1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријателство (Feud) [2017]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од theunforgiven, 2 мај 2017.

 1. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Конечно нешто квалитетно!
  Актери, актерска игра, режија, сценографија, слика, музика, сценарио... Се` е на едно високо ниво!
  Можеби звучам пристрасно, но верувајте ми - не е така. Всушност, погледнете па и самите (сигурен сум) дека ќе го делите моето мислење.

  Инаку, се работи се за нова телевизиска серија чија прва сезона е составена од 8 епизоди, а секоја од нив трае околу 50 минути до 1 час. Режијата е на познатиот Ryan Murphy (режисер на познатите ''American Horror Story'' , ''Scream Queens'', ''Glee''...), за FX TV.


  Насловот на серијата е ''FEUD'' со поднаслов ''Bette and Joan''.

  [​IMG]


  Центар на приказната се познатите, легендарни актерки Bette Davis и Joan Crawford и нивното големо ривалство за време и после снимањето на нивниот единствен заеднички филм, хоророт ''What Ever Happened to Baby Jane?''.

  Во главните улоги ги гледаме прекрасните, извонредните Jessica Lange и Susan Sarandon, кои СОВРШЕНО ги портретираат ликовите на холивудските актерки.


  Лично јас ја обожавам Joan Crawford. Од скоро започнав да истражувам за нејзиниот живот и сум во план да погледнам дел од нејзините најпознати филмови, зашто неверојатно ме импресионира нејзиниот лик и дело, едноставно ме плени! За неа слушнав одаааааамна, кога го гледав филмот „Mommie Dearest“ кој ми стои во ТОП 5 најубавите филмови во мојот живот.

  Да не излегувам од темата, ПРЕПОРАЧУВАМ да ја погледнете пилот-епизодата и ВЕДНАШ ќе се навлечете, сто посто ви кажувам!

  Сега, додека пишувам, дознавам дека оваа сезона (број 1) ќе биде прва и послена за оваа приказна. Следната епизода на „FEUD“ ќе била посветена на принцезата Дајана и принцот Чарлс. Ова значи дека обавезно ќе продолжам да ја гледам серијата, сигурен за нејзиниот квалитет, а, првата сезона, несомнено, ќе ја гледам уште (најмалку) еднаш! =)

  [​IMG]
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  2.247
  Пол:
  Женски
  Од мене има палче нагоре. :)
  Ја меркав од поодамна, ама откако ме убеди другар ми, вчера (конечно) и' дојде редот. Посебно ми се допаѓа тоа што како теми на дискусија ги отвораат прашањата за сексизмот и мизогинијата.
  Мило ми е што режисерот си остана доследен на себе во поглед на кастингот. Сега сфаќам зошто всушност престанав да ја гледам american horror story и колку Џесика фали во неа. Сузан - одлична, ама прекрасна. Ликовите се многу добро разработени и покрај малкуте епизоди, особено ликот на Џоан - (при)кажани сите трауми кои ги влечи од тешкото детство, ouch. А, за тоа колку сцените се погодени и направени до совршенство, ќе оставам видеото да зборува.
   
  На theunforgiven и 1209 им се допаѓа ова.