1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нетфликс - општа дискусија и предлози

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Doozy, 17 февруари 2019.

  1. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов да препорачам две серии, ако некој ги нема гледано. :)

    After Life
    3DE9A7DB-80F9-4C70-99F6-18C1F2F0D848.jpeg Прекрасна драма, се работи за Тони и како тој се справува по смртта на својата сопруга со која бил во брак 25 години, и која му била единствен извор на среќа и желба за живот.
    Брутални емоции, обработени се баш секакви психолошки профили на луѓе. Извонредна глума.

    Master of none
    E144EEDF-4039-4F5A-8635-32B28FC0F4D9.jpeg
    Ја почнав онака, бидејќи сакав нешто навидум лесно за гледање. И така и почна, ама неколку епизоди подоцна ме натера да размислувам многу.
    Дев е прва генерација од родители имигранти од Индија. Живее во Њу Јорк, со пари кои ги прави глумејќи во реклами. Половично е и љубовна драма, ама да не кажувам спојлери, гледајте ја.
     
    На ines.h, thequeen95 и theowndemon им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Уф. :D Дефинитивно не е лесна за гледање ахахах ама доста солидна серија. Оооодамна ја гледав и са ме потсети да ја ѕирнам пак.
     
    На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Votka

    Votka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Серии за препорака: Outer banks, The Kominsky method, Space Force, Sex Education, Dead to me, How to sell drugs online (fast), Friends from college. A од филмови: Between to ferns: the movie, Uncut gems, The platform, Handsome: A Netflix mystery movie.
     
    На nina123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав atypical, одлична серија, за срце ми прирасна. Ме нервираше малку што проблемите со комуникацијата некако лошо беа поставени, ама добро. Одличен суптилен хумор, супер ликови, едвај чекам нова сезона

    Ја почнав Sweet magnolias, ама некако ми е млитава, глумата не е баш на ниво, приказната исто така. Ама ај, кратка е, ќе ја изгледам уз јадење, и така нема ништо моментално за гледање.
     
    На simoncelicius, Nefertiti., lolitaspurgatory и 4 други им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Не можам, се откажувам од sweet magnolias, боже одамна толку лоша глума не сум видела.
    @theowndemon дај некој предлог за нешто хумористично, немам идеја веќе што да гледам.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Комедии не гледам многу ама би ти рекла ако немаш гледано the good place, дај му приоритет. Овие ги ископав од гледаните шо ме насмеале:
    IMG_20200618_121413.jpg IMG_20200618_121427.jpg IMG_20200618_121439.jpg IMG_20200618_121451.jpg IMG_20200618_121503.jpg IMG_20200618_121518.jpg
    Секогаш се думам дали Хепи да ја предлагам, многу специфичен хумор има, темен.
     
    На Nausicaa и queen19 им се допаѓа ова.
  7. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Ако не ти е гледана Never have I ever гледај ја. Кратка е само 10 епизоди во еден ден се гледа. Многу интересна серија, многу е смешна, лесна, има малце и за плачење.
    И On my block не е лоша.
     
    На simoncelicius, Nausicaa и RainBow им се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.651
    Пол:
    Женски
    Snowpiercer е многу добра, дистопија е, сај-фај нешто во тој стил. Да ја гледате.
    Има неколку епизоди, ме нервира што излегува вака постепено па чекам да се насоберат повеќе епизоди за гледање. Само таа ми држи внимание, другото слабо.

    Почнав пак да гледам Outlander досада и во недостаток од нешто убаво. Некако ништо не ми фаќа око на Нетфликсов, или изгледав тоа што беше за гледање па сега суша. :^)
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Сите ми се гледани, само Happy не, ја отворив да видам што е, ама само две сезони има, откажана е или добро завршена? Башка кој актер е...:mm:
    ја изгледав Never have I ever, баш забавна беше, ми се погоди ептен. Ми се допаѓа и другава, ќе ја почнам следна.
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Да, добро заврши. Има темен хумор само то можам да кажам ахахха, ми е една од поинтересните серии шо ги имам гледано ама внимателно ја препорачвам пошто сепак е специфична и не секој ја бендисва ахахха
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.392
    Допаѓања:
    42.638
    Пол:
    Женски
    Немој ни да се трудиш за да ја догледаш Sweet Magnolias.
    И јас исто така, толку време потрошив чекајќи да се случи нешто, а и многу глупаво заврши последната епизода, ептен ме изнервира.
    Јас лично не ја препорачувам.

