1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатно потење под пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од yummy, 27 април 2010.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Ја рексона користам и проблем немам :)
    Рексона ми е најубава на мене и најмногу ми помага :)
     
  2. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Рексоната ја гипсира мишката, и ужасно лошо изгледа по ставањето, во линиите на мишката останува бело долго време, додека се стопи, а и ја прави кожата погруба. Ако треба да бирам помегу Нивеа и Рексона секако дека би избрала Нивеа, и тоа стик само благо нанесување како да му даде така една убава нота на мирисот што се ослободува од пазувите. Инаку не постои средство кои штити од потење, туку има само оние кои го неутрализираат мирисот.
     
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.875
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    на мене пак и од нивеа и од рексоната кожата ми се иритира :^)
     
  4. Tinnnna

    Tinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    50
    Јас имав проблем со обилно потење под пазувите,значи ненормално многу се потев и лето и зимо и се пробав ништо не ми помогна ама конечно го најдов лекот PERSPIREX,го нема тука во МК го порачав од ebay и буквално ме спаси.. Тоа е ролон и се става еднаш па после тоа 5 дена не смее да се стави,а тие 5 дена ни капка пот немам,уште првиот пат кога го ставив,ме спаси.. :) Многу сум среќна што си го најдов и што можам конечно да облечам се на мене..
     
  5. katerina222

    katerina222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Според мене треба редовно да си држиш хигиена и прскај се со анти - преспиранти, навистина помагаат :)
     
  6. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Па тогаш не ставај ништо, само редовно плакнете се под мишки и нема да има непријатен мирис. А и онака ставаш дезодоранс, или парфем на врат кој ке дава една пријатна нота кога некој ке ве гушне или доближи до вас. Таоа да според мене е сосема доволно. Денес дури и се злоупотребуваат тие рол они или дезодоранси, па така помешани неколку слоен рол он со пот дава по ужасен мирис отколку само потта.
     
  7. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    252
    Јас некое време го користев perspirex но тоа беше лани полани бидејки имав прекумерно потење и премногу се нервирав заради тоа. потоа го сменив почнав да коритстам Дав беше ми прекрасен незаменлив преубав мирис , но од некое време ми се појави црно под мишките можеби тоа е резултат од разните анти преспиранти што ги имам користено и сега ми е страв поради проблемот што го имам , пак почнав да се потам многу, круговите под мишки се грозни, сега го користам кристалниот камен немам никаква миризба но потта си остана, ќе одам на доктор можеби не е ништо страшно можеби е , но страв ми е да користам јаки стикови.
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.519
    Пол:
    Женски
    За се има лек :) Јас секојдневно се мијам,и не мирисам непријатно - тоа ми е една рутина,нешто најважно :)
     
  9. Tinnnna

    Tinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    50
    Јас уште го користам perspirex веќе една година и супер ми е,не се потам а го имам истиот проблем со прекумерно потење,друго ништо не ми помага се сум пробала.. А кристалниот камен е за миризба,не го спречува потењето.. :)
     
  10. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    ]
    Нивеа е чист пропалитет,до сега користев рексона добра се покажа,сега бидејќи итно ми требаше а немаше рексона во продавничкава земав Нивеа,колку само повеќе се потам,а да не зборувам за мирисот,незнам ни дали можам така да го наречам,па тоа се шири таква реа,бегај подалеку од мене кога ме видиш.Фала му на бога веќе не ја користам,sorry fish :(
     
  11. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Еуцерин не помага за миризбата, за тоа треба добра исхрана и избегнување на зачини и чуда, а добро е да се провери и хормонален статус, доколку имате таков проблем (јас зборувам за тоа од блиско искуство, од другарка, имаше проблем со исхраната, а матичниот претходно ја упати и на проверка на хормонален статус).

    Еуцерин помага ИСКЛУЧУВО ако се нанесува навечер. Пробано и тоа сто пати. Сто пати се имам зафркнато (ќе заборавам од вечер и другиот ден битна случка, ко интервју за работа и јас пак се потам). Упатството видете го.

