1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Не)благодарни сме??

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од senjorita.lombardi, 8 март 2012.

 1. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  http://www.youtube.com/watch?v=QAEWNVmh ... re=related
  Секојдневно околу нас гледаме како се жалат,на 14 години умирAAт од љубовни проблеми, на 15 се разочарани и цела ден плачат од новата видео игра, на 16, се караат и пак плачат дали ке носат адидас или рибок, на 17, 18 веќе почнале да излегуваат, па пак плачат немале што да облечат (покрај полн плакар со алишта), и после 20 веке почнува сезона на диета???? Дали е ова посакуваниот цивилизиран живот??
  Не сме свесни што правиме или едноставно неблагодарни сме???
   
  На angelche16, cresa-jagoda, Foreveryoungiwannabe и 6 други им се допаѓа ова.
 2. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.626
  Се согласувам дека сме неблагодарни! Песнава од Тоше е точна со наслов Немаш ни Благодарам.
   
 3. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.626
  Се согласувам дека сме неблагодарни! Песнава од Тоше е точна со наслов Немаш ни Благодарам.
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Делумно, не сме свесни и не сме благодарни, двете заедно, зборам за на глобално ниво.Некако сменети се вреднувањата за животот, затоа и вака се случува и не ми е чудно воопшто.Треба тоа што го имаме да знаеме да го цениме, почитуваме, да знаеме колку сме задоволни од оние работи кои ги имаме.Тенка е линијата помеѓу тоа што го имаме и тоа што можеме истото да го изгубиме, премногу тенка, само најчесто тоа доцна се открива, кога човек ќе го изгуби здравјето, па ќе прави на секаков начин истото да си го врати, дури тогаш сваќаме дека и тоа што го имаме не е вечно, туку минливо.Само работата е да сме свесни за истото уште пред да го изгубиме здравјето.Страшно сум свесна за ова и многу добро знам што зборувам, инаку воопшто не би пишала на темава.Човек незнае дека денес може да го има, а утре да го нема и за тоа не треба многу и без разлика каква би била причината за истото.А после тоа што? Ништо, ќе излезе дека целиот живот се нервирал за нешто што и не било толку важно. Материјалните работи се минливи.Само отсекогаш било така и ќе биде, некаков си баланс, во светов некои гладуваат, немаат леб да јадат, згора на тоа па и здравствени проблеми си имаат, други не гладуваат, имаат се, некои од истите и немаат здравје и не го ценат тоа што го имаат, а ретки се тие што имаат се во животот и знаат да бидат хумани, знаат да внимаваат на се.Дали некогаш ќе биде поинаку, незнам, веројатно по истото темпо ќе си продолжат работите.
   
 5. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Имав прилика пред неколку месеци накратко да го посетам службено „Сојузот на слепи лица во Р.М„ . Дента претходно мрчев околу некои ситници неврзани со тоа. Зошто испаднало вака зошто не онака, зошто немам ова зошто немам она...
  Откако излеговме од нивната зграда, до бескрај повторував „Ти благодарам Господе што можам со двете очи да гледам и да ги разликувам боите!„ Кое богатство е да се има видот, слухот, чувството за вкус и мирис и допир. Да можеш да одиш, трчаш, спортуваш, танцуваш! Да ги гледаш другите како тоа го прават.

  Па уште кога пуштам чешма и имам вода да се истуширам, насабајле измијам лице, а воедно таа вода од чешма слободно можам да ја пијам - голема благодарност ме обзема.

  Заклучок: Да не тагуваме по она кое го немаме, туку да се радуваме на она што го имаме!!!
   
  На mami blue, love23, booba и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Јас би кажала дека не знаеме да го цениме тоа што го имаме и сме неблагодарни.
  Обично кога нештото ќе го изгубиме сваќаме колку ни значело и колку сме го цениле. Ако знаеме нештата да ги цениме тогаш и сме благодарни.
  Човекот кој резонира со свест - разум е свесен, ама прави така како што му одговара. А дали е во ред или не е, е веќе друга приказна
   
  На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  Мое мислење е дека се додека не изгубиме нешто, не знаеме колку е вредно и колку ни значело. Секој ден се жалиме дека немаме што да носиме, а уствари во плакарот имаме секакви алишта, се жалиме дека немаме нешто што долго време сме го посакувале, а тие немаат леб да јадат итн.
  Неблагодарни сме, а во исто време и не сме свесни за тоа што го правиме.
  Се сложувам со погоренаведените мислења. Секој ден откако ќе станеме од топлиот кревет, треба да се заблагодариме на Господ за новото утро, за тоа дека имаме каде да спиеме, за тоа дека имаме вода, струја, храна, облека... Затоа што некои го немаат тоа, а толку многу го посакуваат. :)
   
 8. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  За жал таква е нашата нереална реалност ...
   
