1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатни израстоци, тртки или брадавици

Дискусија во 'Тело' започната од bluberry, 15 ноември 2010.

  1. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Дали на некој му се имаат појавено вакви како брадавички? Ги имам може година две ама сега ми личат како да ми се шират? Имам на вратот и ма деколтето и малце по некое на грбот. Некој со слично искуство или некое решение што да им ставам да пројдат?
    BFB5420F-BAB8-4C08-9E90-17858D71061B.jpeg
     
  2. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Имам 2 тртки брадавици веќе пола година на рака. Бев многу пати на горење со азот и пак ми стојат. Се намалиа, ама последен пат кога ги горев како меури ми се појавиа и болат. Ставав и млеко од смоква денес. Совет некој?
    Многу ме нервираат и ми сметаат
     
  3. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Имам и порано пишувано овде мислам.
    Млекото од смоква имало одреден период во годината кога не е отровно и треба точно да се знае кога да се користи.
    Јас го искористив кога било отровно и имав на рацете после тоа окулу 1 месец па и повеќе црни флеки како модринки.
    Не е тоа играчка само да ставате млеко од смокви или од глуварче и да си направите проблем.
     
    На SunnyGirl2 и simoncelicius им се допаѓа ова.
  4. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Tи благодарам. Епа мене меурот ми пукна и сега ми е црно како изгореница. Изгледа го утнав периодот.
     
  5. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    За сите што имате некакви израстоци на кожата, пробајте со мраз.
    Доволно е 2-3 пати на ден по неколку секунди да се држи коцка мраз врз израстокот.

    Мене така ми исчезна. Е сега да напоменам, моето беше навистина малечко па ми требаше само неколку дена. На некому можеби ќе му треба повеќе време.
    Само не претерувајте со долготрајно држење на мразот, за да не се иритира кожата па да се создаде спротивен ефект.
     
    На blueberry23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    1.211
    Пол:
    Женски
    За сите кои имате проблем со брадавици.
    Пред некои 10години имав многу брадавици, на секој прст од рацете по 3-4,имав на окото и на челото. Одев многу долго време на горење со азот,ама ако едната ми изгори на истото место излегуваа нови 3 и така до бескрај. Пробав и со млеко од смоква, и одев во една црква во говрлево кај една жена, и што ти уште не. На крај баба ми беше на гости во белград и таму некој доктор и кажал дека единствен лек за тоа е полжав,од оние со куќарки.
    Луѓе, само еднаш ме намачка со полжавот(и тоа јас не сакав, плачев, ми беше гадно) и веќе втор пат немаше потреба да се мачкам. Наеднаш ми поминаа сите до една и немам никаков белег од ниту една брадавица.
     
    На simoncelicius и Фaни_ им се допаѓа ова.
  7. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    Здраво
    Имам израсток на стомакот како овој на сликата и сакам да ве прашам дали знаете како се вика правилно и дали може да има некакви последици од него. Дали е ок да се отстрани?
    Позз
     

    Прикачени фајлови:

  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Вирусни папиломи.
    Биопсија ќе мора на материјалот.
     
  9. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Обично не прават биопсија на ова, чист папилом е и се вади со или без локална анестезија.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ова нешто ми стои на ногата под коленото подолг период, се мислев дека ми е каснато од комарец зашто цела бев искасана, ама сите други се повлекоа а ова остана. Не боли, не чеша само си стои така.. Бев на лекар и ми рече дека не е ништо страшно, ако сакам да го горам со азот ама ми е страв. Дали сте се сретнале со нешто вакво и како да си помогнам на природен начин?
     

    Прикачени фајлови:

  11. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Имав минијатурна брадавичка на вратот подолго време, вчера случајно како сум ја истегнала, приметив дека ми е црвено местото и си ставив масло од чајно дрво. Сабајле брадавичката ми беше црна и по неколку саати ми падна сама, сега немам ништо на тоа место, може да биде нешто опасно?
     
  12. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Пред 2, 3 години на крајот од веѓата ми излезе една акна имаше гној и ја стискав и никако да помини ке се подуе само и ке стивне, од тогаш никако да ја снема скроз, не се познава ама кога ке се чепнам за тоа место мнооооогу гадно смрди.. Се и свашта ставив и ништо
     
  13. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Имам брадавица подолго време, во последно време случајно забележав како промена како да е проценета, онака случајно ја забележав. Бев кај матичната ми вика не е страшно, ама јас сум паничар и некако на мисла ми е.
     

    Прикачени фајлови:

  14. Pavlinka123

    Pavlinka123 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам дали израстокот кој што е на друг дел од телото како брадавица на пример на вратот, под пазувите значи дека тоа лице во себе го има хпв вирусот и дали може да се пренесе сексуално ако има само брадавица на врат пример. Можеби е глупо прашањето но незнам како да разликувам тиа две работи ако може некој да ми објасни. Фала.
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    мислам дека не
    мене оваа недела ми излезе брадавица на врат, а по сите прегледи (хпв,хив,др. инфекции и сл. ) поради инсенинацијата, се е супер така што мислам нема врска брадавица и хпв... освен ако е нешто научно докажано
     
    На Pavlinka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Pavlinka123

    Pavlinka123 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovorot
     
  17. Boni995

    Boni995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Знаете ли некоја ефикасна крема за вирусни брадавици кои излегуваат по телото?
     
  18. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.343
    Дали можеш да ми пишеш
     
  19. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    190
    Јас имам една брадавица на стапалото, и купив капки од аптека на Галафарм со салицилна киселина.
    Неколку слоја се излупија во рок од 3 4 дена да речеме, но сега при аплицирање на салицилната многу ме пече. Коренчето е уште таму мислам дека, не е срамнето со останатата кожа.

    Ме интересира дали тоа што пече при апликација е нормално или би требало да прекинам со третман?
     
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.675
    Пол:
    Женски
    Ако е на рака, само ***Verruca Hermal (околу 600 ден.) и точно на местото каде што е (никако наоколу на здравата кожа). Ја гори и намалува, ама оди доста бавно (околу 5-6 недели). Задолжително се отстранува слојот, на чиста кожа пак се нанесува и постепено се доаѓа до коренот на брадавицата.

    И секогаш дезинфекција на раце, зашто никогаш не знаеме што фаќаме.

    ***ова е само мое искуство, секако консултирајте се за било што пред употреба.
     
    На TMNT му/ѝ се допаѓа ова.