1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неправда на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од teardrop, 8 декември 2009.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Леле со иста ваква ретарда се имам и јас сретнато, работев кај неа некои си 6 месеци. Ме тераше на 50 степени на сонце да стојам цели 8 часа, демек како архитект ќе работам кај неа, срамотилаци. Потоа ме малтретираше, ми се дереше. На крај заминав така што ја излажав дека сум трудна, пошто не може да ја работи таа работа жена во таква состојба и ме исплати, иначе тешко дека ќе ме исплатепе :tmi:
     
    На majicka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Како нема да збесне, имала жената доверба во тебе, што сакаш по црвен ќилим да те испрати? :fubar: Незнам за каква работа станува збор и која е нејзината тежина. Некаде многу бргу може да се најде замена, но некаде не, треба стручност, познавање искуство, обука и сл. Секој цени и почитува вработен кој на достоен начин си заминува, си кажува фино лепо со време и уште повеќе тежи во твоите очи. А оние од типот си одам и кој те е**, никој не ги сака. Не велам дека немаш право да напредуваш, секој сака подобри услови за работа и има право, но многу е важно на каков начин ќе го изведеш тоа. А за пописот, можеби и порано си била во минус, па ти прогледнувала низ прсти (доколку станува збор за минорни износи). И совет од мене, во стар бунар не се плука.
     
    На Lavander му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    friendy прочитај го болдираното мајичка дала отказен рок од еден месец. Тоа е сосема доволно време да си најдат нов вработен. Што значи мајичка и морално и пред законот си е чиста,. Таа не направила ко што викаш ти си одам кој те е**, начинот на кој што го направила тоа е соодветен, да посоодветен неможе да биде. Дека во стар бунар не се плука скроз се согласувам со тебе, но мора некако да се соопшти за и газдарицата да почне навремено да си бара нов вработен.
    Дали ќе работиш на некое работно место, за колкава плата ќе се нафатиш и кога ќе престанеш да работиш е демократско право на секој човек. Впрочем пазарот на трудот е тоа, секој трча по поголема заработувачка, но се разбира во рамки на законот. Во овој случај газдарицата прави чист мобинг. И да била во минус на пописот, има соодветни мерки за тоа. Кој ден, кога настанал минусот, кој бил на смена, затоа што мајичка нагласи дека и газдарицата е вклучена во работата.
     
    На majicka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    А пак јас се чудам од каде таа нагла промена во однесувањето на газдарицата, мора да се хормоните во прашање!? ;)
    Шала на страна, но овде како и во сите други работни односи не станува збор само за потпис на лист хартија или почитување на закон. Работниот однос е повеќе од тоа. Взаемно почитување и уважување, доверба која се гради со години, комуникација на зрело ниво и многу други работи. И се додека и кај двете страни се мисли и прави во стил тој/таа зависи од мене и нема избор, секогаш ќе се најде некој огорчен и оштетен во одредени ситуции (најчесто вработените го носат подебелиот крај). Треба да се подигне свеста и кај работодавците и кај вработените на повисоко ниво. Мислења од типот јас зависам од него/неа, без нив нема да можам да работам/опстанам, колку вложувам толку добивам, среќен вработен успешна фирма итн, итн. може да придонесат во тој чекор. Не е само потпиши договор, законот ти дава права, но и одоворности, а во законот секогаш може да се најде пропуст и не секогаш да биде на страна на праведниот.
     
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Фриенди сосема те разбирам што сакаш да кажеш. Но во конкретниов случај се е испочитувано од страна на вработениот и работен однос и закон и почитување и одговорност. Девојчето навремено си соопштило и си чека уште месец дена, значи не ја остава газдарицата на цедило. Додека од страна на газдарицата не би рекла дека се почитува работниот однос и вработениот. Ти што мислиш за конкрениов сличај? Еве ти да си на место на девојчево како би постапила? Имаш можност за подобро платена работа и едноставно сакаш да смениш работно место, а шансата е тука. Како би постапила ти и како би соопштила и кога?
     
