1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неспуштен тестис (крипторхизам)

Дискусија во 'Бебе' започната од mamicka87, 6 август 2015.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Kje se spusti cim e taka, bebus se rodi so dvata nespusteni i edniot poleka se spusti, a drugiov nemozat ic da go napipaat i me zagrizuva eve 10m a ne se spusti... Ne deka e nesto opasno, eden den vo bolnica mala intervencija, ama ni toj eden den ne mi se sedi, osobeno na detskive kliniki.. :/ Daj boze da si se spusti i drugiov sam..
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Да,да секако .. Се надеваме на најдоброто!
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mamte

    Mamte Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Moeto dete se rodi so eden nespusten testis,sega ima 9 meseci.Koja e procedurata kade prvo da se obratime,na koja vozrast se spusta i dali imate probano so hormonalna terapija.Pozz
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Обратете се кај детски хирург или уролог
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    @Mamte
    Moeto e 11 meseci, ne mu e spusten i dokotort na hirurgija rece tesko deka kje se spusti, no deka kje cekame do 2 godini, mal e za operacija. Neka ti dade maticen pedijatar upat za detska hirurgija kolku da vidat kade e zaglaven ...
     
  6. Mamte

    Mamte Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Nie bevme samo na eho go lociraa kade i ni kaza doktorot deka nemoze samo da se spisti.A maticnata ne upatuva na endokrinologoja da vidat tamu za hormonalna terapija.Dali nekoj probal so hormonalna terapija?Ili pak voopsto ne ste bile na endokrinologija.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Ne sum bila.. nas ni rece doktorot od hirurgija da sledime samo, na kontrola bevme 3 pati do sega i ednas na eho, mi rece tek na 17m da odime na kontrola, a deka kje cekame da se spusti sam do 2 godini... A posledniov pat me pogledna i mi rece iskreno ova tesko... Ama deka e malecok ne pravat operacija, zatoa sto moze pak da se krene kaj tolku malo bebe...
     
  8. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    мајки не се плашете...и јас знам дека многу прашања Ви се вртат во главата како и мене пред да се одлучиме на операција. Јас го поминав тој пат и знам да Ве тешам, рутинско е и кратко трае, за ден два сте дома...за хормонална терапија сум чула но не сакав иако пр во Србија првин се оди со таа солуција пред да се направи операција...
    еве и да се пофалам иако од ноември ни е операцијата , релативно скоро нели, резот почнува и да не се познава:) така да верувам дека со времето скроз ќе избледне и нема воопшто да се познава:inlove:

    тука сум за сите прашања

    поздрав мајки :hug:
     
    На Asja, irenna и mariz им се допаѓа ова.
  9. Mamte

    Mamte Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Na koja vozrast ja pravevte operacijata,kade i kaj koj doktor? Kade odevte na eho(kakva e procedurata)I dali deteto odma odese ili treba da miruva?Pozdrav
     
  10. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Кај нас на син ми фали за многу малку да му се спушти скроз. Во април бевме на хирург, не го гледаше на ехо, само го фати и рече за пола година на контрола и да го ставаме што почесто да седи во топла вода, цело лето е пред нас па ќе се шлапкаме во вода и така сака да се бања.
     
    На malifesent и mariz им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Sinko 14m seuste ne e spusten. Vo Sept sme na kontrola pa da vidime sto kje pravime... @Angel.Heart mene ne mi kazale za topla voda, bas i nie kje se slapkame letovo povekje vo vodicka.. :)
     
  12. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @mariz нам така ни кажаа што повеќе во топла вода демек како масажа делувало да го подвижи тестисот да се спушти. И ние сме крајот на август, почеток на септември на контрола па ќе споделам што ќе ни кажат.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Kolkavo e tvoeto since?
     
  14. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Сега на 3 јуни ќе наполни полни 8, 9от ќе го почне.
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Aaa pomalecok e, davaat mislam fora za spustanje do 2 godini, valjda poradi anestezijata. Mislam deka i mi spomna pred dve godini deka ne pravat zasto ima sansi ako napravat pak da se kaci testisot. Jas mislam kaj moevo nema aber, sega go banjam nekogas stoecki i bas edniot visi, a na levata strana prazna kesickata e, a vekje eve go 1god i 2m e :/ Iako ne e strasna intervencija mala e, pak sakam da si se spusti sam...
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Дај боже да им се спушти сам, мене срце ме боли кога крв му земат, а камоли интервенции. И кај нас левиот не е спуштен, а е ептен за малку. На почетокот се спушташе, а еве сега неколку месеци стое во место.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Дали на малото му се спушти тестисот?
     
  18. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Na vnuceto moe cekaa da se spusti do godinkata i se spusti sam
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Na moeto edniot se spusti, no drugiot e zaglaven, eve 1god i 4m e i ne e spusten seuste...
     
  20. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @mariz на хирург сме во септември, а последен пат кога бевме на педијатар не му беше спуштен. Ќе пишам што сме направиле кај хирургот.