1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатно потење под пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од yummy, 27 април 2010.

  1. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Непријатниот мирис на потта произлегува од ацидоалкохолорезистентните бактерии кои го населуваат тоа подрачје.
     
  2. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Јас имам друг проблем - неконтролираното потење. Потта не ми мириса воопшто, туку проблемот е во правењето на огромни кругови под пазувите, без разлиика дали надвор е -20 степени. Долго време не можев да носам посветла облека, бидејќи тие се познаваат, а штом забележам дека се тука, мислам дека од стрес уште повеќе се зголемуваа.Пробав се и сешто, не знам какви ти не препарати и ништо не ми помогна, но најдов некое привремено решение.
    Можеби некому ќе му звучи смешно, ама јас немав друг избор.Во плакарот еден куп гардероба со светла боја, а јас постојано во црно. Си купив дневни влошки, оние најтенките и залепив на фустанчето од внатрешната страна под пазувите.Тие се доволно тенки и воопшто не се познаваат. И искрено бев пресреќна.Немаше никаков круг под пазувите, а јас можев слободно да ги кревам рацете нагоре. :lol:
     
    На Espadrila, sonce10, Mimi123 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    седам во ладна просторија не баш натрупана со облека и кога гледам круг леле мајко а многу мрзам кога во школо ќе ми се напраи маицата со толкави кругови ии сите расоблечени јас ко некоја ненормална со дуксер седам :tmi:
     
    На M.V131993 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tanjich

    Tanjich Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    64
    И мене истото ми се случува, потта воопшто не ми мириса, ама се потам и кога е многу ладно, се тресам од студ, а под пазуви цели кругови...катастрофа...незнам веќе кој спреј го немам пробано, ама никаков ефект :|
     
  5. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Јас имам пробано со сода бикарбона( растворена со вода) под пазувите и навистина многу помага, воопшто не се потам, пазувите ми се секогаш скроз суви .. Почнав да ставам секој ден само не знам колку е здраво тоа секој ден да се користи пошо и не е баш здраво да не се потиш ич.
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Може да ти е наследно тоа што потиш ама барем денес има добри ролони и дезодоранси, јас ќе ти препорачам да си ставаш од Нивеа ролон или дезодоранс и нема на пот да мирисаш, туку пријатно на Нивеа. Држат ролоните и дезодорансите, а можиш и да си носиш влажни шамивчиња да се избришиш и да си ставиш дезодоранс и НИКАКО немој на веќе испотено дезодоранс да ставаш :* :) :)
     
  7. Svetilka

    Svetilka Нов член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    15
    Твоето потење е последица на стрес, и постојана опседнатост дали ке се испотиш или не треба само да се опуштиш, да не бидеш напната и тој проблем ке исчезне. Инаку неконтролираното потење и кога условите се со нормална температура може да биде проузроквано од проблеми со тироидната жлезда но колку што сватив кај тебе се работи за стрес. Не постои нити рол он ниту дезодоранс кој ке го спречи потењето туку тие само помагаат, да се отстрани непријатната миризба, исто така и сода бикарбона која ја кажуваат за се и сешто не само што не е препорачливо туку и може да биде штетно. Само де ми одговориш доколку е можно ти и девојчето кое рече дека во школо мора да седи, со дукс затоа што и кога е ладно се поти, дали и дома тоа се случува од чиста мира да се испотите ли само кога сте излезени?
    Инаку нормално дека и јас се потам како и секоја нормална девојка на оние пеколни температури во лето , и во тој период се трудам да не носам маички со ракави, туку отворени и секогаш имам со мене паломи и секогаш кога ке почувствувам дека сум малку повеке испотена, само со благ допир со паломата колку да ја впијат потта и продолжувам понатаму, и пред се, се трудам да бидам опуштена во секоја ситуација бидејки нервирањето и напнатоста, ја зголемува температурата на телото и ги потикнува жлездите, да лачат пот за да го разладат телото што им е основна функција иако тоа нам ни пречи.
     
