1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатно потење под пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од yummy, 27 април 2010.

  1. tonicka

    tonicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    13
    Eдинствено нешто што ми помага против потењето под пазувите е содата бикарбона.После испробани сите можни антиперспиранти,стикови сл.верувајте дека дури откога ја открив содата сум раат.ставам малку сода бикарбона на влажна дланка и нанесувам под пазувите и слободно може цел ден да го поминам на работа без да се плашам дека некој нема да се онесвести ако ја подигнам раката.Истата помага и против потење на нозете ,само ставете малку сода бикарбона во чевлите.
     
  2. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Анабела има специјални влошки за под пазуви како кругови се за да не се познава кога се потиш(слично како идејата со еднодневни влошки :lol: ). За Мк не сум се заинтересирала да ѕирнам ама во некоја подобро снабдена парфимерија или аптека,но мислам оти би морало да има
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  3. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Има во Космо влошки за потење, јас си земав ама уште ги немам пробано. Кај и да е ќе ги пробам па ќе пишам, иако знам дека ќе ми биде чудно да не ми се познава :lol:
     
  4. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    пробав и со сода бикарбона ама ништо :/ ни тоа не ми помогна
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Мене баш ми е пријатно потењето под пазуви.


    (Да не ме разберете погрешно,стварно си има луѓе со проблемов,верувам дека им е страшно лошо,ама тука гледам плачења за нормално потење. Не знам што сакаат жениве,ич да не се потат?! Невозможно!)
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    колку пари се тоа влошките од космо? :)
     
  7. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Ставив најтенки секојдневни влошки внатре во блузата. Т.е ги залепив.
    Ама ко за беља се познаваат. Направив свашта да не се познава толку ,,формата'' ама не може.
    А инаку има разлика.

    Ништо, одам на следен чекор, влошките од Космо. Дај кажете што пари се :).
     
  8. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    лилит сите знаеме дека е нормална појавата потење, а и здраво, но ние не сакам да ни се познааваат огромни кругови под пазувите. Сигурно си приметила колку неубаво стои да видиш некоја жена/девојка убаво дотерена и со огромни кругови под пазувите, па така и ние не се бориме за тоа да не потиме туку да не се познава. И јас не сакам целата моја летна гардероба да е во црна боја или некоја друга потемна боја, но прнудена сум бидејќи не се чувствува убаво. Кога одев на работа, замисли доаѓаат милион странки, или држиш некој семинар со испотени мишки :puke:
     
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Преку потењето се исфрлуваат сите токсини од организмот. Затоа потењето е нормално, природно и не треба да се спречува.

    1 - Колку повеќе токсини (отрови) има твоето тело, толку повеќе ќе се потиш и повеќе ќе мириса потта.

    Токсините најлесно се исфрлуваат и намалуваат преку конзумирање здрава храна и исфрлање на сета нездрава храна (конзервирани продукти, чипсови, разни кекси, сувомеснати производи, кечап, мајонез, се што е полно со адитиви итн).

    Јас порано се потев нормално, но откако се хранам исклучиво здраво, скоро и да не се потам. Никогаш немам дамки на алиштата, потта не ми мириса.

    2 - Самата пот во допирот со алиштата е погодно тло за развивање бактерии и предизвикување на смрдеа. Затоа носете исклучиво чиста облека и кога е премногу жешко, гледајте под рацете да немате облека (односно, носете маици со рамки, рамбовки, топови).
     
  10. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Влошките не се сеќавам баш ама мислам дека беа 280 ден. и внатре има 10.
     
  11. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Ако некој има купено се могуче против мишкофлека јас сум сигурно!
    Ништо живо не ми помагаше,сите бели блузи станаа жутки а црните бели нормално...Али има реШение..
    значи боите на блузите остануваат исти,не ти останува онаква глупа најглупа бела линија како показател до кај си бил испотен и плус нема мирис,и плус најбитна ствар се става навечер пред спиенје.
    Го има во Зегин и е 400 денари
    http://www.eucerin.com/product-finder/a ... c751b461c/
     
    На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Супер значи ефикасно е
     
  13. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269
    А како се користи секоја вечер се става или на 2-3 дена?
     
  14. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Мое мислење е дека џабе ќе давате пари за влошки, за под пазуви, бидејќи прво ке ви биде вам нелагодно а фторо ке бидете нон стоп укочени ќе ви биде срам да кренете рака, за да не ви се познава влошката.
    А, и премногу се скапи замисли да користиш само по 1 дневно, ќе треба да дадеш околу 1200 ден месечно, а тоа е жзасно многу за нешто што нема да го постигне оној посакуван ефект.
    Затоа наместо ставање влошки, сода (која секако лошо влијае на кожата, и жлездите) и разни други глупости основна работа е редовно туширање користење на Рол-он или стик но само 1 нанесување а не нанесување на веќе испотена кожа, бидејќи тогаш се постигнува спротивен ефект.
    Исто така во нај топлиот периот пожелно е да се носат нормални маички, низ кој може да циркулира воздухот, или носење на маички, на прерамки.
    Предноста на маичките на прерамки е тоа што ке можеш многу лесно одвреме навеме со палома да ја упиеш потта, бидејќи воа оопшто не е ништо страшно ниту срамно.
    Секако доколку во близина има тоалет тоа можеш да го направиш таму но и додека седите со пријателите на маса не би било нисто страашно ако дискретно го напрвите тоа.
    А, пред се мораме да знаеме дека стресот е причина број 1 за предизвикувањето на потењето, затоа треба да бидеме максимално опуштени и да не се оптоваруваме со тоа лели што ако се испотам, и тогаш како по некој Марфиев, закон уште толку се потиме.
    Значи туширање пред да излеземе благо нанесување на рол-он, или стик и да се посветиме на работата.
    Потта можеби нема да ја спречиме но непријатните мириси сигурно ќе ги нема.
    И само уште ова да додадам најголемата грешка што ја прават младите, е нанесување на дезодоранс, на испотени пазуви, тоа ствара буквално спротивен ефект тоа никако ни под разно.
     
  15. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Нека не извести Топче25 за тоа :)
     
  16. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Се става првите три дена секоја вечер,а после на секои два дена или по потреба... ;)
     
  17. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    има ли некоја пробано чај од жалфија..и дали е ефикасен?
     
  18. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Едно големо фала до тебе. Имав пробано се и сешто, почнав да го користам спрејот и навистина кај мене делува. Пресреќна сум
     
    На topce25 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Девојки ненамерно открив средство кое навистина делува и го спречува потњето. Лидера крема. Слушнав дека имало и за стапала и за незнам што друго, оваа е за под пазуви. Се нанесува на чисто и навистина е ефикасна. Јас никогаш не сум се потела нешто многу многу, и можеби е навистина чудно но откога почнав да ја користам се немам испотено. Ни малку. Незнам, други што имаат проблем со потењето ми кажуваат дека се потат ама значително помалку од порано и дека немаат никаков непријатен мирис. Навистина помага кремава. Не е скапа :)
     
  20. emabt

    emabt Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    А каде може да се купи Лидера кремата?