1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нешто брзо и лесно?

Дискусија во 'Рецепти' започната од DragonSlayer, 3 октомври 2015.

 1. DragonSlayer

  DragonSlayer Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Јас сум вашиот типичен љубител на благи работи.
  Сум правела различни колачи, торти и слично, но сепак има денови кога креативноста ми паѓа на минимум, и преферирам нешто брзо и лесно за правење, кога немам волја да одам до супермаркетот за да купам чколадо или слично.
  Така да, некои рецепти за брзи и лесни колачиња?
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. irina91

  irina91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2014
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Хм,не знам колку си љубител на умрма.Најбрзи колачи притоа здрави се колачиња од урма што ги најдов на сајтот на сирово и вкусно .Зимаш умра ја блендираш во блендер(без семка) ставаш лажица какао ја ставам и брусница грозје и лажица агаве сируп,или можеш мед.После правиш топчиња,топиш чоколада хи валкаш и ставаш малце у фрижидер и толку. :)
   
  На eatpraylove90 и DragonSlayer им се допаѓа ова.
 3. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  Бајадера
  7 лажици вода
  200 грама шекер
  150 грама ореви,бадеми или лешници

  250 грама мелени бисквити
  170 грама путер
  100 грама темно чоколадо
  За глазура:
  100 грама темно чоколадо
  Малку масло
  Подготовка :
  Во тенџере додадете вода и шекер и гответе на тивок оган додека не се раствори
  Додадете путер,тргнете го тенџерето од оганот и мешајте додека не се раствори
  Кога путерот е безмалку истопен додадете ореви и бисквити-се меша додека не се соедини смесата
  Добиената смеса се дели на два еднакви делови
  Се топи чоколадото на пара и помешајте со првиот дел од смесата, во втората фрлете малку рум
  На послужавник или тацна ставете мрсна хартија за печење и и ставете го првиот дел од смесата (таа со чоколадо) и со рацете оформете коцка а за да биде правилна оформете ги рабовите со нож
  Над неа на ист начин додадете ја втората смеса и оформете ја со нож
  Остатокот од чоколадата се топи на пара во него додадете малку масло и се прелива врз бајадерата
  Толку,оставете малку да се стврдне и можете да уживате во неа
  Или пак може да отстои еден ден во фрижидер,да се стврдне па да се исече на коцки и да се ужива во неа :)
  Феминки можете да ми кажете некој колач или торта со слатко од смокви ?
   
  На DragonSlayer, simoncelicius и stankica им се допаѓа ова.
 4. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.307
  Допаѓања:
  106.711
  Пол:
  Женски
  Neznaev kade pa ajde ovde.
  Nekoj recept za nesto lesno sto ne se pece a so lokum?
   
 5. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  Nesto brzo i lesno za jadenje ??? da ne e blago i da e dietalno ?
   
 6. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  8.514
  Пол:
  Женски
  Piperki napolneti so sirenje ili urda..
  Napolni gi piperkite,malku zejtince vo tepsice,stavi gi vo rerna na 200stepeni,neka se potpecat od ednata strana,pa zavrti gi na drugata i ete rucece,so zelka salata(mojata omilena salata) i maslinki..;)
   
  На just me=], galapce, anakonda88 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  fala , ke napravam :D
   
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.925
  Таратор - Сецкате кисели краставички на ренде (на тие големите кругови ќе рендате), ставате кисела павлака, сол, малце маслиново масло ако сакате (јас не ставам) и копар. Ете ви брзо и лесно. Јас вчера си направив.
  Плус јас ставам рендано сиренце.
   
  На Valerin и anakonda88 им се допаѓа ова.
 9. just me=]

  just me=] Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Домашен ѓувеч: 3 κомпиρи, 3лажици доматно пиρе, 3 цρвени пипеρκи исечени на κρугчиња, еден филџан исчистен оρиз, еден филџан леќа, сол, зачин, сув магдонос, цρн бибеρ, сол, оρигано, масло за јадење, вода и на печење. И готово за пола сат. Ете ρучеκ ​
   
  На mimi**** му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  4.887
  Пол:
  Женски
  IMG_20150416_140137.jpg
   
  На SWagger274, Annath и anakonda88 им се допаѓа ова.
 11. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.750
  Пол:
  Женски
  Руски капи ❤!моето омилено кое ми е наjлесно да правам од тоа полесно амин , прв поглед изгледаат тешко за да се прават ама после еднаш самото иди одвнатре да се направат пак ,бидеjки ретко ги прават и по слаткарници ги нема.
   
  На SWagger274 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. etc

  etc Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Lapachka.mk
   
 13. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  6.611
  Пол:
  Женски
  Најбрзо и најлесно проја.Ние ја правиме во тие такви калапчиња за мафини што се. Пола доза 12 излегуваат и превкусни се, јас секој втор ден ги јадам.За 15 минути се на се биднуваат :)

  -една ипол шољичка (мала, најмалата дома што ја имаме за кафе со таа правиме) бело брашно
  -една ипол шољичка пченкарно брашно
  -една ипол кафена лажица пециво
  -пола кафена лажица сол
  *Сувите работи првин се сеат и се мешаат
  -едно јајце( се мати со вилушка)
  -една шољичка кисела вода
  -една шољичка зејтин
  -пола шољичка млеко
  -се додава дробено сирење(или друго зајре по желба) и се мати со течните работи

  *потоа течните состојки се префрлаат кај сувите и се меша со лажица додека не се добие соединета смеса
  *по една голема лажица од смесата се префрла во секое дупче(претходно се премачкуваат калапчињата со малку зејтин) од калапчињата се протресува да легне и се става да се пече.
  *се пече 5 минути на 200 степени(меѓутоа има разлика од шпорет до шпорет па најубаво прв пат стоите до нив, ние 5 минути ги печеме на уклучена рерна, па ја гасиме и ги оставаме уште некои 5 минути плус, додека не заруменат убаво.
   
  На simoncelicius и anakonda88 им се допаѓа ова.
 14. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  dali nekoj znae koga sojata ke ja izvaram pa ke ja iscedam , kako bi mozela da ja ispecam a da ne e so maslo ?
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.750
  Пол:
  Женски
  so margarin premackaj ustfari pa ba hartija onaa za pecenje so e ili pa i ja ne svativ ili pa ne znam so pisuva lm se zbuniv i tri pati citam so e pisano
   
 16. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.402
  Допаѓања:
  72.141
  Пол:
  Женски
  зачини ја и стави ја на мрсна хартија и во рерна па печи додека не порумени така е многу убава :)
   
  На simoncelicius и rose60 им се допаѓа ова.
 17. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.750
  Пол:
  Женски
  Ubavo iskaza :D ja tri pati procitav dva pati ispomesav dodeka objasnam :D
   
 18. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  prasuvam za postenje , toa so mrsnata hartija ne mi odgovara , znacit bez maslo i bez nikakvi mrsni raboti , jas probav so folija i mi izgorija , kako da gi ispecam poinaku ?? neka kaze nekoj ideja :D
   
 19. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.402
  Допаѓања:
  72.141
  Пол:
  Женски
  Мрсна хартија е хартијата која е наменета за печење :)
   
 20. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  ke go prasam dedo pope ,za svaki slucaj ;)