    На majicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    ^ Девојки прво фала за вашите мислења и совети :) Е сега вака...значи јас на најкултурен можен начин и кажав дека сакам да напуштам работа, со образложение дека сум задоволна од работата, од односот нејзин спрема мене но дека си одам поради поголема плата...Таа повеќе пати ми имаше нагласено дека нема да имам покачување на платата од сегашните 9000 ден....Значи јас на мои 25 год фино и културно и кажвам како стојат работите, и кажувам значи дека ќе останам уште еден месец, со задоволство ќе помогнам во обуката на новата вработена а таа за возврат не ми прај мене муабет воопшто ;) На нејзини 30 год стварно не го личи, мизерни и ниски удари користи, зошто? Оти во овие 2 год никогаш ништо не фалеше, никогаш не бев ни 1 денар минус во касата,никој од муштериите се немаше пожалено од мене и таа сега на ваков начин да ме третира? Некни дојде како спулавена, почна да ми се дери како јас сум дремела ко мисир, наместо да работам а работевме заедно со нејзината замена, пошто таа ќе оди на породилно, сум дремела така две години, ќе сум видела убо на крајот од месецот......Па срамота е...се изживува на сите можни начини врз мене :( Јас фала богу не сум најдена на улица, имам и јас некој права и граници до каде можам да трпам...Јас разбирам дека и е тешко, дека треба да замини на породилно ама мене шансата ми се пружи сега во овај момент, мене шансата нема да ме чека 9 месеци дури да се врати таа...Ете ќе кажам дека се работи за работно место во аптека, како фармацевтски техничар, работам во маалска аптека а сега новото работно место ќе ми биди во Зегин...не е мала разликата така? Заборавив да напоменам дека плата сеуште немам примено, додека таа и нејзината замена имаат плата од вторникот...И сега? Сега заслужва да бидам безобразна, да одам да ја пријавам во трудова инспекција пошто јас чисто поштено си ја изработив таа плата за месец Јуни..Како и да, ќе почекам до 15, пошто денес изрази желба да правиме попис пак, стигнавме до пола па Понеделник ќе продолжиме...Иначе досега сме 3203 денари минус, а досега сме биле, не вела не ама секогас минимално, 100 или 200 ден. Не ми е јасно како одеднаш за една недела излеговме толку минус :^) Поздрав девојки и извинете на долгиот пост :hai:
     
  7. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во претходните 3 поста си го реков моето мислење, а пак да пишувам неможам. ;)
    Уште ќе додадам дека доколку јас побарам покачување и не го добијам, нема потреба што понатаму да останувам да работам, се знае дека таквата работа е зошто морам, а не дека сакам да работам и плус земам место на некој кому навистина му е потребна таа работа (ретко кој да сака да работи за тие пари, ама има многу незапослени). Не ти чинат условите, :!: бујрум најди си подобра, никој не те тера сосила да работиш, и на крај да поднесеш молба за прекинување на работниот однос преку препорачано писмо. :?:
    Мајичка згрешила што тогаш не заминала, заминува во оној момент кога е најмногу потребна, ама тоа ти е пазарна економија, неможеш да платиш ќе плати некој друг. Мене некој вработен ако ми вреди ќе се трудам да го задржам и мотивирам да работи подобро.
    Е сега ниско е тоа што газдарицата ја навредува, не доликува сепак таа треба да е пример, а не да гледа да ја стави во минус и најде изговор да не и ја даде платата што си ја заслужува.
     
  8. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
  9. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Секој останува да работи онолку колку што мисли дека треба и сака. Ако некој побара покачување, а притоа не му е дадено не значи дека одма низ врата треба да излезе, не знам од каде ти е логикава. И зошто мислиш па дека на тој што е моментално на работното место не му треба работата? Штом не дава отказ веднаш, значи дека работи зашто работата му е потребна, а не од што многу сака да ја гледа шефицата или од што живее за фирмата. Не знам што сакаш ти да кажеш со ова.

    Секој си бара нешто подобро. Мајичка си оди КОГА САКА и никој нема право да и' го удира тоа од нос, особено што пред се' културно и човечки ги обавестила, а потоа и регуларно според закон. Задолжително е само еден месец порано да ги обавестиш, толку, ништо повеќе.

    Ако таа е во моментов таму најпотребна зошто тогаш шефицата нејзина не била свесна за тоа па не и' ја накачила платата? Ем сакаат да се работи за мала плата, ем тие како сакаат, ем да се сработи се'. Да, тоа ќе биде некој период, ама кој и да најде подобро ќе си оди и ич око нема да му трепне, како во случајов. Ако таа не се сочувствувала со мене дека плата од едвај 9 000 ми е премалку, зошто пак јас да се сочувствувам со неа сега кога оди на породилно и кога сум и' најпотребна? Звучи сурово? Епа сурово е и да преживуваш цел месец со 9 000 две години па никому ништо. ;)

