1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неспуштен тестис (крипторхизам)

Дискусија во 'Бебе' започната од mamicka87, 6 август 2015.

 1. mamicka87

  mamicka87 Нов член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  zdravo mi treba iskustva i soveti za nespusten testis imame 10 meseci koj doktori mi gi preporacuvate
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.551
  Допаѓања:
  320.462
  Пол:
  Женски
  Др.Миле Петровски-детска хирургија.

  Досега не сте посетиле детски хирург или уролог?
   
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.523
  Допаѓања:
  74.332
  Пол:
  Женски
  Nie sme na detska klinika na pregled so zakazan termin na 14ti sega mesecov kaj Lazar Todorovik, neznam kolku e dobar bidejki sme samo na kontrola da vidat kade mu e testisot, dali e zaglaven itn.. Vie do sega ste bile? Moj bebus 4 meseci ima i uste sega ne pratija...
   
 4. mamicka87

  mamicka87 Нов член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  nie bevme kaj DR Cadikovski i ni kaza deka e zagaven ama jas sakam da se konsultiram i so drug doktor da slusnam i vtoro mislenje
   
 5. Kaffe

  Kaffe Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  663
  Пол:
  Женски
  Добро а кој ве испрати кај уролог матичната ли?
   
 6. mamicka87

  mamicka87 Нов член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  da maticnata a cadikovski neli e detski hirurg
   
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.551
  Допаѓања:
  320.462
  Пол:
  Женски
  Да детски хирург е.
  Можеш и Др.Дџикова да ја побараш на нефрологија за ехо да ви направи.Ке ви каже дали е за операција или не.
  Во систина мислам не прават ехо на тестиси кај деца
   
 8. mamicka87

  mamicka87 Нов член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  fala joy1. a do koga se ceka da se spusti testisot mene site razlicno mi kazuvaat
  eden doktor mi vika cekaj do 1 i pol drug mi vika operacija i neznam so da pravam
   
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.523
  Допаѓања:
  74.332
  Пол:
  Женски
  Edna mamicka mi pisa vo lp deka do 18 meseci ako ne padne i ako ima 15kg duri togas moze da se razmisluva za intervencija dotogas samo da se sledi. Ne sakam da ja tagnam da ne ne smeam :D ama i sinceto nejzino ima 15m i nespusten testis pa neznam sto napravila :) ako vleze vo temava neka pise :)
   
 10. mamicka87

  mamicka87 Нов член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  pisete se so znajte neznam koj pat da go fatam site razlicno kazuvaat
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.523
  Допаѓања:
  74.332
  Пол:
  Женски
  Jas na 14ti sum na klinika pa ako cekas uste do togas bas kje ti pisam mene sto kje mi kazat :) mene pedijatarot mi rece deka prvo probuvale so nekoja masaza nad testisot da go spustat, a ako e zaglaven kje mora intervencija, zatoa kje go gledat na eho... Vie eho pravevte? Mojot bebus e mal seuste kako i da e, valjda kje pocekame i nie...
   
 12. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.551
  Допаѓања:
  320.462
  Пол:
  Женски
  До годината се чека,
   
 13. mamicka87

  mamicka87 Нов член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  nie napravivme eho i ni kazaa deka e se vo red leviot tesstis bil smesten vo dolnata tretina na leviot ingvinalen kanal i prvoto mislenje bese deka treba intervencija da odime vo septemvri vtoroto mislenje e da cekame ima sansi da se spusti i maticnata ni vika da pocekame. porano se cekalo do 5 godini ama sega do godina
   
 14. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  2.323
  Допаѓања:
  28.200
  Пол:
  Женски
  Пријателка моја,синчето нејзино исто исто имаше неспуштени тестиси и она чекаше,иако сите и викаа да го носи на интервенција страв и било ке се мачело детето чекаше малиот додека направи 7 години.И и рекоа дека е крајно и мора да го носи на операција.Се одлучи ама имаше компликации на едниот тестис го правеа дури 3 пати операција бидејќи после си се враќаше назад пак горе.Така да додека се помали ако треба интервенција со време решете си го тоа.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Asja

