1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неспуштен тестис (крипторхизам)

Дискусија во 'Бебе' започната од mamicka87, 6 август 2015.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Kaj koj odite? I nie sme vo Sept, mislam Todorovikj bese...
     
  2. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Не сум од Ск не одам таму на хирург, а здравје планирам да го однесам и на приватно после во Ск. Вие имате ли одено на приватно?
    Кај нас првиот пат докторот го пипна само и рече за 6 месеци на контрола, ни ехо ни ништо друго, веројатно и сега ќе биде така.
    А синчето твое на ехо ли го прегледуваат или?
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Da na drzavno na klinika bevme, tamu na eho go gledaa do sega samo ednas i doktorot rece iskreno tesko da se spusti, zaglaven e vo nekoj sreden kanal gore. (Toa bese koga imase 11m, 1god). Mene mi e strav malku, pa se mislam i za operacija ako dojde, dali drzavno ili privatno. Kje baram iskustva togas... Neznam vekje dali ima moznost da se spusti, sinko e mnogu krupno dete, lici na 2,3god detence...
     
  4. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Нас на ехо не не ни погледнаа, го пипна само и за 6 месеци контрола, затоа планирам уште сега да го однесам и после да си барам упат за Ск да го погледнат на ехо. Недај боже да треба операција, ама ако дојде до тоа планирам на приватно да се заврши работата, да не се метлееме по државни. А и за преглед веројатно ќе си закажам на приватно.
    Секако сте пред нас па ќе чекам да пишеше што и како сте направиле.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Jas bi se odlucila za Remedika, mm imase povreda na testis i go prevrte naopacki i odma itna operacija pravese tamu i super pomina, bez posledici ostana fala bogu! Doktorot super se pokaza, ne se ni poznava deka e secen na testis, lepena bese ranata. Kje vidime da se nadevame sam da se spusti prvo, pa ako ne kje barame care sto da se pravi... Inaku i sinko na 1god togas prv pat na eho, predhodno na 2,3 kontroli bevme i se so raka samo go pipkaa..
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Одете кај др.Владимир Чадиковски во Државна болница,познавам неколку мајки со позитивно искуство:)
     
    На mariz и Angel.Heart им се допаѓа ова.
  7. male

    male Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Чадиковски тешко дека ќе се нафати за толку банална операција да изврши, поради тоа што е зафатен со детска кардиохириргија.Впрочем и не работи друга патологија освен тоа. Сите доктори на Детска Хирургија на клиника се супер.. и Тодоровиќ, и Ристо Симеонов, и Миле Петровски и Ацо Димовски... Ичи пак да одете во Наум Охридски кај др. Мари Кудјан...Навистина сметам дека не е потребно паника толку да се крева за докторот кој ќе го лекува и дали е приватно или државно...разликата е во парите само ;) и верувајте, поголема е опасноста/ризикот од анестезијата отколку од самиот оперативен зафат... Вашите најмили се гочеми херои,и сето тоа на нозе ќе го поминат,како да не се случило ништо..
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Тодоровиќ и ми нагласи дека и поради анестезијата не се прави порано од две год., а и има можност пак да се крене ако се направи порано.. јас ќе закажам кај него месецов, бевме три пати до сега..
     
    На male му/ѝ се допаѓа ова.
  9. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Ние се опериравме кај симеонов на две ипол.години скоро и не се сеќава. Докѕорот беше супер, онака и со малиот се шалеше. А мама богами додека траеше операцијата заработи некое бело влакно.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Ние сме утре на преглед кај Марјан Камилоски. Некој да каже искуство со докторот.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Нас ни закажаа операција во вторник, понеделник вечер ќе не задржат и сабајлето ке биде операцијата, Др Петровски изгледа ќе го оперира, бевме кај докторка на преглед но закажано кај Петровски, Д-р рече дека не е страшно и дека скоро секој ден ја прават таа операција. Ке биде со рез на препон и на тестис, за ден ќе бидеме дома.. :) Сега не ми фуфка, ама тогаш ке се тресам сигурно...
     
    На Angel.Heart и danichap им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    @Mrs.Bass @џунџуле дали вашите дечиња одеа во градинка, ако одеа после колку време продолжија? Јас сакам да го пуштам на адаптација од 3ти, а опериран е на 20ти, на адаптација ке биде по пола саат, саат... што мислите? Он е добар, се качува по столици, се симнува, трча...

