Неработни денови во годината

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од skyAngel, 15 октомври 2010.

 1. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Сакам да прашам...?

  Знае некоја од вас дали осми септември (четврток) ќе го спојат со деветти септември? Нели државен празник е, па претпоставувам се спојуваат. И дали некоја се сеќава лани дали беше поврзан?
   
 2. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Сакам да прашам...?

  ^^ Tenkai,јас еве сега го прашав татко ми дека тој е државен службеник,ги дознаваат први тие работи и ми кажа дека најверојатно не. Него не му се верувало,е сега да изненадат нешто... :wasntme: Ако го спојат,добро ќе биде,4 дена викенд ќе испаднат... Ќе видиме. :)
   
 3. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Сакам да прашам...?

  Кога сме веќе кај празниците: ќе го дадат први дека е Бајрам? Лани ние не учевме... :^)
   
 4. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.497
  Допаѓања:
  7.865
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Се спојуваат 8ми септември и Бајрам, лани баш убаво памтам дека беа споени :wasntme: .
   
 5. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Сакам да прашам...?

  Ама Бајрам е на први годинава... Мене ме интересира дали ќе е неработен како лани?
   
 6. L-a-d-y-Bug

  L-a-d-y-Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  45
  Сакам да прашам...?

  Еве кои се неработни денови оваа година http://www.mtsp.gov.mk/?ItemID=20CCA7D78B3CFF4CB5708053EA6950FA
   
 7. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  На 30 сега е државен празник и не се работи така? Па лудиве на клиника баш тој ден ми закажале контрола која ја закажав пред 3 месеци :devil: :devil: А мислам дека и на 29 не се работи ако не се лажам и Св. Богородица го направија државен празник или?
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.880
  Допаѓања:
  51.782
  Сакам да прашам...?

  28 е Св. Богородица. А што е 30ти?
  Едит: 28ми било недела
   
 9. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Епа затоа де дека е недела и мислам дека го направија државен а ако е така 29 ќе биде неработен лошо се изразив... а на 30 е незнам бајрам мислам и он бил државен :@ :@ Утре ќе ѕвонам на клиника ако имам среќа да добијам па да видам како закажуваат кога не се работи. Ми отишол редот и чаре? :?:
   
 10. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  28-ми е св Богородица и тоа е верски празник кој е неработен само за православна вероисповед, тоа дека наредниот работен ден се зема за неработен ако празникот паднал во сабота, недела, важи само за државните празници а 28-ми август не е државен. 30-ти август е прв ден на рамазан бајрам и е државен празник, 29-ти август е работен.
  А на Клиника не им е прв пат такви лапсузи да прават ;)
   
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.668
  Дали и понеделникот и вторникот се неработни?Се израдував дека ќе си спојам викенд,а газдарицата пак сега вели само вторникот бил неработен :worried:
  Се изнервирав :devil:
   
 12. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  61
  Сакам да прашам...?

  Точно, само вторник е неработен.Понеделник не ни го даваат затоа што е верски празник ( нели ако празникот се паѓа во недела, обично понеделник го даваат, но во овој случај бидејќи се работи за верски празник, а не за државен, понеделник ќе биде работен). |( а баш и јас сакав еден продолжен викенд...
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.062
  Допаѓања:
  8.636
  Ќе има ли продолжен викенд? Т.е дали покрај 8ми и 9ти септември ќе биде неработен?
   
 14. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  На ТВ рекоа не... 9ти е работен.
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.767
  Допаѓања:
  106.975
  Сакам да прашам...?

  Официјално,не,само четврток ќе биде неработен.
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.607
  Допаѓања:
  17.839
  Сакам да прашам...?

  Дали некој знае 11октомври неработен ли е за сите граѓани на земјичава или ќе се работи ?
   
 17. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Машки
  Сакам да прашам...?

  11 октомври е еден од најголемите државни празници, така што е неработен за сите граѓани.

  До вчера беа 300, од денес се 400 денари. =)
   
 18. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Сакам да прашам...?

  Знае некој дали 11 октомври (вторник) ќе биде споен со 10 октомври (понеделник)? Или само вторник ќе биде неработен?
   
 19. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411
  Сакам да прашам...?

  Државен празник е 11 (вторник), можно е некои од приватните фирми да си спојат , но државните институции не, што значи во понеделнмик на работа :(
   
 20. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  212
  Сакам да прашам...?

  Дали ќе се учи утре?? Пошо ден на дрвото било, па не знам дали да одам на факс, барам низ интернет и никаде не пишува дали ќе се учи или не, па дали вие имате некоја инфо???