1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неправда на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од teardrop, 8 декември 2009.

  1. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Ne go sakaat lugeto,gledaat sho licemer e i tie duplo policemerni se,za i niv denot da im pomine podobro. bidi i ti takva se na smeenje,na zafrkancij. Ti veli on prdite vie zenite ti da bre shefe zar samo vie mazite imate privilegija na takov mizrizen luksuz,a bre Buter smej se i ic da ne mu ja mislis.
     
    На Batterfly93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Денес ги снимав колешките што ми зборуваат зад грб и знаете што испадна? Таа што се прави најмногу фина,прави лице. Со мене зборува против двете други,а со нив против мене...:D трагична и жална е судбината за ваквите. На едната и кажав в лице се за едно нешто и почна да се нервира и ми се изравика,како јас не сѕм работела,не сум послушувала постари што ми кажуваат,сум немала респект..Боже,Боже. Имаме 8 камери па така да не ми е галје мене за ништо.
    Таа истата претходно,најстарата демек најискусна хаха не можам,ја згреши цела тетратка со документација и шефицата и рече да ја препише,наназад треба да враќа 6 месеци. И никако не признава дека згрешава.
    Со другата излегуваат на цигара,некогаш идат на време,некогаш не и јас збор не сум рекла. Денес,тие седеа внатре,а јас разговараав надвор со помладите колешки. Слушнав од сниманото едната и вели на другата само сум излегувала надвор,засрамота било. Ме клеветат дека не сум работела и само сум шетала.
    Јас живеам со сите комшии,а тие мн ретко зборуваат,и очигледно им смета сето тоа. Им кажав има надлежни нека се жалаат.
    Драги мои,KARMA IS A BITCH. Сами ве оставам да си пресудите.
    Значи не ги можам лицемерните ич и им сметам што реално им ги кажувам работите. Сакаат внимание,а не го добиваат од мене.
    Тешко со ваквите.
    PEACE!
     
    На Tanjamm и esperansa777 им се допаѓа ова.
  3. Nataalija44

    Nataalija44 Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2022
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Zdr..Jas, kako edna emotivna licnost , idam na rabotno mesto i se osekjam sjebano, kako se vrz mene da odi, da me mrazi sefot...Inace sme u fabrika ne e bitno kade...Bukvalno sekakva zabeleska, naogja, jas so i da pravam se dere, ne smeam da mrdnam...Kako drugoo, me ponizuva, iako vika deka ne ponizuvaa..Sepak preeska ocite mi bea so solzi, ama izdrzav da ne zaplacam pred narod...Ne sum bila domakjinka, ne sum bila vredna jas...Me sporeduva so drugi...Mrzliva sum bila, bukvalno jas nemam takvo srce i ne go mrazam covekot..Ama zosto sum mu tolku vo ociii...Kako trn vo ocii...otidov na rabota mi trebaa parii, a zavrsiv kako, bespomosno devojce, ostaveno...Na losite lugje....Mora li so navredi? Ima deca..covekot, pak ke kazam ne go mrazam ama sigurno nekoj tie zborovi, da gi kaze na negovo dete, nema da ostane miren.....Mozebi za vas dramam, ama se osekjam mnogu losooo, kolku i da se trudam da si go sredam zivotot na bolje, da se pokazam u dobro svetlo...Se kontra mi odii..Moze li nekoj sovet...Ne mozam da go smenam rabotnoto mesto, bidejki mi trebaat pariiii :/ edvaj i ova go najdov
     
    На Bellaa1234 и I I им се допаѓа ова.
  4. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Знам во каква ситуација си, сум го поминала ова, јас имав 2 шефа едниот беше главен што не бев мн во контакт но секој месец ме казнување со кратење на плата, се случуваше и пола плата да ми даде иако бев највредна од сите колеги но тие му беа поблиски бидејки нон стоп беа на телефон со него и нон стоп шпионира иако не работа ич, со другиот шеф беше коректен и кога му се пожалив ми рече дека целото општество функционира со шпионажа и лечење комплекси и дека не може да го менува менталитетот
    Не си реди на срце 90%во фирмите во оваа вукојебина така функционираат, не си ја губи самодовербата, емоциите исклучи ги, и во меѓувреме барај си друга работа
     
    На Tanjamm, Nataalija44 и GirlLove им се допаѓа ова.
  5. Tam4yy

    Tam4yy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    42
    Здраво девојки. Ме интересира дали сте се нашле во ситуација додека сте на боледување фирмата да објави оглас за вашата позиција?

