1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неуредни мажи

Дискусија во 'Тело' започната од Mr. Right, 26 јуни 2018.

  1. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Бањање, дезодоранс под мишки, чиста коса, чисти нокти, чиста облека, чисти чевли, се тоа е задолжително и се подразбира без разлика дали зборуваме за машко/ женско, младо/ старо. Чудно ми е што воопшто дискутираме дека треба да се тушираме и да менуваме облека.

    Мене нешто друго ми се виде интересно. Најчесто, кај женски паѓа во очи ептен подизраснат корен, излупен лак на нокти, размачкана шминка од претходниот ден па божем камуфлирана. На некој начин, нашето дотерување и обид за разубавување е тоа што понекогаш прави да делуваме неуредно и запуштено. Машките, барем досега, си тераат така како што ги направила природата па затоа некако тешко ми е да кажам што кај момците би го нарекла неуредно. Еве, единствено нешто што вака би го издвоила се изгрицкани нокти и парче направени кутикули.

    А за влакнестоста, мене тоа врска ми нема со уредност. Исто како да кажеме дека оние жени со виткана коса се несредени и дека треба да си ја пеглаат косата за да ги сметаме за општествено прифатливи. Чукнато звучи, нели? На нас женските (оправдано!!) ни смета кога треба нозе да избричиме (зошто тоа се очекува од нас за да не не сметаат за неуредни), а замислете да требаше буквално цело тело, од глава до пети, да го депилираме. Мишки и интима треба да бидат средени, остатокот кој како си преферира :)
     
    На Dream-Girl, honest girl, Belgin1 и 17 други им се допаѓа ова.
  2. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.941
    Пол:
    Женски
    Она што се подразбира за уредно кај женски, истото е и за машки. Редовна лична хигиена и чиста и уредна облека.
    Јас сум личност на која не и пречат влакната (освен кај себе нормално:lol:), депилираните и мазни мажиња не се my cup of tea, такада евентуално интимата и грб, гради(секако ако е обраснат вон граници на нормала) би било скроз океј да е средено. Мишки недепилирани не би ми сметале, секако не во должина да си плети плетенки, али може и само да ги крати со ножичка еве. Мада што тоа може да му пречи исклучително него, бидејки ја засилува миризбата, ако не смирисува доволно е и само да ги крати како што кажав:D
     
    На Lolo5, КикиМаус и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Vlezete vo kladilnica i toa e toa.
     
    На Harper, honest girl, +++ и 2 други им се допаѓа ова.
  4. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    За мене неуреден маж или личност општо е онаа која смрди, не се бања редовно и остава огромен неред зад себе... Што оди нечиста и неиспеглана...Се'останато како брада, влакна, нокти и шминка кај женските ми е ирелевантно
     
    На Плавуша123, Lolo5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.683
    Допаѓања:
    11.183
    Пол:
    Машки
    Сум налетал да. Не мора да значи дека е поврзано со депилација. До лична хигиена е. Јас лично во најголеми горештини можеби под мишки ќе се издепилирам, не значи тоа дека не се туширам и мијам како да сум обседнат.

    За облека не знам, знам да облечам неиспеглано понекогаш, или да не приметам флека.
     
    На Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
  6. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Како личност што работи со луѓе секој ден, морам да признаам дека од неуредни луѓе што имам сретнато, постарите мажи се дефинитивно најнеуредни. Смрдат на пот, и тоа стоена пот, алиштата што ги носат се или истуткани или со дупки/дамки, брадите распуштени, косите мрсни со антени на сите страни... Јас сум женско и ми требаат 15 минути да се истуширам, да се облечам и нашминкам секој ден пред работа, зарем е толку тешко да одвојат 2 минути да стават дезодоранс/антиперспирант, да се потсредат малку... Не знам, катастрофа...
     
    На Dessa, poenta, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    А каква врска има влакнавоста со хигиената? :wasntme:
     
    На Плавуша123, Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
  8. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Што знам, мене ми има...
     
