1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатни израстоци, тртки или брадавици

Дискусија во 'Тело' започната од bluberry, 15 ноември 2010.

  1. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Tebe ti isceznaa so ova,go kupiv imam na vrat i dekolte?Ama dosadno mackanjevo i plus mislam deka treba zastita za novata koza deka ima sonce.PODOBRO na zima da gi mackam.
     
  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.719
    Допаѓања:
    11.190
    Пол:
    Женски
    @ani23 не знам, мене тие на врат и деколте повеќе ме асоцираат на бенки отколку на брадавици. Verruca баш ја сушти брадавицата и помалце е болно. Јас искрено не би ризикувала на местото каде што ти се. Подобро да се консултираш со стручно лице, а советите со смокви и сл. (кои доста ги има тука) не ги слушај зашто тоа во одреден период се прави и може да ти останат темни флеки.
     
  3. lolipoppp

    lolipoppp Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    154
    Јас со истиот проблем сум, постот гледам дека ти е од поодамна, па ако си активна на форумов да ми кажеш што направи, се плашам по малку
     
    На Sggs15 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sggs15

    Sggs15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Исто ме интересира и мене. Ваков израсток имам од пред година дена. Минатата недела како да сум го закачила негде и на допир ме болеше, од вчера ми е потемно и како да се суши и ќе падне. Дали ви се има тоа случено? Дали е нешто страшно?
     
  5. TMNT

    TMNT Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Машки
    Ne e nis strašno bez gajle, imat mn lugje takvi, jas pogolemo takvo otstranuvav kaj dr ancevski pred nekoj mesec so laser
     
  6. marija.blsk

    marija.blsk Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Дали некој знае цена за ласерско или хируршко отстранување на хемангиом во Систина?
     
  7. Ta-mara

    Ta-mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2019
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    @Justicija ако може да каже каде има остранувано бемки, јас кај и да прашам никој не се нафаќа, па дури и за обични израстоци кои не се ништо страшно..
     
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    19.433
    Пол:
    Женски
    На лице и грб
     
    На Ta-mara му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ta-mara

    Ta-mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2019
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Кој доктор, ординација?
     
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    19.433
    Пол:
    Женски
    Во мојот град во внатрешноста
     
  11. taznata :(

    taznata :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Здраво, ве молам кој има искуство да ми кажи или некој совет, мислење ако знае. Ми се појави на вратот нешто како брадавица, папилома, бемка, не знам точно што беше ама се познаваше и ми сметаше, исто така и под градата имав една висечка брадавица и решив да отидам на дерматолог по можност да ми ги отстрани, таа не ме ни виде под апаратче да види што точно е, ми ги отстрани ама освен на вратот таа што се познаваше и под градата ми отстрани и други што не се ни гледаа околу вратот и под градите за да не се ширеле. После тоа ми рече да се мачкам со јод ќе се направеле ко красти и ќе паднеле. Пред четири дена бев. Ама од тогаш после тоа се полошо и полошо , се мачкам со јод, кога не сум дома со алкохол, ама цела изгледам ко нафрлана, јас не знам дали вака треба или нешто не е во ред. Се познаваат многу и низ цел врат и надолу ко точки црвенкасти.. од една испаднаа еден куп да се гледаат. Ве молам за совет и искуство ако има некој дали е нормално вака и колку време треба за целосно да ги снема. Се каам што воопшто отидов на дерматолог. Полошо ми делува..
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.493
    Пол:
    Женски
    Јас во градска болница вадев бемка на грб, не ми текнува името на докторката. Ако е на лице, оди кај некој подобар пластичар, оти лузни знаат да останат.
     
  13. Edinstvena.

    Edinstvena. Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2023
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дали може да биде црвена брадавица како пубертедските мозолчиња? Ми се има фрлено пред 2 3 год и сега осеќам болки како на вена да ми е незнам дали е некакво мозоче или брадавица.
     
  14. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    440
    Некој искуство со одстранување на папиломи на брадата вратот и капакот на окото? Со упат може на државна?
     
  15. Maraya✓

    Maraya✓ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2021
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    66
    Дали некој успешно одстранил хемангиом или барем делумно да се намалил ..одев кај Др Анчевски пред неколку години ,ласерски ми го одстрануваше но воопшто не се одстрани.
     
  16. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Прочитав комемтари предходно, третирање до лук, оцет, млеко од смоква но никаде конкртно како,само да ставам/намачкам на местото и тоа е?
    Исто видов некој капки од аптека, што ви помогнало вас за тртка на раката?
    Не ме боли воопшто, од никаде ми се појави. Мислам дека малку се изгорев ден/два пред да ја забележам..
    Не сакам да одам на доктор, да пробам со нешто вака прво
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8754.jpeg
      IMG_8754.jpeg
      Големина на фајлот:
      333,9 KB
      Прегледи:
      29
  17. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Дали имате информација дали може да се користи за жуљеви?
     
  18. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.719
    Допаѓања:
    11.190
    Пол:
    Женски
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    198
    јас имав пред неколку години на десна рака на средниот прст како тртка истовремено одев на кожно да ме горат со течен азот не се сеќавам точно 2-3 пати и истовремено користев една домашна маст што ја прави некој човек во каласлари и ми помина сега пред пола година пак како да ми испаќаше па за среќа во дворот смоква и со тоа некако се спасив. сега да не се подречам ми нема испаднато.
     
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    19.433
    Пол:
    Женски
    Како се прави тоа со смоква ?
    И мене ми имаат горено и бемки и изратоци ама сега сакам да пробам со смоква