1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нетфликс - општа дискусија и предлози

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Doozy, 17 февруари 2019.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.734
    Пол:
    Женски
    Не баш.:(
    Моментално гледам You Me Her, така фина е, не е лоша.
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Пред една година ја изгледав Ragnarok, или по нашки Тор (богот), и многу ме бендиса. Сакав само да ви кажам дека утре излегува втората сезона.
     
  3. ivast

    ivast Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Пред извесно време направив акаунт на Нетфликс. Се е супер, топ, ама знае при крај на филм (или негде на средина) да ми снема превод дали некој има ваков проблем и може ли да се реши??
     
  4. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Само да ви кажам во случај да не знаевте дека има нови епизоди од серијата Луцифер :)
    и да прашам дали некој гледаше Shadow and Bone??
     
  5. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Јас ја изгледав Shadow and bone. Не е лоша, не е ни wow, она да речеш да не можеш да престанеш да ја гледаш. Интересна е, ама до наредна сезона ќе заборавам што се случило.

    Да се надоврзам, на претпоследната епизода сум од новиве епизоди од луцифер и малце така досаднички ми се. Клои некако ко лик многу ми е уништена, на почеток многу ми беше таква јака жена, сеа некако депре ми изгледа цело време. Се надевам со наредна и последна сезона солиден крај ќе и стават на серијава, доста и беше.
     
    На ane.bella и Сара Лав им се допаѓа ова.
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Јас ја гледам, ама без возбуда :D Ептен дека тематиката е фантазија, плус скоро секогаш кога ќе фатам некоја серија ја догледувам до крај, па макар ја мрчела.

    Можеле многу подобро да го доловат целиот тој универзум и поделбата и нетрпението кои постои. Алина е Шу и поради тоа ја дискриминираат. Ок, ама кои се Шу и зошто толку ги мразат? Можеле малку подобро да ги објаснат гришите и нивното место. Shadow fold-от, волкрите делуваат како нешто што би можело да биде многу интересно. Серијата само како да нафрла битни информации а не се ни обидува да ги објасни. Приказната делува како да има потенцијал ама тој едноставно останува неискористен во оваа екранизација :(
     
    На do-re-mi, 1209, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    И јас кога ја гледав Shadow and bone посебно на почетокот бев многу изгубена, читав дека има доста испуштено и изменето од книгите. Алина и Мал двајцата се Шу уствари мелези и затоа не ги прифаќаа. Ја изгледав до крај и интересна ми беше и интересно заврши, ќе видиме дали ќе снимаат уште сезони.

    Луцифер уште од 4 сезона почна да ми биде досадна, мислам редно е да ја завршат.
     
    На Nausicaa и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Ја почна некој втората сезона од Who killed Sara? Вреди да се гледа?
     
  9. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Онака е. Јас наеднаш двете ги гледав па затоа ја продолжив. Не е нешто препосебна, ама искрено и првата не беше. За пополнување време е сосема ок. Нели нереални драми и заплети исто ко во првата. :D
     
    На Nausicaa и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  10. maia.

