1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непристојни гости

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од I I, 15 декември 2016.

  1. TheTruth*

    TheTruth* Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2022
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    350
    Не е до годините на мајката да ти е чудно, до зрелоста е. Некои жени раѓаат со став дека улицата децата ќе им ги воспита и со мал прст не мрдаат да ги научат децата на културно однесување во нечиј дом на гости, во кафуле, на отворено или во нечија кола.

    Со вакви личности ти пишав дружење само на отворено и имај си на ум да го држиш подалеку од кршливи предмети зошто сосем случајно, читај од невнимание може да си ги најдеш парчосани на нов под.
     
    На Алек*** и Corraline им се допаѓа ова.
  2. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Јас би разговарала со детето на добар начин пошто гледам е врсник со ќерка ми и не е баш мало. Кога јаде сладолед седни го на трпезариска маса и стави чинија пред него. Пошто гледаш дека мајката не реагира, стани и ти помогни му дури да седне. Еднаш два пати и ќе свати дека во твој дом нејкиш да ти прави неред.
     
    На ReinaDeCielo, cresa-jagoda, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    3.588
    Пол:
    Женски
    Сме немале некои којзнае колку непристојни гости освен еден другар на мм.

    И тоа во смисла што се меша и поставува прашања за кои реално и нема потреба да знае или праша.
    Кога ќе е тука имаме прашања од типот:
    - Кога ќе имате дете? Моето дете расти и му требаат другари
    - Колку ве кошташе ова или тоа? Како успеавте да платите?
    - Зошто на свадба немавте повеќе слободни девојки, за остатокот од другарите да си најдат партнерки?
    Зошто бевте излезени со тој пар, а не со нас?
    И ред други прашања што некогаш и нас не става во непријатна ситуација.
    Сега кога сум бремена и со хормони до плафон ( рана бременост, немаме сеуште соопштено на сите) имам "супер" одговори за секое негово прашање ама некако се воздржувам од тие одговори.
    И што е најбитно секогаш се најавува на кафе, а завршува со седење по неколку часови затоа што баш тогаш почнал натпревар кој го интересира. Или филм кој го нема гледано или што и да е. А не секогаш имаме желба или време за дружба од толку часа.
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Нема да сфати.
    Кај мене едно дете искрши куп чаши. Нема везе, мало е 2г.
    Земав за него посебно пластични и мајката беше дубоко увреѓена од мојата постапка.
    Значи он беше единствено детенце.
     
    На SummerGirl, MeowMeow и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Па за да се увреѓа таа за да и текне дека детето не е во своја куќа да урла.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.927
    Пол:
    Женски
    Не биле многу,но имало.

    Едни кога дојдоа се поздравија веднаш,и одма да разгледале куќата.Па човек ќе седне да поразговара,па и да праша дали би ми претставувало проблем.
    Тоа најмногу ме нервира,кога некој ти ја нарушува приватноста.:shake:
     
    На MeowMeow и Anah им се допаѓа ова.
  7. AAN

    AAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2022
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Кога прв пат дојде близок роднина на мм. Мораше да ја прошета цела куќа скришум, без ние да знаеме. Касно го приметивме дека се задржа долго во ,,тоалет" . Срека не фалеше ништо, а зошто го направил тоа никој не знае. И го озбегаваме, не сакаме да иде кај нас.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.779
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Ајј сега ми текна, се вселивме во куќата, и ни се најави сам еден гостин кој не ни е близок, со нагласување да види што сме направиле.
    И започна ова не ви е убаво, кровот на ништо не личи, прозорот зошто така се отвара. Прво ми стана смешно после едвај чекав да си оди. Маж ми вика ти на твојта куќа напрај си поубаво а човекот нема куќа, ама го нанервира со закачи..
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.724
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено гости што првпат ми влегоа дома за да видат каде живееме, да ми речат многу лош распоред на простории имало. Ама не коментираа како вашиов гостин за се нешто..

    Интересно е што и јас имав исто мислење за нивниот нов стан, на пример дека не е идеално решен просторот, ама ете видиш јас одлучив да не им го кажам тоа. Само позитивните работи ги кажав.

    Конечно си заклучив дека со причина сме си ги избрале живеалиштата такви какви што ни се, а не некои други. :D

    Не знам дали треба кажувањето на забелешките да го сметам само како искреност или како некултура.
    Стварно.
    Можеби битен е начинот на кој ќе си го кажеш мислењето..
     
    На SummerGirl, molikaMk и anggell им се допаѓа ова.
  10. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.724
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ми пречи седењето на гости со часови.

    Ниту сакам да седам до зори кај гостите ниту сакам да ми седат.
    Разбирам понекогаш од што е забавно и интересно да летне времето низ муабет и зафрканции, ама она со сила седење и дремење кога се исцрпиле темите за муабет стварно не го разбирам.
     
