1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неподнесување на деца

Дискусија во 'Дете' започната од AnimeHQ, 14 септември 2012.

  1. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не е голема, тајна дека на децата не им е местото в кафич, тоа е најголема глупост на мајките од што родиле деца од 2000год(до 2000та не беа толку популарни се уште кафичите колку што се сеќавам) па наваму, јас тогаш имав 5-6 години и до тогаш ме имале однесено, во пицерија, слаткарница, в парк со велосипед или без , на крлешки(лулашки), ме шетале, ме носеле на излети на ливада или кај луѓе кои имале дворови и деца за да си играме ,во зоолошка градина, сум играла во маалата со децата. Кога и да излезите од дома со детето имајте на ум дека треба добро да го изморите или поарно оставете го на чување ако саката раат да пиете кафе. Јас не знам зошто се правите со сила модерни, кога и ние растени од старомодните мајки сме сосема ок, иако не не носеле по кафичи дури другите ни пушат над глава, се дерат, се смеат, на возрасен човек некогаш му смета таа атмосфера, камоли на дете. Не можам да се доначудам кога мајки со бебиња одат по кафичи и седат на иста маса со пушачи, на масата до нив некој кашла буфта или кога ќе видам кога детето има сипаници, а тие го однесле в кафич, во супер маркет, каде и да било извинете ама не сите прележале сипаници. Значи за вакви основни работи кога некои луѓе немаат осет, што останало за воспитувањето на децата.
     
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    34.202
    Пол:
    Женски
    Девојче, ти имаш деца? |(
    Немојте бре вака да вадите муабети од рака.
    Прво скокни, па речи оп. Ќе се срамиш за некоја година кога ќе читаш какви глупости си пишувала тука. Или можеби не... твоите деца ќе бидат најдобри, најпаметни, најубави итн... познати ми се ваквите типови на луѓе ;)
     
  3. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не баш ќе ми дојде како потсетник за да ми го намали тој најнај синдром и да ме потсети, дека единствен виновник за однесувањето на моето дете дури е мало сме јас, татко му, бабите, дедовците, возразните луѓе кои се во секојдневен контакт со него.И дека наместо да се правдам, треба да превземам нешто заедно со нив, да прочитам некоја книга, да се консултирам со педагог, психолог. Да размислам каде да го однесам, а каде да не го однесам детето. Ако после 3 пати не сфати дека не треба да ја гиба ринглата, ќе го остваам нека се залепи на неа, за да научи дека не треба да ја гиба или ете ако со цел памет го однесам в кафич и му се качува на глава на некои луѓе, слободно нека му ја залепат една, нека види дека Чичкото и тетката за кои мама 15 пати рече дека ќе се налутат, навистина е возможно да се налутат, а не е само една од нерегистрираните молби и предупредувања на мама.
     
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Баш така пишува во книгите за воспитување на деца, се гледа дека веќе си почнала да читкаш.
     
  5. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не се уште не сум почнала да читам такви книги. Ама поарно така, отколку утре на учителката да му речи,„Ако ти си постара, не значи дека јас треба да те слушам и да седам мирен/ мирна на час“.
     
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Ако учителката читала исто како тебе, и она по твоите методи ќе оди, оти не ја плаќаат деца да воспитува по книги туку како ќе и дојде во моментот, како знае од баба и/мајка и.
     
  7. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не ти ја сфаќам поентата напиши си едно целосно мислење. Мојот став на кратко е дека за се се криви родителите и дека нема место за изговори, поради невоспитаноста на нивните деца, туку треба да превземат одредени мерки.
     
  8. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е фер па, тие се само деца..Небитно дали се деца на роднини или пријатели или деца на некои непознати кои случајно ги среќаваш.Овде нема простор за предрасуди.Или дека овие ги познавате,не сакате да се замерите со пријателката,правите лице , можете да ги толерираре а,другите се невоспитани и имаат лоши родители,фали уште да им ја врзете една ,нели за да демонстрирате како се воспитува дете..Навистина нема логика. Во кафич и едните и другите можат да те потурат со кафе...хипотетички кажано, иако досега не сум видела со свои очи и не сум доживеала ваков инцидент.[/quote]

