1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нечиста крв (Борисав Станковиќ)

Дискусија во 'Книги' започната од sleepingbeauty, 21 август 2011.

 1. sleepingbeauty

  sleepingbeauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  597
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема тема за оваа книга, но ако има слободно клуч :)
  Значи оваа книга ми е една од омилените, се воодушевувам на храброста и честа на главниот женски лик Софка и воопшто стилот на пишување на овој автор. Навистина реално ни ги доловува обичаите и времињата за кои се работи...
  Па, пишете дали сте ја прочитале и какво мислење имате за книгава...
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Нечиста крв (Бранко Копиќ)

  Зборуваме за истата Нечиста крв од Борисав Станковиќ ?
  [​IMG]

  Книгата ми е прочитана над 10 пати.
  Ја понесов само неа на еден одмор и успеав да ја исчитам само тогаш повеќе од три пати.
  Буквално ја носев секаде со мене.
  Ме фасцинираа описите, приказната, ликот на Софка, нејзината мајка, таткото.

  Целата гордост и надменост на фамилијата, срамот што ќе речат луѓето, бракот со малолетниот син на новопечениот богаташ, блудот, инцестот, оргиите...
  Приказната буквално се впива од едно читање и понатаму долго ве следи.

  Се сеќавам дека имаше и филм, со многу експлицитни сцени, но скришум го изгледав од домашните.
  Чисто да видам дали Софка е навистина толку убава, како и во книгата.

  Бисер во српската литература.
   
  На sleepingbeauty, kate21, Peppermint и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. sleepingbeauty

  sleepingbeauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  597
  Пол:
  Женски
  Нечиста крв (Бранко Копиќ)

  Даа, јас се извинувам сум го погресила името на писателот :lol: може да се поправи некако :worried: ?
   
 4. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.169
  Нечиста крв - Борисав Станковиќ

  Оваа книга еднаш прочитана останува во сеќавањето врежана за секогаш. Не сум знаела дека постои филм а баш би сакала да го изгледам.