1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не знаев дека сум бремена...

Дискусија во 'Бременост' започната од Nenasitni, 10 август 2011.

  1. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    една другарка незнаеше дека е бремена(а добиваше редовен циклус)
    отишла на гинеколог, и испадна дека е 2 месец од бременоста
    постојат навистина такви случаеви-1 во 1 милион, ама постојат
     
  2. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    И јас ја гледав емисијата и навистина е да се наежиш. Верувам дека тие трудници имале многу нередовни менструации и затоа не се сомневале од аспект на менструациите. Немора да значи дека сите имаат болни и редовни менструации. Искрено јас имам многу нередовен циклус, ми се случило дури и неколку месеци да не добијам. Второ мислам односно колку што имам читано постојат бебиња кои што додека се во стомакот се многу, многу пасивни и најверојатно тоа е причината што мајката не осеќа бебе во мешето. Дури и некогаш ако помрдне ако таа воопшто не се сомнева сигурно ке помисли дека е некој грч во стомакот и слично. Е сеа до самото породување да немаш ни идеја дека си бремена и мене ми е малку лудо. Башка овие жени најповеќето се жени со некој сериозен гинеколошки проблем на кои им било кажано од стручно лице дека речиси нема шанси за бременост или пак некои кои зимале средства за контрацепција преку крв и такви ствари и не се сомневаат. Накачуваат некое кило но сепак немаат труднички стомак. Незнам јас искрено верувам дека постојат навистина такви случаеви иако многу ретко сепак. Инаку што се однесува до емисијата мн ми е интересна :) Ја гледам на ју тјуб има така некои епизодички. поздрав
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Едно е да незнаеш во прв или втор месец, ама потоа е јадно да не знаеш дека си трудна. Детето оживува и мрда, понекогаш игра и фудбал во матката :) а тоа колку што знам јас цревата не го прават.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    искрено јас не ја имам гледано емисијата, но имам еден случај од моја блиска роднина. значи таа и сопругот нејзин се обидуваа за бебе речиси 16 години, со се и сешто и на крај кренаа раце... имено таа си дебелка и плус има 37 години, незнам нешто болна, и на крај краева не помисли дека може да е бремена до 6-7 месец, кога отиде да си ја провери крната слика на контрола, и оп бебенце,а таа секогаш велеше абе нешто ми мрдат во стомакот, и дури се зафркаваше на своја сметка, и никогаш не помисли дека може да е бремена, ама ете имало бебенце ;)
     
  5. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    малку е чудно сето ова... можно е ваљда.. што знам јас ама ме замисливте и тоа какооооооо... ауууу што се не имало по светот. ц ц ц ц
     
  6. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    За емисијата не сум слушнала. Но, познавам една која тврдеше дека до 7 месец врска немала дека е бремена. Редовна менструација да има и да не помисли океј, до 3-4 месец ајде добро...ама после 5 месец некој да ми тврди дека не чувствува никакви промени кои асоцираат на тоа не верувам. Бебе е во прашање...7 месец веќе оформено, тврдината на стомакот, клоцањето...колку и да не се промени телото и килажата...нема смисла. Не сум била бремена никогаш, ама едно знам сигурно, после 5 месец што сака нека се случува ќе си знаеш, не црева, не менструација, дебелина...ништо не можи да те наведи да не помислиш макар во еден момент да си речиш чекај можеби е бебе во прашање.
     
    На Divinebutterfly и senjorita.lombardi им се допаѓа ова.
  7. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    и јас никогаш не сум била бремена, и мозе не се разбирам многу во овој дел со бременост, но од зенска страна колку и да немаш симптоми, мислам дека ке осетис како несто расте во тебе. во целост се согласувам со тебе и навистина не ми е јасно како е можно да не осетат. е ако е екстремно многу дебела тогас можам да замижам и да речам сварно може не осетила. ама за другите.. хмммм
     
  8. keti.kety

    keti.kety Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    52
    http://tocka.com.mk/1/67446/velesanka-s ... -e-bremena


    Еве се случило и кај нас велешанка родило здраво бебче дома без да знае дека е бремена. Не ми е јасно не ли го почуствувала мрдањето на бебчето, не и било прво бебе имала две и плус и внуче, како е можно да не се посомнева, па и никој друг да не ја примети.
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Поарно тоа отколку жени што познавам шо едно дете максимално ги истоштило...
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^се мислам дека е измислица, и момент за 5 минути слава.
    после 2 родени деца незнае ништо? :x
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Тетка ми се породи без да знае дека е бремена, буквално, отиде на лекар посто мислеше дека влегува у климакс и опа за три недели се породи, буквално на почеток на 9ти месец дозна. Е сега тетка ми беше поприлично дебела па не се познавало, затоа и не осетила, си имала изолација поприлично, не можела братучетка ми буквално да се мрдне сиротка. Инаку, најчесто кај овие бремености бебето расте во внатрешноста на матката, така се вика тој синдром на бременост или пак несто слично беше, не сум сигурна сега. Познавам и други девојки кои во 5-6 месец дознале, една братучетка ја каравме дека се поправила и она диета држеше па случјно отиде на гинеколог и откри....Колко људи толко чуди....
     
