1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непосакувани случки со деца

Дискусија во 'Дете' започната од Snow-Queen, 14 август 2014.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Koga bese pomala kerka mi ,otprilika 3 meseci togas mn mi povrakase od mlekceto. I si lezese vo krevetce i im se raduvase na mecinjata sto se vrtat, a jas rabotev nesto po doma i ja nadglednuvav. I vo eden moment odam kon spalnata i ja gledam malata lezi na grbce i povraka. Mleko od ustata i sprica nagore kako fontana. Lelee lugjee umrev, odma ja dignav ja zavrtev na strana i ja cukav po grbceto. Mislam deka ostarev za 10 godini toj moment ;( Fala mu na.Boga se bese vo red.
    A drugarka mi, mi kazuvase za nejzinoto since isto taka od mlekoto ssto povratilo, ama od usta mu izleguvalo i pena, pa otisle na klinika vecerta gi zadrzale i go ispituvale bebusot da vidat od.sto.e, ama.izleze.deka e od mlekoto, pa da se vrtat na strana da apijat i.da se drzat da.zdrignat podolgo vreme.
    Gospod da bide so site decinja i da gi cuva.
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Да мила така и направива ама ја немаше никаде,потоа мм ја заврте целата надолу со главчето и на балкон ја извадивме па онака гледаше преплашено и малце по малце почна да се смирува :( никогаш повеке вакви работи.
    Нареден ден од кревет се преврте со главчето надоле и заглави меги креветот и нејзиното креветче се преплаши и она,па срејка не се повреде.
    Се надевам нема повеке вакви неубави случки да има.
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.533
    Пол:
    Женски
    Мојата поголемата вчера од фотеља падна директно на глава.Плачеше мн срека добро помина.Она уште од бебе кога пагаше се на глава се удираше . :(
     
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Денес син ми го касна пчела. Беше бос и ја згази, го касна на малото прсте одоздола. Среќа брзо изреагирав и веднаш ја тргнав и го извадив осилото. Ставивме мраз и правец-дежурен (недела (facepalm)). Немаше никаква реакција, синко малку само поплака и тоа мислам дека повеќе од што му ја земав метлата од раце (обожава да мете низ цел двор). После си беше весел, немаше ни оток. Докторот рече дека ќе помине и само со ладни облоги или оцет.
    Не дај Боже никому...ние добро поминавме, среќа. :whew:
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Има и една добра работа, сега барем знаеш дека не е алергичен на пчели.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I nas lani letoto ne kasna osa vo nozeto.Si trcase malata po terasa,koga odednas spiska i toa jako.Koga poglednav srceto mi zastana,ja smiriv malce i odma pravec v bolnica.Sreka sto ispadna deka ne e alergicna :) ni dadoa mast Sinopen da mackame na ubodot.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Kakvi se simptomite ako nekoj e alergicen na pcela?? Jas sum kasnata kako mala od pcela ama ne se sekavam dobro pominav. Znam mi stavaa kal na nogata da padne osiloto.ili da ne se izdue. Isto nekoj go sporeduva ubodot od pcela ili osa so penicilon (kolku e tocno neznam) Ako si alergicen na penicilon kje bides i alergicen na osa. Poznato li vi e takvo nesto???
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    мислам дека при убод ќе почне да потекува, е сега дали одреден дел од телото или секаде не знам, проблеми со дишење....не дај Боже
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски
    Брат ми е алергичен и на секое каснување мора да оди да става инекции , првиот пат не знаеше дали е алергичен и почна да потекува и одма во болница отиде
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.960
    Пол:
    Женски
    Не значи дека ако некој е алергичен на убод од оса или пчела автоматски ќе биде алергичен на пеницилин. Со самото тоа што некоја личност има алергиска дијатеза (склоност кон алергии), секогаш постои можност да се јави било каква алергија, било кога во текот на животот.
    Организмот не реагира исто на убод од оса и убод од пчела, отровот им е различен. Ако добро се сеќавам, убодите од оса се поопасни.
    Во однос на симптоми: оток на каснатото место, чешање. Може да се појави осип, забрзана работа на срцето и гушење.
     
  11. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    ...само што мислам дека евентуалната алергија не се манифестира на првото каснување, туку на второто. Ова го имам слушнато од стручни лица. Првиот пат всушност телото го "запознавало" отровот, па дури второто каснување покажувало дали лицето е алергично или не...
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.960
    Пол:
    Женски
    Може и на десетто и педесетто каснување да се појави. Зависи од сензибилизацијата на организмот и изложеноста на алергенот, соодветно и реакцијата на имуниот систем. Нема правила. Алергиите земаат замав, дури и кај лица што никогаш не пројавиле било какви симптоми на алергија на било што.
     