    Не е голема, тајна дека на децата не им е местото в кафич, тоа е најголема глупост на мајките од што родиле деца од 2000год(до 2000та не беа толку популарни се уште кафичите колку што се сеќавам) па наваму, јас тогаш имав 5-6 години и до тогаш ме имале однесено, во пицерија, слаткарница, в парк со велосипед или без , на крлешки(лулашки), ме шетале, ме носеле на излети на ливада или кај луѓе кои имале дворови и деца за да си играме ,во зоолошка градина, сум играла во маалата со децата. Кога и да излезите од дома со детето имајте на ум дека треба добро да го изморите или поарно оставете го на чување ако саката раат да пиете кафе. Јас не знам зошто се правите со сила модерни, кога и ние растени од старомодните мајки сме сосема ок, иако не не носеле по кафичи дури другите ни пушат над глава, се дерат, се смеат, на возрасен човек некогаш му смета таа атмосфера, камоли на дете. Не можам да се доначудам кога мајки со бебиња одат по кафичи и седат на иста маса со пушачи, на масата до нив некој кашла буфта или кога ќе видам кога детето има сипаници, а тие го однесле в кафич, во супер маркет, каде и да било извинете ама не сите прележале сипаници. Значи за вакви основни работи кога некои луѓе немаат осет, што останало за воспитувањето на децата.[/quote
    Прашањето не се однесуваше на тоа дали децата треба да имаат пристап во кафич или не?Јас прашувам зошто некој има потреба да ги двои децата ,мене сите деца ми се исти,сите ми се мили,со сите сум толерантна без разлика дали се моја крв и дали ги познавам или не нивните родители.
    А и малце си контрадикторна, по што тоа,на кој основ толку многу се разликува седењето во кафич од седењето во пицерија или слаткарница?Зошто носењето на деца во пицерија е прифатливо но,не и во кафич?Горе-долу и нема баш некоја голема разлика во средината и околностите,пушењето е забрането за среќа и на двете места,некој кој е настинат и болен ќе кашла и во пицерија и во слаткарница и во супермаркет.Некој кој сака да се дере и вика ќе вика и на улица.
    Ете внук ми често оди со татко му во кафич..мирен е не прави белји си седи и си пие сокче...често знае да ги насмее келнерите..некои од нив дури и му се пријателчиња... :lol:
     
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    34.202
    Пол:
    Женски
    babyblond не вреди со тебе да се дискутира. Гледам дека си имаш бајаги високо мислење за себе, па нема смисла да те разубедувам во спротивното. Ти благодарам што ме просветли за многу работи. На пример дека до 2000г. скоро и да немало кафиќи (ние до тогаш пред кооперација седевме) исто така дека детето треба да го оставиш да се повреди за да сфати дека така не требе (а не дека ти како родител треба да му укажеш на тоа) и еден куп други работи. Ептен добро ќе ми дојдат твоиве совети, бидејќи кај и да е ќе треба да почнам да ги применувам :^) :x
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не е голема, тајна дека на децата не им е местото в кафич, тоа е најголема глупост на мајките од што родиле деца од 2000год(до 2000та не беа толку популарни се уште кафичите колку што се сеќавам) па наваму, јас тогаш имав 5-6 години и до тогаш ме имале однесено, во пицерија, слаткарница, в парк со велосипед или без , на крлешки(лулашки), ме шетале, ме носеле на излети на ливада или кај луѓе кои имале дворови и деца за да си играме ,во зоолошка градина, сум играла во маалата со децата. Кога и да излезите од дома со детето имајте на ум дека треба добро да го изморите или поарно оставете го на чување ако саката раат да пиете кафе. Јас не знам зошто се правите со сила модерни, кога и ние растени од старомодните мајки сме сосема ок, иако не не носеле по кафичи дури другите ни пушат над глава, се дерат, се смеат, на возрасен човек некогаш му смета таа атмосфера, камоли на дете. Не можам да се доначудам кога мајки со бебиња одат по кафичи и седат на иста маса со пушачи, на масата до нив некој кашла буфта или кога ќе видам кога детето има сипаници, а тие го однесле в кафич, во супер маркет, каде и да било извинете ама не сите прележале сипаници. Значи за вакви основни работи кога некои луѓе немаат осет, што останало за воспитувањето на децата.[/quote
    Прашањето не се однесуваше на тоа дали децата треба да имаат пристап во кафич или не?Јас прашувам зошто некој има потреба да ги двои децата ,мене сите деца ми се исти,сите ми се мили,со сите сум толерантна без разлика дали се моја крв и дали ги познавам или не нивните родители.
    А и малце си контрадикторна, по што тоа,на кој основ толку многу се разликува седењето во кафич од седењето во пицерија или слаткарница?Зошто носењето на деца во пицерија е прифатливо но,не и во кафич?Горе-долу и нема баш некоја голема разлика во средината и околностите,пушењето е забрането за среќа и на двете места,некој кој е настинат и болен ќе кашла и во пицерија и во слаткарница и во супермаркет.Некој кој сака да се дере и вика ќе вика и на улица.
    Ете внук ми често оди со татко му во кафич..мирен е не прави белји си седи и си пие сокче...често знае да ги насмее келнерите..некои од нив дури и му се пријателчиња... :lol:[/quote]

    Па бев воспитана од најмали нозе дека треба да седам мирна, да јадам со ножи вилушка, во пицерија или во слаткарница дека треба да седам мирна оти во спротивно, нема да јадам пица и нема да јадам благо. Во пицериите и слаткарниците каде што ме носеа сите беа културни.За во кафичите зборувам во лето време кога сите се измешани надврод и има секакви деца и мирни и немирни. Јас дискутирам за немирните, мирните се супер и нивните родители се за пофалба. Кога толку мајки ги учат децата да јадат во исто време да спијат во исто време , толку не можат да ги научат на кое место како смеат да се однесуваат, јас да сум на нивно место ако не сум го научила, не го ни носам на тоа место.
     