  Asja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  1.111
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички.Ние бевме денес во Систина за обичен преглед,и педијатарот забележа дека едниот тестис не му е спуштен,па не упати на ехо. Веднаш отидовме,башка беше и рентгенологот таму ,па не прими и во ехото виде дека едниот не му е спуштен и ни рече дека е потребна хируршка интервенција.Јас сум слушнала од некои случаи,дека кога детето ќе прооди ,тоа само од себе може да се спушти,меѓутоа тој ми рече дека не верува во овој случај да се спушти само,па не советуваше обавезно до 2 години да се оперира. Што знам,толку се загрижив,некако се растажив,очајна сум. И јас сакам што побрзо да го решиме тој проблем,ама жал ми е многу ,кога го гледам,уфф срцето ме стега.А ,и мал е сеуште,пред недела дена,наполни 6:( Што би рекле вие?
   
 16. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  771
  Пол:
  Женски
  Nas ni pravea pred vtoriot rodenden operacija. Mu go spustija i sega se si e vo red. Kaj sin mi se povlece samiot testis,neznaeja od koj pricini,eden den cel testis mu pomodri i go bolese.pa izleze deka imase i kila na testisite i so edno i kureto celosno mu go otvorija, ama tie dena na bolnica pekolni mi bea.gledas bespomosno malo dete tvoeto dete kako lezi na krevet i nemozi da mrdni oti go boli.
  A samo ako mu go spustat navodno e ednostavna i bezbolna procedura i po eden den pustaat doma.
   
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.523
  Допаѓања:
  74.332
  Пол:
  Женски
  Imame samo 5 meseci a uste sega se plasam... sekoj den se nadevam deka kje padne samo :( imam poznanicka so bebe pomalo od moeto i jajcinja ubavo se gledaat padnati golemi, a kaj sincevo moe edniot pagja se kreva, drugiot voopsto ne padnal, gore e zaglaven. Bevme na lekar no dokotort rece deka imame fora do 2 godini da cekame, daaaaj boze da si padne samoto da ne mi se maci bebevo... losi iskustva imam og nasive bolnici ic ne mi se lezi ni den tamu :(
   
  На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Asja

  Asja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  1.111
  Пол:
  Женски
  @mariz ахх како те разбирам,ние имаме 6 месеци,и така едниот е заглавен горе во каналот..се молам без престан,да му се спушти,ни на душман не му посакувам да лежи по нашиве болници
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. male

  male Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Крипторхизам кај момчињата треба да се реши најрано што може. Мала е веројатноста тестисот самостојно да се симне во скротумот. Реално доколку веќе биле спуштени во ќесето и се качиле, неопходна е интервенција, или доколку воопшто не биле симнати (еден или двата тестиси). Неопходноста за интервенција произлегува од тоа што прети опасност за стерилитет. Детето во оваа возраст нема никакви потешкотии што тие се високо во каналот ( во најголем број на случаи) но доколку остане таму се до пубертет, па и после тоа, тие тестиси се нефункционални. Впрочем затоа природата ги создала скроталните ќеси, бидејќи тестисите функционираат на пониска температура од телесната, а ако се во канали таа е висока за создавање на полови клетки.
  Интервенцијата е краткотрајна, речиси безопасна (доколку го исклучиме факторот општа анестезија), нема унаказување на детето со големи рани, а и после тоа истите воопшто не се познаваат. Една недела по интервенција детето не треба да се топи со вода (по мочкање само со марамици да се избрише), а после тоа се е дозволено. Доколку имате и други прашања ќе се обидам да ви ги одговорам.
   
  На pink95, lans, Mrs.Bass и 3 други им се допаѓа ова.
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.523
  Допаѓања:
  74.332
  Пол:
  Женски
  Nie bevme na lekar i ni rekoa imame fora do 2 godini, da pocekame do togas?