1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неправда на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од teardrop, 8 декември 2009.

  1. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Да не се малку, ама нервозите... и не верувам дека ќе ти ги даде сите, ....
    ама дај боже да грешам
     
  2. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Во мојот договор за работа во една од претходните фирми каде работев си беше посочено дека отказ и работник и работодавач најавува месец однапред. Искрено многу ја мразев работата а и колегите-дебили и едвај чекав да заминам. Си најдов сто пати подобра работа и можев веднаш да почнам. Отидов кај директорката и кажав дека од утре не ме гледа на работа. Прво се побуни за отказниот период, морало да одам. И одговорив дека ако веќе морам да одам тој месец на работа ќе одам ама дека од мене работа нема да видат, дека таман ќе имам време да ги закачкам и нервирам неомилените колеги а уз пат и залепив во фаца и неколку реченици кои ги залужи а многу ја погодија. За неполн час ме викнаа во ЧР да потпишам спогодбен отказ и дека тоа ми е последен работен ден. :devil: Можеш и ти слично да постапиш, се што е покриено законски ќе ти исплати а тоа на рака секако нема да ти го даде па немој да дозволиш да те зеза уште тринаесет дена.
    Гледај да земеш отказно решение да не испадне не си се појавила на работа па они автоматски те избркале а ти не си го испочитувала договорот.
     
    На cresa-jagoda и Бубаче1 им се допаѓа ова.
  3. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    А, ако не сака за тие 13 дена да те плати, да си земиш роба од бутикот до вредноста на одработените денови. :devil:
     
    На cresa-jagoda и Бубаче1 им се допаѓа ова.
  4. ninavila

    ninavila Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Koga se dava otkaz ,se podnesuva pismeno izvestuvanje do rabotodavecot.Ako e golema kompanija baranjeto ide preku arhiva ,dokolku stanuva zbor za malo firmice, togas baranjeto se dostavuva preku posta kako preporacano pismo.Na toj nacin ti ke bides zastiten so dokaz deka si ja obavestil firmata na vreme, za tvoeto napustanje.Dokolku ne ti ja isplati vo celost zasluzenata plata togas pravec finansova policija.
     
    На cresa-jagoda, crazylady и Zaljubena26 им се допаѓа ова.
  5. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Како и да гледаш, нема поголемо циганче од македонски “газда“. ;)
     
    На kim.k, cresa-jagoda, L-a-r-a22 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Од балкански, не само македонски.
     
    На Feminka192 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Секој газда си е во свој филм.
    Јас не бев прифатена уште од првиот ден на работа само не ми е јасно зашто нит ме знаат нит ги знам,али со тек на времето за све им враќав што ми правеа многу ќутев али сега на никој не му ќутам дури ни на шефот што се прави дека е мн писмен,а врска нема од животот.
    И така денес ми пукна филмот пошто почна да се дере пред сите вработени и да се прави мн памет па почнав и јас да викам и се жалеше јас му сум се дерела хахахахахаххаха ќе си пукнам!
    И на крај за да видиме кој е во право се јави кај некој испектор и на крај јас испанав во право дека сум па си заќуте си ја свитка опашката,а сакаше да се направи он како да е бог аххх од каков народ си патиме.
    И така ми пукна филмот трпејки веќе долго време навреди,местенки и триста глупости и тоа што не треба да го работам го работам иначе ако не сакам одма закани али сега ме заболе таквото ако нешто биде.
    Па решив да си барам нова работа не планирам младоста да си ја оставам тука за глупости и за неписмени па фала богу не сум роб да му работам за ништо.
    Затоа не им се плашете на "ГАЗДИТЕ" ништо не ви можат бидте си свои не сте должни да трпите нечии навреди и сл.
    И не би сакала на мое место да дојде некоја како мене добра ,сакам да дојде некоја лоша па да ги дупи како сака.
    Ајт поздрав
     
  8. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    А што работиш ако не е тајна? Во некоја голема компанија или?
     
  9. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Нема да го кажам името али можам да кажам дека е голема
     
  10. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    За сите оние кои што планираат да работат во приватен сектор, само мало предупредување.

    1. Никогаш не дозволувајте да работите првата недела пробно. Ако веќе инсистираат дека кај нив таков бил “редот“, кажете им дека во тој случај треба да работите пола работно време и инсистирајте да биде платено. Ако не се спротиставите на традицијава, ќе изработите 40 работни часа, за 0.00 денари. Потоа, откако ќе дознаете дека ве изиграле, ќе ве здоболи многу.

    2. Не верувајте во лагите на газдата дека платата може да се зголемува. Обично вака оди. Потпишуваш договор на три месеци, во договорот пишува плата од 12, 000. Но, првиот месец ќе ти прават задршки и нема во никој случај да ги земеш тие 12, 000. Друго, информирајте се и не дозволувајте да ве присилуваат да работите прекувремено, на празници, на одмор или во саботи! Противзаконски е. Напишано е и во договорот за работен однос.

