1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нервоза кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 1 декември 2012.

  1. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Kaj нас не знам дали се работи за нервоза,дететто има 15 месеци .Не дека е мн нервозно,повеќе своеглаво и инаетливо и сака да е по негово,ако не е каса и гребе и мавта со главата тоа е сите туку само мене и свекрва ми и не знам зошто.Дали некој имал ваков проблем и како го решивте?Јас кога ке поќне да штипе му велам не -и го факам за раче и го терам да ме гали ,кога каса го терам да ме бакне и така ,некогаш е непријатно,иако секогаш сме смирени со него
     
  2. Buddygirl

    Buddygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки ако може некој ваш совет, јас повеќе би го преименувала насловот во излив на бес, и нервоза и кога ќе се случи тоа, потоа како ништо да не било за жал а ние сите дома потресени буквално. Вака откако се роди мојата ќеркичка некаде до околу 5 месеци си константно плачеше, можеби беа грчеви, заби, уроци ја водевме по баби демек подобро ќе биде и пак истото, сега е е веќе 19 месеци плаче поретко освен ако е гладна, и нешто не и добро. Но еве веќе извесен период плачот се грчење се наврати пак ама у смисол дека беше настината па ја водевме по доктори и дававме сирупи и мислам дека тоа ја предизвика таа нервоза и тој напад на бес со хистерично вриштење, ќе помине си велам ама јас сум по сето тоа сум како изгубена, доста ми помагаат свекор и свекрва , свекрва ми ја и чува кога сум на работа. Вели со мене е многу добра злато од дете а јас кога ќе дојдам работа беснее буквално кажано. Не и викам гледам на најсмирен начин да и го пренасочам вниманието со нешто друго и да ја заинтересирам. Инаку вчера не ме остави да јадам, ни да одам во wc вришти по мене да ја земам. Свекор ми свекрва и маж гледаа да ја смират за да каснам парче леб, не бива додека не ја земав не се смири. Кога ја земав си се смири се играше смееше, али само да не излезам од собата. Сабајле кога да се спремам за на работа одвај и се скрив. Како и да е свекрва ми е умешна ја чува сигурно ја нешто заизграла. Се прашувам дали сите деца се такви или пак само моето, друго дали нешто генитеимаат врска иако и тука имам нешто повеќе да кажам....друго дали што ја прими вакцината мрр по пред 3 месеца па сега недај боже некоја си психолошка реакција.Инаку по примање на вакцината после 14 ден имаше буквално симптоми на плач, радразливост и тоа траеше само неколку дена потоа си се врати на нормала. Како и де незнам што да мислам накрај сите мајката ја криват со маж ги изладивме односите буквално бега од одговорност неможел да слуша а мајката се трпи и пак лоша. Незнам како да се однесувам, ако покажам строгост плаче и жал ми е, и зборувам. Некогаш си јаде убаво некогаш со молење. Вака си е доста жива, се игра, смее кажува по некои зборови, а кога нешто не и по кеф пример сака да и пуштам песнички, и во момент ако неможам, поцрвенува и вришти сите не изнервира се додека не биде по нејзино....мислам дека тоа не е решение, па сакам еве да слушнам и ваше мислење некој совет зашто ова не оди на добро сите сме дома тензични.
     
    Последна измена: 9 февруари 2017
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Прочитај тука, многу работи ќе ти станат појасни. Треба да се издржи тој период.
    http://m.kidshealth.org/en/parents/tantrums.html?WT.ac=
     
    На mal.ecka и Buddygirl им се допаѓа ова.
  4. kristince51

    kristince51 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.021
    Ima potreba od tebe a neznae kako da go izrazi toa,zoosto si na rabota a cel den e so baba i a vo toj period najmnogu sakaat mama i nerazbiraat zosto mora da si odi i da ja nema dolgo vreme,to e period pa od 3godini ke se navlece na baba i pa ke nema da saka da bide so tebe toa se se periodi ne se nerviraj, jas sum nemala problem imam dugarka sega deteto napolni 2god. pred 4meseci koga imase 18m ne i davase da sedne negde ni na gosti ni vo kafic samo vristese i piskase i samo na cice se smiruvase i kako novo dete edno 15mi i pak istoto a eve sega malce podruga e.
     
    На kalinaka и Buddygirl им се допаѓа ова.
  5. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Бебе има 4иполмесеци денес посебно е нервозна рацете во уста гриза како кутре ржи дури не си го препознавам детето луѓе. Цело време плаче, липа зајдува. Ме чуди ова нервозно гризење на рацете. Не знам како да објаснам.. запрепастена сум и премногу исплашена.
    Значи и претходно рачињата и беа во уста ама никогаш не ржела буквално се мава по уста и ги гризе во тупаница .можно ли е заби да се??
    Еве саат време се презаспиваме. А ја оставам во кревет, рацете во уста и плаче. Многу нервозна денес ама баш баш нервозна
     
  6. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Можно е да вади запчиња ако рацете и се нон стоп во уста.
    Има од FrezyDerm гел, ставајму на непцата со масажа ептен помага.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Може да има 100 причини за нервоза,, ама многу влијае и нервозна мајка.
    Замислете, да сте гушнати вие со вашата мајка, и она нервозна ве гушка. Не да ве набие нервоза, ќе ве пукне.

    А мајките се ги нервира, едно од хормони, друго од нова ситуација и стѕрав, требто свекрви, роднини, мајки, баби и жаби. паин ин ди ес се сите. Сите се знаат, вие не., Нервозни сте иму пренесувате на детето и се вртите во круг со нервозите.

    откако научив дека среќна мајка значи спреќно бебе, поленсо ми стана.

    А маж ми сфати дека хепи вајф е хепи лајф, по дома сме ко на дрога. Мислам дека комшиите не озборуваат дека фркаме музика до крај и играме сите ко луди оти отака дете се смее највеќе, па се бркаме, па се прскаме со води.... затоа, би хепи.
     
    На pianogirl, Majjja, gjoker4e и 13 други им се допаѓа ова.
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се согласувам! Јас по природа сум многу нервозен човек, меѓутоа откако се роди синко си ветив дека нема да дозволам ништо безпотребно да ме изнервира па да ја пренесувам нервозата на детето и супер се држам досега. Ко што кажа, дома само се гушкаме, пуштаме музика, играме... :)
     
    На gjoker4e, Independiente, TeddyGrey и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Не знаат која противуслуга ја прават со тоа.
    Еве жив пример сум. Со такво понашање ми начукаа нервоза што уште не можам да се оправам и после идење на психијатар.
    Децата се нервозни во фазата кога веќе почнуваат да разбираат се, а не знаат како да се изразат, не знаат како да побараат тоа што сакаат.
    Тогаш плачат, ае трескаат.
    Еве ја мојава ме фаќа за рака плаче и ме тегне. Ме мкне низ стан бесцелно. Сирото нешто бара, сака а не знае како да ми каже.
    И се трудам да сум што писмирена, ако нешто неќе неќе, ја оставам, за 10_мин ќе пробам пак.
    Скокови, заби, меше, тантруми се додатно нервира.
    А мајката е најчесто нервозна зошто ваш таа највеќе ги осеќа тие напливи на бес и нервоза. Детето се што бара прво бара од неа.
     
    На gjoker4e, Chantal, Independiente и 2 други им се допаѓа ова.