1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непосакувани „додатоци“ во храната

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Offspring, 29 јули 2010.

  1. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    имам најдено влакно во помфритот во сендвичарата Круг, а не сум единствена..
    и затоа веке таму нема шанси да стапнам//
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    Последен пат кога бев на гости кај баба ми , правела попарено благо ( мислам кох го викаа ) и јадејки најдов внатре нејзино влакно :puke: :puke: :puke: и го оставив така на пола
     
  3. Mamba-Jamba

    Mamba-Jamba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    23
    Драги феминки јас сношти наидов на еден супер додаток. Всушност бевеме соберени кај една другарка да славиме СНГ и кршевме лепче со паричка. Ни поделија на сите и јас отварам во моето лепче и гледам нешто црно и си велам во себе "Во мене е :D ". Си ја пуштам раката ииииииииииииии измет од глушец :puke: Колку гадно! И така фино лепо си го оставив лепчето, на никој не кажав, а другарките цели си ги изедоа..
     
  4. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Па драги феминки неморате да јадете во сендвичари таму навистина не се гледа на хигената, посебно кај Нино или Чичко Стоилко. Насвистина се чудам кога и да поминам од таму секогаш гледам малади како јадат некој сендвич со компири пржени во зејтин од лани со плескавици што цел ден ги подгреуваат итн... , па се прашувам овие деца излегле од дома да јадат сендвич на улица како кучиња па не ли можеле да јадат дома? Многу мои колешки јадат од сендвичари па покрај влакно нашле и по некоја лебарака како домашно животно во лебот.
     
  5. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Со другарка ми бевме во Прего на сокче.И си порачувам јас фино лепо сокче од портокалче,и таман да ми го донесат гледам го враќаат назад,и ми носат од праска.И јас ги прашувам зошто и ми вика дека паднала мушичка , па морале да го вратат. Арно што ја виделе инаку ... :) А за влакна да не зборувам, по сендвичи, по тостови наоѓам :)
     
  6. Eci15

    Eci15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    11
    Mајка ми кажуваше дека некој нејзин колега купил бурек со срчи внатре!Паметниов го извадил стаклото,си изел бурекот и отишол со срчите да се жали за тоа! :rofl: Глеј памет еј! :tmi: И уште побарал да се види со газдата,а овој газдава му рекол како не ти е срам ти сакаш дуќанот да ми го затвориш да немам леб да јадам, лом го направил и го избркал!И убаво направил и мене некој да ми дојде само со срчи ќе го избркам! :rofl: Требало да дојде со срчите во бурекот! А јас само си се изнасмеав на паметот на човекот ! :rofl:
     
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Ми се има случено неколку пати пиејќи кафе да ми налета цело зрнце. Да , да ништо гадно ама во тој момент незнаеш што е ... и секогаш ми се случува во куќа во која по прв пат влегувам. :)
     
  8. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Затоа ,ради вакви додатоци ич не сакам да земам јадења од секаде...еден колега во бурек најде цело капаче од мал јогурт :o :o :o неверојатно но вистинито....друг другар на свадба во хотел побарале сол -а во неа црв :tmi: јас имам влакна само наоѓано......страшно е шо не се води никаква хигиена нити контрола на вработените и рестораните...затоа само домче-најпроверено си е ;)
     
  9. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Мене не ми се има случено нешто во тост или помфрит да најдам нешто влакно,а не пак бубашваби! :lol: Ама грозно бе штраф да најдеш во тост па некој може да го голтне. :puke:
     
  10. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Во мојава населба има еден кафич. Во него кој и да влегол сигурно испил или изел ваков додаток. Лично јас кога влегов прв пат таму нарачав кафе и ок ми го донесоа. Одеднаш моја другарка списка ко да видела слон и ми вика имаш бубачка у кафето. Многу јасно освен мене, цел кафич и келнерите слушнаа и донесоа друго. И ок седиме што седиме коа гледам до мене на огледалото си шетка едно огромно лебарче. Абе ми се згади животов. Друг случај во сендвичара купувам помфрит и гледам додека нели ги ставаат компирчињата. Како што жената повлече со тоа да извади компири излегоа 2 лебарки од садот кај што беа компирите. И викам на таа, а не фала тоа на друг да му дадеш ама мене не. Позади мене имаше редица средношколци и тоа како расипан телефон се ширеше и сите до еден си искочија!
     
