1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатни израстоци, тртки или брадавици

Дискусија во 'Тело' започната од bluberry, 15 ноември 2010.

  1. marijaaxl

    marijaaxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    741
    има некој искуство со лекување на тртка со лук? нека пише тука или лп ве молам итно е
     
  2. Sanja999

    Sanja999 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Имам еден проблем ве молам да ми каже дали некоја девојка го имала истиот. Имам неколку израстоци како внатрешни топчиња кај ципата негде неколку дена. Имам повремени болки од истите. Дали некоја девојка имала сличен проблем и знае што може да биде? Ви благодарам многу
     
  3. Magenta

    Magenta Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Пред скоро една година ми се појави под веѓата нешто слично на акна не знам како да го дефинирам и остана и сеа ми излезе и под другата веѓа сеа стварно се испаничив да не имал некој ваков проблем?:)
     
  4. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    може да е чир а ако е чир и јас имав таков проблем ми стоеше едно 4-5 месеци и дури сега го тргнав со природен лек од комшиката ќе ставиш свински сапун изрендан на ситно 1 лажичка шеќер 1 лажичка маслиново масло и 1 лажичка брашно и нека се размеша па се додека да ти помине мачкај го нека стои тоа и самиот ке се исуши кај мене за 3-4 дена го снема ... поздрав пиши ако помине
     
    На simoncelicius, Mell11 и Magenta им се допаѓа ова.
  5. Magenta

    Magenta Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Фала многу,ќе пробам :)
     
  6. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    На дечкоми му се имааа појавено брадавици на раката.Буквално низ цела дланка имаше,на прстите..Имаше пробано да ги мачка со некои природни креми но ништо не му помогна па праша во аптека и му дадоа капки.Се мачкаше 2-3 пати на денот,за неколку дена му паднаа.
    Можеби ќе биде од корист оваа информација.:)
    20170523_182233.jpg
    Цената била околу 170 денари.
     
    На simoncelicius и theowndemon им се допаѓа ова.
  7. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Имам навика кога сум нервозна да ја гризам устата ( долниот дел од устата) и ми се направи бело топче како да немам крв во тоа топче од гризење. Е сега веќе ми пречи и изгледа грубо. Што би можела да направам за да исчезне?
     
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2017-10-01-00-04-36-1.png
    Дали некој знаеш што е ова?
    Ми излезе над ушето и е измеѓу косата. Не е толку големо како на сликава, но е црвено и како да виси.
    Има ли некој начин природно да се отстрани?
     
  9. Ekatarina95

    Ekatarina95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2014
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    37
    Папилом е ништо страшно како расте само ќе падне ќе се оддели од кожата јас имав на врат и ми падна после 3-4 години беше мало и растеше и негде отприлика оваа големина и ми падна :)
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Фала ти :) баш се загрижив.
     
  11. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Ми се појавија брадавици на ногата (под колено) и на лактото, се обидувам да ги третирам со цинк оксид читав на интернет помагал за тоа ама од кога почнав во 3 недели тие само се зголемија дупло. Дали некој има искуство со ова и знае што би требало да правам?
     
  12. Margaritta123

    Margaritta123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, baram preporaka za dobar dermatolog za bradavici. Ja imam goreno so tecen azot kaj lekar, no se vlosi situacijata i mi se pojavija uste 5 novi vo okolina. Nekoi iskustva ili predlozi?
     
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Најдобар дерматолог според мене е Агрон Старова. Работи приватно кај Мавровка му е ординацијата. Мислам накај 1000 денари му е преглед. Ако сакаш број пиши ми ЛП.
     
  14. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Замислете имав две брадавици на еден прст, и тоа една до друга. (facepalm) Не ми сметаше, ниту болеше но изгледаше гадно. :worried: Пробував со лимони, јаболков оцет, со разни растенија, со бајачки- НИШТО НЕ ПОМИНА. (facepalm) Оваа мака ја решив со помош на еден човек, но да ви кажам право незнам како да ви објаснам. :$ Одев кај него само 2-3 пати, на брадавиците ми нанесуваше некоја течност и после тоа многу ме печеше.:x :whew: И после месец дена, брадавиците сами паднаа. Сега немам ниту траг од нив. :smirk:
     
  15. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Сестра ми имаше на едниот прст на дланката. Се проба и ништо не и помагаше, но најефикасен накрај се покажа ханзапласот. Постојано на брадавицата ставаше фластер и за некое време сама се повлече, бидејќи фластерот не и дава да дише.
     
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Брат ми имаше мака, исто ги гореше со азот но без трајно решение, на крај една комшивка му даде чист прополис и така се повлекоа.
     
  17. cinderella7

    cinderella7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Ми се појави ваков мал израсток на кожата пред некое време, вчера ме пржеше и беше зголемен. Исто така денес ме пржеше и приметив дека се намалил и затемнил израстокот а околу него кожата е црвена и жеже.. има простор за паника??
     
  18. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    На вратот пред 2години ми се појави како бубуљица внатрешна. Мислев дека ќе помине ама ништо од тоа. Како лиљаково-црвено топче стои и не ме ни боли ни чеша, ништо. Бев на дерматолог и ми се изнасмеа што сум отишла у фазон: девојче глупост е ова ај иди си (спомна некакви вени). И кога ја прашав дали ќе го снема кажа не, цел живот ќе стои.
    Имала некоја нешто вакво до сега и дали и го снемало?
     
  19. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски



    Мене ми помогна мелемот на Скендер. За 4-5 дена брадавица се исуше и падна.
     
  20. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Имав брадавици на раката многу. Потоа се мачкав со "глуварче" неколку пати на ден. И околу брадавицата ми се правеше кафено кругче. За една недела брадавиците ги снема а раката ми е чиста. [​IMG]
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.