1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатно потење под пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од yummy, 27 април 2010.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Потење мора да има и треба да има,а дали и колку е непријатна миризбата од потта,зависи од :
    1.хигиената лична;
    2.видот на исхрана;
    3.тип на ткаенина која се носи;
    4.стрес
    и др
    Најлошо е кога се користат средства кои ги "бетонираат" порите,така се прават отоци во лимфните јазли.Мене ова ми се има случено со една рексона рол он кој сега е повлечен од продажба.
    Сега внимавам на се,а стик ставам дури после неколку часа од бричење.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kola12

    kola12 Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво... И јас спаѓам од типот на луѓе кои премногу се потат. Безразлика во кое годишно време не можам да го спречам потењето... Понекогаш ставам и некој џемпер над блузата што ја носам со цел да не се познаваат кругови под пазувите. Имам пробано антиперспиранти од сите фирми(рексона, нивеа, ФА и др.) и ама баш ниту еден до сега не ми помогнал. Се прашувам некогаш дали навистина постои некаков лек против ова потење. Редовно ја одржувам својата хигиена немам никакви проблеми со непријатни миризби од потта туку имам само претерано потење.
    Е сега, не можам да замислам да излезам со една кошула во дискотека и ако се испотам на сред играње да појдам до тоалет и да ја сменам... А исто така не можам во тој момент да појдам во тоалет и да се мијам под пазуви :P :P
    За еуцерин навистина сум скептик бидејќи содржи алуминум хлорид...
    Имам слушнато дека постојат влошки за под пазуви меѓутоа во мојот град (Прилеп) немам сретнато такви... Доколку некој знае нека помогни на било каков начин. Фала :) :*
     
  3. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски

    Тој камен е навистина ефикасен и долгоооооо време ке го користиш само се потопува во вода ставаш и толку имам слушнато дека се користи и за кожни болести ама незнам колку е точно инаку го има во каталог на ''Tian-De'' за цена незнам ама го имам пробано и навистина е добар не е мој на една роднина моја е го користев само неколку пати и навистина е преубав(можеби ке речеш како си го користела после некој друг но е навистина хигиенски на пример го користиш ти па го миеш под чешма и може да го нанеси и другарка ти) навистина ти препорачувам да го купиш зошто јас бев задоволна и парите не се залудно потрошени 8) 8) 8)
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Тоа е еден вид кристален стик кој има антисептичко и анибактериско дејство и ги отстранува непријатните мириси.Го има во каталог на фирмата "tianDe",а цената е 1629 ден.
     
    На Healthyandbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    И Балеа има таков,не е поскап од 200 денари,и да, не го спречува потењето туку недозволува да замирисаш.Она што ми пречи е што нема никаков мирис.
     

    Прикачени фајлови:

  6. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.944
    Ги има на Али Експрес,не се воопшто скапи..
     
  7. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    А нешто за потење на лицето ?
    Буквално цело тело ми се поти , под пазуви , гради , грб ама апсилутно све....
    Сва среќа што потта не ми мириса можеби пораки претерано користење на дезодарански во денот по неколку пати прска..
    Но што да правам со лицето ? Неможам ни пудра да ставам одма се растекува абе ништо тоа е катастрофа право мачење
     
  8. LittleGirl23

    LittleGirl23 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Немам многу проблеми со потењето под пазувите најмалку се потам , повеќе се потам на челото ...
     
  9. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    1.672
    Женски користев долго време Рексона стикчиња, ама решив да сменам и земав Нивеа. Не знам што би можело да влијае, ама од тој ден кога го купив овој на Нивеа, мирисот на потта толку многу се смени да не речам 100% на лошо и воопшто не помага ни за потење ни за мирис. После 3-4 дена одкога сватив што ми се случува, и облеката да мириса.. Се вратив пак на Рексона, веќе 10ти ден одкога пак сум со Рексона ама мирисот си стоиии.. Значи одкога се разлоши, немам спас, сета блуза, џемпер го впива мирисот и после туширање со секакви купки од Балеа, пак минимално се осеќа, и тоа на свежо избањата. Значи не може да се оправи.. Што би можело да се случи? Што да правам?
     
  10. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    А што да правам со мозолчињава што ми се појавија? :o
    Не можам да се средам како што треба бидејќи ме болат на допир. :(
     
  11. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Единствено да користиш камена пудра врз течната, друго решение нема!
     
  12. cukarkoval

    cukarkoval Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Dokolku sakate sa se spasite od potta pod pazuvite stavete od sekojdnevnite vloski so lepliviot del nakaj bluata no sekako na bluza so dolgi rakavi, taka barem pisuvase na edna strana no nemam probano jas. probajte... :))
     
  13. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    имам помислано но не сум применила искрано :lol: :lol: :lol:
     
  14. Anisijaf

    Anisijaf Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    15
    не ми се случува често но коа ке ќе почнам да се потам,се потам ко свиња :@ и тоа зашо некој убав има околу мене или ако симпатијата ке ти напраи муабет и зато практикувам кај и да одам да носам дезодоранс и парфем.Не е ни чудо шо другарките ми викаат дека копам на парфем :emo:
     
  15. single.girl

    single.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Имам пробано и со влошки и со чуда. Дури еднаш влошката ми падна од блуза не сум ја залепила убаво па се стопив од страм.
    Сега користам REXONA пошто тие имаат појак мирис и некако се покажаа најефикасни инаку во зима каристам лидера ама многу бели траги ми остава на блузите но добра е и таа.Сите ролони ми се испробани и не делуваат од некои дури и полошо мирисам.
    Инаку да кажам дека се потам зима лето без престан. Во лето капки ми течат од пазувите по рацете а во зима се тресам во училница парно скоро нема а под мишки жива вода.
     
    На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
  16. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207

    исто и јассс..многу се нервирам...а спас нема
     
    На single.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    а добро (било кој прашувам) па дури и кога имате антиперспирант ставено ви мириса потта тоа мене не ми се има случено ке се испотам ама нема никаков мирис како вода да имам само
     
  18. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    ^ Да мене ми се има случено, па еден мирис кога ќе се разлее измешан од потта и мирисот на дезодорансот :puke: барем јас не се поднесувам. А и дезодоранс на неизмиена мишка НИКАКО:fubar:. Имам прашано дали другите осеќаат (близок човек нормално) и ми вика не, дека не осеќа таква миризба ама јас дали навикната ама не поднесувам. Сега последниве денови ставам сода бикербона и миризбата ми ја неутрализира, не ми мириса воопшто а дека се потам уште, да се потам ама не толку колку што се потам без содата.

    Морав да редактирам за антиперспирантов. Досега го немам пофалено :) Порано го купив од Тедико маркет ама сега го немам сретнато по другиве маркети. Многу ми беше убав. Посебно мирисот. На чисто и свежо.
    [​IMG]
     
    Последна измена: 4 ноември 2014
  19. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    лелел па мислам дека ова не е возможно а да пробаш со кристален камен мисла така се викаше
     
  20. single.girl

    single.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Да и тоа како. Особено некои блузи со специфчен материјал-ужас. Ми се има случувано со рацете стегнати да си седам и ни да мрдам ни да претам. Сега кога купувам блузи го гледам и материјалот а и секој ден се туширам.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.