    На friendy и Kiflicka05 им се допаѓа ова.
  13. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    Така е. Само суштината ми беше дека првото каснување нема да покаже алергија т.е. покажувало многу многу ретко, најчесто тоа се наредните пати...тоа со сигурност сум го запамтила (иако не сум алерголог :D)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Некогаш и по 100-то каснување може да станеш алергичен. Нема правило за тоа од што и кога можеш да станеш алергичен. Убодот од оса е пострашен, зошто осата може да те боцне многу пати и количината на отровот да се зголеми, а пчелата боцнува само еднаш и умира. Е сега како ќе се одрази на целиот организам зависи во колкав процент си алергичен за да е заканувачко по живот или не. Оние кои се со висок процент алергични веднаш по убодот едно 5-10 мин. почнуваат да црвенеат насекаде по телото, ги чеша и отекуваат насекаде, а најприметливо е отекувањето во главата. Веднаш потоа настанува гушење и ако не се изреагира, каснатиот може да се задуши. Доколу се најдете на место каде се случува задушување веднаш ставете нешто (лажица, клуч) измеѓу двете вилици кај катните заби, оти они се приклештуваат и остануваат затворени. Внимавајте каснатиот да не го подголтне јазикот и веднаш повикајте брза помош. И можеш да бидеш 100% алергичен на убод од пчела, а да не си алергичен на оса, стршлен или сл. Но обично луѓето кои се алергични на убод од пчела се алергични и на убод од оса, стршлен и сл.
    Од постарите имам слушнато дека каснувањето од пчела е еднакво со добивање на пеницилинска инекција, но незнам колку медицински е потврдено и дали воопшто има некоја врска.

    Да додадам дека оние кои се алергични на такви работи може да се излечат со терапија за десензибилизација. Трае со години, но има ефект, луѓето не се загрозени од задушување туку настанува само благо црвенило по кожата.

    Доколу ве касне пчела извадете ја боцката најбргу што можете, зошто останува во кожата и го испушта отровот. Ставете ладна облога и внимавајте околу еден час за дополнителна реакција.
     
    Последна измена: 12 јуни 2015
    На Arthur, SV1911, irenna и 2 други им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Pred nekoj den malata od fotejla padna na glava :( se preplasiv,placese nekoe vreme i se smiri.srejka pomina se dobro.
    A bre sega proode i na fotejla ke odela gospozata :| gospod da gi cuva.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Srceto mi zastanuva koga ja gledam kako stoi na krevet ili na spalna. Lele samo Gospod da gi cuva i pazi.
     
  17. ttaannjjaa

    ttaannjjaa Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    zdravo majki jas sum nova na forumot i neznam kaj da najdam tema da postiram za moeto prasanje se nadevam tuka ke dobijam nekakov odgovor.moeto detence ima 2 godini i 7 meseci uste od mala e mnogu nervozna a vo poslednite nekolku meseci koga ne dobiva nesto pocnuva da se tresi cela stiska so zabi,odma gleda sto e prvo da grizne silno i so racete stega,se frla na zemja mava so race i noze i silno place.ponekogas ne obrnuvam vnimanie na toa bidejki e mnogu razgalena sakam da se smeni da ne bide veke takva no ponekogas me faka mnogu strav mnogu e malecka za takvi nervozi.imate li nekoj takvo iskustvo,nekoj sovet.....pozzz
     
  18. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.644
    Пол:
    Женски
    Кога сум била малечка,на Спасов ден сум се играла во дневната соба додека мојата мајка правела ручек во кујната.Татко ми бил до мене,но призаспал.Мајка ми како да осетила нешто,дошла да ме погледне и ме нашла како се давам.Ставила прст во моето грло-сум голтнала прстен.Прстенот како што стоел во моето грло,и се заглавил во прстот на мојата мајка и така го извлекла.
    Фала Богу....

    Господ да чува,не им давајте ситници на вашите деца.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.960
    Пол:
    Женски

    Кај повеќето деца се јавува оваа фаза, фаза на тантруми, со плачење, нервоза и трескање од земја ако детето не добие она што сака. Не е од што е многу разгалена, туку едноставно, тоа е фаза низ која што поминуваат најголем дел од децата. Вообичаено трае до 3, 3 и пол години, а кај некои деца и подолго. Важно е да внимавате да не се повреди, а другото игнорирајте го. Ќе помине. Многу е тешко да го гледаш детето такво, те боли, некогаш до толку ти се качува на глава што ти иде да го исплескаш, ама не е тоа решение. Само трпение и игнорирање. Јас уште го поминувам тоа повремено со син ми (4год.) Многу почесто беше во периодот од две и пол до три и пол години, ама и сега има такви епизоди, кои фала му на Бога се ретки, додуша и повеќе разбира сега кога со зборување се обидувам да го смирам, па побрзо се смирува.
     
    На sanjaeva, victoria и zuto им се допаѓа ова.
  20. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Син ми е темпераментно, живо, инаетчија, ако не е по негово се треска од земја буквално, значи е живец не застанува ни минута, баш е исцрпувачки но сепак си го сакам и уживам, да е жив и здрав. Зимата дури готвев се плеткаше до мене, цела кујна ја преврте, јас ги редам на место чиниите, тој ги истурил сите тави и сл.секој божји ден....а дента посегнал по тенџерето на оган, буквално на секунда го тргнав погледот од него и кога заплака дете, во ужас спишти и се држеше за глава липајки. Во шок го расслеков голи цел под чешма да го ладам, лицето жар, не знаев дали се изгорел на лице, мал година и пол не знае да кажи само ужаснат плачеше, плачи тој плачи јас.... кога го гледам целата подлактица на рачето кожата му се излупи и му висеше на едно конче кожа, па одма на хирургија, среќа лицето не беше, само рачето, изгореници од втор степен, се мачевме со преврски со месеци, уште е со лузна која страшно изгледа, се каам за таа случка и ме боли душата!