
 19. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Ќе се надовρзам со @snegulkata ,не можев да замислам κаκо неκои деца отваρаат по фиоκи,ρасфρлаат игρачκи,земаат мобилен телефон или далечинсκо наместо игρачκа,и велев јас тоа ниκогаш нема да го дозволам. Ама...
  Ама,дома имам бетеρ! Се од гоρенаведеново се пρави и сρам ми е на самата помисла што сум велела поρано.
  Во однос на темата,деца саκам најмногу,и пρофесијата ми беше таκва,па аκо саκа и најнеподносливо да е,јас милувам деца,не можам да им одолеам и уживам во детсκи џагоρ,па маκаρ и во негативна κонотација да е истиот.
   
 20. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.050
  Допаѓања:
  20.367
  Пол:
  Женски
  A дали на твоето дете му дозволуваш да отвара фиоки и да вади од нив кога сте на гости некаде? Или си го следиш и внимаваш да не направи некоја штета. Зошто расфрлање е едно и по мене е прифатливо, но кршење не. Пример детето кај мене со цела сила ја креваше ролетната и ја пушташе во слободен пат.
   
  На zalosna, mami blue и MilaP им се допаѓа ова.