  11. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Ми се има случено да најдам мравки во сендвич порано, кога купував јадење во училиште. Среќа беше пред да почнам да го јадам, ептен ми се згрози и го вратив на продавачката - таа да си го изеде. Уште наидов на лут поглед и "Па добро де, се случува" :^) Епа бидејќи се случува, оттогаш го заобиколувам тоа место.
     
  12. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    во пицерија сум нашла влакно во кечапот...ми се згади и нов кечап им побарав да ми донесат...
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Сум слушнала за ваквите додатоци во исхраната :puke: Ама за среќа на мене ми се нема случено такво нешто :)
     
  14. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    После напорна потрага низ бутициве, седнуваме со другарка да јадеме у Клок сендвичарата... И ај прво што ми се изнасмеа кога побарав комбиниран без салама, во сендвичот црно дугачко влакно, среќа што не почнав да јадам. И идам на шанк да и објаснам, а идиотката уште безобразно ми вика аууу може е твое. Лом ја направив, ја по плава неможам да бидам, она ми вика црно влакно мое. Кога спомнав инспекција, почна фино да се правда, ми направи нов сендвич, па уште почна и со мила да ми се обраќа. Мислеше мутава сум па ќе преќутам. Нема лабаво со таквите....Она мене влакно у сендвич пффф 8) хахаха
     
  15. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Бевме со другарка до една фурна каде се продава бело пециво, и така ние си разгледуваме по витрините и believe it or not, бубачка си легачи на еден кросан :puke: .

    Никогаш, ама баш никогаш веќе не купувам од таа фурна!
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Факт е дека не се замараат до толку и да пазат во рестораниве и сендвичарите и каде и да купувате храна надвор од дома. И да не најдеш ништо може со прлјави раце ти го напраил јадењето. Доволно е да ја видам онаа кај Стоилко како се драпа под мишки па го сече лепчето за тост :puke:
    Не ми се има случено да најдам некошто гадно во јадењето надвор од дома, но дечко ми има најдено штраф во тостот на факс... да се знае дека сме машинци де |(
     
  17. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    За среќа не сум налетала на бубашваба досега, ама на влакно да и тоа неколку пати. Што јас, што другарките ама грозно е навистина. Факт е дека кај нас не внимаваат нешто особено на хигиената, па тоа е што е. Ама не дај боже да налетам на бубашваба, има да ги викнам тие што ја подготвувале храната, па они нека си дојадат :wasntme:
     
  18. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Е ова мора да го споделам

    Од Специјал скоро купив бурек со месо, и верувале или не месото беше полу-ЖИВО. Значи не го пропржиле претходно па да го стават во корите, туку така живо го ставиле, и бидејќи бурекот се пече помалку време, месото не се испекло толку брзо, па си беше црвено и сирово :puke: ми се згади!

    Следниот ден земам бурек со сирење од истото место, ја отварам хартијата и пред да почнам да јадам приметувам дека смрди , корне на тешко, сирењето којзнае какво им беше.

    И претходно имам купувано од истото место бурек и ок бил (освен еднаш кога во тој со сирење најдов парче селотејп), али веќе нема да ми текне да купам.

    Инаку влакна стално си наоѓам, али штом еднаш најдам таму веќе моја нога не стапнува.
     
  19. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Претходното лето најдов влакно во пирошка (тие кај луна парк што се продаваат). Ама пак си јадам од таму, што да праам кога нема ништо поблиску, а сум гладна во парк :)
     
  20. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Јас неможам да го поднесам МАГДАНОСОТ
    Мразам што го ставаат секаде :envy: