1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не знаев дека сум бремена...

Дискусија во 'Бременост' започната од Nenasitni, 10 август 2011.

  1. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    се случува...братучетка ми имаше циклус секој месец, да не почнеше да и расте стомакот немаше ни да дознае..а имаше 19 год.
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    сум слуèнала ама не сум видела :)
    мајками ми има кажувано во времето како девојка имала една другарка некаде 19 години,имала циклус нормално а бидејки била малце дебелка се до 7 месец не знаела дека е бремена,иако често повраќала и пајгала во несветс тогаш на 7 месец кога била на лекар и кажале дека била бремена :^) чудно ама така било.
     
  3. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    Јас сеуште сум скептик околу оваа тема... Според мене работата со цикусот- може бремената жена да има циклус ама тој не е ни блиску до сличен како оној нормален- циклусот трае пократко, не се исфрла толкава количина на крв (значително е намалена од претходно), едноставно има промени кои не можат а да не се забележат... Веројатно ќе се држам до ова мислење се додека не го видам тоа со мои очи... :)
     
  4. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    Ништо чудно и ти да си трудна а да „незнаеш“, со оглед на тоа дека „незнаеш“ дека „не знаеш (не знам)“ се пишува одделено. Исто така и „не може“.
     
    На StEfAnIjA-84, EMoonlight и drugarka им се допаѓа ова.
  5. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    На една познаничка и’ се случи ова.
    Во 6 месец разбра дека е бремена. И’ доцнело менструација да, меѓутоа таа цел живот имала нередовна менструација и не обрнала внимание.

    Не го разбирам ова. Во брак е гореспоменатата. Значи штом си во брак, планираш бебе и имаш незаштитен однос, ќе прверуваш, ќе си водиш евиденција..... :?:
     
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    и кај мојата комшивка беше така и таа имаше стомак по природа...и кога почна да осеќа дека ја клоца отиде на доктор
     
  7. nikolina1234

    nikolina1234 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Zdravo

    Sakam da ve prasam imame nezastiten seks so decko mi nekolku meseci, se obiduvame da zacneme detence, ovaj mesec mi kasnese 4 dena, no posle toa mi dojde nekako mi e cudna menstruacijata, vo smisla ne e kako voobicaenata ova e veke cista krv, dali ima sansi da sum trudna, pozz
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Да си бремена, а да незнаеш! -_-

    Сум чула за девојка дека била трудна и добивала менструација. Кога била 3 месец се свестила и се омажи за да не абортира.
     
  9. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Николина, за да се расчисти сомнежот- прво тест а после гинеколог
    По се што сум прочитала и слушнала- секој организам своја судбина! Денес веќе се е можно!
    Ти посакувам само да биде одговорот таков каков што си посакуваш :inlove:
     
  10. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Devojki ja iznajdov temava pa resiv tuka da si prasam :) pred dva dena mi zavrsi ciklusot, isto kako i sekogas si dobiv na vreme i traese normalno... imam redoven i nezastiten seks so decko mi i pred da dobijam ovaj mesec imav posebni macnini, glavobolki, vrtoglavici... I sega eve otkako mi zavrsi tri pati po red povrakam, imam macnini, nevoobicaeno za mene... Dali e mozno i jas da sum od tie sto se bremeni so redoven ciklus?
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Дaли циклусoт ти е oбилен? Тие штo се бремени, a имaaт дoбиенo имaaт мaл исцедoк. Гинекoлoзите тoa не гo сметaaт зa менструaцијa.

    Мoјa другaркa кoгa беше еден месец бременa имaлa дoбиенo и не се ни сoмневaлa декa е бременa. Кoгa не дoбилa нaредниoт месец oтишлa нa гинекoлoг и и кaжaле декa е бременa. Гинекoлoгoт и рекoл декa тoa и билo крвaрење.

    Знaм и зa двa случaи кaде штo жени имaле дoбиенo, a веќе биле бремени.
     