  12. Kalia

    Kalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    ова се случи на моја познаничка, цимерка на мојот најдобар другар во холандија..... девојката имала многу јаки болки во стомакот и ја однеле на лекар. таму и направиле испитувања некои и ја пратиле дома, како демек ништо не ти е,ќе ти помине. после некој саат и се јавил докторот и пак ја повикал да оди на уште некои тестирања. девојкава се вратила во болницата и после 4 саати се породила. прво било шок и за неа (21 година) и за таткото (19 години), особено зашто во текот на бременоста бебето не ја добивало потребната нега. сеа си живеат заедно и малото има две години :) девојкава добивала секој месец, и воопшто немаше стомак, се поправила некои 4 килограми. а дека немаше стомак, за тоа и јас сум сведок, зашто заедно вежбавме во теретана, една недела пред да се породи....типката си беше слаба и немаше шанса да приметиш дека е трудна..чудно ама ете и тоа се случува
     
  13. Lessor

    Lessor Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Sigurno tuka ima mnogu iskusni zeni i devojki, pa zatoa sakam vaka konkretno da prasam kolkavi se sansite da ostanes trudna iako imas normalna tocna menstruacija mesecot posle odnosite ili istiot mesec? I nema li drug nacin da se doznae osven so testovi za bremenost? zatoa sto denes prv alarm za bremenost e da ti kasni.. Fala odnapred. :sweat:
     
  14. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    не можев да верувам кога прв пат ја гледав емисијата,ама после сфатив дека се е можно.
    Кај секоја жена, бременоста е различна..
    На пр, некои имаат огромен стомак како да носат близнаци а на други бебето им легнува во различна положба како навнатре да е, па стомакот не расте.
    Искрено се надевам дека мене ваков шок нема да ми се случи :lol:
     
  15. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70

    Она знаела дека е бремена ама не кажувала на никој бидејќи и била критична бременоста и доколку го загубела сакала да избегне прашања зошто како... ете тоа било фркава ;)
     
  16. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Иако не ми изгледа можно ова, сепак има толку многу факти кои што ме тераат да размислам и сепак да поверувам дека е можно да си бремена а да не знаеш.Сеуште немам родено и не знам какво е чувството да расти нов живот во тебе и се надевам дека ќе го чувствувам тоа и дека нема да откријам дури во 7-миот месец или подоцна дека сум бремена. Имам читано и слушнато дека тоа се случува ретко, но сепак има такви случаи кога жената не знае дека е бремена односно има редовен циклус,не се здебелува и не и се оформува стомакот. Чудно,но вистинито.
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Некако не ми е ни најмалку верно жена да не осети дека е бремена и да се породи. Да, можеби е возможно но во она племињата или пак во места каде свеста на луѓето е на сосема ниско ниво. Вака во урбанизирани , а посебно во развиени и напредни градови, држави некоја да не се осети дека е бремена :x
    Навистина, можеби и ќе бев на страната на оние кои не сетиле, дека ете можно е, но од кога останав јас бремена, мислам дека е научна фантастика работава. Дај луѓе не зезајте, вие не сте свесни(оние кои не биле бремени), какви промени се случуваат, како физички така и психички.
     
    На Mari-2011 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Можно е да се деси :)
    Мојата комшивка пред 2 години роди девојченце . После породувањето малку се здебели. Таа после 2-3 месеци останала повторно бремена, но не приметувала ништо. Се си било во најдобар ред . Еден ден така приметила како нешто да и мрда во стомакот и отишла на лекар .. и тој и кажал дека била бремена 6 месец. После 3 месеци роди уште едно здраво и право девојченце .. сега си ги чува и двете :lol: како близначиња да се .. бидејки се разлика само една година :)
     
  19. Mari-2011

    Mari-2011 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Искрено и мене ме чуди тоа како жениве не се свесни до 5-ти, 6-ти или не знам кој месец дека се бремени. Јас уште од првиот ден знаев дека сум бремена, отидов на гинеколог само да ми ја потврди бременоста.. секако дека бременоста ми е планирана, но не знаев поради тоа (зашто претходно 8-9 месеци се обидував да забременам па дури сега успеа :) ) туку едноставно постои инстинкт, чувство кое кажува дека се случува нешто ново во организмот.. и има промени и тоа како физички така и психички, зголемен/намален апетит, посебно чувство кон одреден вид храна, поспаност, болки во стомак и ред други симптоми.. како и да е, мислам дека тоа секоја жена го чувствува кога е бремена..
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tina.Tinnka

    Tina.Tinnka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    Ме интересира дали сте слушнале за вакво нешто: ДА СИ ТРУДНА 7-МИ МЕСЕЦ А ДА НЕЗНАЕШ!!!
    Не,не,не,не,не не сум јас трудна, една моја комшика е трудна и НЕЗНАЕЛА! -_-
    Ја колку што знам за таков вид на бременост треба да си постара жена, да си имала некогаш абортус, или спонтан абортус, да имаш некои хормонални пореметувања... Ја мислам дека неможе да и се случи на некоја девојка што до сега имала односи САМО СО КОНДОМ,никогаш без и што нема никакви пореметувања или пак преживеано такво нешто.
    Е сега ова му го кажав на мојот "разбран и информиран" дечко и он падна у несвест! ( не во буквлна смисла).
    Ве замолувам сега ако имате нешто прочитано или пак сте лично информирани за такво нешто, слободно пишете ми што и да е!
    МИ ТРЕБААТ ДОКАЗИ, да му докажам на смотаниов дека е прост! |(
    Ви благодарам ;)
    п.с нека биде што побрзо, исфрустрирана сум ќе го убијам, ме убедува у нешто што не го знае!