    А од друга страна Never Have I Ever ми беше многу интересна. :D

    Сега моментално ја гледам Atypical, ја почнав пред некој ден па убава ми се гледа.:)
     
    На 1209 и RainBow им се допаѓа ова.
  12. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав The Woods во еден ден. Предобра серија! Ова е прва полска серија која што сум ја гледала воопшто и преинтересно ми беше да ги слушам како разговараат. Сфатив дека многу ми се допадна јазикот а освен тоа забележав и некои зборови кои се слични со српскиот јазик, што мене барем ми беше интересно и неочекувано. А да не спомнувам дека актерите им се одлични, предобро глумат и се преубави, барем повеќето мерак да ти е да ги гледаш.

    Имено, се работи за две приказни - една која се случила во минатото и една која се случува во сегашноста. Приказните ја засегаат истата група луѓе и се поврзани една со друга. Серијата е мистерија и се врти околу изчезнувањето на две деца, од кои едната е сестра на главниот лик - Павел. Тој се уште е измачуван од тоа што се случило таа вечер во шумата додека се одржувал летен камп и не се откажува да дознае што се случило со сестра му.

    Единствено ми е криво што сум свесна дека мали се шансите во скоро време (па дури и наредна година) да ја гледам втората сезона. Не верувам дека поради сегашнава состојба ќе ја снимаат новата сезона во скоро време. Иако едно нешто што не ми се допаѓа е тоа што осеќам ко приказната да можеле во целост да ја раскажат во една сезона и онака е скоро 97% раскажана. Ама останува да видиме, верувам дека ќе спремат нешто доста добро и за втората сезона како и за првата.

    Од мене има 10/10 - пак ќе кажам, предобра серија со премногу заплети и мистерии.
    the-woods-harlan-coben-review-netflix.jpg

    Едит - Само што дознав дека серијава е всушност направена според книга од Harlan Coben. Иако читам доста трилери и мистерии, ова е прв пат да налетам на авторов па дефинитивно ми е во план да ја прочитам оваа а и останати негови книги.
    Еве линк доколку некој сака да си симне некоја негова книга - https://1lib.eu/s/ Harlan Coben
     
    Последна измена: 18 јуни 2020
    На Nausicaa и 1209 им се допаѓа ова.
  13. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    The Sinner трета сезона е официјално достапна на Нетфликс! Едвај чекам да ја изгледам, како што прочитав оваа приказна била најдовра досега, макар што не знам како би можеле да се надминат претходните две, особено првата.
    1_70BgNuhOfw73B2pxxxuRuA.jpg
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Таман ја слегов и изгледав пред една недела оти изгубив надеж дека ќе ја клат на Нетфликс. Аман. :D
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.124
    Пол:
    Женски
    Oваа е? Некако многу сезони,а и ме буни што во првата е Џесика Бејл,а овде не ја гледам.Или не е таа главниот детектив?:) Ќе ѝ дадам шанса.
    [​IMG]
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.752
    Пол:
    Женски
    Џесика е само во прва сезона. :D Одредени ликови се ротираат, само дел се константни. Ама предобра серија е особено ако сакаш психолошко, крими. Ептен добра серија.
     
    На scorpias, RainBow и renata77 им се допаѓа ова.
  17. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Оваа е да. Има три сезони досега и трите се различни приказни. Единствен лик кој го има во сите три сезони е главниот детектив (овој со брдадата). Во втората сезона само се спомна приказната од првата, но инаку не се скрос различни. Сепак би ти препорачала да ги гледаш по ред.
     
    На renata77 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. burthdaykake

    burthdaykake Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.328
    Пол:
    Женски
    unnamed.jpg
    Последна серија што ја изгледав е Baby. Италијанска е и снимена е според вистински настан "Baby Squillo" од 2013 година.
    Супер е, баш ми се допадна, посебно актерите :inlove:!
     
    На Darlingzz и lolitaspurgatory им се допаѓа ова.
  19. Ravena

    Ravena Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    1.949
    Пол:
    Женски
    Една од најдобрите едукативни серии - Explained. Има 2 сезони, епизодите се по 20 мин. и секоја епизода е на различна тема. На пример има епизоди за кодирање, иднината на месната индустрија, култови, женскиот оргазам, дијаманти, пирати, убавина, тетоважи, астрологија, зошто жените се помалку платени, билионери и голем број на други теми. Епизодите се кратки, не се поврзани една со друга, многу едукативни и всушност учите од луѓе со многу искуство во даденото поле.
     
    Последна измена: 22 јуни 2020
    На Lella, ZeldaSF, Arja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.392
    Допаѓања:
    42.638
    Пол:
    Женски
    Јас ја догледав Atypical, многу ми се допадна, едвај чекам да искочи следната сезона.
    Ептен топла серија, реална, ми прирасна за срце. :inlove:
    Ако имате некој предлог за нешто слично на ова или Never Have I Ever, кажувајте.
    Некако периодов ми е за такви сериички. :sun:
     
    На lolitaspurgatory, dayla, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.