  11. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    34.328
    Пол:
    Женски
    ^ babyblond муабетиве ти се неповрзани , ми немаат логика ! Убаво праша Моира дали пред да го испратиш мислењето читаш што воопшто си напишала :^)
    Која врска ја има воспитувањето на детето со носење во кафиќи ,пицерии?
    Исто и со тоа модерното време ?
    Значи пак ќе се запрашам во каква околина живеете :D
     
  12. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Сгурно не седевте пред коперација ама мене во кафич не ме носеа, тоа за моите родители не беше место за деца. И да дури не осети нема да научи. Ако не осетиш ладна и топла вода ќе ја знаеш разликата? Децата со паѓање се учат да одат, колку пати секоја од нас паднала, стана, се удрила, си ги потфатила прсите со нешто, се изгорела, пробала храна што не му се допаднала, се боцнала на прстите од нешто, се напила кафе... Учењето е меморирање на дрзби на сетилата. Децата во голема мера не ги ни разбираат родителите што им велеле дури не осетат болка. На крајот на краиштава муабетов опфаќа деца на различна возраст.
     
  13. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Еве ти практичен пример, ако детето не сфаќа дека кога ќе го однесам во кафич или во слаткарница или во пицерија треба да седи на место, да пие од тоа што го порачало или да јаде (зависи и од возрата , за не споредуваме бебе со 3-4годишно дете)и дека треба да се занимава со тоа што го има при рака, сликовница, играчка, не би било убаво од толку мало да учи да игра на мобилен телефон иако за многу деца во последно време тоа е најомилената играчака, ако гледам дека тоа не ми успева, ќе го однесам во паркот или на некое место каде што има игротека за децата или било кое место каде има лулашки лизгалки , вртелешки каде ќе може да се занимава , без никому да му смета, а сепак да можеме цело време да го надгледуваме. Кога имаш дете, детето е приоритетот и спрема однесувањето на детето треба да одлучиш каде ќе го земеш со тебе или ќе го оставиш на чување и ако го земеш со тебе, каде ќе го однесиш. Ако немам дете и ако сум сингл ќе одам в кафич и ќе шмекам мажи со сингл другарка, ако сакам да се видам со другарка која има дете, ќе одиме на место каде има тревник и каде детето ќе може да си игра, ако веќе мајка му не му носи играчки, сликовници било што за занимација. За се има решение кога се сака.
     
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Како воопшто се осудуваш да прашаш таква работа?! Очигледно не си прочитала дека таа со брат и' биле ептен разбрани и воспитани деца, само штета што не се испофалиле родителите толку многу пред роднините, со оглед на фактот дека тогаш нели немаше кафичи и деца не се носеа по кафани. Замисли да беше тоа во сегашно време....па ќе пукнеше сета родбина од љубомора бе!

    И среќа што и сега девојкава нема деца, иначе и ние ќе пукневме од љубомора на нејзините воспитни методи, зошто таа зрела и начитана влегла во светот на децата, а на нас само ни се дупнал кондомот, па сега се вадиме со муабетот "Роди, па ќе видиш".

    Ај доста беше :D
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Е од вакви ни пати државата, ти сериозно им кажуваш дека луѓето си имаат проблеми и дека децата се далеку поневоспитани отколку порано ете имаш постови горе ти кажуваат колку им е убаво кога роднините им носат невоспитани деца на гости, и факт е дека сите од срам кријат кога имаат некој криминалец во фамилијата, тие смешки си прават. Ало утре тие невоспитанковци ќе одредуваат колку пензија ќе земаш или не, кога сме кај ведење од контекст. |(
     
  16. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Мислам дека решение би било во кафичите, слаткарници, пицерии, да има посебни катчиња за деца, каде ќе има коцки, играчки, малечки столчиња, а сепак да бидат со поглед кон родителите за да можат да ги гледаат.
    Мислам дека вината не е во родителите оти и родителот сака да излези да прошета, а можеби во моментот и нема каде да го остави детето некој да го причува, а и сака да си го прошета детето па да седни некаде кафенце да си испија и да одмори.
    А замислете колку само на детето му е досадно да седи така на столица, па затоа го пуштаат да истрча, него се му е игра и да дојди до тебе на масата ништо лошо нема да ти направи.
    Некои деца се помирни некои поживи.