    Да се вратам на платите. После тој договор од три месеци (ако успеете да издржите, варира од компанија), не се надевајте дека веднаш платата ќе се покачи на 15, 000. Според мене, мислам дека покачуваат плата по цела една година. Треба да се докажиш дека си верен слуга.

    Приватниот сектор е во комплетен хаос, особено онаму каде македонци се газди. Лудуваат после одлукава за минимална плата, ќе бараат секаков начин да ви скратат од некаде.

    Во приватен сектор, не се гради кариера. Платата ќе ви биде само џепарлак.

    Емпат сум, па решив да предупредам наивни луѓе кои уште не знаат како функционираат работите (оти нели и јас не знаев, ама немаше кој да ми каже).
     
    На Indiegurl, cresa-jagoda, Feminka192 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Многу луѓе се свесни за своите права, но немаат друг избор. Едвај и тоа работно место го добиле, па уште да се спротиставуваат. Газдата ќе ти рече во ред не работи на празник, но не доаѓај на работа после тој ден. Сите фирми се поврзани со политика на еден или друг начин. Инспекција нема да им тропне на врата.
     
    На L-a-r-a22, Dadusicka и orevka им се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.690
    Допаѓања:
    322.260
    Свесни се луѓето за правата и да не се правници, ама секогаш секој се надева дека ке се смени нешто, дека ќе се труди и ќе работи па газдата ќе го вреднува тоа.
    Штета.
    Кога читам вака, губам надеж дека нешто може на подобро да тргне.
     
  13. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Најлоша работа која може да си ја сторите самите себеси на работно место е сами да си наметнувате обврски коишто не ви се должност со цел да се покажете пред газдата. Тоа значи дека повеќе ќе работите за иста плата. И таа обврска која не ви била задолжителна ќе си ја закачите за врат и сите ќе очекуваат да ја завршите. Пошто нели вие бевте најпаметни да ја работите доброволно.
     
    На Јаневски и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Тие што се вработуваат во приватен сектор, како прво работно место, верувај немаат поим кои им се правата.
    Хаха, епа добро тогаш, оставајте ги да ве доутепаат. Наместо да се спротиставите како група.

    И јас па, најдов кај да пренесувам емпатија.
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Емпатија не се пренесува со иронија. Да е изолиран проблем, ќе речеш не знае.
    Тука зборуваме за проблем кој е застапен во повеќе од речиси сите компании - значи на овој проблем треба институциите да работат. Индивидуата може само да се побуни и од една таква компанија да премине во друга, или да остане дома и да не работи. Не сите можат да си го дозволат тој луксуз.
     
    На Бубаче1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Еве ќе ти кажам, ако не сакаат да бидат газени треба правдата да ја земаат во свои раце и да организираат работнички синдикати. Не е комплицирано, ама на повеќето им фуфка.

    Чекај ти од институциите да ти решат проблем како мобинг, без да го пријавиш.
    Оф бе...
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Кажи и ти на 50 годишна жена да се бори за своите права. Ако напушти единствен избор и останува да седи дома.
    Што е со семејствата што имаат по 1-2 студенти?
    Институциите не функционираат и работниците не се заштитени. Од таму треба да се почне.
     
    На L-a-r-a22, Dadusicka и Dust им се допаѓа ова.
  18. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Мора од некаде да се почне, правата не растат на дрво, па да можеш да ги собереш.
    Се бориш за нив. Се разбираме? Или пак не. ;(

    А да, сум видела што се способни некои 30, 40, 50 годишни жени да направат за да задржат работно место. Уффф, што се се прави за да опстојат во истото. Мислиш, ситуацијава напната како во бокс ринг.
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Народот кај нас се тешки сончогледи. Не очекувај дека некој ќе се спротистави како група. За жал. Единствено може да биде полабаво кога ќе нема работна сила па сакале или не ќе молат за работници. Со оглед на тоа дека кај нас масовно се иселуваат младите и тоа ќе дојде бргу.
     
    На Бубаче1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам дали може да се пријави вработен за мобинг ама анонимно
    Не е колега туку шеф што спрема нас се понаша како непријатели го претера веќе
    секој ден гледа по еден колега да намести да му намести замка
    мене секој ден ми се дере ми се понаша пред колеги и муштерии јас што им давам документ или потврда на муштерија он им го зима и им вика да видам само нештокако јас да немам врска од животот иако мн пати имам докажано дека јас сум во право .
    Сите мучки он ги прави ,а ние сме криви ,многу пати се имаме жалено кај главниот џабе .
    Дојдов до степен да дадам отказ за брзо само морам да издржам уште некој месец од одлично место со одлична плата јас веќе ја мразам работава нозете назат ми се враќат немам нерви веќе ми ги искорна.
    Значи психички малтретирања добиваме од него не е нормално тоа ,разбирам има мн луге што се нервозни или незз што али ова не е нормално.
    Фала ви за секоја информација
     
    Последна измена: 6 ноември 2017