1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неспуштен тестис (крипторхизам)

Дискусија во 'Бебе' започната од mamicka87, 6 август 2015.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Епа толку е 1700ден плативме, исто е синко 18м... :)
     
  2. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Се мислам како ке помини 8 часа без течности дека навикнат е на цице да заспива.
    Оффф колкава паника ме фаќа
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Ако ве задржат и нареден ден да го оперираат, ќе го заспиеш накај 11 со цицање и таман сабајле ке го земат за операција, некаде после 9ч ги зимаат, пред 9 им даваат сируп еден што ги зашеметува.. па на 7мо небо се, се им е рамно.. ке биде опуштен и насмеан :)
     
    Последна измена: 21 октомври 2016
  4. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Nie imame 23 meseci, minatata nedela na redovna kontrola kaj pedijaterot ne uspea da mu gi najde testisite na sin mi. Ova se slucuva prv pat, znaci do sega nemalo problem na nitu edna kontrola. Dok.me sovetuvase da napravime kontrola po 2 meseca da vidi demek da ne e od sto bese ladno pa sinko se stegase ako ne ke pravime eho. Moze li pokasno da se krenat testisite ili da se zaglavat vo nekoj kanal?
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Избањај го со топла вода, види баш би требало да се спуштат. На мојов едниот му е мобилен си се качува и спушта, другиот со операција спуштен... овој што е мобилен пак чат пат го има, чат пат го нема...
     
    На Monella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Леле како ќе издржи мојов без течности, ноќе се буди на секој час и бара нешто да пие, ако не му дадам плаче и се расонува.
    Ние околу нова година сме на контрола и по се изгледа и синко ќе го прават операција.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Мојов среќа ноќта не побара, сабајлето го занимавав со се и сешто зашто ми бараше млеко и вода :( сирупот за зашеметување кога му го дадоа веќе се му беше рамно и не побара пак се додека не го земаа за операција... а детенцето со нас во соба се утепа од плачење цеееела ноќ, па дури и ноќта му даваа сируп за опуштање и смирување...
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  8. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    I so mojov izgleda ke bide taka cela vecer e na grada sekoj cas se budi ke zemam so mene igracki ke simnam nesto na tel da gleda cela vecer drugo care nema
     
  9. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @mariz би те замолила доколку можеш да ми објасниш детално за операцијата, кои испитувања ќе бидат потребни да се направат, веројатно и докторот ќе ми каже ама несакам да биде изоставено нити едно испитување, што треба да знам за да сме спремни. Нас ни закажаа за 6.2 кај др. Марјан Камилоски, дали некој знае каков доктор е. Главата ми е хаос многу нешта сакав да прашам ама заборавив. Многу ми е страв не од операцијата толку колку од анестезијата и како синко ќе издржи без течносто кога ноќе се буди постојано.
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Имам тука опишано како беше се... побарај низ страниве, мене не ми кажаа за алерготестови на анестетици, па сама побарав и му правеа. Инаку ке го заспиеш со цицање, ако цица... од 12 вечер не треба веќе ништо да внесува, а до тогаш може течности. Најмалите ги зимаат први, мојов прв беше во 9,9ипол. А некаде 8ипол му дадоа сируп еден и го зашемети, не бараше ништо за јадење и пиење, само чудно се однесуваше и се му беше рамно. Дали ке ве задржат навечер, па сабајле операција? Нас така ни направија, две ноќи лежевме..
    Дали примате вакцини? Ако примате би те замолила да прашаш колку време после операција не смее да прима вакцини, знам од 3-6м зависно од анестезија каква примил, ама не ми кажа никој ништо, еве кај нас 3м поминаа, ама да не треба уште 3м да чекаме..
     
    На sr@cen&ce) му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @mariz ти благодарам што ми одговори. Не ни кажаа кога ќе не задржат се договоривме со др да се слушнеме на 16.1 и да се договориме. А кога се прават тие испитувања, алерготестови и др. ден пред операција или порано? Не цица малиот ама се буди често навечер па ќе се обидеме некако да презаспие ако можеме. Вакцини ги примивме сите освен ммр, ќе прашам и за тоа. Колку траеше операцијата кај вас и дали имаш слушнато за др што ќе го оперира синко?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Крвна слика, алерготестови правевме ден пред операција. Го прегледува анестезиолог, доктор и кажува дали е океј за оперирање. Инаку синко во 9ипол го земаа, ми рекоа 40мин трае макс се, но во 11ипол дури ме викнаа да се симнам на интензивна, уште спиеше он, стана плачеше и викаше дека го боли, но од анестезијата за брзо пак заспа, беше и нервозен ради анестезијата, цел ден беше успан. Но уште тој ден застана на нозе и одеше (и какаше на нокшир). Инаку не сум слушнала за тој доктор, мојов Перо Петровски го оперираше, стар доктор еден..
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  13. melisita

    melisita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Devojki imate li informacija kolku cini spustanje na testisi vo privatnive bolnici?
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Маж ми правеше во Ремедика операција на завртен тестис (рез на тестис само) и беше 36 илјади (значи тука некаде е цената). А за крипторхизам има рез на тестис, рез на стомак или препон зависи каде е тестисот. Зашто приватно за таа работа? Рутинска операција за еден ден сте дома, на детска клиника секојдневно се извршува таа операција, повеќе искуство и знаење имаат таму докторите. Ние на државна правевме за малото, иако можеме да си дозволиме приватно по совет од матичен педијатар.. барај каде има подобри доктори во секој случај :)
     
    Последна измена: 20 јануари 2017
    На melisita му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Син ми ќе го прават сега во вторник, а во понеделник ќе не остават во болница. Незнам колку е изводливо да ги направат тестовите во понеделник да не мора да преноќиваме и во вторник да го однесеме за операцијата. Требаше на 6.2 да биде ама ни презакажаа порано, ниту знам што да му спремам алиштенца и други ствари што ќе ми биде потребно. Уф само нека помине се во ред.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Носи си од секое парче облека по 3, поширока и лесно што се соблекува, ради канилата на рачето... јас го пратив на операција со тесно боди и после едвај му го соблеков од инфузијата, а го намокри, го измочка. Инаку ние ги направивме тестовите, си отиовме дома си се бањавме, ручавме, си се средивме и во 20ч ми рекоа слободно дојди за прием, не примија малку занимации и одма на спиење :) Поубаво да преноќите, спремен од рано сабајле ке биде, најмалите први ги зимаат.. мојов беше прв на операција.
    Жити се ке те потсетам и во вторник да прашаш за анестезијата каква е, колку време не смее да прима вакцини...
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @mariz а памперс, бањарка такви некои работи дали да носам? Ќе прашам за вакцинација после колку време, а како мислиш каква е анестезијата не разбрав.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Јас пешкирче носев, но не ми требаше.. зашто во вц едвај јас влегов, а не него да го внесев... Памперс, влажни треба се. Иначе имало различни анестезии, дали е таква што три месеци не смее вакцина да прима или е таква 6м што не смее да прима... Инаку фатете го денот утре убаво, ние во 9ч отидовме, во 3ч завршивме со се :/ Те шетаат оди ваму, оди таму, а секаде чекаш доста време ред...
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @joy1 и @mariz ви благодарам.
    Ние денес направивме испитувања крвна слика е во ред и црп, побарав и алерготестови и тие ми рекоа дека нема потреба, штом досега не покажал алергија на нешто немало потреба. Не пуштија дома да си преспиеме и утре во 7 часот да бидеме таму. Додека патувавме накај Скопје синко преспа во колата и кога се разбуди му дадов сокче и поврати, на враќањето исто, поспа во колата, стана му дадов сокче и пак го поврати. Дали му е лошо од возењето незнам инаку си е весел си игра си трчка по дома, ме наплаши малку утре и на докторот ќе му спомнам, белким не е страшно.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.