1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непожелни гости

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Black girl, 4 ноември 2017.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Што мислите за вакви гости кога ќе ви се најават? Дали ги откачувате уште по телефон или ќе ги примите и истрпите? Ако има слична тема се извинувам :)
     
    На cresa-jagoda, fina erika, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
  2. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Имам неколку такви ама се трудам сите што изразиле желба да не посетат што не почитуваат на некој начин да ги истолерирам. До сега никогаш не сум рекла дека не сум дома или слично на било кој што ќе се јави и посака да дојде.
     
    На cresa-jagoda, Justicija, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    Не седам со нив ... И ако се јават ќе ги откачам , а ако дојдат ненајавени ќе им кажам дека имам друга работа и пак нема да седам со нив , а ако не се разбираат и дојдат пак е тогаш сум дирекна и им ја плескам вистината во лице .. Некои луѓе ама стварно неможам да ги поднесувам и неможам да ги трпам . .
     
    На cresa-jagoda, Ketchup, Arthur и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Мене ми е тоа што не можам да глумам и да се правам дека ми е супер, а не ми е, поготово кога слушнав дека зад грб ми имаат зборено и не можам да ги поднесам, а ни се најавија да дојдат овие денови . Мм вика да ги истрпиме, а јас не можам и готово.
     
    На cresa-jagoda, Lolo5 и Meckicja им се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I jas ne podnesuvam nenajaveni gosti pred nekojden pisuvav za tetkata na mm sto doagase sekoj bozji den I fino lepo eden den I rekov oti goste jas sekojden ne sakam ne sakam mnogu luge ne sum drustvena I poveke i ne doaga zavrsena rab
     
    На cresa-jagoda, Black girl, Arthur и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Ненајавени гости за мене се секогаш непосакувани гости. Многу ме иритираат тие што доаѓаат без да се најават, а не се работи за итна ситуација. А има такви гости кои и најавени и ненајавени ми се непосакувани и ги откачувам.
     
    На Ketchup и PaLaVa им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    не контактирам со такви. избришав се што не почитувам и не ме почитува, и не кревам на немеморорани броеви
     
    На cresa-jagoda, ada21, CinnamonBambi и 9 други им се допаѓа ова.
  8. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Ако ви дојдат непожелни гости, пуштете им џез музика и ке си заминат одма(fingers)
     
    На cresa-jagoda, Dream-Girl, LadyC и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Не сум толку отворена со луѓе да ми се тупосуваат ненајавени. Овде во новиов комшилук имам 3 комшики кои ми се фини, си го имаме кафето, ама не им се тупосувам ненајавена, исто и они мене, прво ќе ми пише на вибер дали сум слободна и дали сум за кафе, па тогаш.
    Во главно им оставам на луѓето простор, не им досаѓам секојдневно, несакам да бидам дел од нечиј секојдневен живот, ни пак сакам да имам таква личност во мојот живот, освен маж ми и сестра ми. И кај јатрва ми најавена одам предходно, во главно се гледаме 1-2 неделно кога е слободна, ама се со договор предходно, секој си има свои обврски и тупосувањето ненајавен е непочитување на нечие време. Јас тоа така го разбирам.
     
    На cresa-jagoda, mal.ecka, Dream-Girl и 15 други им се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ако се најават непожелни гости и ако сме навистина слободни, никогаш не сме излажале па колку и да не ни се по ќеф гостите.... Ако имаат осет може ќе осетат чудни вибрации во воздухот, па следен пат ќе размислат дали да дојдат... Доколку сме зафатени, учтиво им кажуваме.

    А кога ќе заѕвони некој ненајавен на врата, ми иде да го вратам од кај што дошол.
    Најнекултурни ми се ненајавени гости... Не знам со кој памет во денешно време некои уште одат ко џокери на врата.

    Од кај знаат дали се дома луѓето?
    Дали во моментот домаќините имаат нешто да пречекаат гости?
    Па некогаш дури и кафе и бисквити се дешава да немаш дома.

    Тоа се без осет луѓе и уживаат да те стават во незгодно.

    Ова е за гости општо во куќата, а лично мои другари/ки ненајавени никогаш не доаѓаат а непожелни немам сега за сега... Не се дружам ако некој не ми е по ќеф, и нема што да ми бара таков дома.
     
    На cresa-jagoda, Luna91, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Точно така. И ненајавени ми одат на нерви. Може се карам со мм, може плачам во моментот. Затоа не се иде туку - така некаде. Кога имав прв спонтан бев дома и многу плачев и во тој момент зазвоне на врата неочекувано еден другар на мм и си влезе, значи ни да почека да му отвори некој, туку си упадна директива и ме виде таква уплакана. Е, на што личи тоа? (facepalm)
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda, katalina и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Имав слична дешавка. Една досадна соседка дојде и кај мене идеше концерт од Стинг на тв. И таа рече дај пушти Пинк тв, јас стално си слушам да ме расположи. Јас: Nope
     
    На Mishela, cresa-jagoda, Anacid и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    ЕЕЕ ова е нешто што најмногу го мразам. Никаде не сум била претходно ненајавена дури ни кај мајка ми.
    А имам едни што ова му беше навика :@ На поминување бевме па дојдовме да видиме шо прајте :x
    Еднаш ручаме и ѕвони некој, отварам гром од ведро небо и си влезе човекот и кога виде дека ручаме незгодно му падна ама малку му беше тоа. И нон-стоп истото. Еднаш се јавија - шо чудо не знам а јас баш си дојдов од работа и зедов да чистам зошто другиот ден имавме нешто прослава и им викам леее извинете не можам чистам и тие ако де шо има врска (wtf)
    Или пак сега дури бев бремена... јас на патолошка тие да дојделе... без осет значи |(
    Па и да нема некаква причина некогаш едноставно не сум за гости...
    Значи до толку непочитување на туѓо време...
    А се случило и мајка ми да дојдат ненајавени... не ми е проблем за нив и да немам што да ги почестам нема да замерат нели... ама многу пати ни ги пореметиле плановите, не вратиле од врата а договорени за излегување или во моментот имам гости па малку непријатна ситуација... ама затоа ја научија лекцијата. :nod:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vitomir2