    Да напоменам дека беше кратко боледување поради повреда. Сега веќе одам на работа и стварно не знам како да реагирам. Не сум блиска со надредената да прашам што се случува. Постои шанса да им треба човек плус, но искрено многу ми е сомнително тоа што огласот е пуштен одма следниот ден од кога земав боледување. Дали ви се случило нешто слично и што мислите дека е најпаметно да направам?
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    веројатно веќе имале планови за плус човек. Не се праќа така оглас од денес за утре.
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Blackkqueen

    Blackkqueen Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2022
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Се чувствувам баш лошо, во врска со работата е, која е слободна нека ми пише ЛП
     
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Понекогаш не е се како што изгледа дека е и самиот процес на успешно работење налага да нема застој како во материјали, така и во работна рака. Ако имаш работно место кое не трпи отсуство кога нема замена, тогаш нормално е дека ќе треба уште еден.
    Во друг случај не си им сигурна вработена и можеби мислат дека често ќе отсуствуваш, па затоа и бараат друг.
     
  9. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @Tam4yy твојот договор, што вели? За да знаеме што-како во ситуацијава?
    Се ближи истекот на рокот или на неопределено си?
    И каква е политиката на фирмава? Лично ти, мислиш дека можно е такво нешто менаџментот да одлучи или ?
     
  10. Tam4yy

    Tam4yy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    42
    Сега видов на договорот - определено, месец за месец. Првиот пат потпишав и од тогаш автоматски ми го продолжуваат. Според тоа овој би ми бил до 1ви сега. Размислувам начин како да дознаам. Ако сум уште недела или месец да не се вложувам во анализи на кои би требало да се работи со месеци.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Колку време си на таа позиција, во таа фирма? Дали си на обука или како пробен период ?

    Сигурно ќе се пушти некој муабет, за зголемен обем на работа или можеби проширување на компанијата, со што ќе дознаеш. Или по енергијата можеш да осетиш, како се однесуваат колеги, како делат обврски тебе, тимски итн. Ако имаш други поблиски колеги разговарај.
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tam4yy

    Tam4yy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    42
    Неколку месеци од кои првиот беше пробен. Све ми е некако сумливо. Дури и местото на кое што седам е на колешка која е на породилно и наскоро ќе се врати. Не знам стварно нов вработен кај би ставиле. А и во право си, веројатно ќе се спомнеше ќе имате наскоро нов колега/колешка, а не вака во тајност да се држи.
     
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.886
    Можеби е за тебе огласот бидејќи едната се враќа и пуштаат оглас како за стално да те вработуваат.
    Фабрика е не очекувај фини луѓе јас таму научив да не е*бам жива сила особено со супервизорот крвнички се имам карано и на крај си заминав зошто знаев дека нема да имам никаков напредок бидејќи беа како црева врзани и најголемите легачи ги ставија шефчиња. Ако веќе те вреѓа оди и пожали се на човечки ресурси бидејќи е вршење мобинг врз тебе. Прво не смее ни тон дати повишува, второ не смее да те омаловажува и трето кога ќе си одиш или дај боже он да си оди со плукни го во фаца.
     
    На eliesaab, cresa-jagoda и Nataalija44 им се допаѓа ова.
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Како да се справам?
    Знам дека треба во ХР да појдам, ама покрај што се собираме како колеги, живееме, ми смета што се користат толку безобразни зборови на работа, како :

    Е** се ( колега на колега)
    Дојди да ми го по****ш
    Ку*ва ( за некоја колешка или Клиентка)
    Оваа цел град го има поминато.

    Не знам дали е до мене, ама веќе не можам да слушам, макар што ете на шала се кажани.

    Тим сме, се крепиме, ама ова е претеризам.
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    ја мислам дур не те навредат тебе да седиш мадро, тоа може им се inner jokes
    и изгледа не им смета.
    шали се и ти
    не сите имаат сличен хумор
     
    На cresa-jagoda, Tanjamm и BloodElf им се допаѓа ова.
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Се шалам ама веќе не се трпи цело време, да кажуваш такви муабети.
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Ама тебе ти смета.
    Плус ако не те вреѓаат, шо ќе кажеш во ХР?
    Неќам да им ги слушам шалите?
    тебе ќе ти се чудат
     
    На AAKG, cresa-jagoda и GirlLove им се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Се знае кодекс на работа, на работа се работи, има начини на однесување и зборување.

    Стенкање постојано?
    Да си зборуваат едни со други, за еб**?

    Да јас сум грешка можи, јас треба да поработам на карактерот.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Окситоцин ❤️

    Окситоцин ❤️ Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2022
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    277
    Пол:
    Женски
    Тебе лично те засега ?
    Ако не те засега седи си мирна.
     
    На Mantub, cresa-jagoda и GirlLove им се допаѓа ова.
  20. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Лично, не.
    Не ни ги пријавувам, нит сакам да се замарам, нит ми требаат расправии.
     
    На Окситоцин ❤️ му/ѝ се допаѓа ова.