    Мајичка, мој совет ич да не ти чуе. ;) Само смешкај си се и капата настрана. Јас бев во слична ситуација, со таа разлика што кај мене "малтретирањето" повеќе беше индиректно со зајадливи коментари на моја сметка само зашто ќе си одам, а зависеа на некој начин од мене. Ама да ти кажам тој последен месец ми беше најрелаксиран. :D Ама ич не се замарав. Таа ќе каже нешто, јас исто ќе и' вратам само насмеана од шестка до шестка. Се нервираше што не и' давам значење повеќе. Знаеш дека сега не ти може ништо и дека си одиш. Тоа нека ти биде доволен стимул да издржиш. :)
     
    На Hipica и majicka им се допаѓа ова.
  10. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Prvo izvinete za latinica...od mob sum

    Friendy da si na moe mesto isto bi postapila, znaci jas ako imav izbor da odam da rabotam vo druga apteka uste koga mi bese kazano deka platata ke mi bide 9000 den da bidis sigurna deka ke zaminev ;) Sansava mi izleze sosem slucajno, uste ni jas ne sum svesna deka ja dobiv rabotata....Nebitno.....jas coecki i kazav, zakonski isto ;) A vo vrska so molbata sto ja napisav za prestanok na rabotniot odnos..taa sama mi rece da go pustam po posta kako preporacano pismo do nea i od koga ke go primi da pominat 30 dena i togas ke me odjavi. Tie 30 dena istekuvaat tocno na 1 avgust, vo petok, ja zamoliv togas da me odjavi, za da mozat odma da me prijavat vo drugata firma. A jas razgovarav i so advokat, i so fondot za zdravstvo, bidejki od taa bransha mi e profesijata...i ednite i drugite rekoa deka nemam bash nikakov problem da me odjavi uste denes, ama inaetot e golem ;) Ama ako...neka i e, ke izdrzam uste dve nedeli, a ako veke odime po zakon kako so igra taa, jas imam pravo da baram a i mi sledva famoznoto K-15...Nervi lugenca.....ama toa e :(
     
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Немаш останати слободни денови да искористиш па да си одиш порано? И не е многу месец однапред да кажеш? Толку ли е законски, јас мислев околу 15 дена дека е.
     
  12. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Tреба само да собереме храброст и да пријавиме, и ако знаеме дека газдите и инспекторот за труд се пријатели и дека истиот тој инспектор е со сигурност потплатен, посебно во фирмата во која работам , често наминува со колата ;) и скоро секогаш си оди со товар.
    Како само да докажеме дека има неразбрани газди кога инспекторите се понеразбрани и работниците немаат доверба да пријават.
    Затоа мислам дека е потребно еден инспектор за труд да има право да интервенира било каде во Државата, а не само во општината, за која е назначен.

    Туку мене ме интересира дали ме следува годишен одмор со 9 години работен стаж од кои 10 месеци работам кај сегашниот газда?
    Има вработени по 4 години кои немаат користено ни ден годишен одмор им било кажано дури по навршување на 5 години во фирмата без разлика каде работеле предходно.
    Колку е точно не знам?
    Дали лицата со посебни потреби имаат право на годишен одмор без разлика на стажот и годините и колку дена треба да трае годишениот одмор ?
     
  13. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Најмалку шест месеци треба да си на едно работно место и да си пријавен за да по закон ти следува одмор. Ти ги исполнуваш условите и да, ти следува одмор. Лично јас, а и многу други луѓе знам што им дале одмор дури и без да ги имаат тие шест месеци. Пример, ги вработиле во март, април, и нормално во лето ќе немаат вкупно шест месеци ама газдите не ги двојат од другите вработени, како на другите така и на нив им даваат одмор. Познавам барем пет луѓе со ваква слична ситуација.

    И да, и за лицата со посебни потреби истото важи. Дури мислам и дека за тие лица законот е многу построг отколку за другите.

    Туку друго да те прашам. Дали добро разбрав? Им рекол дека дури после пет години работење во фирмата ќе им даде одмор??? :o Тој не е нормален дефинитивно. Пет години? Многу ни се паметни газдиве, дури и нови закони почнаа да пишуваат. Ццц...
     
  14. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Вистина е за жал, :(убаво си разбрала. Рекоа дека работат 4 години и дека дури догодина ке имаат годишен одмор. Не само тоа , пријавени сме на 40 часа а работиме и по 60 и за тоа не сме платени.Нема одмор за викенди празници...Незнам колку е нормален тој , но за надлежните немам зборови :x , посебно што му го дозволуваат сето тоа незаконско работење. :fubar:а и зошто?
    Како јас сега да побарам годишен одмор?
    Единствено ако соберам храброст па да пријавам, во самото министерство.
     