    На anggell, VDT2906, SummerGirl и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.016
    Пол:
    Женски
    Сите шо ми доаѓаат во недела во 8 сабајле. Ако ми дојдат друг пат, ни врата не отварам. Најтрагично е што не ми се ни блиски роднини.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Непристојни гости се оние гости кои идат со нивното детенце,и му дозволуваат се да чепка.Никогаш не преќутував кога некое детенце ќе направи хаос,одма и срипувам на дотичната да си го прибере детето.Кај мене тој хаос не може да го прават,дома нека им дозволуваат на децата и на кров да се качуваат.Срамота.
     
    На katalina, SummerGirl, riba79 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Jas istovo koga go kazhav u druga tema, me napradnaa kako sum mozhela vaka da razmisluvam.
     
    На SummerGirl и Just.do.it им се допаѓа ова.
  14. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски

    Мене мажот ми ме напаѓа поради тоа што им срипувам на дотичните,не сум постапила ок ,бла ,бла (таков си е он,мек во душа,јазик нема ) .Исто така од кожа ме вади кога братучетка му на малово мое, ќе почне да го фрла јадењето на моево .Никој не и забранил да си земе,да јаде,ама не може да го фрла.Може немам пари друго на моево да му купам .Страшна работа.
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    3.588
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден имав дебата за ова како најнормално е дете кога ќе ти дојде дома на гости, да почне да ги отвара сите фиоки, врати, да влегува секаде затоа што децата така се развиваат.

    Сеуште немам мое дете, здравје за месец-два ќе стаса меѓутоа лично мене не ми е во ред каде што ќе го однесам, да прави лом и да фаќа насекаде.
     
    На anggell, VDT2906, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Искрено не сум имала такви
    Кој и да дошол кај нас
    Без разлика дали роднини, гости на моите, мои гости, се понашале со почит
    Сум собирала дома и до 15 души, сите биле океј.
    Прво знам кого да приберам дома, второ ако се испостави дека е некултурен, знам и да покажам кај е вратата
     
    На SummerGirl, lovely91 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    3.588
    Пол:
    Женски
    Додека ми трае Пмс-от да се испукам.

    Изгледа мажов мој има малку "луда" фамилија т.е братучеди.

    - Само што реновиравме нов спрат, си купивме се ново, доаѓа негова братучеда, внука на свекрвата. Жената два дена помина во тажеленки како ние мебелот од свекрвата, не сме го искористиле. Значи стариот, веќе распаднат. Таа ( братучетката) била сентиментално врзана за мебелот на тетка и. Е па јас, ни за свекрвата, ни за мебелот не сум врзана. Можеше да си ги земи кај неа.

    Денес случка. Братучед на сопругот, видно навреден, зошто ние сме му кажале дека во нашиот дом, не се пуши внатре, туку на балкон. И плус не ни е телевизорот поставен, така да тој од балконот можи да следи фудбал.

    Ај што наш дом, наши правила. Не ми е совршено, си наоѓам и јас многу работи што треба да се сменат, си прилагодувам да ми одговара мене, што тука сум постојано.
    Ама не сум се осудила на никој дома да му прередувам, наоѓам маани, посебно кога сум отишла на пола час/час. Како и да е ќе го преседам тој период.
     
    На VDT2906, MeowMeow, Cosmic Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Ич да не се замараш. На мене едната јатрва ми се налути зошто сум реагирала за децата. Многу ми е гајле што се налути. Не трпам деца кои ќе ми растураат по дома, кои чепкаат кај ќе им текне. А родителите се прчат на стол.
     
    На katalina, Just.do.it, Lady D ❤️ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.800
    Допаѓања:
    21.397
    Пол:
    Женски
    Aко е врзана за мебелот, нека си го земе. :D
    Кај сестрите на мажите се мешаат во се, па и братучетките уште.
    На неа некој и се меша?
    А за пушење, ниту јас не дозволувам внатре, кој сака нека се лути, мене многу ми сметаат цигарите, глава ме боли од задимена просторија, и мм не пуши внатре, си има посебна просторија, кога е топло на тераса, а за тв ако сака нека си гледа дома.
     
    Последна измена: 2 април 2024
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.779
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Јас сум една од ретките ,, чудак"!
    Кај нас ретко доагаат гости освен најблиските, тоа ни се родителите и брат ми кои не ми се гости. И еден, два пара со кои си живееме.
    Јас не сакам средби дома, ама најсериозно, не сакам дома со луге кои не сум блиска.
    Мене домот ми е свето нешто, откако сум со маж ми, дома ми е мирот и спокојот, дома се чувствувам најбезбедно и најмирна.
    Да ми доага некој што немам два реда муабет не сакам. Или да ми види како ми е дома. Ниту ме занима кај друг како е. Се дружиме, ама со луге кои не ни се блиски седнувам на кафе, во ресторан, не сакам дома и крај.
    Сум имала непријатни ситуации од,, наметнати" гости ама јас тоа брзо решавам.
    Живеам во мало место, и сите мислат дека морам со комшики да си одам на кафе. Затоа што тие така прават. Не морам и не сакам, да тепам два часа да оговарам друга комшивка не благодарам!
     
    На katalina, MeowMeow, moonlight-girl.55 и 3 други им се допаѓа ова.