    На Lolo5 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Мислев на влакната на гради. На мене не ми се допаѓа мажот да се депилира таму. А што се однесува до преголемата влакнавост, тоа може да биде хормонско нарушување. Се лечи, ама процесот може да се одолговлечи. Зависи до организмот на личноста.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Јас мислев на секој дел од телото. Лично се осеќам неубаво и непривлечно кога ќе ми потпораснат малку па затоа ги отстранувам.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Е па, за мене не си маж, туку Мис Рајт. Маж без влакна не е маж. :lol:
     
  12. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Супер е, нека проба маШ ти.

    Не мора да ме цитираш, некако недокажано се осеќав па барем нешто да има.
     
    На Sejfullai, Nigredo Odor и Lolo5 им се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Јас си го кажав моето мислење. Секој има различен став за неуредноста. За влакнавоста веќе пишав. Најмногу се нервирам кога маж мириса на пот. А машката пот е ужасна. Очигледно некои не слушнале за вода и сапун.

    П.С. Колку што знам, цитирањето не е забрането.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  14. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Под хигиена спаѓа и оддржувањето на брадата (доколку мажот ја има) и бричењето на истата. Јас првово не го практикувам, мразам брада и секој трет ден се бричам. Под пазуви исто така се бричам и гледам да не се појави разноразна флора и фауна. Со цел да не почнаат верверички да рипаат од влакно на влакно.

    Тука спаѓа апсолутно и сечење на шумата кај половиот орган. Мислам страв ме фаќа од помислата дека може да ми рипне некое шимпанзо и да ми удри бокс.
     
    На Dessa, Lolo5, SuperGirl24 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски

    Што се однесува на темата независно за кој пол се работи или за која возраст постари или помлади сметам дека секој треба да си одржува хигиена. Чиста коса и тело, испеглана и испрана гардероба, измиени заби, чисти чевли, редовно користење дезедоранс важи за сите. Влакната кај мажите немаат врска, додека кај жените ако не ми се издепилирани нозете не морам да носам кратко, ако не ми се издепилирани пазувите не мора блуза на рамки зошто во спротивно реално грозно изгледа.
     
    На Dessa и КикиМаус им се допаѓа ова.
  16. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Нај одвратно нешто ми е кога ќе сретнам маж од 30 и кусур години што има не средени заби , не средена коса , влакна ко теписон на душата(градите) , а за интимниот дел не сакам ни да помислам каков би бил ако сево ова не му е стокмено:envy: и на крај кога ќе прозбори блиско до мене сигорно би :puke: пред него ....

    А под среден разбирам убава насмевка , напарфемисан маж со средени мишки и душа(гради) раце и нозе не се и толку битни , брада секако да нема туку бебешки обравчињата да му бидат :$ и блиско до мене ако прозбори да ми биде пријатно да седам до него а не да бегам 180 на час :D

    Едит : И да нема клемпави уши :!:
     
    Последна измена: 1 јули 2018
    На Dessa и Mr. Right им се допаѓа ова.
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.933
    Пол:
    Женски
    За среќа до сега немам налетано на некои екстремни случаи кога е во прашање личната хигиена. Сето она кое важи за жените важи и за мажите а главно подразбира редовно туширање, одстранување на влакна под пазуви, средување на нокти, уредна облека и ред други детали. Ама колку што е важна физичката уредност толку е важно и мажот да не остава неред зад себе. Од кожа ме вадат мамини легачи кои во животот една лажица не измиле оти нели се мажи а мајка им им слугува на 30 години па кога ќе влезат во брак тоа го очекуваат и од сопругите. Епа во денешно време ретко да наидат на таква некоја будала која цел ден ќе оди по нив и ќе им ја собира валканата долна облека од по аглите. Секој треба да научи да биде одговорен за себе и за просторот околу себе, никој не е должен некому да му средува постојано.
     
    На SummerGirl, poenta, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Каква врска имаат клемпавите уши со уредноста? :^)
     
    На IM.TMKQ, crimson, Bitter-Sweet и 12 други им се допаѓа ова.
  19. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Па немаат врска ако е среден и во ушите дури и клемпави да се , ама има мажи кај што имаат клемпави па и несредени уши.
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    А како изгледаат тие клемпави и несредени уши? :?:
     
    На Bitter-Sweet и cresa-jagoda им се допаѓа ова.