  15. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Виножито, твојот раобтодавец е должен уште при самото вработување да ти даде брошура-колективен договор каде што ги пишува сите права и обврски како на работодавачот, така и на вработениот. Да знаете дека годишно ве следуваат од 20-26 дена одмор + според стажот на секои 10 години се зголемува за еден ден/2 дена/3 дена + платен одмор најмногу 7 дена. За склучување брак 3 де, брак на дете 2 дена, смрт на близок во семејство 2 дена и др.
    Работните часови треба да се најмногу 40 најмалку 36, но доколку има зголемен обем на работа се известува со одлука која мора да биде истакната 1 ден најмалку пред останување, а и плаќање прекувремено. Вие имате ли евиденција на работно време, се потпишувате ли секој ден кога доаѓате кога си одите. И ако не е тајна колку ве плаќаат? Која операција ја извршуваш и колку плата земаш за таквата работа.
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.621
    Допаѓања:
    152.095
    Трудов инспектор има право каде сака и кога сака да напраи надзор значи може и од скопје да дојде у битола ,прилеп и да си направи контрола Ако не му веруваш на инсекторот во твјот град ријави дирекно во скопје од таму ек му пратат допис наредба да одида изврси контрола во таа фирм аи сака неке мора да отиде
     
  17. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Имам уште неколку денови од ланскиот одмор и целосно неискористен одмор од оваа година...Меѓутоа нејзината закана е дека ако земам одмор, тие дена што нема да идам на работа нема да ми ги рачуна во тие 30 дена што чекам да изминат од кога таа ја прими молбата што ја напишав за престанок на работниот однос :( Иначе да се прашувам јас, со ова нејзино однесување кон мене радо би си зела одмор ама со тоа само би си наштетила....Зато ќе издржам уште две недели....друг избор немам :hai:
     
  18. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Се е до одлучноста и среќата после одлучувањето. :!:

    И јас работам во фирма која е од оние честите каде правото на одмор баш и не се почитува. После се останато/ |(

    Апсурдно, од надвор делуваш реномирана фирма, со име и традиција, гигант а не ти го почитува основното право и да имаш ден одмор согласно сопствените потреби. Да не зборуваме за 5, 10 или користење цел 20 дневен одмор кроз тековната година.

    Систем на хиерархија и не така лесно да се побуниш. Друго и синдикат немаме, па тешко да се повикаме на закон, леташ одма од работа. Многумина поради тоа одлучуваат да молчат, да трпат мобинг, непочитување на правата итд..

    Сепак, почна се да излага од колосек, вон границите на мојата смиреност, толеранција. тоа што е моја обврска, тоа си го работам, почитувам претпоставен, си ги исполнувам должностите. Секако дека може да дојде и да ми даде работа во домен на моите обврски, ама да ми се дере на сред улица поради тоа што останав на боловање неколку дена а бев упатена на пат кон болница (прво одсуство во 8 месеци - значи било со причина), мало морген , оти нема доволно Оператори за работа а работа има се повеќе и повеќе.

    На крај, здравјето ми е поважно од Се останато. Па ако морам да изберам помеѓу него и работата, тука нема дилема.

    Edit: Poradi faktot sto si zema za pravo da se dere vozvisnata gospodja na ulica a spored mojata replika mislam i nejze i se kaci pritisokot, ne samo mene. :^)
     
  19. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Колективен договор немам земано но од заводот си побарав како сум регистрирана.
    Eвиденција немаме. :!: не се потпишуваме секој ден.Земаме минимална плата 8 800денари.Работам во угостителски објект,како помошник во кујната.А фирмата е налик на онаа која ја опиша Zeka.
    Ако ве интересира повеке, обратете ми се со порака. :|
     
  20. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Пак јас..... Дотичната моја газдарица конечно вчера се удостои и ми префрли плата :bow: и то цели 8200 ден...значи ми скрати 800 ден само не ми е јасно зошто, можи некој ќе речи шо се 800 ден ама криво ми е бе, нема причина, зошто?! Иначе и со пописот завршивме, излеговме 3585 денари минус, уште не ми е јасно од каде и како.... таа си имаше земано еден куп работи уште од порано, ќе ми кажеше дека ќе зема и ќе речеше дека ќе си ги платела потаму ;) И сега имам некое претчуство дека сама ќе го плаќам тој минусот, ќе ми биди скартен од платата за јули... Значи јас да и ги плаќам работите шо си ги има таа земано? :^) Не се издржва ова веќе....единствена утеха ми е дека ми остануваат уште 13 дена во овај пекол :| Поздрав девојки :hai: