1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неудобна гардероба и чевли

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 20 ноември 2010.

  1. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    колку пат ми се десило да купам кондури или штикли па да неможам три чекори да одам од што ми биле неудобни, а кога сум ги пробувала ми биле удобни :^)
     
  2. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Со чевли досега не сум имала проблем. До сега не ми се случило да имам неудобни. Но, кога станува гардероба во пашање, абе махер сум :lol: Ако се фармерки, сукњичка или слично и ме стегаат, ги чувам еден месец во гардеробер и ако и понатаму неможам да се опуштам во нив или ги давам на некои помали девојчиња или канта (многу ретко). А ако се маички, за бришење прашина супер се хахаха. :P
    Е со гардеробата ми се случува да ми е точна, да си е океј, но откако сум ја купила кога ќе ја облечам да не ми се допаѓа како ми стои, иако во продавница сум запнала да ја купам и сум ја купила. Тогаш е лудница дома и тоа парче облека несакам да ми излезе пред очи. :devil:
     
  3. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Нити пак мене не ми се погодиле ниту едни балетанки.
    Скапи, ефтини, исти таков друго паковање. Поубаво боса ќе си одам. Пред месец и пол облеков едни балетанки кои пред 2 години ги платив 2500денари (уште срце ме болит од проста причина што само 3/4 пати ги имам облечено) и ногата ќе ми експлодираше |(
    Балетанки појќе никогаш во живот!
     
  4. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    До сега не ми се случило ваков проблем. Пред некој ден облеков едни штикли ги имам две години девојки јас станав цела плускавици и рани на ногата. Дали од жешково време е или многу одев ама јас неможам уште да се приберам од болка. Ќе ги ставам во фриждер па ќе видам што ќе биде, да ги фрлам нема шанси емоционално сум врзана за нив :D
     
  5. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Многу често ми се има случено да се чувствувам неудобно во високи потпетици , и со некои парчиња облека , кои ги давам на мајка ми :D
     
  6. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е за овде прашањево али ајде ќе прашам,да ми кажите што да правам.
    Значит пред некое време си купив штикли.И кога ги пробав таму си ми беа таман 37 бројче дури и малце ме стегаа.Арно ама ги расоносував јас за низ дома па после излегов со нив.И десната кондура си ми е таман,а левата ми клапкат,ми излагат дури.
    Кажете што да правам навистина?
    Пробав со силиконски влошки,ама џабе клапкат али клапкат :@ :@ :@
     
  7. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас пак не сум имала проблеми со балетанки никогаш. Дали поефтини од кинеска или поскапи, сеедно, сите ми биле ок :)
     
  8. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Неудобна гардероба...Овие фармерките тесни со низок струк :@ И некои сандали што ми прават плускавци.
     
  9. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    девојки што правите со чизми кои се неудобни поготово позади на петата и над нејзе ? Си купив чизми високи црни од Молини кога ги пробав супер беа следниот ден ги облеков рани бев целата.
     
  10. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Избегнувам, колку и да изгледа добро. Многу ми е важна удобноста.
    Освен ако нешто не е за една пригода, па да се "жртвувам". Инаку не би носела неудобна облека секојдневно.
    Инаку за мене лично најнеудобно нешто се (многу) високи штикли.
     
  11. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    1.985
    Пол:
    Женски
    Би било супер да престанат да прават хеланки со погрешен крој и да ги стандардизираат големините. Последните хеланки скапо ги платив, а после неколкуминутно носење изгледа како да носам 5-6 пелени. Се спуштаат, се изместуваат, седлото е прениско, а се со висок струк, долу се прекратки па излегуваат дека се повеќе од 15цм пократки...
    Заради тоа и се страшно неудобни и многу лошо изгледаат. Носам помал број и овие знаејќи дека броевите се нестандардни ги зедов xxl и пак се претесни. Плус од оние со крзно внатре се, може и тоа има некаква врска.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Апсолутно. Јас купив хеланки 2ХЛ поради задникот и богами требаше да бидат поголеми во должина и пошироки во ширина,но тие изгледаа ко за XL и нормално ми беа кратки и тесни.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Најчесто со штикли ми е вака. Преубаво изгледаат сите комбинации со нив ама секогаш ми е мачно кога ги носам. Особено тие на повисока штикла. Други такви парчиња неудобни избегнувам, само за штикли правам исклучок зошто многу убаво изгледаат. :$
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Најчесто со кондури кога бев помлада, купував на број а помалку квалитет да има, мајка ми зборуваше ама кој да ти слуша.
    А сега барам квалитет, ќе купам едни штикли годишно ама да се поквалитетни. Сега немам проблем, Биана ми се најзгодни штикли кои ги носам и затоа не правам отстапки веќе 6,7 години. Моделите се класика ама битно ми е да не кривам кога одам.
    Неколку пати штикли имам носено дирек на свадба без да ги разгазувам и сум се враќала секогаш со леснотија. Дефинитивно не би ги сменила
     
    На FridaodaMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не можам да носам иглести штикли,дури и најмалата иглеста штикла ми е неудобна. А какви има и убаво стојат на долги нозе. Тоа е.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.515
    Допаѓања:
    13.639
    Пол:
    Женски
    И јас со проблем од штикли :(
    Сакам ама не можам да ги носам. Чаре некое?Препорака за продавница?Од каде сте купиле удобни(за тие што неможеме со нив) а сакаме да носиме :)
     
  17. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Не е битна продавницата, туку битно е да го избереш производот а за тоа треба многу барање и пробување.
    Прво е висината:
    Ако е сепак со штикла, гледај кондурата да има мал пад. Значи или пониска штикла или да има повисок ѓон заради кој визуелно штиклата ќе делува повисоко ама внатре во кондурата, ногата нема да е екстремно напрегната и да е на високо. Висината е клучна бидејќи ако е преголема, преголем е и притисокот на коските од палецот и може да направиш траен деформитет.
    Второ е ширината:
    Обавезно сврти ја кондурата наопаку и погледај како изгледа основата на кондурата. Спореди го на пример со некои твои удобни обувки и види колку ширината на стапалката е блиску до нив. Дали делот за прстите е доволно широк за да прстите и јагодиците под нив да газат комотно? Дали се со шпицест врв и ги стискаат премногу прстите?
    Може да се и со заоблени прсти кондурите, како балетанки, ама да не е доволно за удобност затоа што во горниот дел, кај рисот, немаш доволно простор и те стегаат. Луѓе со висок рис секогаш мора да имаат доволно простор во горниот, предниот дел на обувката, така да штикли кои се тука тесни, високо затворени или со стегнати ремчиња, не треба да ги носат.

    Девојки, денес модата дозволува да комбинираш патика со се, што не беше случај кога јас бев тинејџерка. Не знам зашто не го користите тоа до максимум?
    Знам дека ногата е визуелно поубава со висока штикла ама секоја штикла што не е ниска или средна висина веќе прави ортопедски проблеми. Зошто да имате болка, да сте со деформирани стапала и прсти или да ви е ограничена мобилноста? Стварно е прескапа цената што ја плаќаме само за естетика.
    Откако имав проблем со ужасни болки во едното стапало јас сега сум само во удобни лесни и меки обувки, било патики, било кондури. Ни на крај памет ни ми е да се мачам! :D
     
    Последна измена од модератор: 19 мај 2022
    На Glowy, FridaodaMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  18. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    9.631
    Пол:
    Женски
    Биана
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.