 9. booba

  booba Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  226
  Тоа што го имаме не го цениме.Дури кога ке го изгуби сваќаме колку многу ни значело.Го делам истото мислење со Гордана10.
   
 10. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  едно големо :clap: и за темава и за виедеовоо
  ..Секогаш кога гледам вакво нешто ми се насолзуваат очите и пак по старо си терамм..ДУШИЧКИИ ;( ;( ;( ;( ...И да ептен сме НЕБЛАГОДАРНИ на тоа што го имаме и дури кога ќе го игубиме ќе сфатиме колку ни требало и ни значело
   
  На Foreveryoungiwannabe, srcekrsacka и senjorita.lombardi им се допаѓа ова.
 11. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Луѓето знаат да бидам многу НЕБЛАГОДАРНИ.Секоја им чест на исклучоците..(ако воопшто ги има..хм..)
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Некој луѓе во секојдневието забораваат да го кажат зборот Благодарам, а не пак да се благодарни на животот и тоа што го имаат.
   
 13. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Колку повеќе имаш толку повеќе сакаш.....ете тоа сме ние.Никогаш незаситени од тоа што го имаме.Имаш здравје имаш семејство имаш она што ти е потребно не одиш бос скинат гладен секогаш се ти е во раце и пак незадоволен.Мене едно ми е чудно како можам богатите луѓе толку да бидат скржави?!не во целост за сите богати луѓе ама повеќето се скржави што несакаат да ти дадат чаша вода а камо ли нешто друго.Неблагодарни сме и тоа како.
   
  На cresa-jagoda, Foreveryoungiwannabe и srcekrsacka им се допаѓа ова.
 14. belluci

  belluci Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  12
  Плачев дека немам модерни чевли, додека не видов човек без нозе. Се жалев дека немам доволно пари, додека не видов семејство што спие на улица. Ние сме луѓе кои не ценат ништо, дури и да имаш малку, има луѓе кои мечтаат да го имаат тоа малкуто што ти не го цениш…
   
  На cresa-jagoda и Foreveryoungiwannabe им се допаѓа ова.
 15. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  879
  понекогаш сите сме неблагодарни , а и јас , најмногу се каам кога нема да одберам соодветни зборови за нешто и да не сум сакала да испадне така звучам погрешно кога и се обраќам на мајка ми ама понекогаш стварно не ме сфаќаат! :worried:
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.970
  Допаѓања:
  75.663
  Пол:
  Женски
  Околу мене толку неблагодарни луѓе, па им се чудам. Јас за најмала ситница сум благодарна. Изгледа јас сум тој посебниот случај во толпата луѓе.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Луѓето не го ценат тоа што го имаат. Глетката наоколу ги прави љубопитни и лакоми, па кога ќе почувствуваат дека индиферентноста кон сопственото ги довела во конфузна ситуација сфаќаат дека заборавиле на благодарноста за тоа што го имаат. Мал е бројот на исклучоците кои и за ситни нешта знаат да се заблагодарат, останатите ја отфрлија таа форма на изразување и жалосно е што нивниот број е се поголем, а најчесто се вбројуваат оние од кои најмалку сме очекувале неблагодарен гест.
   
 18. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.303
  Пол:
  Женски
  Сите сме понекогаш неблагодарни, не судете.
  Понекогаш забораваме колку сме среќни, затоа што убави работи ни се секојдневие, па не ги цениме. Тек кога ќе изгубиш сфаќаш што си имал.

  А посебна категорија ми се луѓе што не се способни ни едно фала да кажат никому. Дно.
   
  На sparklie и MiloMalo им се допаѓа ова.
 19. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.678
  Допаѓања:
  322.111
  Благодарноста не е само еден збор.
  Понекогаш и ФАЛА да кажам е малку.
  Не се штедам кога сакам да изразам благодарност.
   
  На angelche16 и crimson им се допаѓа ова.
 20. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  9.290
  Пол:
  Женски
  Епа да некогаш сме неблагодарни некогаш сме исто јас имам плакари полни алишта ама се жалам што да облечам оф :rofl::rofl: