1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неспуштен тестис (крипторхизам)

Дискусија во 'Бебе' започната од mamicka87, 6 август 2015.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Чим добра била крвната слика не се грижи, но спомни на докторот. Со лесно утре, брзо да помине! :)
     
  2. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Синко почна многу да повраќа, одбива храна и целиот малакса, се слушнавме со докторот и ни рече да одложиме. Го носев и кај матичната и таа исто така ми рече најдобро да одложиме и тоа за пролет, кажа дека има шанси да го префати пак грип бидејќи пред 3 недели исто така му беше, повраќање, пролив и тт и ми даде упат за алерготестови да си направиме сами, да ни биде мирна душата. Нека помине зимото, нема кај да се брзаме, пролетта со Господ напред ќе се оперира. Напнав на темата, се извинувам.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Не бе таман работа, не напна информации си имаш собрано и таман ке ти биде полесно и повеќе опуштено во пролет :) Најдобро како вика доктор :)
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Синко го направија операција на 7.3 на 8.3 не пуштија дома. Се помина во најдобар ред. Веднаш одкако се разбуди од анестезија почна да прета со раце и нозе да го пуштам, се лутеше дека беше жеден, нсмееше да пие течност 3 часа, после кога се напи сокче како повторно да се роди, станува од креветот се врти на сите страни, сакаше да го пуштам да оди, абе исто како да не беше опериран, многу лесно поминавме за разлика од поголемите дечиња што беа, тие разбираат и несакаат да мочкат, а мораат, ги е страв да станат од кревет, не сакаат да пијат течности па им ставаат инфузии, а овој мојов дека не разбира гајле нема.
    Денеска бевме на контрола се е во ред, конците ќе ни ги вадат во петок или понеделник.
    @mariz прашав за анестезијата, докторот не знаеше па се јави на анестезиологот да праша и рече дека нема никаков проблем може да си ја прима вакцината регуларно кога и да стигне покана, нас во мај ќе ни стигне покана за ммр и рече нема проблем. Ти ако имаш контакт со твојот доктор можеш пак да го препрашаш, второ мислење не е на одмет.
    А како одите на контроли на колку време, нас ништо не ни кажаа.
     
    На Bulka12, Lolipop23 и mariz им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Од операцијата за еден месец ни рекоа и бевме, па после ми рекоа за 2,3 месеци колку да видат дали си е се како што треба.. имав термин пред месец ама малиов се болен и никако да отидеме, ке закажам пак месецов да одиме :)
    Инаку маливе се најиздржливи, мојов исто ист ден на нозе, па ми бараше да кака на нокшир... мене страв, он гајле немаше :D фала за инф за анестезијата :)
     
    На Angel.Heart и Petar80 им се допаѓа ова.
  6. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Dali posle operacijata, dolu pod testisot decata imaa gaza verojatno kako za dren e sosiena
    Deteto moe se kaka vo pelena i ja napravi lom gazata so kaki sto im pravebte vie ?
     
  7. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sin mi ima skoro 4 godini i ima nespusten testis.
    Spodelete iskustva ve molam za detska hirurgija Skopje
     
  8. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Iskustva so doktor Lazar Todorovik?
     
  9. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Nas sinceto ni go operirase Toni Risteski i sme mnigu zadovolni od nego .Naredniot mesec ke go operirame i drugiot testis.Za Lazar znam deka e dobar doktor ama licno iskustvo nemame
     
  10. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Dali moze da mi kazes podetalno za operacijata? Kolku dena bevte tamu?
     
  11. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Ako moze vo poraka da vi pisam imam nekolku prasanja
     
  12. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Може лп
     
  13. Monche24

    Monche24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки... Синчето ми е на година и 3 месеци.. Пред една недела бевме на педијатар и кажа дека левиот тестис не можела да го види.. До сега никој ништо не кажал за тоа, а јас имав приметено дека е само малку погоре од другиот порано, но не дека го нема.. Синко е многу поврзан со мене, живееме во странство и само со мене и татко му е цело време.. Затоа и се плаши од непознати.. Многу плачеше и претпоставувам дека е заради тоа. После седнав да читам на интернет и најдов информација дека може тестисот да мигрира од разни причини.. Кога дојдовме дома, синко смирен, се беше нормално.. Докторката не прати на детски хирург во истата болница другиот ден да го види. Кај него многу плачеше и истото се случи, повторно го немаше.. Го прашав докторот дали е можно да мигрира, рече ниту присилно не можам да го симнам, камоли да мигрира..Синко цело вррме плачеше, претпоставувам дека од што бил стегнат и тоа се случувало.. И секако докторот рече дека имало индикации за интервенција без да направи ехо и со преглед кој траеше помалку од две минути. Јас секако ќе побарам друго мислење, но мајки кога е мирен се е во ред со двата тестиси, значи ова се случува кога плаче.. Другиот не мигрира воопшто..Некоја слично искуство да не имала случајно? Извинете на долгиот пост..
     
  14. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    Sin mi se rodi so spusteni testisi od koi edniot odese gore dole vo kesickata duriu menuvav pelena no toa ne go smetav za strasno, e sega e devetipol meseci i pred dve nedeli pocnavme da go stavame vo dibak i po nekolku dena zabelezav deka vrekickite mu se prazni pa pak se naduvuvaat. Dali dubakot smeta na testisite ,dali gi stavate vasite deca vo dubak dokolku imaat problem so nespusteni i mobilni testisi?
     
  15. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.764
    Пол:
    Женски
    @mariz ти си со искуство па ќе те прашам.
    Синко е 23 месеци, едниот тестис му е мобилен, оди горе-долу. Другиот е во ќесата цело време.
    Матичната ми вика сега не е време за било какви зафати, мобилни тестиси се нормална работа, се додека и двата му се во ќесите кога го бањаш во топла вода.
    Испаничена сум од случај кај колешка деновиве.
    Периодов на државна има само преглед и ехо, но не и интервенции. Таа ќе го носи детето во Ремедика на операција.
    Кај моето и курето не е отворено уште.
    Се мислам дали да закажам во Ремедика и јас, да го прегледаат?
    Совет некој?
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Па убаво е да го види хирург, најдобро. Кај синко едниот беше мобилен горе доле одеше, а едниот неспуштен ич, тој го оперираа, а другиот не и сега е 5г и океј се и двата. Има во Ремедика добар доктор, а и во Систина има многу отидено од државна.
     
  17. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.764
    Пол:
    Женски
    Тој што му шеташе горе-долу, кога му се стационираше во ќесата?
    Може ли да ми препорачаш некој доктор?
    Колешката мислам дека беше кај Ацо Димов во Ремедика, го пофали многу.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Мојов го оперираше Перо еден од детска хирургија, ама он отиде во пензија. Ги знаев повеќе порано ама ги заборавив и плус многу се отидени по приватни клиники... Но има и сеуште добри на Хирургија, државно. Можеш и таму да си закажеш една контрола, не би требало да има гужви.

    Инаку после 2ипол мислам престана да шета горе долу.. Опериран е на 18м тогаш сеуште мобилен беше другиот, па после пола година, година знам престана.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ljubavv91

    Ljubavv91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2021
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки сакам да се надоврзам на тема на 16 август имаме закажано за интервенција на детската хирургија кај др. Марјан Камилоски моето синче има две годинки со десниот тестис се е во ред но левиот е скроз горе ве молам за мислење за докторот проверивме крв се е во ред со резултатите дали може некоја мајка да ми објасни подетално
     
  20. Ljubavv91

    Ljubavv91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2021
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали е скапа интервенцијата или не