  8. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Јоана18 што се случи, го порача и ти Perspirex? Кажи ни искуство ако и тебе ти помогна да го порачам и јас бар ќе го користам кога носам побледа облека. Колку чини.. чекам одговор Нова Година се ближи :(
     
  9. Svetilka

    Svetilka Нов член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    15
    Луге дај не се играјте како така ставате сода бикарбона под пазуви пред излегување плу сува ај растворена па некако и да сватам но сува? мислам тоа дека, помага ви е само психолошки бидејки кога ке ставите сода се чувствувате посигурни и уверени сте дека ке ви помогне, и затоа помалку се потите. плус некоја од вас спомна дека врз содата става и рол он уште кога ке се замеси содата со рол онот па ако сте без ракави ке изгледате по ружно отколку утоп да сте испотени.
     
  10. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269
    Светилка бидејки не се потиш како тие што се потата затоа не разбираш... ете и јас до претходното лето не се потев воопшто и сеедно ми беше каков ролон ќе ставам, но тоа се смени ,женските антипреспиранти воопшто не ми помагаа, па користев машки ... пробав сешто но ете можеби ми е наследно незнам и од содата воопшто не мириса , пробав и со неа си ставам сода па бебешка пудра... Проблемот на девојките што пишуваат не е миризбата на потта туку круговите под пазувите....
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tanjich

    Tanjich Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    64
    И дома, не само кога сум излезена...
     
  12. little.piggy

    little.piggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    И јас се потам нон-стоп , и на топло и на ладно , и надвор и дома седам и сум испотена под пазувите , често ги менував средствата за под пазуви , имам пробано секакви дезодоранси , ролони , но потта ми мириса многу непријатно дури така кисело ... значи пример се туширам наутро , облекувам чисто и без разлика дали одам на училиште или седам дома се потам во рок од пола саат - саат , неподносливо е веќе ...
     
  13. Butterfly4589

    Butterfly4589 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    ќе може ли да ми кажете од каде го земате уротропин растворот? јас прашав во неколку аптеки ми кажаа дека го немаат :worried:
     
  14. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Луге имам голем проблем со потењето под пазувите премногу се потам зимно време ке седам и ке се потам а летото да не го спомнувам дали знаете некој лек против потење бидејки ова моево е стварно ненормално.користев секакви анти преспиранти,стикови гелови ама ништо не помогна ако знаете нешто што би ми помогнало ве молам да кажете.благодарам однапред
     
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Постојано потење под пазуви

    Леле да ти кажам и јас се потам често под пазувите, ама користам Нивеа стикче и престанува потењето. Не знам дали имаш пробано, пробај го, ако не оди на дерматолог мислам најдобро решение е тоа :) :)
     
  16. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Постојано потење под пазуви

    Мене Dove ми помогна... Пробај :)
     
  17. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Постојано потење под пазуви

    Дав го имам промбано и не ми помогна :(
     
  18. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Постојано потење под пазуви

    И јас го имам овој проблем, имам се испробано али џабе ништо не помага. Ставам стикче колку да не мирисам, иначе еднаш неделно обавезно кога се бањам ќе растворам сода бикарбона и вода во чаша и со тоа се замивувам под пазувите. Ама да ти кажам не е нешто многу ефикасно, само првите 2 дена не се потам после пак продолжувам. А особено кога сум нервозна или напната ....
     
  19. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Постојано потење под пазуви

    Ова веќе го коментирав на слична тема, ама еве ќе го пишам пак.
    Истиот проблем го имам и јас и купував секакви производи, нема што не пробав и ништо не ми ги спречи круговите под пазувите.
    И пред некое време ЕУРЕКА!!!
    Ми текна да пробам да залепам дневни влошки на внатрешниот дел од фустанчето, кој доаѓа баш под пазувите. Отидов, купив од најтенките дневни влошки и ставив. И воопшто не ми се направи круг.
    Бев пресреќна и на некој начин го решив проблемот колку-толку.
    Не дека сум измислила дрвен шпорет и треба да заслужам Нобелова награда, меѓутоа си изнајдов некое привремено решение.
     
    На ranetasrna, Torresica и Feminkaa им се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Лидера во никој случај ги затвора порите и предизвикува рак на градите па луге бре нормално е да се потиме а и не е здраво да не се потиме користете само дезодоранси кој не содржат алуминиум хлор хидрат поради тоа што алуминиумовите соли се штетни, можеби сега сум ви смешна ова што ви го кажувам, али грижете се за вашето здравје и во никој случај креми немој да користите, еве ја си ја користам ниева фреш дезодорансот со сивото пердувче се потам али не толку,и не мириса ВНИМАВАЈТЕ! :!:
     
    На ranetasrna, Taccka и avita им се допаѓа ова.