    maia. Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Женски
    Малку сум незгодна за серии – бирам со часови, а потоа ми требаат месеци за да се одлучам да започнам со гледање. На листа за гледање ми се ставени Bordertown, Deadwind, The Sinner, Mindhunter, Dark, Stateless, Fatma и Caliphate. Само трипати сум имала импулсивна одлука да пуштам нешто од прва после премиера без да размислам. Среќа немав попаметна работа бидејќи Emily in Paris се покажа како страшна грешка со цело стереотипно градење на ликови бетер од ситком. The Queen’s Gambit нема потреба да ја коментирам, најмногу ме купи саундтракот и глумата на Ања.
    Иииии...
    [​IMG]
    Топло ја препорачувам на сите! Мартин Скорсезе ја седнува на астал Фран Лебовиц, легендарна фигура на њујоршката сцена, и четири саати слушате кул муабети и интелигентен хумор.
    Едвај чекам втора сезона на Russian Doll! When they see us, Unbelievable и Unorthodox ако некој не ги изгледал се a must. Будат гнев, бес и солзи ама на крај доживувате катарза, ветувам. Сите три се градени врз вистински приказни, а веродостојноста на првата е бртутална – и низ актерската игра и преку режијата. Малку е да се каже дека се одлични, не претерувам.
    Од true crime, како целина, најмногу успеале да ме мрднат (најчесто од параноја) The Ripper, Night Stalker и Conversations with a Killer. American Murder не ми беше ништо посебно, Tiger King е луд хаос, a приказната од The Alcàsser Murders не ми беше позната, ептен ме потресе. Nevenka: Breaking the Silence и Jeffrey Epstein: Filthy Rich одлично прикажуваат шема на манипулирање кај моќник.
    Grace and Frankie и The Kominsky Method се интересни комедии кои ако сте љубител на овој жанр вреди да ги погледнете. За викендашко гледање се право уживање.
    Разочарана сум од Baby, мислам дека навистина имаше огромен потенцијал ама освен глумата на двете главни актерки, ништо не ми остави впечаток. Дури и приказната ми беше некако млака, а базирана е на реален случај.
    Во моменти кога ми доаѓа да откажам претплата доволно ми е само да се сетам дека достапни се Narcos, Alias Grace, Sex Education и сѐ си доаѓа на место.
     
    На dunika, Kitten, Sanniii и 2 други им се допаѓа ова.
  11. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Да ја гледаш Caliphate, многу е добра серијата. Крајот така малку ме остави потресена, се надевам ќе има 2ра сезона.
    Ист, ја препорачувам Quicksand. Кратки се двете серии, Шведски се збори но многу добри и двете.
     
    На simoncelicius, Juicy и maia. им се допаѓа ова.
  12. Ivana.kas

    Ivana.kas Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2021
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    636
    Пол:
    Женски
    Опседната сум со Good girls, излезе и 4та сезона и едвај чекам да излезе и на нетфликс. Suits исто многу добра серија, а моментално гледам The Blacklist.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Леле втората сезона од Who killed Sara. |(
    Се прашувам зошто воопшто продолжив да гледам, се осеќав како некој да прави будала од мене и пресмешна беше целава приказна. Дефиниција за Телевиса пресента, ако ви се гледа виц, тогаш гледајте ја. :D
    Пресмешна беше сезонава, ако им текне да молзат уште сезони, уште од старт си мислам дека тука завршив со серијава. :worried:
    Штета, првата сезона беше далеку поинтересна, не знам што ги понело па се занесоа толку со глупостите ама ај.
     
    На simoncelicius, Lollipop_123, warrior и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Ептен е драма.
    особено крајот е божесачувај :D
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Многу фантазија не е на арно, само толку имам да додадам за целата серија. :D
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    И јас сега ја гледам и и се мачам, ќе прочитам само како завршува и ќе ја гасам, ужас. Штета е оти прва сезона беше доста интересна.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Reina Latina

    Reina Latina Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2021
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Моментално ја гледам LUPIN, препорачувам.
     
    На simoncelicius и JustBeautiful им се допаѓа ова.
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Екипо да не ја изгледа некој четвртата сезона на Elite?
    Вреди да се гледа или не? Моментално ја гледам првата епизода па не сум нешто воодушевена. Ќе се случи нешто интересно, некој пресврт или?
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  19. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    3.615
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав прва епизода и се разочарав отчекував многу повеке ама ке ја догледам.
    Ми фалат сите стари ликови
     
  20. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Jaс до 4та епизода стигнав, и мене некако досадна ми е. Самуел ми е скроз лигав, отупен лик, од новиве ликови никој ми нема некој посебен шмек, досадни се. Кајетана пак истата сторија некако.. Безвезе.