Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Непријатно потење под пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од yummy, 27 април 2010.

 1. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  29
  А дали таа крема го намалува потењето или само помага за миризбата?
   
 2. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.305
  Сите што имате проблем со потење, прашајте во аптека за аниперспитант што се става преку ноќ. Можеби таа крема спомната е таква. Јас одамна не сум во Македонија, па не знам за бренд кој увезуваат, ама мора да има некој по аптеките. Ги измиете пазувите, чекате да се исушат, го мачкате ноќниот антиперспирант, исто како и било кој друг гел против потење, чекате да се исуши и на спање. Сабајле ги измиете пазувите и само за мирис ако сакате ставете друго под пазувите ама за против потење не ви треба ништо оти да се испотите нема ни најмалку. Додека не пробав и јас мислев дека до век ќе мушкам тоалет папир под пазуви. Сега во perspirex се крстам :lol:
   
 3. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  71
  Да девојки и јас го најдов спасот незнам дали има во македонија и јас вакво чудо открив пред една недела моево се вика apsolute torn
  Значи прекрасно нешто сеуште неможам да се навикнам дека постојано сум сува под пазуви дури ми е чудно дека немора ни стикче да ставам
   
 4. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  29
  Баш ке проверам во аптека дали има такво чудо тука :)
   
 5. 071

  071 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0

  ако може да кажеш од кај го најде???
   
 6. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  71

  Mене ми го донесоа од шветска.

  À да проверите во beauty shop во тој каталогот што е со козметика ми се чини еднаш пред неколку месеци прочитав за нешто слично и баш се мислев да го нарачам негде при крај на каталогот беше имаше повеке антиперспиранти и стикчиња ми се чини.се надевам помогнав и ако го пробаш тоа пиши какво е дали има ефект поздрав
   
 7. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  221
  Има нешто такво по Скопјево?
   
 8. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.305
  Ноќен антиперспирант што се вика Triple dry се продава во Словенија, по супермаркети на Меркатор и Интершпар, па може го има и кај нас...
  Тој јас што го користам, Perspirex, го препорачав на еден дечко во Македонија и тој ми рече дека го нашол од Ebay, ама не знам како оти мислам уште нема Paypal во Македонија? :^)
   
 9. AhThatFemaleProblems

  AhThatFemaleProblems Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  367
  Допаѓања:
  146
  Хмммм.... и јас истиот проблем го имам, многу се нервирам :worried: Тие круговите ко ќе ми се направат и под стрес од што знам дека се потам и дека се познава, уште повеќе ми се зголемуваат :@
  Туку, малку ми е чудно, ако не се потите воопшто и ако е суво цело време, ондак од каде излегува тоа што (нормално) треба да се испоти?
  И дали некој најде нешто слично во Македонија?
  Поздрав
   
 10. Girl-love

  Girl-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  17
  Девојки јас се потам ненормално -.- тој круг кога ке се појавии уфф :@ и постојано морам да носам бело и црно за да не ми се познава :/// кажете нешто што има овде...во штип ако некој знае...или струмица..??? :///
   
 11. Reaper666

  Reaper666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  15
  мм за непријатниот мирис имам еден совет .. и тоа многу корисен .. и проверен.. :D
  откако ќе излезете од туширање ставете под пазувите сода бикарбона .. ја неутрализира непријатната миризба и го намалува потењето .. и пред да излезете од дома над содата ставете дезодоранс .. ептен помага :)
   
 12. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  29
  Користам и крема лидера и ставам сода бикарбона, редовно туширање, разни стикови имам испробано и па ништо и ништо, се потам и потам, круговите никако да се намалат а иде зимо :worried: поголема демотивација здравје.... може ли некоја да ми каже како се порачува од ebay, за колку време стасува, на еден форум прочита дека perspirex помагало ногу па да пробам и со тоа...
   
 13. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.074
  Допаѓања:
  1.617
  така не растворена ја става, или ја раствора со вода, и велиш помага ммм, частам одмор ако го решам овој проблем ;)
   
 14. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.305
  Јас имам пишувано за Perspirex баш на темава. Не да помага, туку комплетно го решава проблемот. Само штета што го нема во Македонија. Единствено решение е ebay. За тоа како се порачува по ebay...треба да се регистрираш на ebay пред да можеш да порачаш , но ти треба и paypal сметка за да можеш да го платиш. Мислам некои продавачи на ebay имаат други начини на плаќање, ама верувам повеќето бараат paypal.
   
 15. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.183
  И мене ме интересира дали растворена или така ја ставате?
   
 16. Reaper666

  Reaper666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  15
  извинете вака што каснам .. не видов .. иначе се става сува од кеса .. :)
   
 17. la.diva

  la.diva Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  15
  И јас порано доста се потев но лек најдев во Рексоната :) Не е важно кој тип Рексона, сите се Супер :) Ај поздрав
   
 18. kumalisa

  kumalisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  74
  Ова е еден од најголемите митови поврзани со непријатниот мирис што го испушта телото затоа што истиот настанува поради некоја хемиска состојка во потта која реагира во допир со кожата. Затоа треба да да се потрудите да го ИСЧИСТИТЕ ТЕЛОТО ОДНАТРЕ, исто колку што го правите тоа и однадвор. Тоа подразбира внесување поголемо количество вода во организмот, консумирање овоше, комбинација на напивки од лимо н вода и мед, која ќе ги намали токсините во организмот истоврмеено чистејќи го целиот внатрешен систем.
   
 19. feferona

  feferona Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  93
  Јас знам за комбинација на топла вода и пола лимонче, секое сабајле на празен желудник, го прочистува организмот од токсини, НО... немојте да се изненадите по извршување на "големата" физиолошка потреба, цирнила од Коле Чашуле :lol:

  А за непријатното потење под пазувите користете чај од жалфија, барем мене ми помогна.
   
 20. natural22

  natural22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Мене ми препорачаа кристален дезодоранс меѓутоа успеав да најдам кристален рол-он (од некој германски производител е ) и многу сум задоволна поради тоа што нема никаков мирис после потење :) а несакам да користам никакви антиперспиранти поради тоа што знам дека тие спречуваат потење а тоа не е убаво за организмот па затоа користам само део рол-он :)
  Поздрав