    Ама ако ставам на вечер, другиот ден сум скрос таман. Иако мене едно шише ми трае околу пола година некаде, веќе една година без нешто го користам, второто шише ми е до пола мометално. Не го ставам секој ден, ниту пак на 3 дена, туку си планирам за да не се прскам насекое. Прскам во четврток за викендот да сум таман и во недела за цела недела да ми избалансира.

    А тоа што кажуваат дека е штетно - секој што содржи исти состојки како еуцерин е исто толку штетен антиперспирант. Разликата е во тоа што од еуцерин ставаш многу малку, а од другите по еден тон, оти се утешуваш дека така повеќе ќе помогне. И уште една разлика - од другите ставаш секој ден по тон - а од еуцерин по еднаш на 3-4 дена. Толку од споредбите за штетност. :)

    Јас го препорачувам на многу луѓе, ма да ми се има случено некои да не сакаат да прифатат :) пошто пробале со милион работи ама ништо не им помогнало (скептични се, исто колку што бев јас пред да го купам и пробам и користам веќе една година). Значи не ми е ни во интерес да го фалам, ниту имам аптека, ниту сум претставник на еуцерин (ма да треба да ме стават после толку реклами што имам направено :D ). Во врска со состојките консултирајте се со лекар најдобро ако сте загрижени, мојот кожен лекар ми го одобри. Е па ондак то :) :*
     
  12. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Девојки ја има ли некоја од вас користено на лидера кремата? Слушнав дека била ефикасна, само ако ја користела некоја да сподели искуство, каде може да се најде, како, каде се нанесува..


    Фала ви.
     
  13. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Јас ја користам, има лидера крема за нози и за пазуви, ептен сум задоволна, цел живот ја користам :)
    Ја имаш во аптеки, во поголемите маркети :) Се нанесува по туширање, се нанесува на пазувите, исто како и дездорансите, само разликата е тоа што тоа е крема :)
     
    На mysterious му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661

    А го спречува потењето или миризбата? Дека читав тука поназад, некои девојки викаат само миризбата ја спречува, исто си се потиш..

    Јас немам проблем со миризба, не јадам глупости, секој ден се бањам, немам комплекс од миризбата, него од потењето. Порано не бев олку, знам дека годинава многу стресна ми беше, можеби пак таму ми избива..
    Можеби па треба да почнам да се дрогирам да се опуштам малку хахахаха, мала шала :D


    Едит. Уште едно прашање. Го има ли некоја од вас користено Odaban, го имало во промедика спроти рамстор, и него исто многу го фалат....
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Хахаха, па сите се потиме нели :lol: , ама ако се тушираш секој ден нема да имаш проблем :)
     
  16. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    ^^^А тоа секојдневно туширање не ви прави проблеми?Оти викаат не било здраво секој ден да се шлапаш со вода,настинуваш одма,имунитетот ти паѓа,бело прање имаш повеќе и слично?Демек на стари години ќе сте имале проблеми :?:
     
  17. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    484
    ^^ Оф леле шо се нема да прочитам... Е ај иди секој ден по факултет/работа/школо што и да е и по автобуси влечкај се и што уште не по пат ќе те снајде и да не се тушираш?! Незнам...јас барем не ни помислувам да си легнам ако претходно не се истуширам. Немора тоа е да е со незнам какви ритуали...доволни се 5 минути. 5!
     
    На Daydream, sweet-star, IvanovskaM и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.191
    Јас ј акористев порано и од неа ми се прават како топчиња под пазувите изгледа некои жлезди се и ја баталив сега моментално имам на дав едно пред тоа рексона имав
    За ова со туширањево дај не зезајте па како можете да си легнете без туш мене макар и 1 литро вода да е ми е доволно ама да знам дека сум се изтуширала инаку сон не ме фака од саклма
     
  19. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Аманте луѓе,што ќе спречи туширањето секој ден???? и има некој што стои некапен цела недела????мислам ...
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.554
    Допаѓања:
    151.191
    Има има и те како има особи што се бањаат само у недела :D :D :D