    Vitomir2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    755
    Пол:
    Машки
    Непожелни гости не канам,ако сакаат да дојдат без претходна најава ке им оставам ливче со порака врати се од каде си дошол зашто домаќинот не е расположен да те дружи,следен пат повеќе среќа.
     
    На Lolo5 и Arthur им се допаѓа ова.
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Од непожелни гости до ненајавени гости има огромна разлика.

    Ненајавени гости немаме, на телефон обавезно се јавувам или ми се јавуваат дали сме дома. Блиски роднини, како тетки, братучеди можат да дојдат и да заѕвонат на ѕвончето, едноставно знаат какви ни се активностите јер постојано се слушаме, ама не го прават тоа.

    Со некои другарки си имам муабет и одење/доаѓање на кафе ама прво оди муабетот: "слободна си за сат време да правиш/правам кафе?"

    Кога одиш на гости, значи си гостин, па ако веќе си решил да се тупосаш некаде без осет, малку култура покажи и јави се пола сат пред да одиш, да има домаќинот време да раскрене по дома и да купи кафе, еден сок и нешто благо, во случај да нема на залиха.
     
    На senza.parole, cresa-jagoda, Carissa и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Истo. Дa сум сaкaл дa дoјдaт ќе ги викнев и немaше дa бидaт ненaјaвени, a вo истo време и непoжелни. Кaкo штo ценaм сечијa привaтнoст и не се тупнувaм кaј некoј дoмa кoгa мене ќе ми текне, тaкa сaкaм дa ми биде и вoзврaтенo. Јaс живеaм вo тaквa oкoлинa, сo сoседи-рoднини, штo знaaт и без дa ти трoпнaт дa ти влезaт вo сoбa. Тoa ме иритирa дo степен штo кoгa ќе се oтселaм, дa не им ни кaжaм кaде живеaм.
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda и Lolo5 им се допаѓа ова.
  17. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Непожелни гости ми се оние на кои никогаш не им велам бујрум дома, дојдите; и оние на кои никогаш не им имам покажано дека сакам да се дружам со нив.
    Значи јас воопшто не им одам дома им, не сакам да одам кај некој, за кој не сакам да ми доаѓа дома.

    Од роднини, се случува и да знаат дека не се посакувани, сепак да дојдат, а има дел од нив кои се навистина непристојни гости и имаат еден куп непристојни прашања.

    За ненајавени гости, денешно време, со ваков турбо живот и со мобилни, стварно е глупаво да не му се најавиш некому.
    Блиските пријатели обавезно на Вибер ќе ми напишат ако сакаат да дојдат, па дури и да се во близина на мојот дом, за секој случај ќе се јават.
    Секогаш непочитување изразуваат баш оние кои не ти се поблиски...само ќе ти се тупнат дома и често без осет за седење.

    Лично, никогаш немам вратено човек од на врата, едноставно, незгодно ми е..
     
    На cresa-jagoda, fina erika и Lolo5 им се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Случајниот намерник кој тропнал на врата НИКОГАШ , ама баш никогаш нема да го вратам.
    Со сите почести ќе го примам, што не значи дека ќе има и нареден пат:)


    Непожелни сум имала, во смисол, откога убаво ги запознав , видов дека не сме исти тип на луѓе, немаме исти интереси, исти цели, ист начин на живот, муабетите не ни се исти...плус не сме исти сталеж:), па неможев да се вклопам со нив и се прекина пријателство.

    Не се осеќам комотно во нивно друштво|(
    Несакам да им ги слушам муабетите за снаи, золви, јатрви, девери....(lalala)
    Неможев да ги следам финансиски, постојано сакаа да се излага по кафани и ресторани а моите финансии не го дозволуваат тоа, а егото не дозволува да бидем честена:)
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  19. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    @Black girl Темава ти е интересна
    Јас сум тип кој несака гости не најавени и несакам гости кој ќе ми дојдат дома и ќе се заборават односно нападни.
    Имаме едни пријатели што немаат деца ок но кога ќе ни дојдат дома исаф да се немало абе окапуваат по 4 саати добро и кафе ќе пиеме и муабети ќе тераме и пак кафе и пијалок и смеење ама човече станот мој ми се чини дека кафич им е.И како јас повторно да ги викнам кога осет немаат па можеби ми се спие или не ми е арно или пак не сум расположена едноставно за разговор.
     
    На SummerGirl, Black girl, Petra777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Се сложуваме сите дека ненајавени гости несакаме
    - Јас би ги додала и оние кои доаѓаат секој втор ден и се забораваат по неколку часа.
    - Оние кои случајно ти се најавуваат кога им треба некоја услуга а ги нема со месеци и години.
    Ама шема ми се и луѓе кои изиграваат напредни и ко демек никако не сакаат одење по гости. Еве јас на пример никогаш во кафуле не сум разговарала за некои приватни работи или избегнувам да озборувам некогу. Од каде да знам кој наоколу кој ме слуша а по дома можам слободно. :devil:
     
    На Petra777 и Lolo5 им се допаѓа ова.