  12. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ништо не приметив невообичаено, само што заврши малку порано, само 3 дена имАв
     
  13. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Комшивка во јануари 2015 се породи и после пораѓај еден преглед направила и другиот преглед на 4 октомври го направила да види зашто уште нема менструација и ѝ кажале машко бебе носиш 34 недела си во рок од 2-3 недели ќе се породиш :) и се породи на 26 октомври 2015 со првото имаше стомак а со второво ни малку немаше стомак и не ја ни клоцало а потешко и подолго од првото се родило и се разлика братчињва 9 ипол месеци :)
     
    На elimkd и Ctete им се допаѓа ова.
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Abe ajde....
    Sum slusnala do 5-6 mesec da ne znnaat, ama do 9-ti da ne.znae...Chudno (facepalm)
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Нaпрaви тест зa бременoст. Преку крв ти е нaјсигурнo. И нa другaркaтa и трaеше циклусoт пoмaлку oд вooбичaенoтo.

    @Pcelka94, имa жени кoи штo мислaт декa се дoдекa не дoбијaт менструaцијa пoсле пoрoдувaње, не мoжaт дa oстaнaт бремени. Гинекoлoгoт ми кaжa декa вo тoј периoд не мoжеш дa ги oпределиш плoдните денoви.
     
  16. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    ^^ Тoчнo еве јaс немaм сеуште дoбиенo 7 месеци oд пoрaѓaј прoјдoa aмa не сум труднa бидејќи си прaвaм тест нa срединa oд месец aкo сум имaлa ризилен oднoс , иaкo слaбo имaме бидејќи немaм желбa и прееемнoгу ме бoли :$:tmi:

    А зa другaркaвa нaвистинa и јaс се чудев aмa штa чеш ѓивее вo селo , 25 килoметриим е oдaлечен грaдoт не мoже честo дa се рaшетувa , бaшкa си мислелa нoрмaлнo билo дa не дoбие , плус вooпштo не се пaзелa и никaкви витaмини не примaлa oсвен свеж зеленчук или oвoшје и гo рoди без мукa пoсле двaнaесетинa денa oткaкo дoзнa декa е труднa aбе плaнинскo девoјче :D тешкo ми е дa пoверувaм вo прикaзнaвa нејзинa ипaк 9 месеци не се мaлце :^)
     
  17. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ovaa programa ja ima sekoe sabajle kaj mene.
    Taka ke znaes deka se e mozno.
    Odi i so dr. objasnuvanja koj se preckite da se prepoznae bremenosta
    I Didn't Know I Was Pregnant
    upload_2016-7-16_20-21-57.jpeg
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Да не знае дека е бремена...
    Е ова прашање секогаш ми руши концепција, просто не можам да сватам како некој може до толку да се прави на Тошо.

    Значи:
    1. Дали си имала сексуален однос?
    Ако одговорот е не - значи не си бремена.
    Ако одговорот е да:
    2. Дали успешно користевте кондом?
    Ако одговорот е да - значи не си бремена.
    Ако одговорот е не - значи најверојатно си бремена.

    Да не знае кој е таткото...
    Ова прашање исто ми руши концепција и ме вади од такт.

    Значи:
    3. Со кого имаше сексуален однос?
    Со тој што си имала сексуален однос - тој е таткото на детето.

    Три прости прашања, ни лакмус, ни тестирање.

    PS: :swear: Се изнервирав дури, комарец ќе го касне човек па ќе сети, а камо ли цел сексуален чин.
     
    Последна измена: 17 јули 2016
    На theowndemon, mariz, Jagoda123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Jas znam edna zenicka so dve decinja 3, 5 godinki i valjda od obvrski tolku okolu niv ne primetila, inaku i krupnicka si bese... Do 6ti ne znaese deka e bremena :D
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски



    1.mozes redoven ciklus da dobivas i da nemas trudnicki simptomi a si TRUDNA!

    2.Vo prirodata i medicinata nikogas nema 2+2 i sekogas ima isklucoci

    3.Ako spiela so dvajca istovremeno nema da znae koj e tatkoto
     
    На kjukli, theowndemon, ♡BuBaLe♡ и 5 други им се допаѓа ова.