    Мене искрено повеќе ме нервираат оние дечишта со нивното дај 5 денари на секои 5 минути во кафичите или дај цигара ако немаш 5 денари, не те оставаат кафе да си испиеш, ќе ти се залепат на маса па ни келнерот не можи да ги избрка. Ако не му дадеш ќе те исплука.
    Не дека не сум му дала ама досадни се аман веќе, се туркаат се тепаат со тебе. Значи овај е проблемот, не децата со родителите што се излезени. Знам дека немаат а мене ништо нема да ми смени да му дадам некое денарче, но родителите не му работат, прават деца што денес е трошок дете да имаш, а они по 4 деца ги пуштаат да питаат и да му досадуваат на луѓето што се излезени. :?:

    Не знам дали има некои од Битола, но на Широк Сокак знаете како е со питачиве.
     
    На WORRIED.BT и babyblond им се допаѓа ова.
  17. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Е ово ти се вика сакам кажам не знам речам, врска болдираното со муабетов никаков. :?: :D

    Јас сум од модерниве мајки 8) децава си ги носам во кафич на кафе со мене, досега овој поголемиот никому не му пречел, си прави муабет со сите, шармерче мало ми е или можеби јас така си замислувам, можеби дека прави муабет со сите всушност е невоспитан. ]:)

    А ние што немаме баба/дедо сервиси што да им правиме на децата кога сакаме со некоја другарка или да се одмориме од обврските и да седниме едно кафе да се напиеме, за нас забрането е на кафе да седиме???

    И начин на воспитување остави го детето да се изгори на рингла, :clap: што има врска што ќе добие 3 степен изгореници важно ќе се научи на не гиба. |(

    Јас како модерна мајка со деца родени после 2000 година :lol: повторувам по 100 пати една иста работа затоа што така треба, така ќе научи ама што знам јас, моите деца се најдобри, највоспитани и најубави.......дека си се мои.

    И дете од 3-4 години дека ќе седи на стол во пицерија и ќе јаде пица со нож и вилушка (по некој бонтон пицата, кокошката и рибата се јадат со раце) тоа ти е мижи асан да ти баам работава, не може дете од 3-4 години ни сам да седи на столица и да стигне до масата а камоли да држи вилушка и нож за сечи. :^)
     
    На imelda, MacenceEna, mimiiiii и 5 други им се допаѓа ова.
  18. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Не темата дека старомодните мајки пред 2000 година не ги носеле децата нигде односно само по ливади и паркови... Јас сум многу постаро дете од тие од 2000 година и да знаете во чаршија во Пчела како дете што кебапи имам изедено мх мх мх па еве ме и ден денес и мене и на моите им е спомен тоа од моето детство. За урлање и тресење не памтам може сум замарала и ја луге околу мене иако викаат дека сум била мирно дете ,ама приказната на мајка ми како им било доживљај коа ке сум успеела да изедам цело кебапче е прајслес. Нормално и ден денес идам во Пчела исклучиво на кебапи у име стара добра времена и спомен од истото. Може не бил кафич како што се сега модердни ,ама за мене Пчела секогаш ке има посебно значење.

    Така да не е точно дека е тоа нова мода и дека децата родени пред 2000год по математиката на бејбиблонд ,нит кафич знаеле што е нит пиво знаеле што е и се паднати од марс. А фала богу еве не живи здрави полни со емотивни спомени.
     
  19. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Едно е да ја допри ринглата и да ја тргни раката друго е да ја залепи цела и да добие 3ти степен изгореници. И реков дега зборувам за невоспитаните деца од кои се жалат феминиките во претходните постови, зошто се мешаш кога ете твоето дете е мирно. Да ете верувала или не јас на 4-5 години јадев со нож и вилушка. Не знам за вас , ама јас знам за многу мали деца на кои кога ќе му речиш не прави вака, не прави така, тие ќе се насмеат и за инает ќе го направат тоа, да видат колку сте сериозни. Како поинаку ќе воспиташ такво инаетливо дете, без да го удриш, во модерно време тоа е злоставување и семејно насилство или без да го оставиш да ги осети последиците? Да ќе , се удри, ќе се изгори, ќе го боли ќе плачи, ама следен пат нема да се инаети ако го потсетиш дека го болело. Ако го земиш в раце и го однесиш на друго место и почниш да го занимаваш со нешто друго, никој не ти гарантира дека кога ќе изгубиш најмало внимание за момент нема да го направи тоа што го наумило од љубопитство. Супергрл24 ме носеа и мене на скара не се секирај, само заборавив да напишам, не ме носеа само по кафичи.
     
  20. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    ^А разликата меѓу кафанче и кафич е ?!? (освен скарата)