1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатно потење под пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од yummy, 27 април 2010.

  1. Kalimerka

    Kalimerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Ма сите Рексона стикови! И јас се потоам и тоа многу ако ставам само дезодоранс или не ставам ништо. Ама се знае дека за целосно непотење е стикот. Може не е здрав да се користи постојано, ама кога имате потреба да не се испотите воопшто - тогаш стик. Инаку ќе си се залажуваме со дезодоранс.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sungerce

    sungerce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Добро слушнав за некој доктор од ск ако знае некој број негов нека ни пише значи имаше реклама на тв и тоа на а1 за време на лисјата ама не прочитав убаво,пишуваше со неколку третмани демек крај на потењето???Знае некој?
     
  3. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    веќе ништо ако не помага пробај со сол под мишки :)
     
  4. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Јас ги имам користено сите ролони,стикови, дезедоранси, ама баш се и не ми помага воопшто. И незгодно се чувствувам веќе од црно не сум излезена. :worried: :worried:
     
  5. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    а да пробаш со пудра за тело после туширање јас така правам во последно време многу ми помага еве оваа ја користам
     

    Прикачени фајлови:

    • 3118g.jpg
      3118g.jpg
      Големина на фајлот:
      4,8 KB
      Прегледи:
      504
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    А[​IMG] стиков што е најлево,го имаш пробано?Машки е ама јас со него немам никаков проблем ни со кругови по блузи ни ништо
     
  7. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Ништо живо не помага против кругот под мишка, некогаш ми се иде сунгерчиња да си ставам на маичката, посебно летен период,а само на тоа место се знојам,на други места сум сува барут.На другарка ми и се знои лицето и вика дека имала поголем проблем од мене, зашто не може да се нашминка,и со фиксатор и без, исто е,целата се размачкува.
    Иначе и јас слушнав за некои лекарски третмани,ама слушнав и дека не било тоа здраво,најверојатно станува збор за подврзување на потните жлезди.Ама искрено,колку ми е преку глава дојдено,би се нафатила на се,само да е ефективно и баш ме интересира,знае ли некој колку чини ваков третман?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Jarec6, машките стикови се посилни од женските, поконцентрирани. Не би ти препорачала да користиш од нив, но ако ти одговараат, ти си знаеш најдобро.
    Gea, има третмани со ботокс, се става ботокс во излезите на каналите на потните жлезди и тој го спречува потењето за 6 месеци. Го прават пластичните хирурзи колку што знам, а не знам кај нас дали има таква опција и колку би чинела.
     
  9. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Оф леле знам,знам дека е и штетно нон стоп тоа да користам,ама како зависна сум.Сега последниве месеци пробувам со Гарниер дезодоранс и стварно помага и гледам стикот да го употребувам само кога сум во нешто облечена што би се познавало или кога треба да сум цел ден ангажирана со обврски.Ама најсигурно се чувствувам со рексоната.А неможам ни со сапун ни со ништо скрос да го измијам од под пазуви,знам дека е штетен ама еве се трудам
     
  10. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Баш видов тука во белград има некои како влошки мали против потење. Вероватно тоа ти ја впива потта и се лепи на блузата ама незнам не усм го пробала а гледам дека го купуваат...
    Иначе знам дека ботокс ставаат луѓе на дланки или под пазувите и демек 6-7 месеци не се потиш ама многу е штетно тоа... :!:
     
  11. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    Iма сум слушнала дека праватвотокспод пазуви и се распрашав и е 400евра а траесамо 6 месеци
     
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Баш. :worried: Иначе јас ставам Lidera после секое туширање, и многу ми помага, но само во врска со миризбата..
     
  13. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Си го имам проблемов со обилно потење од 7мо одделение...Многу ми пречи и многу ми создава комплекси,ограниченоста во облеката ме убива! Дома додека седам се потам,зимно време се потам,секогаш се потам...Воопшто не ми мириса потта ама затоа количината на пот е огромна.Пред извесно време од лекар дерматолог побарав помош, ботоксот ми беше споменат но не и препорачан.Одев 3 пати неделно на некакви неагресивни третманчиња, со сонда со радио бранови преку пазувите ме поминуваше со обична вода,као доволно би било и тоа да се внесе во кожата за да се намали потењето ( искрено никогаш не ги разбрав овие третмани и не ми помогнаа воопшто).Уствари дојдов до заклучок дека спас НЕМА, со текот на годините можеби нешто ке се смени :?: Некој раствор гледам се спомнуваше па ке пробам со тоа и ке ве известам!
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Би ви препорачала да го користите сапунчето за под пазуви од Ројал. Малку е скапо мислам околу 500-1000 ден и се продава само каталошки. Сум слушнала дека има многу добар ефект за таков проблем.
     
  15. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    А дали некој знае како поточно се нарачува тој кристален камен? Некако се губам на нивната страна не успевам да се снајдам :P
     
  16. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    У јас го имам истиот проблем, секојдневно се потам, без разлика дали е топло или ладно. Се сум пробала единстево во последно време [​IMG]ова го користам, мириса свежо и [​IMG]
     
  17. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    ^^ Савана, ќе се согласам со тебе. Јас имам проблем со прекумерно потење, но истото го елиминирам и контролирам со Лејди спид стик и со дезодорансите од Нивеа. Презадоволна сум од двата ;)
    Има огромна разлика во цената на овие два продукта, но сепак имаат приближно ист квалитет :)
     
  18. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    и овој е многу добар предходно го користев убаво мириса и што е најбитно дејството му трае многу задоволна бев од него не знам зошто го сменив со нивеата и таа е добра ама овој повеке трае во споредба со другите.
     

    Прикачени фајлови:

    • aloedeo.jpg
      aloedeo.jpg
      Големина на фајлот:
      37,6 KB
      Прегледи:
      338
  19. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Имам пробано голем број на дезодоранси, но никој не ми помага. Неколку години се задржав на Rexona, барем непријатната миризба ја елиминира.Ограничена сум во однос на облеката, значи бирам материјали и исклучиво црна или бела боја. Гледам предлагате раствор уротропин, ќе пробам со него. А какви се тие влошки што се прилепуваат на облеката, ги има кај нас?
     
  20. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    знаете што а да пробате со машки дезодоранс мислам дека ке ви помогне ,ако ви помогне пишајте !! ;)