    Инаку апдејт и од мене. Го задржаа на 19ти вечерта за рано сабајле да биде прв на операција, спиевме значи две ноќи ние... Сабајлето на 20ти му дадоа сирупче, 8ч пред операција требаше да биде без никакви течности и јадење, па малку сабајлето плачеше за вода и млеко. Во 9ч го земаа на операција, се симнав и јас до доле до салите, он беше весел расположен, со две колички во раце отиде на операција. Ми рекоа 40мин макс, ама чекав едно 2 саати, дури во 11ипол ме викнаа во шок соба, дали толку траело или не дошол докторот на време незнам... Седев пола саат во шок соба, а потоа не качија во соба. Цел ден спиеше, дури вечерта од 8 до 8 сабајле спиеше, му давав вода, чајче, млекце... Кај него испадна дека имал и кила и поради неа и не се спуштил тестисот... Рез има на тестис, дупче од дрен на тестис, рез на стомак доле, кој малку страшно изгледа, но се надевам дека ке избледи... Имаше и температура до кај 39.4, па му препишаа и антибиотик, па дури и пролив и повраќање... Дали е поврзано со операцијата незнам, може некое вирусче да закачил бидејки два, три дена беше со проливче... Сега е супер, само да го вратиме апетитот назад :)
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    @mariz ние одевме во градинка и пред операција. Јас две недели имав неискористен одмор после операција бев дома со него. Само бидејќи беше ноември декември операцијата, осрана дома и цел јануар. И вакцините памтам не ги примаше тогаш, мораше шест месеци од анестезијата да поминат. Ако не ти е зорт да го пушташ во градинка, почекај. Крај на октомври носи го. Сметај дека секако ќе ти се настинува на почеток, а алергијата е знак дека му е паднат имунитетот. Нека ојача барем малку
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Алергијата е уште пред операцијата :( Инаку ммр ја нема примено.. Ке се консултирам со педијатарот за се.. Јас па мислев да го пуштам полека, зашто активно сакам да се фатам да хо завршам факултетот,запишав и семестар во Септ... ама ке одложам колку можам повеќе...
     
  15. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    И нас денес ни рекоа следна контрола после два месеца и ако нему е спуштено ке мора да одиме скопје да се оперира.
    На некоја мајка ако неи е тешко дами ја објасни процедурата како оди,колку дена се седи,колку чини се вкупно, после операцијата дали има некои последици...
    Леле уште сега тешка паника ме фаќа
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Јас со синко лежев две ноќи, не задржаа на 19ти вечерта, на 20ти сабајле операцијата, тој ден исто спиевме, на 21ви дома. Последици нема, има белег од рез на долниот дел од стомакот, резот на тестис не се познава, но дупчето од дрен на тестис доста се познава, дали не го сошиле убаво незнам... за цената не ми текнува ич... да видам треба во документите, но неможам сега утре тоа ако не ти пише некој друг до утре.. :)
    Мојов е тазе, месец денеска од операција.. види погоре имам убаво се напишано :)
     
  17. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Bi ti bila blagodarna... Inaku resivmd so mm denes da odime da zemime upat za sledniov mesec. A posle operacijata imase bolki i posle kolku dena se vadat koncite
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Првиот ден почна да оди по малку, беше малку укочен но не се жалеше многу... веќе втор ден одеше убаво, а после 2, 3 дена почна да трча и да се качува симнува од кревет и столици.. :) инаку многу е комплицирано додека извадиш документи за задржување во болница... треба анестезиолог да го види, крвна слика ке му прават ден пред операција... значи ке мора да сте во Ск барем 2 дена... на моево му правеа и алерготест на лекарства некои и анестетици... тој ден на 19ти, од 9 сабајле до 3 саат се акавме низ болница, па дојдовме дома и после во 8 се вративме да не задржат...
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    @malooto колкаво е детенцето, 1700ден плативме ние... конци на стомак немаше, шиен внатрешно со конци кои сами се распаѓаат, па лепена раната. А на тестисот некаде за една недела требаше да ги извадат, но за 3,4 дена сами паднаа..
     
  20. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Godina i sest meseci ke ima zakazavme za na 17 sledniov mesec