1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатно потење под пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од yummy, 27 април 2010.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Девојче, секаков мит ќе кажале ако немало вода или да не се уклучува бојлер. Ако имаш услови да се истушираш сабајле, слободно, и пожелно е, истуширај се. Белото прање си е дел од циклусот и во зависност во кои денови си - така тече. Ако недела ви е ден кога се уклучува бојлер, греј си вода во тенџере. Сите лачиме телесни течности преку денот, секакви гадотии во воздухот помешани со природното улје од нашата кожа плус ни затвараат пори, па и ако наредното сабајле сами не се намирисаме дека имаме одор, оти ни се навикнал носот, секој што ќе ти се најде во ептен блиско ќе те помириса, што е нешто нај нај нај одбивно(и да не ти го посочи некој, тоа ќе го мисли) без разлика како си средена, облечена, нашминкана.
     
    На senza.parole и Daydream им се допаѓа ова.
  2. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    хахахахахахахахах во право си.... :D :D :D :rofl: :rofl: :rofl:
     
  3. MejkApGirl

    MejkApGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    58
    Бидејќи јас прекумерно се потам, и тоа не само под пазувите, туку и дланките ми потат.. Отидов на кожно и докторот ми рече да барам крема што содржи алуминиум хлорид и дека нема во Македонија, најблиску во Грција.

    Е сега прашав во Зегин, апотекарката најде од Vichy крема таква со алуминиум хлорид во составот, и као демек за седум дена се гледал ефектот.. околу 700 денари беше па сакав да прашам дали некоја има искуство да сподели, пред да дадам толку пари за толцкаво шишенце, и се прашувам дали би функционирало ако го ставам и на дланкиве :?:
     
  4. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Па добро сите го избегнуваат тој алуминиум хлорид како штетен, канцероген итн итн, што искрено јас не знам дали е точно, а тебе ти го препорачуваат. Инаку во секој обичен антиперспирант (против потење во превод) го има така да не знам кој поголем ефект би го имала кремата... може да е во поголема концентрација ама па колку е тоа добро? Потењето е природен начин на исфрлање токсини од телото, ако ти го спречиш тие токсини остануваат во тебе. Проблемот кој треба да го решиш е непријатна миризба ако ја има, ако не мислам дека не би требало да ризикуваш само заради кругови под маички. Сите се потиме, големо чудо. Јас порано користев Рексона стик и дефинитивно приметував дека не се потам толку, на пример на топол ден а јас сум сува под пазуви што не е вообичаено и не ми се допаѓаше што ме затнува на некој начин, ама првично го сменив затоа што ми ги флекаше сите маички, па сега користам друго. Ако го немаш пробано, пробај го прво тоа околу 170-80 денари е. Јас мислам дека користев oxygen fresh нешто така.
     
  5. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Не ми се верува... па порано не се туширале секој ден затоа што немале услови бре девојко и сеа на бабиве им останало тоа како адет, не ме заебавај.... Како баба ми што мене ме учи да ја мијам косата еднаш неделно она порано и подолго не ја миела во село... Не ја миела затоа што немала каде, јас имам и када и туш и топла вода фала богу, па и шампон што мириса убаво. Се што е прекумерно е лошо, ама миење на телото или туширање еднаш на ден е неопходно. Како ли мирисаш ти многу ме интересира извини вака, ако не се тушираш секој ден? Ај може потта не ти мириса, ама после цела недела идење у вц да не се истушираш.... Или кога имаш добиено? Срамота. Па девојка си бре, кој те учи на овие глупости.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Gremleenka

    Gremleenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    19
    Јас маки намачив додека си најдов соодветен производ против ова потењето. Пробав многу, од рексона до ролони од орифлејм и авон.
    Најпрво да кажам дека од Рексоната не сум воопшто задоволна. Тоа стикчината ми оставаа бело откако ќе ги нанесев и додека се растопат одев бела во пазувите, а дезодорансите пак ми оставаа бела трага на блузите. Исто така Нивеа користев, но од нив ми се иритираше кожата и постојано ме чешаше.
    Единствено сум задоволна од little black dress ролонот на авон и Neutro Roberts шо го користампоследниве неколку месеци. Не оставаат бели дамки, мирисаат убаво и траат :)

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На lunicka и LittlePinky им се допаѓа ова.
  7. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    се зависи од кожата, начинот на исхраната, личната хигиена и составот на текстилот кој го носиме.
    Јас од rexona си направив проблем и никогаш шпвеќе нема да ја користам.
    Сега користам само NIVEA ENERGY, други производи не ми помагаат.Меѓутоа битно е туширање секој ден, и помалку стресови.
     
