1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатен мирис од уста

Дискусија во 'Лице' започната од Dragana96, 4 февруари 2018.

 1. Dragana96

  Dragana96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  23
  Дали има некој ваков проблем или да препорача некој спреј против непријатниот мирис?
   
 2. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  2.552
  Пол:
  Женски
  На стоматолог контрола на 6 месеци ,орална хигиена со вклучен забен конец и IMG_8887.PNG
  Тоа е тоа.
   
  На Maša8, buba4e89, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Kolumbo

  Kolumbo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  2.365
  Пол:
  Машки
  Ova sto go napisa @Babyby e tocno, no treba da se znae deka neprijatniot miris na zdivot nekogas e posledica na digestivni problemi.

  Osvezuvaci na zdiv ima vo sekoja apteka, vodicki za plaknenje na usnata suplina isto taka, no treba da se doznae i pricinata poradi koja se pojavil problemot.

  Moze da bide kamenec, koj se pojavuva duri i koga odrzuvate higiena, ednostavno nekoj organizam e sklon kon toa, moze da e problematicen zab, protezi, naslagi na jazik i ona sto go napisav prethodno problemi so sistemot za varenje.
   
  На Annath, Ketchup, Gosh и 9 други им се допаѓа ова.
 4. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.768
  Допаѓања:
  5.115
  Пол:
  Женски
  Покрај посета на стоматолог и чистење наслаги и забен камен, јадење полесна и помалку зачинета храна. Храната која е потешка за варење подолго се задржува. И пиење доста вода. Бомбоните спомнати погоре се исто многу добри.
   
 5. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  2.579
  Допаѓања:
  44.193
  Пол:
  Женски
  И јас исто еден период почнав да чувствувам некој чуден мирис во устата. Отидов на стоматолог и испадна дека сум имала расипан заб, кој не ме болеше, не го ни приметив дека бил расипан. Од кога го направив се е во ред, немам чуден мирис веќе. :)
   
 6. Nausicaa

  Nausicaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.439
  Допаѓања:
  20.022
  Исто може да укажува и на проблеми со синуси. Јас по здивот знам дека за ден, два ќе се дружам со тенџерето за инхалација и лампата за зрачење. Непријатен мирис во секој случај, но поразличен од расипани/ немиени заби.
   
  На Ketchup, Ex Luna Scientia и Kolumbo им се допаѓа ова.
 7. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.418
  Допаѓања:
  2.333
  Мора да се најде изворот на проблемот, доколку е константен.

  Би препорачал интердентални четки за заби, пробај и со тоа. Најевтини се во DM.
   
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.653
  Допаѓања:
  45.209
  Пол:
  Женски
  Пробај со Lacalut средствата за уста што се.Почесто миење на забите и грижа за целата усна шуплина.Оди на стоматолог на проверка на забите и провери си го желудикот.
  Од Fisherman's сите лутат тие се добри и Airways темно плавите мастики можеш.Спреј за освежување уста одамна не сум видела.
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  И јас мака мачам насабајле со тој здив,ама одкога ставив протези.Ги мијам нонстоп и со интрадентални четки ама ете пак ми замирисува преку нок.Страшно досадно и непријатно Инаку за забен камен често ако факате проверете со таложење на солите во крвта.
   
 10. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.413
  Јaс сум приметил пoсле кaфе, и здивoт и вкусoт вo устaтa ми е некaкo чуден.
   
  На Nausicaa и Feminka22 им се допаѓа ова.
 11. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.217
  Допаѓања:
  13.862
  Пол:
  Женски
  а може ли да се случува од импланти, или порцелански заби?
   
 12. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.234
  Пол:
  Женски
  И од крајниците може да доаѓа мирисот
   
  На Feminka22 и Kolumbo им се допаѓа ова.
 13. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.240
  Пол:
  Машки
  Лошиот здив доаѓа првенствено од нередовната орална хигиена или расипани заби. Јас познавам многу луѓе коишто одат на стоматолог еднаш во 5 години и само кога имаат ненормални болки.
   
 14. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  626
  Пол:
  Машки
  Лошиот здив може да се јави како последица на расипани заби, бактерии во усната празнина (кои освен од расипани заби може да се јават од слепени остатоци од храна на крајниците).
  Редовна орална хигиена, користење водичка за испирање (квалитетна) и почеста посета на стоматолог.
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
 16. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  2.137
  Допаѓања:
  1.580
  Каде ги има овие бонбони?
   
 17. Quenn

  Quenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  зошто понекогаш ми е лош здивот и покрај тоа што редовно одам на забарар(контрола)? Дали има некаков начин да се промени тоа? Се чувствувам одвратно во такви моменти!
   
 18. Vikktorr

  Vikktorr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  2.741
  Пол:
  Машки
  Со миење на забите со четка се чисти само третина од забите, купи си интердентална четка (има разни големини во зависност од растојанијата меѓу забите) и чисти ги забите со конец за заби (исто така има разни типови) секојдневно (еднаш е доволно), не само што нема веќе да имаш лош здив, под услов да немаш проблем со желудникот, а не со забите, туку непцата ќе ти бидат многу поздрави, дури и забите ќе ти се побели. Многу препорачувам користење на забен конец, тоа никаде не нѐ учат, а е обврзно за секој што сака да има здрави заби и непца и не сака да има каменец (особено за луѓе кои се склони).Дополнително користи и течност за уста, ти препорачувам да не ја плакнеш устата со вода откако ќе ја исплакнеш устата со течноста за ефектот на флуорот да биде подолг и потемелен. Некои препорачуваат и поминување на јазикот со четката за заби за отстранување на дополнителни бактерии (има и посебни четки). Препорачувам мека четка за да не си ја уништиш глеќта со четката. Нема потреба многу да се трие, останатите бактерии ќе ги отстраниш со конецот. За задните заби препорачувам држажи со конец, се продаваат во ДМ и Рамстор, а не обичен конец зошто тие места, задните заби се особено недостапни.
   
  На Aschenputtel, sj *O*, Ladybug98 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.396
  Допаѓања:
  33.952
  Пол:
  Женски
  Не мора да е проблемот во забите. Може да се работи и за бактерија во грлото. Јас имав таков проблем.
   
  На Ketchup и sj *O* им се допаѓа ова.
 20. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Машки
  Moze da stanuva zbor i za odreden tip na ishrana,netolerantnost na nekoj vid hrana ili nedostatok na nekoi vitamini.
   
  На Quenn му/ѝ се допаѓа ова.