1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не анонимен донатор на сперма ?

Дискусија во 'Бременост' започната од 2метри, 9 декември 2016.

 1. 2метри

  2метри Нов член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво, прво се извинувам ако не објавувам темата на вистинското место, ако се обземам на некој и за тоа дека македонскиот ми може да не е многу добар. Можеби сте запознаени со тоа дека во некој држави има и опција за избор на не анонимен донатор, што недостасува во поголемиот дел од европските земји. Во овој ред на мисли се прашувате, нема ли да е подобро за примачот и за семејството кое се искористи од таков род услуги, да знае малку повеќе за донаторот, а не само раст, боја на очи, коса, хоби. Не би сакале да се види неговите слики фотографирани од неговото детство, како бебе, дете? Исто така можноста да поразговарате со него и да имате можност да прашате за работи кои ги нема во донаторски картон? Јас на пример сум донатор во една од најголемите болници во Софија и би бил согласен на такво услов да дадам слики, да се обратите за разговори во болница со примачот или семејството. Сепак конечно се потпишуваат договори и нема никаква опсаност за донаторот или за семејството во иднина. Од една страна донаторот да сака права на детето или родителите да сакаат алиментација од донаторот. Се е легално, но семејството, ќе има повеќе информации за биолошкиот татко на нивното дете, а нема во иднина да се изненадат од некои карактеристики на нивните деца или други проблеми. Решив дека тука е местото да поставам прашањето, прво затоа што дедо ми и татко ми се Македонци и второ затоа што ако пишувам во форум во Бугарија, таму некој може да ме припознае и нема да можам толку слободно да поставам прашањето, а и патувам често до Македонија. Прашањето ми дојде додека донираат и мислев дека за мене нема да е проблем, идните родители да знаат повеќе за мене. Не мислам дека од напишаното дека учам медицина дека сум играл одбојка 6 години во голем софиски тим или дека сум висок 2,03 метри, би можело да се каже нешто за мене. Природен, можам да станам донатор за некое семејство, едноставно да донираат во стерилна чашка (контејнер), како однапред си направам пак истражувањата и потоа двојката со помош на шприц да направат вештачка инсеминација. Се согласувам и на овој вид донација, ако некој се согласува на тоа нема да откажа.А и овој метод е бесплатен, не станува збор за никакви пари.Аз не сакам информации за родителите, каде што живеат, со што се занимаваат, имиња или друго , а и сепак живееме во различни држави. Може да го напишете лична порака по ова прашање или на dvametri@abv.bg. Само сакам да помогнам, да добијат повеќе информации за мене. Сметам дека е нивно право. На кратко прашањето е, нема ли да е добро за родителите, да се даде правото донаторот да избере дали сака да е анонимно или не сака? Така донаторот пак нема да знае за родителите, но родителите ќе знаат за него, кој е одговорен спрема идното дете.
   
 2. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  261
  Уште не сме влезени во Евρопсκа унија.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.