  8. kate-84

    kate-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    14
    Има ли некој искуство со Гарниер стикот? Го земав тој зелениот ама некако имам чуство дека воопшто не ми држи, потта измешана со стик блааак. Користев Рексона ми траеше 24 часа,ама го сменив бидејќи ми оставаше многу бело на облеката.
     
  9. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Јас менував неколку ролони на нивеа, едно време бев задоволно, ама после како да го изгубија ефектот што го имаат врз моите пазуви. Се прфрлив на Rexona стиковите и презадоволна сум, ми се нема случено да се испотам. Е сега, мала мана е што оставаат бели траги на облека кога набрзинка се облакаш, ама гледам да пазам.
     
  10. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од дезодорансов?
    Јас денес го купив, па се надевам ќе има добри резултати :?:
    [​IMG]
     
  11. Tori1

    Tori1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    95
    Денеска го земав еуцеринот после толку време читајќи ве вас, пред малце ставив сеа срам не срам ќе си прашам :tmi: нормално е да пецка по малце? :tmi:
     
  12. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Луѓе мислев дека за мене нема спас. Ама го пронајдов откритието на годината!

    [​IMG]

    Кога бев кај дечко ми го заборавив мојот и реков ќе ставам еднаш од неговиот абе ни капка една ништо сува барут :D а јас ден не сум поминала без огромни езера под мишка од што ги правев поголеми од дополнителен стрес од што ми беше срам рака да кренам. Дома да седам се потам, а тој ден баш бев онака активна и незнаете што убаво се чувствував. Преродено :lol:
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tori1

    Tori1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    95
    Денеска 4 ден ставам од еуцеринот но преку ден пак се потам , не толку како предходно ама се потам.Сега се двоумам дали да продолжам да го користам или да преќинам.Си се водам по упаството се , незнам дали јас нешто грешам или едноставно не ми помага.Ве молам тие што го користите да ми дадете совет. :( Ви благодарам однапред :*
     
  14. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    484
    ^^ а да се стрпиш малку? Не може одма да делува, плус нормално дека ќе се потиш, само помалку. Тоа не ти ги запечатува потните жлезди, а и не треба пошто треба да се потиш.
    Јас го користев пред неколку месеци, супер ми беше...треба време малку. Вие мислите еднаш ќе се прснете и толку готово...
     
  15. Tori1

    Tori1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    95
    Па незнам затоа и прашав , сепак фала ти...
     
  16. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски

    Ако се имаш бричено па си ставила ќе те пецка.. не се става после бричење и обично треба навечер пред спиење да го нанесуваш па утредента ќе си бидеш раат, барем кај мене е така :)
     
  17. butterfly95

    butterfly95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    10
    дали знае некој каде можам да купам или нарачам кристален камен против потење ?
     
  18. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    Мене лично еуцеρинот воопшто нежми помогна иаκо го κоρистњв 2 месеца сњ беше за џабе...аκо знаете леκ κажете ми...
     
  19. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.155
    Пол:
    Женски
    Единствено досега највеке сум задоволна од лидерата не дека којзнае колку мн се потам туку колку и да се потам никогаш не го осетив ни сама за разлика од претходно мирисот на потта ... без неа нишш џабе и дезодоранси и се без неа јок
     
  20. frose1

    frose1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    35

    Кога и да се става скоро секогаш пецка барем кај мене. Инаку да треба да се става пред спиење :)
     
    На Tori1 му/ѝ се допаѓа ова.